Radio Białystok | Gość | Eugeniusz Ławreniuk - właściciel jednego z białostockich biur podróży

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży

23.03.2021, 08:29, akt. 15:30

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)
Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Z Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Branża turystyczna przez pandemię wciąż jest w głębokim kryzysie. Nadzieją na zmianę sytuacji mogą być tak zwane paszporty covidowe, które przed wakacjami zamierza wprowadzić Unia Europejska. Czy można planować wakacje, a może nawet majówkę?

Między innymi o tym z właścicielem jednego z białostockich biur podróży Eugeniuszem Ławreniukiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy wiosenny lockdown, który obowiązuje przez najbliższe ponad dwa tygodnie, mocno pokrzyżował plany firmom z branży turystycznej?


Eugeniusz Ławreniuk: Zależy, jakim firmom, bo branża turystyczna jest bardzo szerokim pojęciem. Hotelarzom na pewno tak, bo myśleli, że na okres świąt wielkanocnych trochę odrobią, trochę zarobią, żeby móc jakoś dalej normalnie funkcjonować.

Dla pozostałej branży - biur podróży, przewoźników, i tak dalej - i tak marzec, do połowy kwietnia, jest zawsze okresem przygotowań do sezonu, który tak naprawdę zaczyna się po świętach wielkanocnych. Klasyczny termin otwarcia sezonu to zawsze 1 maja. Także dla biur podróży, które są zamknięte już i tak praktycznie rok, to nie ma zbyt dużego znaczenia. Dla nas jest ważne, żeby klienci zapisywali się czy organizowali imprezy już od maja - wiosna, lato czy wczesna jesień - żebyśmy mogli w tym okresie zacząć zarabiać.


To pytanie do pana nie wiem, czy jako eksperta, czy bardziej może jako jasnowidza - planować majówkę czy nie?


Bardzo dobre pytanie. Chyba bardziej dla jasnowidza. Ale planować. Biura, hotelarze, kwatery podchodzą do tego bardzo elastycznie w tej chwili. Zaliczki nie przepadają, bo wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja. Z tego, co się orientujemy, branża się do tego też dostosowuje. Z reguły są pobierane symboliczne, nieduże zaliczki i nie ma problemu z ich zwrotem.


Czy w państwa firmie macie dużo zapytań o majówkę?


Na razie bardzo mało. Chyba i ubiegłoroczny sezon, jaki on był, taki był, i ten, który będzie w tym roku, to sezony - jak ja to nazywam - last minute, czyli najwięcej telefonów będzie na dwa, trzy tygodnie przed majówką, bo trudno cokolwiek zaplanować w sytuacji, kiedy nie wiemy, co będzie. Zdajemy sobie z tego sprawę.

Także na razie tych zapytań jest mało. Oczywiście, jeśli chodzi o obiekty noclegowe, to jest ich dużo. Z tego, co wiem, bo mamy kontakty z obiektami, to mają one sporo zapytań na okres weekendu majowego. Biura podróży na razie mniej, chociaż cieszymy się, że już są jakieś zapytania na czerwiec, lipiec, sierpień, jakieś grupy mniejsze, większe, ale są, bo z tego głównie żyją biura podróży.


Jak wygląda wasza sytuacja w ostatnich miesiącach? Czy staracie się jakoś dostosowywać ofertę do tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji?


To jest trudne pytanie. Nie każdy może. Biura podróży to około 5 tys. podmiotów z całej Polski. Wiele z nich już przestawiło się na turystykę krajową, tak jak nasza firma, która oprócz zagranicznej robiła też turystykę krajową, ale wiele firm nie ma takiej możliwości. Nie jest łatwo przebranżowić się, operować na rynku wewnętrznym.

Z czego to wynika? Wewnętrzny rynek turystyczny to relacja klient - hotel. Bardzo rzadko korzysta się z usług biur podróży, a jeśli już się to robi, to są to imprezy zorganizowane, czyli wycieczki szkolne, wycieczki firmowe, jakieś integracje, konferencje, szkolenia, czyli są to z reguły mniejsze bądź większe, ale grupy.

Klienta indywidualnego bardzo trudno jest pozyskać przez biuro podróży, bo takiej oferty faktycznie prawie nie ma. Klient indywidualny rezerwuje i już na miejscu kształtuje sobie swój program pobytu. Oczywiście, już na miejscu tego klienta można obsłużyć na jakieś wycieczki, na jakieś spływy kajakowe, na rowery, ale to nie jest to, z czego żyją głównie biura podróży. Obsługa małych grupek czy turystów indywidualnych była zawsze dla biur podróży dodatkiem do tego, czym się głównie zajmują, czyli organizowaniem imprez dla grup zorganizowanych.


Proszę podać przykład wycieczki czy też wyjazdu, który udało się przeprowadzić mimo pandemii i z którego jest pan najbardziej zadowolony, oraz przykład planów, które przepadły i których pan najbardziej żałuje jako przedsiębiorca.


Żałuję bardzo dużo. A jeśli chodzi o organizację, to ostatnie wycieczki mieliśmy z końcem września, bo od października już zostały zamknięte hotele.

Najbardziej się cieszę, że udało nam się latem zrobić imprezę dla stałego klienta. To była bardzo fajna trasa Litwa - Łotwa - Estonia. Zastanawialiśmy się, czy nie będzie jakichś problemów na granicach, ale akurat jeszcze w sierpniu wszystkie kraje były otwarte, wszystkie kraje wpuszczały Polaków bez żadnych badań i grupa wróciła zachwycona. To była taka ostatnia większa trasa.

Szczególnie żałuję wyjazdów do Rosji, bo robiliśmy ich sporo do miejsc polskiej pamięci narodowej. Woziliśmy grupy do Katynia, do Smoleńska, do Miednoje, Tweru. Wszystko było niestety odwołane, czego też najbardziej żałuję, bo to były wycieczki, które wymagały bardzo dużo przygotowań, dużo logistyki, wiele telefonów, wiele maili, dużo pracy, dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. I to wszystko zostało odwołane.

W tej chwili też nie wiemy, jak to będzie dalej funkcjonowało z zagranicą, bo kraje są zamknięte.


Na nadchodzące wakacje pojawia się światełko w tunelu, przynajmniej jeżeli chodzi o Unię Europejską. Unia jeszcze przed wakacjami zamierza wprowadzić zielone certyfikaty, czyli tzw. paszporty covidowe. Czy faktycznie może to być szansa dla branży turystycznej?


Część branży ma mieszane odczucia. Ja akurat jestem zwolennikiem tego pomysłu, bo jest to już coś. Od czegoś musimy zacząć, bo w tym roku powrotu do normalnej turystyki nie będzie, póki nie zaszczepimy się wszyscy.

Paszport covidowy jest pierwszym krokiem na wyjście ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać. Nie łudźmy się, że będzie on na wielką skalę. Ktoś jest przeciwnikiem tego, że to być może kogoś dyskredytuje. Oczywiście. Nie wiemy, kiedy masa osób w wieku 30 - 40 lat, tych najbardziej podróżujących w tej chwili, będzie zaszczepiona, czy będzie w ogóle zaszczepiona.


Aczkolwiek nie do końca, bo zielone certyfikaty mają też zawierać informacje o przebytym zakażeniu i ewentualnie negatywnym wyniku testu.


Tak, także ten paszport jest taką furtką dla wszystkich. Oczywiście najlepszym klientem dla biur podróży czy dla obiektów na miejscu są osoby, które już są zaszczepione, bo dają gwarancję, że nie przenoszą covida, nie zachorują, nie są obciążeniem dla tych obiektów.

Paszport ma być głównie w formie elektronicznej, bo trudno, żeby to był jakiś papier. Każdy będzie mógł mieć to w smartfonie, na tablecie, jakiś kod QR. Ale oczywiście na życzenie będzie to też w formie drukowanej. Jest to dobre wyjście, bo od czegoś trzeba zacząć.

Oczywiście to, o czym teraz rozmawiamy, dotyczy krajów Unii Europejskiej i cieszymy się, że to wszystko zostanie - myślę, że do wakacji - jakoś wdrożone. Problem jest z krajami poza Unią. Tu się dla naszej branży kłaniają dwa tematy. Co z turystyką  przyjazdową do Polski? Polska cieszyła się wśród turystów ukraińskich, białoruskich, rosyjskich dużym zainteresowaniem. Czy będą oni mogli wjechać do naszego kraju? Na podstawie czego i kiedy? Nie wiemy.

Unia Europejska musi podjąć decyzję, czy uznaje chińskie szczepionki, czy uznaje rosyjski Sputnik, bo jeśli tak, to też turystyka z tych krajów zacznie powoli do Polski wracać. Na co oczywiście czekają też z utęsknieniem regiony przygraniczne, i nie tylko, które żyją też z turystyki zakupowej. Widzimy to w Białymstoku - praktycznie od roku nie ma już Białorusinów. Sytuacja jest dramatyczna, ale wiemy, z jakiego powodu. Na to nikt nie ma wpływu. Musimy to jakoś przeczekać.

Tak samo z turystyką wyjazdową do tych krajów. My też chcielibyśmy wiedzieć, czy kraje wschodnie, nawet dalsze - Gruzja, Armenia, i tak dalej - będą przyjmowały polskich turystów zaszczepionych szczepionkami, które zatwierdziła Europejska Agencja Leków. Jeśli tak, to też to zacznie powoli ruszać.

Ale - tu ukłon w stronę rządu - musimy jednak szczepić jak najszybciej, jak najwięcej. Im więcej osób zaszczepionych, tym dla naszej branży jest zdecydowanie lepiej.


Czy zapisał się pan już na szczepienie?


Jestem zapisany gdzieś w jakiejś kolejce, ale cierpliwie czekam. Jestem w wieku 50+, więc niestety moja kolejka może przyjdzie latem. Ale na pewno się zaszczepię i wszystkim też radzę, bo musimy być świadomi, że tylko zaszczepienie jak największej liczby osób spowoduje rozwój turystyki, ale też i gospodarki. Musimy być solidarni jako społeczeństwo, bo tylko w ten sposób ruszy gospodarka w całości.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.


Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.

Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.

Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.

Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.


Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.


Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.


Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok