Radio Białystok | Gość | Eugeniusz Ławreniuk - właściciel jednego z białostockich biur podróży

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży

23.03.2021, 08:29, akt. 15:30

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)


0:00
0:00
Z Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Branża turystyczna przez pandemię wciąż jest w głębokim kryzysie. Nadzieją na zmianę sytuacji mogą być tak zwane paszporty covidowe, które przed wakacjami zamierza wprowadzić Unia Europejska. Czy można planować wakacje, a może nawet majówkę?

Między innymi o tym z właścicielem jednego z białostockich biur podróży Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy wiosenny lockdown, który obowiązuje przez najbliższe ponad dwa tygodnie, mocno pokrzyżował plany firmom z branży turystycznej?


Eugeniusz Ławreniuk: Zależy, jakim firmom, bo branża turystyczna jest bardzo szerokim pojęciem. Hotelarzom na pewno tak, bo myśleli, że na okres świąt wielkanocnych trochę odrobią, trochę zarobią, żeby móc jakoś dalej normalnie funkcjonować.

Dla pozostałej branży - biur podróży, przewoźników, i tak dalej - i tak marzec, do połowy kwietnia, jest zawsze okresem przygotowań do sezonu, który tak naprawdę zaczyna się po świętach wielkanocnych. Klasyczny termin otwarcia sezonu to zawsze 1 maja. Także dla biur podróży, które są zamknięte już i tak praktycznie rok, to nie ma zbyt dużego znaczenia. Dla nas jest ważne, żeby klienci zapisywali się czy organizowali imprezy już od maja - wiosna, lato czy wczesna jesień - żebyśmy mogli w tym okresie zacząć zarabiać.


To pytanie do pana nie wiem, czy jako eksperta, czy bardziej może jako jasnowidza - planować majówkę czy nie?


Bardzo dobre pytanie. Chyba bardziej dla jasnowidza. Ale planować. Biura, hotelarze, kwatery podchodzą do tego bardzo elastycznie w tej chwili. Zaliczki nie przepadają, bo wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja. Z tego, co się orientujemy, branża się do tego też dostosowuje. Z reguły są pobierane symboliczne, nieduże zaliczki i nie ma problemu z ich zwrotem.


Czy w państwa firmie macie dużo zapytań o majówkę?


Na razie bardzo mało. Chyba i ubiegłoroczny sezon, jaki on był, taki był, i ten, który będzie w tym roku, to sezony - jak ja to nazywam - last minute, czyli najwięcej telefonów będzie na dwa, trzy tygodnie przed majówką, bo trudno cokolwiek zaplanować w sytuacji, kiedy nie wiemy, co będzie. Zdajemy sobie z tego sprawę.

Także na razie tych zapytań jest mało. Oczywiście, jeśli chodzi o obiekty noclegowe, to jest ich dużo. Z tego, co wiem, bo mamy kontakty z obiektami, to mają one sporo zapytań na okres weekendu majowego. Biura podróży na razie mniej, chociaż cieszymy się, że już są jakieś zapytania na czerwiec, lipiec, sierpień, jakieś grupy mniejsze, większe, ale są, bo z tego głównie żyją biura podróży.


Jak wygląda wasza sytuacja w ostatnich miesiącach? Czy staracie się jakoś dostosowywać ofertę do tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji?


To jest trudne pytanie. Nie każdy może. Biura podróży to około 5 tys. podmiotów z całej Polski. Wiele z nich już przestawiło się na turystykę krajową, tak jak nasza firma, która oprócz zagranicznej robiła też turystykę krajową, ale wiele firm nie ma takiej możliwości. Nie jest łatwo przebranżowić się, operować na rynku wewnętrznym.

Z czego to wynika? Wewnętrzny rynek turystyczny to relacja klient - hotel. Bardzo rzadko korzysta się z usług biur podróży, a jeśli już się to robi, to są to imprezy zorganizowane, czyli wycieczki szkolne, wycieczki firmowe, jakieś integracje, konferencje, szkolenia, czyli są to z reguły mniejsze bądź większe, ale grupy.

Klienta indywidualnego bardzo trudno jest pozyskać przez biuro podróży, bo takiej oferty faktycznie prawie nie ma. Klient indywidualny rezerwuje i już na miejscu kształtuje sobie swój program pobytu. Oczywiście, już na miejscu tego klienta można obsłużyć na jakieś wycieczki, na jakieś spływy kajakowe, na rowery, ale to nie jest to, z czego żyją głównie biura podróży. Obsługa małych grupek czy turystów indywidualnych była zawsze dla biur podróży dodatkiem do tego, czym się głównie zajmują, czyli organizowaniem imprez dla grup zorganizowanych.


Proszę podać przykład wycieczki czy też wyjazdu, który udało się przeprowadzić mimo pandemii i z którego jest pan najbardziej zadowolony, oraz przykład planów, które przepadły i których pan najbardziej żałuje jako przedsiębiorca.


Żałuję bardzo dużo. A jeśli chodzi o organizację, to ostatnie wycieczki mieliśmy z końcem września, bo od października już zostały zamknięte hotele.

Najbardziej się cieszę, że udało nam się latem zrobić imprezę dla stałego klienta. To była bardzo fajna trasa Litwa - Łotwa - Estonia. Zastanawialiśmy się, czy nie będzie jakichś problemów na granicach, ale akurat jeszcze w sierpniu wszystkie kraje były otwarte, wszystkie kraje wpuszczały Polaków bez żadnych badań i grupa wróciła zachwycona. To była taka ostatnia większa trasa.

Szczególnie żałuję wyjazdów do Rosji, bo robiliśmy ich sporo do miejsc polskiej pamięci narodowej. Woziliśmy grupy do Katynia, do Smoleńska, do Miednoje, Tweru. Wszystko było niestety odwołane, czego też najbardziej żałuję, bo to były wycieczki, które wymagały bardzo dużo przygotowań, dużo logistyki, wiele telefonów, wiele maili, dużo pracy, dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. I to wszystko zostało odwołane.

W tej chwili też nie wiemy, jak to będzie dalej funkcjonowało z zagranicą, bo kraje są zamknięte.


Na nadchodzące wakacje pojawia się światełko w tunelu, przynajmniej jeżeli chodzi o Unię Europejską. Unia jeszcze przed wakacjami zamierza wprowadzić zielone certyfikaty, czyli tzw. paszporty covidowe. Czy faktycznie może to być szansa dla branży turystycznej?


Część branży ma mieszane odczucia. Ja akurat jestem zwolennikiem tego pomysłu, bo jest to już coś. Od czegoś musimy zacząć, bo w tym roku powrotu do normalnej turystyki nie będzie, póki nie zaszczepimy się wszyscy.

Paszport covidowy jest pierwszym krokiem na wyjście ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać. Nie łudźmy się, że będzie on na wielką skalę. Ktoś jest przeciwnikiem tego, że to być może kogoś dyskredytuje. Oczywiście. Nie wiemy, kiedy masa osób w wieku 30 - 40 lat, tych najbardziej podróżujących w tej chwili, będzie zaszczepiona, czy będzie w ogóle zaszczepiona.


Aczkolwiek nie do końca, bo zielone certyfikaty mają też zawierać informacje o przebytym zakażeniu i ewentualnie negatywnym wyniku testu.


Tak, także ten paszport jest taką furtką dla wszystkich. Oczywiście najlepszym klientem dla biur podróży czy dla obiektów na miejscu są osoby, które już są zaszczepione, bo dają gwarancję, że nie przenoszą covida, nie zachorują, nie są obciążeniem dla tych obiektów.

Paszport ma być głównie w formie elektronicznej, bo trudno, żeby to był jakiś papier. Każdy będzie mógł mieć to w smartfonie, na tablecie, jakiś kod QR. Ale oczywiście na życzenie będzie to też w formie drukowanej. Jest to dobre wyjście, bo od czegoś trzeba zacząć.

Oczywiście to, o czym teraz rozmawiamy, dotyczy krajów Unii Europejskiej i cieszymy się, że to wszystko zostanie - myślę, że do wakacji - jakoś wdrożone. Problem jest z krajami poza Unią. Tu się dla naszej branży kłaniają dwa tematy. Co z turystyką  przyjazdową do Polski? Polska cieszyła się wśród turystów ukraińskich, białoruskich, rosyjskich dużym zainteresowaniem. Czy będą oni mogli wjechać do naszego kraju? Na podstawie czego i kiedy? Nie wiemy.

Unia Europejska musi podjąć decyzję, czy uznaje chińskie szczepionki, czy uznaje rosyjski Sputnik, bo jeśli tak, to też turystyka z tych krajów zacznie powoli do Polski wracać. Na co oczywiście czekają też z utęsknieniem regiony przygraniczne, i nie tylko, które żyją też z turystyki zakupowej. Widzimy to w Białymstoku - praktycznie od roku nie ma już Białorusinów. Sytuacja jest dramatyczna, ale wiemy, z jakiego powodu. Na to nikt nie ma wpływu. Musimy to jakoś przeczekać.

Tak samo z turystyką wyjazdową do tych krajów. My też chcielibyśmy wiedzieć, czy kraje wschodnie, nawet dalsze - Gruzja, Armenia, i tak dalej - będą przyjmowały polskich turystów zaszczepionych szczepionkami, które zatwierdziła Europejska Agencja Leków. Jeśli tak, to też to zacznie powoli ruszać.

Ale - tu ukłon w stronę rządu - musimy jednak szczepić jak najszybciej, jak najwięcej. Im więcej osób zaszczepionych, tym dla naszej branży jest zdecydowanie lepiej.


Czy zapisał się pan już na szczepienie?


Jestem zapisany gdzieś w jakiejś kolejce, ale cierpliwie czekam. Jestem w wieku 50+, więc niestety moja kolejka może przyjdzie latem. Ale na pewno się zaszczepię i wszystkim też radzę, bo musimy być świadomi, że tylko zaszczepienie jak największej liczby osób spowoduje rozwój turystyki, ale też i gospodarki. Musimy być solidarni jako społeczeństwo, bo tylko w ten sposób ruszy gospodarka w całości.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.

prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.


Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".


Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.


Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.


Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.


źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.

Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.

fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.

Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.


Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok