Radio Białystok | Gość | Wojciech Koronkiewicz - kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD

Wojciech Koronkiewicz

kandydat na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD

15.06.2018, 01:02, akt. 10:20

Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw" - mówi Wojciech Koronkiewicz.

Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska
Wojciech Koronkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Z Wojciechem Koronkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przybywa nam kandydatów na prezydenta Białegostoku. W czwartek (14.06) oficjalnie poznaliśmy pretendenta z SLD. Z kandydatem na prezydenta Białegostoku z ramienia SLD Wojciechem Koronkiewiczem rozmawiał Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Czy to prawda, że pana kandydatura nie do końca jest pewna, bo to wszystko jest uzależnione od tego, czy będzie pan mógł jednocześnie startować i na radnego? 


Wojciech Koronkiewicz: Tak jest, to prawda. Mając do wyboru radnego i prezydenta... 


Radny - pewny, prezydent - niepewny?


Tak, bo jest jakaś teraz nowelizacja wprowadzana, że kandydując na urząd... (Przepraszam, muszę telefon wyłączyć...) 


Ważne sprawy zaczynają się do prezydenta, zgłaszane są kolejne pomysły...


Rzeczywiście, to akurat był szef Rady Osiedla Dojlidy Górne.


I ten zwykły obywatel? 


Tak, każdy mieszkaniec jest zwykłym obywatelem, nawet prezydent jest też zwykłym obywatelem, bo podlega takim samym prawom. A ja, mając do wyboru kandydowanie na urząd prezydenta czy na urząd radnego, wybrałbym jednak funkcję radnego, gdyż jest bliżej ludzi. Może załatwiać zwykłe sprawy, a ja od tego właśnie jestem. Takie jest moje hasło: "prezydent zwykłych spraw". Właśnie jadę do urzędu, bo mnie pani poprosiła, czy nie można zamontować w Białymstoku huśtawki dla niepełnosprawnych...


Wróćmy do sedna sprawy - chodzi o to, że stanowisko radnego ma pan w kieszeni, bo jest pan radnym od wielu lat, ale stanowisko prezydenta... to po raz pierwszy i straszna niepewność...


I znowu się nie mogę z panem zgodzić, panie redaktorze. Nie mam stanowiska radnego w kieszeni, to o tym zadecydują sami mieszkańcy. Jeżeli mieszkańcy na mnie nie zagłosują, bo stanie się coś dziwnego, albo mój komitet nie zdobędzie poparcia, to po prostu nie będę radnym i to sami mieszkańcy zadecydują. To nie jest w polityce tak, że hop-siup zrobione. Bardzo chciałbym być radnym...


Kiedy będzie wiadomo, że będzie pan kandydował na prezydenta w 100 procentach, że zarejestruje pan listy i tak dalej? 


Cały czas kandyduję na urząd prezydenta... 


Na razie są tylko deklaracje, potem trzeba będzie zebrać podpisy, zarejestrować i to jest dopiero oficjalne.


Tu się zgadzam. Natomiast jeżeli sejm wprowadzi nowelizację, że jednak albo radny albo prezydent, to wtedy zdecyduję się na radnego, ale to, że kandyduję na prezydenta jest pewne, a sam pan doskonale redaktor wie, że podpisy i ustalanie list będzie można rozpocząć w momencie, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi termin wyborów i wtedy się rozpocznie kampania.


Z tego co się dowiedziałem to prawo zezwala jednocześnie kandydować na radnego i na prezydenta. 


Bardzo się cieszę. 


Czyli tu mamy sprawę załatwioną, a kolejne sprawy? Jak to będzie? Pozwala pan z Urzędu Miasta wszystkich tych, którzy wycinali drzewa, tak źle się obchodzili z przyrodą?


O rany, zaczynać od zwalniania ludzi, to jest chyba najgorsze możliwe rozwiązanie. Na pewno zmienię wiceprezydentów, bo chciałbym mieć swoich ludzi. Na pewno jako wiceprezydentów widzę przynajmniej dwie kobiety, bo chciałbym, żeby było czterech wiceprezydentów. Jeżeli ktoś mówi, że będzie miał tylko jednego zastępce, to jest to dość dziwne, bo jeżeli zachoruje prezydent i wiceprezydent, albo ktoś będzie musiał wyjechać, to wtedy po prostu nie będzie miał kto podejmować decyzji. Czterech wiceprezydentów to jest bardzo dobre rozwiązanie. Chciałbym, aby przynajmniej dwie osoby były to kobiety, kobiety są mądre i one wprowadzają w polityce naprawdę sporo ładu. Chciałbym, żeby jedna osoba była ze środowiska prawosławnego. W mieście takim jak Białystok po prostu ktoś powinien być od tego. Zwalnianiem i rozliczaniem to już naprawdę zajmiemy się daleko, daleko, daleko... Nie po to się idzie do urzędu, żeby zwalniać ludzi.


To po co? 


Żeby załatwiać zwykłe sprawy, żeby pomóc ludziom.


Ale to jest funkcja dla radnego, żeby załatwiać zwykłe sprawy. Ma pan całą teczkę i dużą praktykę, ale prezydent to jest koncepcja, to jest parę innych takich ciekawych rzeczy do zrobienia. To czym pan będzie chciał ludzi przyciągnąć, żeby na pana zagłosowali, żeby nie głosowali na kontrkandydatów? Bo jeden też jeździ rowerem, tak jak pan...


Nawet kilku jeździ rowerem, bo pani Katarzyna Sztop-Rutkowska jeździ rowerem, pan Tadeusz Arłukowicz jeździ rowerem, pan Tadeusz Truskolaski też zawsze w okresie wyborczym jeździ rowerem, mam nawet zdjęcie z panem Tadeuszem na rowerze... Ja się bardzo cieszę, natomiast tutaj dwie rzeczy pan poruszył: pierwsze - czym ja będę starał się zachęcić ludzi. To właśnie ludzie oczekują załatwiania spraw, natomiast, pan zresztą też był radnym kiedyś panie redaktorze i pan jest starym wyjadaczem politycznym. Pan doskonale wie, że w tym roku budżet przygotowuje pan Tadeusz Truskolaski i przyszły prezydent choćby nie wiem jakie miał tam koncepcje, przez pierwszy rok będzie realizował te założenia. Oczywiście budżet można zmieniać w ciągu roku, nowelizować. Natomiast ktoś, kto przychodzi do urzędu nie będzie od razu budował "szklanych domów" i obiecywał cudów. Ja jestem jak najdalszy obiecywania ludziom złotych gór.


To jaka wizja Białegostoku? Wizja ścieżek rowerowych, bo pan uwielbia jeździć i nie będzie pan jeździł samochodem służbowym czy jaki trend?


Nie mam bladego pojęcia czy będę jeździł samochodem służbowym czy nie. Ja obecnie ze swojego domu, a mieszkam zresztą obok pana Tadeusza Truskolaskiego i czasami się widujemy w sklepie, do centrum, do urzędu, jadę 12 minut. Jeżeli jest taka pogoda jak dziś to mogę spokojnie sobie jeździć rowerem. Wiem, że Robert Biedroń prezydent Słupska jeździ rowerem i bardzo dobrze na to mieszkańcy reagują. Jeżeli będzie padał deszcz i będę musiał pojechać gdzieś dalej to niewykluczone, że zadzwonię do pana kierowcy, czy nie wiem jak to się tam odbywa, i pan kierowca samochodem przyjedzie.


Ale można zadzwonić po taksówkę na przykład...


Tak, albo swoim własnym samochodem przyjechać. A propos ścieżek rowerowych - oczywiście, że tak. Natomiast ludzie się do mnie bardzo często zgłaszali jako do radnego, że brakuje koszy na śmieci i to się wydaje w ogóle jakieś dziwne. Jeżeli ktoś wyprowadza psa i ma zbierać kupy, to potem idzie z tą torebką przez kilkaset metrów, bo nie ma gdzie wyrzucić śmieci. Są całe osiedla jak na przykład Bojary, gdzie w ogóle nie ma kosza na śmieci.

... ławek nie ma.


Do ławek zaraz dojdziemy. Ja sam jestem gotów taki kosz na śmieci postawić, tylko co z tego, że ten człowiek postawi, jak nikt nie przyjedzie go oczyszczać, bo nie ma na planie oczyszczania. Teraz wracając do ławek, no nie ma ławek. Kocham osiedle Bema, bo tam przed każdą klatką są ławeczki. Ja wiem, czasami się zbierają panowie z buteleczkami, ale mimo wszystko jest to taki fajny, wiejski krajobraz w blokowisku. Osiedle Bema pozdrawiam, jesteście super. Ale brakuje ławek wzdłuż ulicy, na przykład wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Jak idzie jakaś osoba starsza i jest jej ciężko, chciałaby na moment odpocząć, cicho gdzieś przysiąść... nie ma ławek. Budujemy estakady i wiadukty, jakieś trasy... Super naprawdę, ale żeby brakowało zwykłej ławeczki, żeby kosza na śmieci nie było? To jest właśnie to, prezydent zwykłych spraw. Ja mam bardzo duży szacunek do pana Tadeusza Truskolaskiego, uważam, że to jest świetny prezydent i przez te 12 lat naprawdę wyprowadził Białystok na prostą, zastał Białystok drewniany, zostawił murowany...


...wyasfaltowany...


Wyasfaltowany, z obwodnicami. Jeździ się super poza kilkoma miejscami, gdzie są korki. Naprawdę kierowcy są bardzo wdzięczni. Pan Tadeusz Truskolaski wykorzystał te fundusze unijne w sposób genialny, tylko teraz trzeba zacząć po prostu żyć, zająć się tym odcinkiem między domem a sklepem, między sklepem a pracą, tym koszem na śmieci, tą ławeczką, jakimś drzewkiem, bo odpoczywa się nie tylko na betonie, ale przede wszystkim właśnie pod drzewem, jak jest kawałek zielonego. Prezydent zwykłych spraw - mniej asfaltu, więcej serca.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.

Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.


Adam Bartnicki, fot. Monika Kalicka

dr Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku
11.02.2019

- Jednym z celów Rosji jest podważenie naszej wiary w spójność NATO, w spójność sojuszy, w ewentualną pomoc Stanów Zjednoczonych.

Julia Borowik, fot. Sylwia Krassowska

Julia Borowik

wokalistka, uczestniczka "The Voice Kids"
9.02.2019

Białostoczankę Julię Borowik zobaczymy dziś w telewizyjnym programie "The Voice Kids". Młoda wokalistka wybrała drużynę Cleo i teraz czeka ją Bitwa Muzyczna.

Mariusz Chrzanowski i Andrzej Stypułkowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski i Andrzej Stypułkowski

prezydent i wiceprezydent Łomży
8.02.2019

34-letni Andrzej Stypułkowski to od piątku (8.02) wiceprezydent Łomży.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok