Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka [wideo] - rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzecznik regionalny ZUS w Białymstoku

13.03.2019, 08:51, akt. 16:24

Wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - to nowe wsparcie dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci, a nie mają środków na utrzymanie. Jak z niego skorzystać? O tym z rzecznikiem regionalnym ZUS w Białymstoku Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Przepisy weszły w życie 1 marca, już można się zgłaszać, już przyznajecie świadczenia, jak to wygląda?


Katarzyna Krupicka: Wnioski przyjmowaliśmy już wcześniej, bo od 18 lutego pierwsze wnioski wpływały do wszystkich oddziałów w całej Polsce. Tych wniosków mamy już około tysiąca w naszym województwie, więc całkiem sporo. Jak wskazywały przewidywania - będzie tych świadczeń w naszym województwie, oczywiście w marcu, około 3000, więc duża część już do nas wpłynęła. Świadczenia owszem pierwsze już są przyznane, mamy wydanych około 80 decyzji i co ważne - to wszystko decyzje przyznające.


Czyli nie ma zastrzeżeń, wszystkie wnioski są dobrze wypełnione, wszyscy którzy aspirują do tego rodzaju świadczenia zrozumieli przepisy i wypełniają odpowiednio dokumenty?


Należałoby się z tym zgodzić. Przede wszystkim są to kobiety, mamy wśród tego tysiąca wniosków jeden wniosek mężczyzny, on jeszcze nie został rozpatrzony, ale te wszystkie panie, które złożyły wniosek, a są to kobiety, które przede wszystkim ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały, bądź tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci - już te świadczenia będą otrzymywały. 


A jak ktoś wychował więcej dzieci, to będzie miał wyższe świadczenie, jak to jest?


Niestety dzieci się nie dublują. Jeżeli ktoś ma więcej niż czwórkę, czyli ósemkę, dwunastkę - bo i ja takich przypadkach żeśmy słyszeli - przysługuje tylko jedno świadczenie uzupełniające. Mówi się tutaj o "co najmniej czwórce dzieci", więc jeżeli ktoś ma mniej, też nie może skorzystać.


A zatem wypełniamy wszystkie dokumenty, przynosimy do ZUS-u i wtedy rozpoczyna się cała procedura?


Należy wypełnić wniosek, należy też wypełnić oświadczenie o stanie osobistym, rodzinnym, majątkowym i materialnym, tam należy zaznaczyć wszystkie punkty, które mówią o tym, czy mamy jakieś przychody, z czego one wynikają, ile one wynoszą, ponieważ rodzicielskie świadczenie uzupełniające - kryterium zostało przyjęte 1100 zł, czyli wysokości najniższej emerytury, która przysługuje od 1 marca, czyli po waloryzacji, która w tym roku się odbyła.

Jeżeli ktoś ma jakiś przychód stały w postaci emerytury bądź renty, który nie przekracza tej kwoty 1100 zł, wówczas to świadczenie może być dodatkiem do wypłacanej emerytury bądź renty. A może być to również świadczenie samoistne, gdy taka osoba nie ma żadnego źródła utrzymania. 


Mówimy na przykład o paniach, które nie mogły pójść do pracy, za dużo dzieci, musiały opiekować się nimi w domu i teraz zostały bez środków do życia, głównie.


Mówimy o paniach, również o panach - zaraz wspomnimy o panach - o paniach które albo przestały  pracować, ponieważ urodziły co najmniej czwórkę dzieci, bądź nigdy nawet nie miały szansy na podjęcie zatrudnienia i zajmowały się swoimi dziećmi po prostu wychowywały je. Mężczyzna również może skorzystać w wyjątkowych sytuacjach z tego typu świadczenia, ale przede wszystkim muszą być spełnione pewne kryteria, a chodzi o to, że albo nastąpiła śmierć matki, bądź matka porzuciła dzieci, bądź w długotrwały sposób tych dzieci nie wychowywała i taki pan właśnie do nas złożył wniosek.


Mówimy o świadczeniach wypłacanych z ZUS-u, ale warto wspomnieć też o tych paniach, tych osobach, które powinny być na przykład ubezpieczone w KRUS-ie, mieszkają na wsi, całe życie mieszkały na wsi, zajmowały się dzieciakami. Czy tego typu świadczenia także do tego rodzaju osób są adresowane?


Jak najbardziej. Uprawnieni do przyznawania tych świadczeń będą KRUS i ZUS, więc prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również prezes KRUS będą mogli przyznawać tego typu świadczenia. Jeżeli jakaś osoba podlegała ubezpieczeniom rolnym, czyli opłacała jakiekolwiek składki rolne, ale nie wypracowała sobie świadczenia rolnego, wówczas będzie musiała złożyć taki wniosek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i tam zostanie wydana decyzja i tam będzie również wypłacane świadczenie.


To świadczenie uzupełniające w wysokości 1100 zł, czyli najniższej emerytury - skupmy się na tych najniższych emeryturach, bo też spora praca przed ZUS-em - podniesienia tych wszystkich emerytur, które są poniżej 1100 zł właśnie do tej kwoty.


Jeżeli wpłynie taki wniosek to oczywiście najpierw musimy sprawdzić w jakiej kwocie jest wypłacana emerytura, bądź też renta dla danej osoby, która ma właśnie co najmniej czwórkę dzieci - wychowała, urodziła bądź tylko wychowała, będziemy to powtarzać ponieważ nie są to tylko dzieci, które kobieta urodziła, mogą być to dzieci przysposobione, drugiego małżonka, przyjęte na wychowanie, również przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, tylko należy pamiętać, że nie może być to rodzina zastępcza zawodowa, więc te dzieci są również dziećmi wychowanymi. 


I też podlegają pod to świadczenie. 


Tak jak najbardziej i wówczas musimy uzupełnić maksymalnie do 1100 zł brutto, bo cały czas mówimy tu o kwocie brutto, właśnie wypłatę świadczeń. Te świadczenia będą wypłacane w tym samym terminie, w którym są wypłacane dotychczasowe renty i emerytury, więc to będzie wypłacane jako jedno świadczenie.


Jeśli nikt nie brał do tej pory żadnego świadczenia?


Będzie to świadczenie samoistne. Termin będzie wybrany dowolny. Podejrzewam, że w momencie wydania zawiadomienia o podjęciu wypłaty będzie to terminy najbliższy, więc będą to terminy bardzo różne. 


Zgodnie z przepisami teraz najniższa emerytura nie może być niższa od 1100 zł?


Może być. Emerytura gwarantowana, czyli taka, gdzie kobieta wypracowała co najmniej 20 lat, a mężczyzna 25 i mówimy tu o okresach łącznie składkowych i nieskładkowych - ona posiada gwarancję faktycznie tego 1100 zł. Ale mamy również takie świadczenia, gdzie osoby pracowały bardzo krótko, pracowały nawet po kilka miesięcy, bo nasza najniższa emerytura wypłacana w naszym oddziale to tylko 31 gr, więc możemy sobie wyobrazić jak krótko pracowała dana osoba, gdy taką wysokość emerytury pobiera. 


I te 31 groszy zostanie podniesionych do 1100 zł?


Jeżeli ta kobieta będzie miała czwórkę dzieci, złoży do nas wniosek i okaże się, że przysługuje jej rodzicielskie świadczenie uzupełniające - owszem ono zostanie przyznane w kwocie 1100 zł, pomniejszone o te 31 groszy.


Będzie też i podnoszenie tej najniższej emerytury, jak ten proces będzie wyglądał?


Ten proces już się odbywa, w tej chwili wydajemy takie decyzje i uzupełniamy - dajmy na to  kwotę 500 zł, jeżeli ktoś pobiera w takiej wysokości świadczenie do kwoty właśnie 1100, czyli dodajemy 600 zł brutto.| red: mak, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.

Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.


Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok