Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka [wideo] - rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

13.03.2019, 08:51, akt. 16:24

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - to nowe wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci, a nie mają środków na utrzymanie. Jak z niego skorzystać? O tym z rzecznikiem regionalnym ZUS w Białymstoku Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Przepisy weszły w życie 1 marca, już można się zgłaszać, już przyznajecie świadczenia, jak to wygląda?


Katarzyna Krupicka: Wnioski przyjmowaliśmy już wcześniej, bo od 18 lutego pierwsze wnioski wpływały do wszystkich oddziałów w całej Polsce. Tych wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo. Jak wskazywały przewidywania - będzie tych świadczeń w naszym województwie, oczywiście w marcu, około 3000, więc duża część już do nas wpłynęła. Świadczenia owszem pierwsze już są przyznane, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.


Czyli nie ma zastrzeżeń, wszystkie wnioski są dobrze wypełnione, wszyscy którzy aspirują do tego rodzaju świadczenia zrozumieli przepisy i wypełniają odpowiednio dokumenty?


Należałoby się z tym zgodzić. Przede wszystkim są to kobiety, mamy wśród tego tysiąca wniosków jeden wniosek mężczyzny, on jeszcze nie został rozpatrzony, ale te wszystkie panie, które złożyły wniosek, a są to kobiety, które przede wszystkim ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały, bądź tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci - już te świadczenia będą otrzymywały. 


A jak ktoś wychował więcej dzieci, to będzie miał wyższe świadczenie, jak to jest?


Niestety dzieci się nie dublują. Jeżeli ktoś ma więcej niż czwórkę, czyli ósemkę, dwunastkę - bo i ja takich przypadkach żeśmy słyszeli - przysługuje tylko jedno świadczenie uzupełniające. Mówi się tutaj o "co najmniej czwórce dzieci", więc jeżeli ktoś ma mniej, też nie może skorzystać.


A zatem wypełniamy wszystkie dokumenty, przynosimy do ZUS-u i wtedy rozpoczyna się cała procedura?


Należy wypełnić wniosek, należy też wypełnić oświadczenie o stanie osobistym, rodzinnym, majątkowym i materialnym, tam należy zaznaczyć wszystkie punkty, które mówią o tym, czy mamy jakieś przychody, z czego one wynikają, ile one wynoszą, ponieważ rodzicielskie świadczenie uzupełniające - kryterium zostało przyjęte 1100 zł, czyli wysokości najniższej emerytury, która przysługuje od 1 marca, czyli po waloryzacji, która w tym roku się odbyła.

Jeżeli ktoś ma jakiś przychód stały w postaci emerytury bądź renty, który nie przekracza tej kwoty 1100 zł, wówczas to świadczenie może być dodatkiem do wypłacanej emerytury bądź renty. A może być to również świadczenie samoistne, gdy taka osoba nie ma żadnego źródła utrzymania. 


Mówimy na przykład o paniach, które nie mogły pójść do pracy, za dużo dzieci, musiały opiekować się nimi w domu i teraz zostały bez środków do życia, głównie.


Mówimy o paniach, również o panach - zaraz wspomnimy o panach - o paniach które albo przestały  pracować, ponieważ urodziły co najmniej czwórkę dzieci, bądź nigdy nawet nie miały szansy na podjęcie zatrudnienia i zajmowały się swoimi dziećmi po prostu wychowywały je. Mężczyzna również może skorzystać w wyjątkowych sytuacjach z tego typu świadczenia, ale przede wszystkim muszą być spełnione pewne kryteria, a chodzi o to, że albo nastąpiła śmierć matki, bądź matka porzuciła dzieci, bądź w długotrwały sposób tych dzieci nie wychowywała i taki pan właśnie do nas złożył wniosek.


Mówimy o świadczeniach wypłacanych z ZUS-u, ale warto wspomnieć też o tych paniach, tych osobach, które powinny być na przykład ubezpieczone w KRUS-ie, mieszkają na wsi, całe życie mieszkały na wsi, zajmowały się dzieciakami. Czy tego typu świadczenia także do tego rodzaju osób są adresowane?


Jak najbardziej. Uprawnieni do przyznawania tych świadczeń będą KRUS i ZUS, więc prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również prezes KRUS będą mogli przyznawać tego typu świadczenia. Jeżeli jakaś osoba podlegała ubezpieczeniom rolnym, czyli opłacała jakiekolwiek składki rolne, ale nie wypracowała sobie świadczenia rolnego, wówczas będzie musiała złożyć taki wniosek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i tam zostanie wydana decyzja i tam będzie również wypłacane świadczenie.


To świadczenie uzupełniające w wysokości 1100 zł, czyli najniższej emerytury - skupmy się na tych najniższych emeryturach, bo też spora praca przed ZUS-em - podniesienia tych wszystkich emerytur, które są poniżej 1100 zł właśnie do tej kwoty.


Jeżeli wpłynie taki wniosek to oczywiście najpierw musimy sprawdzić w jakiej kwocie jest wypłacana emerytura, bądź też renta dla danej osoby, która ma właśnie co najmniej czwórkę dzieci - wychowała, urodziła bądź tylko wychowała, będziemy to powtarzać ponieważ nie są to tylko dzieci, które kobieta urodziła, mogą być to dzieci przysposobione, drugiego małżonka, przyjęte na wychowanie, również przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, tylko należy pamiętać, że nie może być to rodzina zastępcza zawodowa, więc te dzieci są również dziećmi wychowanymi. 


I też podlegają pod to świadczenie. 


Tak jak najbardziej i wówczas musimy uzupełnić maksymalnie do 1100 zł brutto, bo cały czas mówimy tu o kwocie brutto, właśnie wypłatę świadczeń. Te świadczenia będą wypłacane w tym samym terminie, w którym są wypłacane dotychczasowe renty i emerytury, więc to będzie wypłacane jako jedno świadczenie.


Jeśli nikt nie brał do tej pory żadnego świadczenia?


Będzie to świadczenie samoistne. Termin będzie wybrany dowolny. Podejrzewam, że w momencie wydania zawiadomienia o podjęciu wypłaty będzie to terminy najbliższy, więc będą to terminy bardzo różne. 


Zgodnie z przepisami teraz najniższa emerytura nie może być niższa od 1100 zł?


Może być. Emerytura gwarantowana, czyli taka, gdzie kobieta wypracowała co najmniej 20 lat, a mężczyzna 25 i mówimy tu o okresach łącznie składkowych i nieskładkowych - ona posiada gwarancję faktycznie tego 1100 zł. Ale mamy również takie świadczenia, gdzie osoby pracowały bardzo krótko, pracowały nawet po kilka miesięcy, bo nasza najniższa emerytura wypłacana w naszym oddziale to tylko 31 gr, więc możemy sobie wyobrazić jak krótko pracowała dana osoba, gdy taką wysokość emerytury pobiera. 


I te 31 groszy zostanie podniesionych do 1100 zł?


Jeżeli ta kobieta będzie miała czwórkę dzieci, złoży do nas wniosek i okaże się, że przysługuje jej rodzicielskie świadczenie uzupełniające - owszem ono zostanie przyznane w kwocie 1100 zł, pomniejszone o te 31 groszy.


Będzie też i podnoszenie tej najniższej emerytury, jak ten proces będzie wyglądał?


Ten proces już się odbywa, w tej chwili wydajemy takie decyzje i uzupełniamy - dajmy na to  kwotę 500 zł, jeżeli ktoś pobiera w takiej wysokości świadczenie do kwoty właśnie 1100, czyli dodajemy 600 zł brutto.| red: mak, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.07.2019

"Z tego co widzę, to pan prezydent faworyzuje marsz równości. Spotyka się z tym środowiskiem, spotyka się z panem Rabiejem, spotyka się z panem Biedroniem, może jest coś czego nie wiemy?" - pyta marszałek Artur Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
19.07.2019

Kilkuset policjantów będzie w sobotę (20.07) zabezpieczać centrum Białegostoku w związku z Marszem Równości i innymi zgromadzeniami zgłoszonymi i zarejestrowanymi na ten dzień.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

współorganizator Podlaskiego Maratonu Bluesowego 2019
19.07.2019

Po raz drugi czeka nas niesamowite wydarzenie muzyczne - Podlaski Maraton Bluesowy. Jego organizatorzy chcą pobić rekord z 2018 roku i grać 29 godzin bez przerwy.


fot. materiały prasowe

Andrzej Krzywy

z zespołu De Mono
18.07.2019

"Na pewno były to lata szalone, bardzo pracowite, bardzo przyjemne. Poznaliśmy mnóstwo wspaniałych ludzi, artystów" - tak o ponad 30-letniej pracy na scenie mówi Andrzej Krzywy.

Krzysztof Sawicki, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Sawicki

z zespołu "Czeremszyna"
17.07.2019

Koncerty, spektakle, filmy, wystawy, warsztaty, tańce, jarmark, kuchnie, piłka błotna - w Czeremsze zapowiada się bardzo interesujący weekend.

Jarosław Gowin, fot. Monika Kalicka

Jarosław Gowin

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia
16.07.2019

- Gdyby wygrał obóz Zjednoczonej Prawicy, to jest dwóch naturalnych kandydatów na premiera. To jest obecny premier Mateusz Morawiecki (...) i lider całego obozu pan prezes Jarosław Kaczyński.


Marcin Malewski, fot. Marcin Mazewski

Marcin Malewski

wokalista, pianista, kompozytor
16.07.2019

Zaczynał od muzyki klasycznej. - Ale po namowach paru osób i konsultacjach z innymi muzykami stwierdziliśmy, że stworzymy projekt rozrywkowy.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej i pełnomocnik PiS w Podlaskiem
15.07.2019

"Mamy nadzieję, że wsparcie europarlamentarzystów plus kampania ogólnopolska pozwolą nam osiągnąć lepszy wynik w tym roku w wyborach parlamentarnych" - mówi Dariusz Piontkowski.

Mirosław Olczak, Emilia Kuprewicz i Marcin Cywoniuk, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

15.07.2019

Kibic nie może wnosić wszelkiego rodzaju broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, napojów alkoholowych, narkotyków, środków pobudzających, nie powinien rzucać przedmiotami, nie powinien zakłócać porządku publicznego - o obowiązkach kibiców przypominają policjanci.


Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski i Artur Kosicki [wideo]

prezydent Białegostoku i marszałek województwa podlaskiego
12.07.2019

Są dwie strony sporu. Każda uważa, że ma rację. Chodzi o organizację Pikniku Rodzinnego w dniu Marszu Równości.

Marta Szałkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Marta Szałkiewicz

z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
11.07.2019

Jeszcze można zgłaszać się do XI Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Konstańczuk i Jerzy Czerniawski

ze Stowarzyszenia "Białostocki Klub Balonowy"
10.07.2019

"Chcemy pokazać kolorowy, balonowy świat nad Białymstokiem" - zachęcają organizatorzy.


Marlena Maląg, fot. Marcin Mazewski

Marlena Maląg

prezes PFRON
9.07.2019

PFRON przekaże województwu podlaskiemu dodatkowe pieniądze dla organizacji pozarządowych na projekty wspierające aktywność osób niepełnosprawnych.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
8.07.2019

"Wiemy, że czeka nas jeszcze dużo pracy. Wszystkie plany, marzenia, które mamy i cele do zrealizowania, na pewno do pierwszego meczu nie zrobimy, jest to projekt na najbliższe 2 lata" - mówi Wojciech Winnik.

st. sierż. Patryk Marcinczyk i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

8.07.2019

Drzewo rośnie u sąsiada, ale gałęzie zwisają nad naszą działką. Co zrobić z owocami? Czy możemy je zerwać z drzewa, czy musimy czekać, aż spadną?


Kamila Lićwinko, Mityng Gwiazd w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka
7.07.2019

- Ten sezon bardzo dobrze się dla mnie rozwija. Skaczę ze startu na start coraz lepiej, mimo że dzisiejszy wynik jest taki sam jak w Lozannie. Mam jeszcze dużo pracy do zrobienia na skoczni, a już skaczę wysoko jak na siebie po przerwie - mówi Kamila Lićwinko.

Cezary Chwicewski, fot. Wojciech Szubzda

Cezary Chwicewski

dyrektor artystyczny festiwalu Up To Date
7.07.2019

Dancing Międzypokoleniowy to najnowsza inicjatywa twórców festiwalu Up To Date.

Rafał Supiński, fot. Monika Kalicka

Rafał Supiński

aktor i wokalista
5.07.2019

To jest niesamowita sprawa dla mnie, spełnienie marzeń - mówi o stypendium w Royal Academy of Music w Londynie Rafał Supiński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok