Radio Białystok | Gość | Henryk Dębowski [wideo] - przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku

18.02.2019, 08:02, akt. 13:18

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda
Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Z Henrykiem Dębowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zwiększenia bonifikaty z 60 do 95 proc. chcą radni Prawa i Sprawiedliwości dla białostoczan, którzy nie są właścicielami gruntu, na którym stoi ich dom lub mieszkanie. Dwa miesiące temu radni zdecydowali, że zniżka wynosić będzie 60 proc., czyli tyle samo w przypadku gruntu gminy co skarbu państwa. Jednak z końcem stycznia zmieniły się przepisy.

W Białymstoku dotyczy to około 23 tys. mieszkań i domów, w tym 7 tys. stoi na gruntach skarbu państwa a ponad 16 tys. na gruntach miejskich.

Gdy radni w połowie grudnia podejmowali decyzję o wysokości bonifikaty przy wykupie ta dla gruntów skarbu państwa wynosiła 60 proc. Dlatego zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił: przenosimy wprost rozwiązanie, które jest zastosowane na gruntach skarbu państwa; robimy to, bo wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być tak, że ci, których nieruchomość stoi i na gruntach skarbu państwa płacą 60 proc., a my na grunty miejskie ustalamy np. 95 proc.

- Jednak nastąpiła zmiana - mówi radny Paweł Myszkowski i dodaje, że ten argument urzędników nie jest już aktualny. - Zgodnie ze zmianami w ustawie, jeśli np. samorządy ustalą zniżkę na poziomie np. 95 procent,  to wtedy wojewoda ma prawo do takiej wysokości podnieść zniżkę dla gruntów skarbu państwa - podkreśla.

Dlatego szef klubu  PiS w radzie miasta Henryk Dębowski uważa, że trzeba wrócić w Białymstoku do tematu i zwiększyć bonifikatę do 95 proc. jak pierwotnie jego klub proponował. Pismo w tej sprawie radni złożyli już do przewodniczącego rady miasta, podając też przykłady z innych miast - we Wrocławiu to 90 proc., w Warszawie - 98 proc., a w Łomży 99,9 proc. 

Lech Pilarski: Na razie chyba najdrożej w całej Polsce będziemy płacić za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?


Henryk Dębowski: Generalnie tak. Stawka pozostała bez zmian. Radni Koalicji Obywatelskiej jednak nie przychylili się do naszego projektu uchwały. Chcieliśmy, aby ta bonifikata była na poziomie 95 proc. Jednak na dzień dzisiejszy płacimy tylko 60 proc., analogicznie jak na gruntach Skarbu Państwa.


Ewentualne zwiększenie owej bonifikaty było uzależnione od tego, czy zmieni się prawo. Prawo się zmieniło. Czy na najbliższej sesji uda się radnym Prawa i Sprawiedliwości doprowadzić do tego, żeby zwiększyć te bonifikaty w Białymstoku?


Prawo się zmieniło. Radni klubu Koalicji Obywatelskiej też podjęli takie stanowisko 22 grudnia, w którym tak naprawdę zobowiązują się po przyjęciu przez Sejm ustawy podwyższającej bonifikaty i zrównującej prawa użytkowników wieczystych na gruntach Skarbu Państwa i samorządowych, praktycznie bym powiedział mają niezwłocznie podjąć pracę w komisji.

Myśmy już jako klub radnych Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z takim apelem do prezydenta, do przewodniczącego komisji infrastruktury, gdzie ta uchwała trafiła, znaczy projekt naszej uchwały do radnych Rady Miasta Białystok. I po prostu czekamy na jakieś prace w stosunku do tej uchwały.


Czy tu chodzi o duże pieniądze? No bo słyszeliśmy - ta sprawa dotyczy prawie 23 tys. różnorodnych obiektów, nieruchomości. To jak na Białystok nie tak dużo.


Generalnie jeżeli chodzi o samych zainteresowanych, to tak jak pan tutaj wspomniał, to jest ponad 15,5 tys. użytkowników na gruntach samorządowych i ponad 6000 użytkowników na gruntach Skarbu Państwa. Dla samych mieszkańców, dla samych zainteresowanych to na pewno będą znaczne pieniądze.


Słyszałem takie tłumaczenie samorządowców, że nie za bardzo chcemy schodzić z tych bonifikat, bo obniżymy swoje dochody, czyli dochody gminy.


Panie redaktorze, nie wiem, czy dochody gminy będą obniżone, ponieważ te pieniądze i tak pozostaną tutaj w kieszeniach mieszkańców Białegostoku.

Teraz mamy do czynienia z nierównym traktowaniem de facto, bo w powiecie białostockim została podjęta uchwała i jest przyznana bonifikata w wysokości 98 proc. Nawet w samej Łomży została podjęta uchwała odpowiednio wcześniej - tam mamy bonifikatę bodajże 99,9 proc.

Tamte miasta chyba jednak po prostu zdecydowanie lepiej traktują swoich mieszkańców. I my jako radni przecież zostaliśmy też jeszcze wybrani do tego, aby pomagać i służyć mieszkańcom. Dlatego w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców taki projekt uchwały został przygotowany.

Nawet w samej Warszawie mamy bonifikatę rzędu 98 proc., no to dlaczego nie mielibyśmy podjąć takiej bonifikaty w Białymstoku.


Tym bardziej, że mieszkańcy Białegostoku czy województwa nie grzeszą zbyt wysokimi dochodami w porównaniu do reszty kraju.


No dokładnie. My tutaj nie jesteśmy zbytnio zamożni. Każdy grosz się liczy. Tym bardziej, że jeszcze dochodzą do nas sygnały, że w poprzednim roku jednak zostały bardzo dużo podwyższone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. To wszystko wpływa na opłatę przekształceniową w roku 2019.


Tak mówi ustawa, że jeśli opłata na koniec grudnia kończącego się roku będzie wynosiła tyle i tyle, to w stosunku do tego udziela się bonifikat, przekształca się ową nieruchomość, i tak dalej.


Tak, generalnie tak. Jeżeli chodzi o bonifikatę i o tę opłatę, to rzeczywiście tę opłatę można zapłacić jednorazowo albo po prostu spłacać przez 20 lat. Wydaje mi się, że przy bonifikacie 95-procentowej raczej wszyscy przekształcą w pierwszym roku.


A czemu nie możemy zrobić 100 proc.? Jak pan sądzi? Skoro Łomżę było stać prawie na 100 proc.?


Jeżeli będzie taka wola większościowego klubu w radzie miasta, żeby to było nawet chociażby te 99 proc., to my jak najbardziej zagłosujemy "za". Jeżeli Łomża była w stanie przyjąć taką prawie stuprocentową bonifikatę, to my jesteśmy jak najbardziej "za". Ale po prostu chcielibyśmy też jeszcze sprawdzić dane słowo Koalicji Obywatelskiej dla mieszkańców Białegostoku i przyjąć taką bonifikatę 95-procentową chociażby.


Tym bardziej, że naprawiamy pewien błąd przeszłości. Użytkowanie wieczyste to taki polski wynalazek. Jedynie w naszym kraju to funkcjonowało. Zostało wprowadzone w latach 60. I teraz można by spokojnie ludziom to oddać, bo kiedyś im to najzwyczajniej w świecie zabrano.


Myślę, że użytkowanie wieczyste jest to tak zwany relikty PRL-u. To już nie powinno mieć miejsca. Mieszkańcy przez jakiś dłuższy czas płacili za to użytkowanie wieczyste dosyć sporo. Nawet w ostatnich latach jednak te opłaty z tytułu użytkowania wieczystego drastycznie poszybowały w górę. Nawet może i w tysiącach procent, bo takie do nas głosy dochodziły. W związku z powyższym dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata z tytułu przekształcenia była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.


dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Rozpoczynają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Co pieniądze z Unii zmieniły na Podlasiu?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok