Radio Białystok | Gość | Andrzej Poczobut - polonijny dziennikarz w Grodnie

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie

4.06.2020, 08:34, akt. 09:14

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski
Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Z Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Gorąco na Białorusi. Zbieranie podpisów poparcia kandydatów na prezydenta spowodowało sporo manifestacji. O sytuacji na Białorusi z polonijnym dziennikarzem w Grodnie Andrzejem Poczobutem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Dlaczego Łukaszenka zdymisjonował wczoraj rząd?


Andrzej Poczobut: Myślę, że Aleksander Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że jego popularność bardzo mocno się skurczyła. Częściowo obarcza winą za to rząd i przed wyborami chce zademonstrować, że jest gotów zmienić się, że jest gotów stać się bardziej efektywnym politykiem, jeżeli chodzi o gospodarkę np.


Dlaczego jest zakaz publikacji sondaży na Białorusi, trudno mówić o kampanii i o nastrojach społecznych, skoro w obiegu są tylko oficjalne informacje z instytutów akredytowanych, a nie ma także publikacji niezależnych badań?


Aleksander Łukaszenka od wielu lat prowadził wojnę z socjologią, od kilku lat już nie można przeprowadzać niezależnych badań opinii publicznej na Białorusi, a teraz już dotknęło to sondaży w internecie, dlatego że bardzo popularne białoruskie portale umieściły sondy wyborcze i z tych sondaży wynikało, że poparcie dla Łukaszenki oscyluje w granicach 2-3%. To pierwszy raz takie wyniki są na Białorusi, nawet w internecie i to wywołało takie jakby zainteresowanie społeczne, dyskusję społeczną i Aleksander Łukaszenka poczuł się zaniepokojony tym. Dlatego zakazał publikowania internetowych sond. 


Że ostro jest w kampanii prezydenckiej, to świadczą między innymi sformułowania prezydenta Łukaszenki wobec innych kandydatów. Wiktora Babarykę nazwał kłamcą, biznesmenowi Waleremu Capkale insynuuje machlojki, a bloggera Siergieja Tichanowskiego nazwał pryszczatym.


To jest akurat coś, do czego Białorusini już się przyzwyczaili, dlatego że Aleksander Łukaszenka zawsze w podobny sposób krytykuje swoich przeciwników, także to akurat już nie wywołało jakiegoś większego zainteresowania, dlatego że przez 26 lat rządów Łukaszenki tak było zawsze.


Blogger Tichanowski - kim on jest i dlaczego jest tak niebezpieczny, że władza wsadzała go nawet do aresztu?


To jest człowiek, który stał się popularnym w ciągu, powiedzmy, ostatnich miesięcy. Od ponad roku prowadził bloga "Kraj dla życia", gdzie jeździł po terenach Białorusi, rozmawiał z ludźmi o problemach i to stało się tak, że on dawał mikrofon ludziom, których władza nie słyszy, których władza nie chce zauważać. Mówił o autentycznych problemach społecznych, które są na Białorusi i przez to jest postrzegany, jako taki obrońca, jako ludowy trybun - ja bym tak powiedział. I Aleksander Łukaszenka poczuł się nieswojo, dlatego że nagle się okazało, że taki człowiek jest niezwykle popularny, że potrafi od stolicy do najmniejszych miejscowości zebrać tłumy, że tłumy ludzi przyjdą na jego apel złożyć podpis. Dlatego został aresztowany, urządzono taką prowokację, że ktoś z jego otoczenia popchnął milicjanta  i jest teraz sprawa karna, Tichanowski siedzi w więzieniu. 


Doszło nawet do tego, że nie wpisano go na listę wyborczą, musiała startować jego żona.


To była część strategii, którą obrały władze, żeby odsunąć jego od wyborów, zarejestrowali jego żonę, bo uważali że to osłabi protest, ale kiedy on rozpoczął zbierać podpisy za swoją żoną, to poszły tłumy na jego apel i to uznano za bardzo niebezpieczne dla reżimu Łukaszenki. 


Czy władze Białorusi zastosują siłę, bo akcje zbierania podpisów przerodziły się w różnorodne akcje demonstrowania "nieprzywiązania" do Łukaszenki.


Kwestia jest taka, że na Białorusi utworzyła się nowa większość. Nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki, trudno powiedzieć jaką strategię wybierze Aleksander Łukaszenka, jak na razie to po prostu stosuje taką propagandę bardzo mocno obrzucając wszystkich błotem, stosując różnego rodzaju oskarżenia, ale ja nie widzę, nie czuję, żeby to odniosło jakiś skutek. Myślę, że szanse na to, że jakiś scenariusz siłowy będzie na Białorusi stosowany są bardzo duże.


Wielu ekspertów wskazuje, że wśród kandydatów, a jest ich około 50, jest wiele osób związanych z Rosją i że tutaj czujemy w tej kampanii prezydenckiej właśnie owe macki Rosjan, które mogą doprowadzić do wyboru osoby, która będzie bardziej prorosyjska nawet od Aleksandra Łukaszenki.


Trudno znaleźć taką osobę na Białorusi, Aleksander Łukaszenka przez dziesięciolecia był i, w mojej ocenie, zostanie najbardziej prorosyjskim politykiem. Jeżeli chodzi o Rosję - Rosja nigdzie na postradzieckim obszarze nie wspierała protestów, nie wspierała opozycji, zawsze woląc pracować z władzą. Tak było wszędzie. Trudno mi wyobrazić, że Rosja która sama boi się protestów i Majdanu będzie rozgrywać jakąś rewolucję w sąsiednim kraju, który jest bardzo blisko związany z Rosją. Ja bym raczej scenariusz prorosyjskich zamieszek i rewolucji na dzień dzisiejszy wykluczył. 


No ale wspierają kandydata, który może doprowadzić na przykład do włączenia Białorusi do Rosji.


Ale nie ma takiego kandydata. Nikt nie głosi takich haseł, przynajmniej na razie tego nie widać i nie słychać.


To jest chyba jedna z tajemnic obecnej kampanii wyborczej. Jak pan sądzi, 9 sierpnia, kiedy będą wybory prezydenckie na Białorusi - jakie będą wyniki?


Po pierwsze Rosja, w wypadku jeżeli Aleksander Łukaszenka będzie zagrożony, to jego poprze, w interesie Rosji leży kontynuacja rządów Aleksandra Łukaszenki. Jedynie chcieliby, żeby Łukaszenka był bardziej osłabiony i bardziej ustępliwy. 9 sierpnia zostanie ogłoszone zwycięstwo Łukaszenki, a co będzie dalej, to tego na razie nikt nie wie.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok