Radio Białystok | Gość | Henryk Dębowski [wideo] - przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku

18.02.2019, 08:02, akt. 13:18

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda
Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Z Henrykiem Dębowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zwiększenia bonifikaty z 60 do 95 proc. chcą radni Prawa i Sprawiedliwości dla białostoczan, którzy nie są właścicielami gruntu, na którym stoi ich dom lub mieszkanie. Dwa miesiące temu radni zdecydowali, że zniżka wynosić będzie 60 proc., czyli tyle samo w przypadku gruntu gminy co skarbu państwa. Jednak z końcem stycznia zmieniły się przepisy.

W Białymstoku dotyczy to około 23 tys. mieszkań i domów, w tym 7 tys. stoi na gruntach skarbu państwa a ponad 16 tys. na gruntach miejskich.

Gdy radni w połowie grudnia podejmowali decyzję o wysokości bonifikaty przy wykupie ta dla gruntów skarbu państwa wynosiła 60 proc. Dlatego zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił: przenosimy wprost rozwiązanie, które jest zastosowane na gruntach skarbu państwa; robimy to, bo wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być tak, że ci, których nieruchomość stoi i na gruntach skarbu państwa płacą 60 proc., a my na grunty miejskie ustalamy np. 95 proc.

- Jednak nastąpiła zmiana - mówi radny Paweł Myszkowski i dodaje, że ten argument urzędników nie jest już aktualny. - Zgodnie ze zmianami w ustawie, jeśli np. samorządy ustalą zniżkę na poziomie np. 95 procent,  to wtedy wojewoda ma prawo do takiej wysokości podnieść zniżkę dla gruntów skarbu państwa - podkreśla.

Dlatego szef klubu  PiS w radzie miasta Henryk Dębowski uważa, że trzeba wrócić w Białymstoku do tematu i zwiększyć bonifikatę do 95 proc. jak pierwotnie jego klub proponował. Pismo w tej sprawie radni złożyli już do przewodniczącego rady miasta, podając też przykłady z innych miast - we Wrocławiu to 90 proc., w Warszawie - 98 proc., a w Łomży 99,9 proc. 

Lech Pilarski: Na razie chyba najdrożej w całej Polsce będziemy płacić za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?


Henryk Dębowski: Generalnie tak. Stawka pozostała bez zmian. Radni Koalicji Obywatelskiej jednak nie przychylili się do naszego projektu uchwały. Chcieliśmy, aby ta bonifikata była na poziomie 95 proc. Jednak na dzień dzisiejszy płacimy tylko 60 proc., analogicznie jak na gruntach Skarbu Państwa.


Ewentualne zwiększenie owej bonifikaty było uzależnione od tego, czy zmieni się prawo. Prawo się zmieniło. Czy na najbliższej sesji uda się radnym Prawa i Sprawiedliwości doprowadzić do tego, żeby zwiększyć te bonifikaty w Białymstoku?


Prawo się zmieniło. Radni klubu Koalicji Obywatelskiej też podjęli takie stanowisko 22 grudnia, w którym tak naprawdę zobowiązują się po przyjęciu przez Sejm ustawy podwyższającej bonifikaty i zrównującej prawa użytkowników wieczystych na gruntach Skarbu Państwa i samorządowych, praktycznie bym powiedział mają niezwłocznie podjąć pracę w komisji.

Myśmy już jako klub radnych Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z takim apelem do prezydenta, do przewodniczącego komisji infrastruktury, gdzie ta uchwała trafiła, znaczy projekt naszej uchwały do radnych Rady Miasta Białystok. I po prostu czekamy na jakieś prace w stosunku do tej uchwały.


Czy tu chodzi o duże pieniądze? No bo słyszeliśmy - ta sprawa dotyczy prawie 23 tys. różnorodnych obiektów, nieruchomości. To jak na Białystok nie tak dużo.


Generalnie jeżeli chodzi o samych zainteresowanych, to tak jak pan tutaj wspomniał, to jest ponad 15,5 tys. użytkowników na gruntach samorządowych i ponad 6000 użytkowników na gruntach Skarbu Państwa. Dla samych mieszkańców, dla samych zainteresowanych to na pewno będą znaczne pieniądze.


Słyszałem takie tłumaczenie samorządowców, że nie za bardzo chcemy schodzić z tych bonifikat, bo obniżymy swoje dochody, czyli dochody gminy.


Panie redaktorze, nie wiem, czy dochody gminy będą obniżone, ponieważ te pieniądze i tak pozostaną tutaj w kieszeniach mieszkańców Białegostoku.

Teraz mamy do czynienia z nierównym traktowaniem de facto, bo w powiecie białostockim została podjęta uchwała i jest przyznana bonifikata w wysokości 98 proc. Nawet w samej Łomży została podjęta uchwała odpowiednio wcześniej - tam mamy bonifikatę bodajże 99,9 proc.

Tamte miasta chyba jednak po prostu zdecydowanie lepiej traktują swoich mieszkańców. I my jako radni przecież zostaliśmy też jeszcze wybrani do tego, aby pomagać i służyć mieszkańcom. Dlatego w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców taki projekt uchwały został przygotowany.

Nawet w samej Warszawie mamy bonifikatę rzędu 98 proc., no to dlaczego nie mielibyśmy podjąć takiej bonifikaty w Białymstoku.


Tym bardziej, że mieszkańcy Białegostoku czy województwa nie grzeszą zbyt wysokimi dochodami w porównaniu do reszty kraju.


No dokładnie. My tutaj nie jesteśmy zbytnio zamożni. Każdy grosz się liczy. Tym bardziej, że jeszcze dochodzą do nas sygnały, że w poprzednim roku jednak zostały bardzo dużo podwyższone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. To wszystko wpływa na opłatę przekształceniową w roku 2019.


Tak mówi ustawa, że jeśli opłata na koniec grudnia kończącego się roku będzie wynosiła tyle i tyle, to w stosunku do tego udziela się bonifikat, przekształca się ową nieruchomość, i tak dalej.


Tak, generalnie tak. Jeżeli chodzi o bonifikatę i o tę opłatę, to rzeczywiście tę opłatę można zapłacić jednorazowo albo po prostu spłacać przez 20 lat. Wydaje mi się, że przy bonifikacie 95-procentowej raczej wszyscy przekształcą w pierwszym roku.


A czemu nie możemy zrobić 100 proc.? Jak pan sądzi? Skoro Łomżę było stać prawie na 100 proc.?


Jeżeli będzie taka wola większościowego klubu w radzie miasta, żeby to było nawet chociażby te 99 proc., to my jak najbardziej zagłosujemy "za". Jeżeli Łomża była w stanie przyjąć taką prawie stuprocentową bonifikatę, to my jesteśmy jak najbardziej "za". Ale po prostu chcielibyśmy też jeszcze sprawdzić dane słowo Koalicji Obywatelskiej dla mieszkańców Białegostoku i przyjąć taką bonifikatę 95-procentową chociażby.


Tym bardziej, że naprawiamy pewien błąd przeszłości. Użytkowanie wieczyste to taki polski wynalazek. Jedynie w naszym kraju to funkcjonowało. Zostało wprowadzone w latach 60. I teraz można by spokojnie ludziom to oddać, bo kiedyś im to najzwyczajniej w świecie zabrano.


Myślę, że użytkowanie wieczyste jest to tak zwany relikty PRL-u. To już nie powinno mieć miejsca. Mieszkańcy przez jakiś dłuższy czas płacili za to użytkowanie wieczyste dosyć sporo. Nawet w ostatnich latach jednak te opłaty z tytułu użytkowania wieczystego drastycznie poszybowały w górę. Nawet może i w tysiącach procent, bo takie do nas głosy dochodziły. W związku z powyższym dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata z tytułu przekształcenia była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek

poeta
25.03.2019

- Powstaje w tej chwili coś, co można by było nazwać modą na poezję.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

25.03.2019

"W mojej ocenie służba w policji daje najszerszy wachlarz możliwości rozwoju zawodowego i połączenia pasji z pracą."

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej
25.03.2019

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Marta Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
24.03.2019

Dzień Lalkarzy o niespełna tydzień wyprzedza w kalendarzu Dzień Teatru. I też ma swoje przesłanie, które w tym roku przypomina o fundamentach współczesnego teatru formy. To: Tradycja, Talent, Wyobraźnia i Praca. Żadnej z tych cech nie brakuje Marcie Guśniowskiej - zawodowej baśniopisarce.

Koncert zespołu "Kwiat jabłoni" w Zmianie Klimatu, fot. Monika Kalicka

Kwiat Jabłoni - Kasia i Jacek Sienkiewiczowie

muzycy
23.03.2019

"Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, licealiści, studenci, ale także osoby nawet 50+... i nasze babcie" - mówią artyści.


Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok