Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski

14.06.2021, 08:34, akt. 09:58

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do tej pory w Polsce podano prawie 24,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID. W pełni zaszczepionych jest prawie 9 mln 700 tys. Polaków. To wciąż mało, by jesienią zapobiec kolejnej fali epidemii. Preparaty są, ale frekwencja w wielu punktach szczepień jest niezadowalająca. Dlatego rząd podejmuje kolejne kroki, by to zmienić. Teraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał prawie 120 decyzji, w których poleca samorządom podjęcie działań, by zwiększyć liczbę zaszczepionych osób. I o tym rozmawia z nim Renata Reda.Renata Reda: Zasady współpracy rządu z samorządami opracowano około trzech tygodni temu, dlatego dopiero teraz wydał pan decyzje w tej sprawie? Decyzje, bez których akcja nie może ruszyć, bo urzędnicy gminni na przykład nie mogą dzwonić do niezaszczepionych, bo to przekracza ich kompetencje?


Bohdan Paszkowski: Tak nie jest. Po pierwsze decyzje wydawaliśmy tak jak w całym kraju w określonym terminie, czyli 10 czerwca, ustalenia dokonywane w ramach tego ciała w postaci komisji wspólnej rządu i samorządu były dokonywane permanentnie, stąd też jeszcze ostatnie elementy były doprecyzowane. 

Zgodnie z harmonogramem, który był wyznaczany wojewodom, w zeszły poniedziałek miałem wideokonferencje z samorządowcami, aby uprzedzić o tym kierunku działań, który później był zawarty w mojej decyzji, stąd też nie ma tutaj zwłoki. Natomiast pewne jeszcze elementy programu należało doprecyzować.


A kiedy gminy będą wiedzieć, kto z ich terenu jeszcze się nie zaszczepił i kiedy my poznamy faktyczną liczbę zaszczepionych mieszkańców podlaskiego, a nie tylko liczbę wykonanych u nas szczepień?  


Myślę, że to proces, który następuje. Te różne informatory, które są dostępne, mają o te elementy być wzbogacone. Też trzeba pamiętać, że akcje, które mają proponować promocję szczepień, można już wykonywać, natomiast te działania, które są adresowane do określonych grup, można też podejmować, niezależnie czy się posiada statystyczne informacje odnośnie na przykład zaszczepionych seniorów. Ale w tym zakresie wiem, że prace trwają i mam nadzieję, że w tym tygodniu te informacje będą dostępne na stronach, chociażby "szczepmy się".


W jaki sposób akcje będą przeprowadzać gminy i dlaczego pana decyzje dotyczą w szczególności osób powyżej 60 roku życia, a nie wszystkich?


Moje decyzje dotyczą wszystkich, albowiem sentencja samej decyzji mówi o poleceniu gminom, aby promowały szczepienia. Natomiast w szczególności chcemy się zwrócić do osób w wieku powyżej 60 lat, z wyszczególnieniem jeszcze grupy powyżej 70 lat, z tego powodu, że są to grupy obarczone największym ryzykiem powikłań w wyniku zakażenia koronawirusem.

Chcemy, aby z jednej strony gminy uruchomiły wszelkie możliwe i dostępne formy dotarcia do tych właśnie starszych grup naszych seniorów, oczekujemy, aby do nich docierały poprzez bezpośredni kontakt, telefonicznie czy w inny sposób i zaproponowały im szczepienia i pomoc w realizacji tych szczepień. 

A ta grupa bardziej zaawansowanych wiekowo seniorów, czyli 70 plus - jest oferta, żeby również była możliwość im stworzona, aby te mobilne zespoły szczepienne mogły dojechać do nich domu, czy do wskazanego miejsca, w którym ten senior przebywa.Z jakim odzewem spotkały się propozycje związane z promocją szczepień wśród podlaskich samorządowców?


Ja myślę, że pozytywnym, bo wszyscy mamy świadomość tego, że to jest w tej chwili najskuteczniejsza metoda zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-u. Wszyscy oczekujemy, że nasze życie społeczno-gospodarcze będzie mogło jak najszerzej wracać do normalności, stąd myślę, że wszyscy jesteśmy zainteresowani, aby jak najwięcej osób miało tę ochronę w postaci odbytych skutecznie szczepień. Oczywiście cały czas będziemy z gminami współpracować tak, aby ta akcja przebiegała jak najskuteczniej.


W której gminie najszybciej ruszy akcja? A może są gminy, w których możemy się jej jednak nie spodziewać?


Nie spodziewam się takiej sytuacji, żeby akcji nie było, żeby tej promocji nie było. My z podlaskim samorządami w zakresie szczepień pracujemy w zasadzie od początku poprzez chociażby uruchamianie gminnych punktów konsultacyjnych, poprzez wspomaganie działań w zakresie tworzenia punktów i tych powszechnych, ale wcześniej populacyjnych szczepień. 

Gminy w różny sposób poprzez swoje instytucje, poprzez działalność, chociażby w realizacji zadań z zakresu opieki nad seniorami w tę akcję są wprzęgnięte. Wszyscy mamy taką świadomość, że jak i samorządy, i rząd, i instytucje społeczne będą zaangażowane w ten narodowy plan szczepień, on będzie skutecznie przebiegał.


W jaki sposób rząd na tym etapie wesprze gminy w realizacji narodowego programu szczepień?


Jest propozycja, również zawarta w mojej decyzji, że gminy będą uprawnione do tego po pierwsze, żeby otrzymać na tę akcję szczepienną promocyjną dodatkowe środki. W zależności od wielkości gminy, liczby mieszkańców te środki będą w mniejszych gminach przeznaczone w wysokości 10 000 zł, w gminach nieco większych odpowiednio 20 tysięcy, 30, 40 tys. zł - tutaj już mowa o gminach powyżej 500 000 mieszkańców.I będą też nagrody za najlepszą frekwencję.


Innym elementem wspierania i angażowania samorządów w akcję szczepień są przewidywane konkursy, które mają być uruchomione w większości od 1 lipca. 

To są konkursy w trzech kategoriach. Pierwszy konkurs to "Gmina na medal - szczepmy się" i tam jest przewidziane, że te gminy, które przekroczą wśród swoich mieszkańców poziom zaszczepienia powyżej 67%, będą uprawnione do tego, żeby uzyskać 100 000 zł. Mówimy tutaj o 500 gminach w Polsce, niezależnie gdzie są one położone, ten konkurs ma przebiegać do końca tego roku. 

Przewidywany jest również taki konkurs "Najbardziej odporna gmina". Tam są trzy podkategorie adresowane i do małych gmin, i do gmin średnich, i do gmin, które mają powyżej 100 000 mieszkańców i w każdej kategorii są określone wysokości nagród - tam mówimy o milionie złotych. 

Ponieważ tych gmin do 30 000 mieszkańców mamy w Polsce najwięcej, stąd też tam będzie się wybierać gminy według odniesienia do 49 województw poprzednich. Czyli w naszym województwie będziemy mieli takie trzy konkursy - dla byłego województwa suwalskiego, łomżyńskiego i białostockiego. Tam nagrody będą milionowe w każdej tej kategorii, mówimy tutaj o 49 nagrodach dla tych gmin najmniejszych. 

Jeżeli chodzi o te gminy od 30 tysięcy mieszkańców do 100 i powyżej 100 tysięcy, odpowiednio mówimy tylko o jednym milionie dla tej gminy, która będzie miała najwyższy stopień zaszczepienia.


Wojewodowie mają zapewniać mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych, u nas w regionie już taka akcja była w Suwałkach, kiedy i gdzie najbliższe?


W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów z samorządami łomżyńskimi, chcemy nasz mobilny kontenerowy punkt szczepień przemieścić właśnie do Łomży tak, aby tam również taką akcję uruchomić. My patrzymy również pod takim kątem, żeby wspomagać te punkty szczepień stacjonarne i tę ofertę adresujemy w stosunku do jednostek samorządowych, które mają stosunkowo jeszcze niską liczbę osób zaszczepionych.


A w Łomży ten mobilny punkt kiedy mógłby być?


Myślę, że to w tym tygodniu zechcemy uruchomić.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok