Radio Białystok | Gość | Adam Woronowicz - aktor

Adam Woronowicz

aktor

21.09.2018, 13:58, akt. 13:51

"Mój Białystok jest we mnie jako miasto przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne. Miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z pogodnym czasem, radosnym bardzo" - mówi Adam Woronowicz.

Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka
Adam Woronowicz, fot. Monika Kalicka

Z Adamem Woronowiczem i jego ojcem Ryszardem rozmawia Dorota Sokołowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dorota Sokołowska zaprasza na spotkanie z Adamem Woronowiczem. To aktor teatralny i filmowy, urodził się w 1973 roku w Białymstoku. Skończył V Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, następnie studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, występował w Teatrze Rozmaitości, w Teatrze Powszechnym, jest również laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004/2005 przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr". 

Zagrał wiele znaczących ról - między innymi rolę Jerzego Popiełuszki w filmie "Popiełuszko - wolność jest w nas", a także "Baby są jakieś inne" z 2011, "Wałęsa - człowiek z nadziei" z 2013 czy "Kamerdyner" z 2018 roku.


Dorota Sokołowska: Jak Adam Woronowicz wspomina dawny Białystok i czy chadzał tutaj do kina?


Adam Woronowicz: Pierwszego filmu chyba raczej nie pamiętam, ale kina białostockie tak - Kino Syrena, Pokój, Ton. Dużo jest wspomnień z tym związanych.


Białystok ciągle jest dla pana takim atrakcyjnym miejscem, do którego pan przyjeżdża niekoniecznie zawodowo, ale również tak żeby właśnie powspominać?


Na pewno też, chociaż Białystok na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmienił i ten mój Białystok, który ja pamiętam jako ,dziecko te moje podwórka czy dzikie sady - to tam już stoją bloki albo są drogi nowe co jest dobre oczywiście, natomiast coraz bardziej ten nowy Białystok bierze górę nad tym, który odszedł już i go nie ma, po prostu zniknął. Ale i zostały wspomnienia, oczywiście.


A kiedy myśli pan o swoim mieście, to myśli pan o tym, że ono kształtuje jednak naszą młodość, a później to wszystko co jest dalej?


No na pewno, to jest jakaś taka nasza mała ojczyzna, takie miejsce, z którego jakby wychodzimy, wypływamy na szerokie wody wielkiego świata. Co tutaj się wydarzy, potem człowiek z tego chcąc nie chcąc czerpie. Ta wielokulturowość nasza, to gdzieś mnie kształtowało, jakoś mój Białystok jest we mnie jako miasto takie przyjazne, otwarte ludziom, spokojne, bezpieczne, poza ekscesami, które przeżywało się na placach zabaw, na boiskach czy gdzieś. Ale to miasto i w ogóle dzieciństwo kojarzy mi się z takim pogodnym czasem, radosnym bardzo, takie duże poczucie bezpieczeństwa. Ja mam bardzo dobre wspomnienia z Białegostoku.


Nie bez kozery pytam pana o pierwsze kino, bo zastanawiam się też jak to, co się widzi w młodości wpływa na dalszy rozwój wypadków - czyli to, że pan wybrał jednak szkołę teatralną, a potem pracował z mocnymi osobowościami teatralnymi, także filmowymi.


Na pewno pewną wrażliwość oczywiście się wynosi, jakąś taką tożsamość, o której się człowiek wcześniej czy później dowiaduje o sobie, to do niego w pewnym momencie dociera, po prostu człowiek dojrzewa i stawia sobie pytanie o to skąd pochodzi i co to miejsce dało, jak jego ukształtowało. Tutaj zostało bardzo wielu moich kolegów, przyjaciół, tutaj też niestety musiałem to wszystko gdzieś w pewnym momencie zostawić i pojechać do szkoły teatralnej do Warszawy i potem swoje życie związałem już z Warszawą i tak jest do dnia dzisiejszego. 

Natomiast tutaj bardzo jest dużo wspomnień i teatr amatorski, który prowadziła pani Antonina Sokołowska, wszystkich moich kolegów, których tam poznałem, bardzo wiele rzeczy, rzeczy które się widziało, na które się chodziło. Nie zapomnę na pewno osiemnastych urodzin Wydział Lalkowego w Białymstoku na Sienkiewicza, na których byłem, bo się chodziło na spektakle grane przez studentów Wydziału Lalkowego. Ale również przedstawienie grane w BTL, no naprawdę to zostaje w człowieku, to gdzieś kształtowało nas.


Kiedy się patrzy też na pana role, to mam wrażenie, że pan jest takim właśnie przykładem człowieka, który wiele się uczy od swoich kolegów.


Tak, na pewno mam taką w sobie cechę, którą lubię, to znaczy ja lubię oglądać, patrzeć, lubię się inspirować. Jak mogę, rzadko w ostatnim czasie, też zaglądam do Białegostoku w tych dniach, kiedy odbywa się  Festiwal Szkół Lalkowych, to jest też bardzo inspirujące. Ja w ogóle nie sądziłem jak bardzo inspiruje mnie teatr lalkowy, to co widzę, co dzieje się w sztuce lalkarskiej, nieprawdopodobny profesjonalizm tych aktorów młodych, przygotowanie fizyczne, dykcja - to są wspaniali aktorzy. I w ogóle jako teatr lalkowy jak bardzo mnie inspiruje, śmieje się czasami, że w teatrze lalkowym mogę jeszcze doświadczyć prawdziwego teatru. Ale coś w tym jest.


Nie myślał pan nigdy o tym, żeby jednak tutaj Białystok obrać, Akademię Teatralna czyli ten Wydział Lalkarski?


Plany oczywiście były, jakieś awaryjne, na wypadek gdybyśmy się nie dostali do Warszawy, bo paru nas zdawało wtedy w 1993 roku, kiedy zdawaliśmy suma summarum jest jak jest. Ja nie będę ukrywał, że uważałem sztukę lalkarską za coś gorszego od sztuki aktorskiej, ja stawiam to na równi, a czasem mając kompleks ich przygotowania fizycznego, to mam wrażenie, że czasami ich nawet sobie wyżej stawiam.


A jeżeli chodzi o tę opozycję teatr i film. Pan jest znany przede wszystkim z filmu, ale pana role teatralne, łącznie z tą pierwszą, która chyba też była z Rafałem Rutkowskim i z Teatrem Montownia, dostrzeżona i zauważona, czy nie ma takiego dysonansu, że jednak teatr pana bardziej wzywa i tam się pan realizuje?


Był taki rzeczywiście moment w moim życiu, w którym teatr był takim jednym miejscem, w którym się realizowałem i bardzo sobie ten okres cenię i czasem mi go brakuje. No, ale teraz moim życiu dzieje się tak, jak się dzieje i trochę to nie jest tak, że ja nie mam czasu na teatr, bo gram w teatrze, jestem w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, utrzymuję kontakty z Teatrem Provisorium Janusza Opryńskiego, więc jeżeli jest taka możliwość, to jestem w repertuarze, na bieżąco gram. 

Nie jest na pewno tyle spektakli, ile grałem wcześniej, natomiast z ogromną radością wracam za każdym razem do mojego zespołu. Za chwilę mamy wyjazd do Dublina ze spektaklami na festiwal, także sporo się też dzieje w teatrze. Grzegorz Jarzyna przygotowuje nową premierę, to będą "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej - to jest jej nowa książka, która się ukazała, więc dzieje się.


Ma pan kontakt z takimi silnymi osobowościami teatralnymi - Piotr Cieślak, Warlikowski, Jarzyna, Piotr Tomaszuk również, bo przecież nie zapominajmy o tym początku, czyli o Teatrze Wierszalin. Czego uczą pana reżyserzy?


To jest za każdym razem spotykanie się z innym typem sztuki, z innym typem teatru, z inną wrażliwością. Reżyserzy mają to do siebie, że patrzą na aktora i zawsze ktoś coś tam człowiekowi powie, wrzuci, to czasami jest zdanie, czy coś co we mnie siedzi. Myślę, że ci wszyscy wymienieni przez panią reżyserzy, jak i również ci niewymienieni gdzieś mnie ukształtowali, bo aktor potrzebuje reżysera, sam się nie wyreżyseruje, pomimo najszczerszych chęci. 

Te wyjątki, które znamy potwierdzają tylko regułę, że aktor potrzebuje reżysera, potrzebuje jego wrażliwości do tego, żeby nim pokierować na scenie.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
kom. Kamil Sorko, sierż. sztab. Damian Grabowski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.12.2018

Zima i śnieg to nic dziwnego. A jednak nie każdy dostosował się do warunków panujących na drodze - przez dwa dni doszło w regionie do kilku wypadków, ponad 100 kolizji, trzy osoby zginęły. Jak bezpiecznie podróżować w warunkach zimowych?

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
17.12.2018

Rada miejska w poniedziałek ponownie zajmie się budżetem Białegostoku na 2019 rok. Wydatki mają przekroczyć ponad 2 miliardy złotych.

Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
14.12.2018

"Przykre jest, że decyzje zapadają bez konsultacji ze społecznością lokalną. Dzisiaj jest dużo znaków zapytania w sprawie ubojni" - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego.


Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza, fot. Monika Kalicka

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza

organizatorzy koncertu "Charytatywny pingwin"
14.12.2018

"W tym roku chcemy pomóc 15-miesięcznemu Olusiowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy zbierać na jego rehabilitację" - mówią organizatorzy akcji.

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło

z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
14.12.2018

Katolickie i prawosławne kolędy oraz piosenki świąteczne znalazły się na płycie wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.

Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
14.12.2018

Do wyboru są świerki wysokości od 0,9 do ponad 5 m, można je będzie wybrać i ściąć legalnie.


Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok