Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka [wideo] - rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

13.03.2019, 08:51, akt. 16:24

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - to nowe wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci, a nie mają środków na utrzymanie. Jak z niego skorzystać? O tym z rzecznikiem regionalnym ZUS w Białymstoku Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Przepisy weszły w życie 1 marca, już można się zgłaszać, już przyznajecie świadczenia, jak to wygląda?


Katarzyna Krupicka: Wnioski przyjmowaliśmy już wcześniej, bo od 18 lutego pierwsze wnioski wpływały do wszystkich oddziałów w całej Polsce. Tych wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo. Jak wskazywały przewidywania - będzie tych świadczeń w naszym województwie, oczywiście w marcu, około 3000, więc duża część już do nas wpłynęła. Świadczenia owszem pierwsze już są przyznane, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.


Czyli nie ma zastrzeżeń, wszystkie wnioski są dobrze wypełnione, wszyscy którzy aspirują do tego rodzaju świadczenia zrozumieli przepisy i wypełniają odpowiednio dokumenty?


Należałoby się z tym zgodzić. Przede wszystkim są to kobiety, mamy wśród tego tysiąca wniosków jeden wniosek mężczyzny, on jeszcze nie został rozpatrzony, ale te wszystkie panie, które złożyły wniosek, a są to kobiety, które przede wszystkim ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały, bądź tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci - już te świadczenia będą otrzymywały. 


A jak ktoś wychował więcej dzieci, to będzie miał wyższe świadczenie, jak to jest?


Niestety dzieci się nie dublują. Jeżeli ktoś ma więcej niż czwórkę, czyli ósemkę, dwunastkę - bo i ja takich przypadkach żeśmy słyszeli - przysługuje tylko jedno świadczenie uzupełniające. Mówi się tutaj o "co najmniej czwórce dzieci", więc jeżeli ktoś ma mniej, też nie może skorzystać.


A zatem wypełniamy wszystkie dokumenty, przynosimy do ZUS-u i wtedy rozpoczyna się cała procedura?


Należy wypełnić wniosek, należy też wypełnić oświadczenie o stanie osobistym, rodzinnym, majątkowym i materialnym, tam należy zaznaczyć wszystkie punkty, które mówią o tym, czy mamy jakieś przychody, z czego one wynikają, ile one wynoszą, ponieważ rodzicielskie świadczenie uzupełniające - kryterium zostało przyjęte 1100 zł, czyli wysokości najniższej emerytury, która przysługuje od 1 marca, czyli po waloryzacji, która w tym roku się odbyła.

Jeżeli ktoś ma jakiś przychód stały w postaci emerytury bądź renty, który nie przekracza tej kwoty 1100 zł, wówczas to świadczenie może być dodatkiem do wypłacanej emerytury bądź renty. A może być to również świadczenie samoistne, gdy taka osoba nie ma żadnego źródła utrzymania. 


Mówimy na przykład o paniach, które nie mogły pójść do pracy, za dużo dzieci, musiały opiekować się nimi w domu i teraz zostały bez środków do życia, głównie.


Mówimy o paniach, również o panach - zaraz wspomnimy o panach - o paniach które albo przestały  pracować, ponieważ urodziły co najmniej czwórkę dzieci, bądź nigdy nawet nie miały szansy na podjęcie zatrudnienia i zajmowały się swoimi dziećmi po prostu wychowywały je. Mężczyzna również może skorzystać w wyjątkowych sytuacjach z tego typu świadczenia, ale przede wszystkim muszą być spełnione pewne kryteria, a chodzi o to, że albo nastąpiła śmierć matki, bądź matka porzuciła dzieci, bądź w długotrwały sposób tych dzieci nie wychowywała i taki pan właśnie do nas złożył wniosek.


Mówimy o świadczeniach wypłacanych z ZUS-u, ale warto wspomnieć też o tych paniach, tych osobach, które powinny być na przykład ubezpieczone w KRUS-ie, mieszkają na wsi, całe życie mieszkały na wsi, zajmowały się dzieciakami. Czy tego typu świadczenia także do tego rodzaju osób są adresowane?


Jak najbardziej. Uprawnieni do przyznawania tych świadczeń będą KRUS i ZUS, więc prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również prezes KRUS będą mogli przyznawać tego typu świadczenia. Jeżeli jakaś osoba podlegała ubezpieczeniom rolnym, czyli opłacała jakiekolwiek składki rolne, ale nie wypracowała sobie świadczenia rolnego, wówczas będzie musiała złożyć taki wniosek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i tam zostanie wydana decyzja i tam będzie również wypłacane świadczenie.


To świadczenie uzupełniające w wysokości 1100 zł, czyli najniższej emerytury - skupmy się na tych najniższych emeryturach, bo też spora praca przed ZUS-em - podniesienia tych wszystkich emerytur, które są poniżej 1100 zł właśnie do tej kwoty.


Jeżeli wpłynie taki wniosek to oczywiście najpierw musimy sprawdzić w jakiej kwocie jest wypłacana emerytura, bądź też renta dla danej osoby, która ma właśnie co najmniej czwórkę dzieci - wychowała, urodziła bądź tylko wychowała, będziemy to powtarzać ponieważ nie są to tylko dzieci, które kobieta urodziła, mogą być to dzieci przysposobione, drugiego małżonka, przyjęte na wychowanie, również przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, tylko należy pamiętać, że nie może być to rodzina zastępcza zawodowa, więc te dzieci są również dziećmi wychowanymi. 


I też podlegają pod to świadczenie. 


Tak jak najbardziej i wówczas musimy uzupełnić maksymalnie do 1100 zł brutto, bo cały czas mówimy tu o kwocie brutto, właśnie wypłatę świadczeń. Te świadczenia będą wypłacane w tym samym terminie, w którym są wypłacane dotychczasowe renty i emerytury, więc to będzie wypłacane jako jedno świadczenie.


Jeśli nikt nie brał do tej pory żadnego świadczenia?


Będzie to świadczenie samoistne. Termin będzie wybrany dowolny. Podejrzewam, że w momencie wydania zawiadomienia o podjęciu wypłaty będzie to terminy najbliższy, więc będą to terminy bardzo różne. 


Zgodnie z przepisami teraz najniższa emerytura nie może być niższa od 1100 zł?


Może być. Emerytura gwarantowana, czyli taka, gdzie kobieta wypracowała co najmniej 20 lat, a mężczyzna 25 i mówimy tu o okresach łącznie składkowych i nieskładkowych - ona posiada gwarancję faktycznie tego 1100 zł. Ale mamy również takie świadczenia, gdzie osoby pracowały bardzo krótko, pracowały nawet po kilka miesięcy, bo nasza najniższa emerytura wypłacana w naszym oddziale to tylko 31 gr, więc możemy sobie wyobrazić jak krótko pracowała dana osoba, gdy taką wysokość emerytury pobiera. 


I te 31 groszy zostanie podniesionych do 1100 zł?


Jeżeli ta kobieta będzie miała czwórkę dzieci, złoży do nas wniosek i okaże się, że przysługuje jej rodzicielskie świadczenie uzupełniające - owszem ono zostanie przyznane w kwocie 1100 zł, pomniejszone o te 31 groszy.


Będzie też i podnoszenie tej najniższej emerytury, jak ten proces będzie wyglądał?


Ten proces już się odbywa, w tej chwili wydajemy takie decyzje i uzupełniamy - dajmy na to  kwotę 500 zł, jeżeli ktoś pobiera w takiej wysokości świadczenie do kwoty właśnie 1100, czyli dodajemy 600 zł brutto.| red: mak, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.

prof. Sławomir Presnarowicz, fot. Joanna Szubzda

Prof. Sławomir Presnarowicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.01.2020

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców - Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 r.


Piotr Trypus, fot. Monika Kalicka

Piotr Trypus

wokalista i gitarzysta zespołu Starsabout
25.01.2020

"Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tu jesteśmy, to jest niesamowita rzecz. Zobaczyliśmy, że bardzo fajne, inne kapele się zgłaszają, to pomyśleliśmy sobie, że pewnie, też chcemy być wśród nich. Niebieski Mikrofon jest naprawdę świetną inicjatywą" - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

Jarosław Kazberuk - fot. Robert Bońkowski

Jarosław Kazberuk

kierowca i pilot rajdowy
24.01.2020

- Na starcie rajdu założyliśmy, że jeśli zajmiemy miejsce w najlepszej dwudziestce Rajdu Dakar, to uznamy to za sukces. Byliśmy na 18. miejscu.

prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
24.01.2020

- Władimir Putin, który zaanektował Krym, który doprowadził do wojny na Ukrainie, który doprowadził do zestrzelenia samolotu linii malezyjskich, który destabilizował Europę, został dopuszczony do grona państw na zasadzie równości. To jest straszne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok