Radio Białystok | Gość | Jacek Bogucki [wideo] - senator Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości

19.04.2023, 07:40, akt. 09:49

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska
Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest polsko-ukraińskie porozumienie dotyczące tranzytu zboża przez nasz kraj. Transporty z ziarnem z Ukrainy mają być śledzone poprzez elektroniczny system SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. 

Czy to pozwoli na zażegnanie kryzysu na krajowym rynku zbóż? Z senatorem Prawa i Sprawiedliwości Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Czy w pańskiej ocenie zawarte wczoraj porozumienie pozwoli na zażegnanie kryzysu na krajowym rynku zbóż?


Jacek Bogucki: Tak naprawdę to decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych.


Protestujący rolnicy na granicy polsko-ukraińskiej mówią co innego, że po wprowadzeniu zakazu transporty z ukraińskim zbożem nadal trafiają do naszego kraju.


Nie, to był bodajże pierwszy dzień, kiedy jechały te, które były już oclone na granicy. Natomiast od tej pory raczej nie słyszałem o przypadku, żeby jechały.


Czyli metody zażegnania kryzysu na krajowym rynku zbóż już zostały wprowadzone w sobotę?


Tak, oczywiście. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą, negocjowanemu przez ostatnie dwa dni, żeby tranzyt przez Polskę był możliwy. Bo wprowadzony przez nas zakaz nie pozwalał na wwożenie z Ukrainy produktów nawet tranzytem.


Dlaczego te kroki są podejmowane tak późno? Kryzys trwa już od wielu miesięcy.


Trzeba pamiętać, że te kroki nie są pierwszymi krokami podejmowanymi przez rząd, bo bodajże jeszcze w listopadzie czy grudniu pan premier Kowalczyk zgłosił wniosek o zatwierdzenie pomocy dla rolników w postaci dopłat wyrównujących różnice pomiędzy ceną polską a ceną średnią europejską ze względu na to, że do Polski wjeżdżało zboże z Ukrainy. Wtedy widocznie wydawało się z analiz, że ten mechanizm wystarczy, ten mechanizm zresztą został przez agencję, bodajże od poniedziałku już uruchomiony w postaci naboru środków. To niestety trwało dosyć długo, jak każde uzgodnienie tego typu pomocy w Brukseli trwa na ogół co najmniej kilka miesięcy. Więc te działania już były, natomiast okazały się niewystarczające…


I w obliczu kryzysu zbożowego minister Henryk Kowalczyk skapitulował.


Tak nie można tego nazywać.


Zrzucając odpowiedzialność za kryzys na Komisję Europejską.


Panie redaktorze, gdy odchodziłem z resortu ukułem powiedzenie, które powtarzam wszystkim swoim kolegom: „w życiu polityka są dwa ważne momenty – duma, gdy powołają i ulga, gdy odwołają”. Jak ktoś poważnie traktuje tę pracę, to jest to ciężki kawałek chleba, ciężka praca, ogromny wysiłek.


Czy transportu z ukraińskim zbożem nie można było wcześniej objąć systemem nadzoru SENT?


Pewnie można było, tylko ja to kolejny raz powtórzę, bo koledzy z opozycji tego jakby nie zauważali. Jakiekolwiek mechanizmy ochronne miałyby cel i sens tylko wtedy, gdyby równocześnie był zakaz importu do Europy, do Polski jakichkolwiek produktów czy nałożone cła. W momencie, kiedy nie było ani zakazu, ani ceł, ani żadnych limitów importowych to tak naprawdę wszystko, co wjeżdżało na teren jakiegokolwiek kraju europejskiego po całej Europie mogło się rozjeżdżać, mogło być sprzedawane i nie było w ten sposób rozróżniane.


I nie można było objąć wtedy systemem nadzoru SENT transportów z Ukrainy?


To nie miało po prostu wtedy sensu, jeśli nie było zakazu importu.


Inaczej twierdził były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który już pod koniec lutego postulował o objęcie systemem SENT transportów z Ukrainy. PiS nie słucha głosów rozsądku w swoim własnym obozie?


Tak jak powiedziałem, to miałoby sens tylko w przypadku ograniczeń importowych. Oczywiście, to by być może uszczelniło inny problem, choćby tego tzw. zboża technicznego, cudownego zmieniania, nielegalnego, a więc przestępstw popełnianych na zbożu przez na szczęście niewielką ilość firm w ten sposób. Więc gdyby ta kontrola taka była, to wtedy rzeczywiście wiedzielibyśmy, skąd wyjechało, a więc wyjechało z granicy i gdzie ostatecznie znalazło się to zboże. Wtedy ten system w tym celu miałby sens, a nie w celu uregulowania rynku.


A teraz w polskich magazynach zalega nadwyżka zbóż, to jest około 4 mln ton. Jest pan przekonany, że do lipca, do czasu żniw uda się ją wywieźć z Polski?


Rząd złożył taką deklarację, więc wywiezienie i jeśli nie, to zagospodarowanie w inny sposób…


Powszechny skup zboża i wywiezienie na cele humanitarne do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu?


To także, pewnie w przypadku zbóż gorszej jakości należałoby się zastanowić, czy nie przeznaczyć na cele inne niż spożywcze.


Czyli państwo, my wszyscy, wykupimy miliony ton ziarna za miliardy złotych i oddamy je za darmo.


Panie redaktorze, nie można tego tak oceniać, że to są miliardy złotych…


4 miliony ton licząc po 1400 zł za tonę to ponad 5,5 miliardów złotych.


No tak, ale to zboże ma wartość. Ma wartość rynkową, niezależnie od tego, jak zostanie zużytkowane. Więc jeśli porównamy to choćby do obecnej ceny europejskiej – około 1250 zł chyba, to tak naprawdę różnica to jest 150 zł.


Czyli jest pan przekonany, że powszechny skup zboża zakończy się sukcesem i kupione chociażby przez Krajową Grupę Spożywczą Elewarr zboże uda się potem jeszcze sprzedać? Znajdzie to zboże kolejnego nabywcę?


Oczywiście, tak jak powiedziałem, pewna dopłata będzie konieczna, ale na pewno nie można mówić w ten sposób, że dopłacamy w stu procentach. Dopłata będzie wynosiła 20, może 30 procent.


Czy w związku z kryzysem na rynku zbóż ktoś powinien być pociągnięty do odpowiedzialności?


To już jest kwestia odpowiedzialności zawsze każdego polityka.


Polityczna odpowiedzialność, na przykład przed komisją śledczą?


Oczywiście, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności wszyscy ci, którzy popełnili przestępstwa. Ci, którzy zboże sprowadzając pod nazwą techniczne potem próbowali sprzedawać jako konsumpcyjne czy paszowe…


Ale nie mówimy tylko o zbożu technicznym. Mówimy o napływie taniego zboża z Ukrainy, bo tam koszty produkcji są dużo niższe i dlatego firmom opłacało się to zboże zostawić w naszym kraju.


No to trzeba pociągnąć do odpowiedzialności Komisję Europejską za zniesienie ceł i dopuszczenie do importu do Europy, a w dużej mierze do Polski, bo przecież zaprotestowało łącznie pięć państw graniczących z Ukrainą i mają dokładnie ten sam problem i Węgrzy, i Słowacy, więc naprawdę problem jest szerszy, niż tylko Polski. To Komisja Europejska w czerwcu ubiegłego roku zniosła cła, ale też przypomnę, że już wcześniej KE, gdy z ministrem Jurgielem byliśmy w ministerstwie i nie było jeszcze wojny na Ukrainie, wtedy próbowaliśmy blokować bezcłowe kontyngenty, wpuszczanie bezcłowego zboża, produkowanego w warunkach trochę innych i przy niższych kosztach z innych krajów. Niestety, zawsze przeważało zdanie Komisji.


Jeżeli chodzi o bezcłowy handel, to tutaj pojawiają się argumenty, które podał minister Henryk Kowalczyk, kiedy podawał się do dymisji. W Sejmie zbierane są podpisy pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie kryzysu na rynku zbóż. Pan takiego wniosku rozumiem, że by nie poparł?


Taka komisja miałaby sens, gdyby trzeba było wyjaśniać jakieś kwestie, które są w tym przypadku niejasne, a tu jest wszystko jasne.


Ale sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby to Platforma Obywatelska rządziła i wtedy pewnie politycy Prawa i Sprawiedliwości domagaliby się komisji, żeby wyjaśnić wszelkie okoliczności napływu ukraińskiego zboża do naszego kraju.


Zboże napływało po zgodzie Komisji Europejskiej na to, żeby mogło wpływać do Europy bezcłowo, więc cóż tutaj można wyjaśniać.


Sprawa jest wyjaśniona. Rozumiem, miejmy nadzieję, że do czasu żniw kryzys na rynku zbóż uda się zażegnać.


Pamiętajmy, że ceny światowe są główną przyczyną tego spadku cen.


Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok