Radio Białystok | Gość | Jacek Bogucki [wideo] - senator Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Bogucki [wideo]

senator Prawa i Sprawiedliwości

19.04.2023, 07:40, akt. 09:49

- Decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą (...) żeby tranzyt przez Polskę był możliwy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok senator Jacek Bogucki.

Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska
Jacek Bogucki, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest polsko-ukraińskie porozumienie dotyczące tranzytu zboża przez nasz kraj. Transporty z ziarnem z Ukrainy mają być śledzone poprzez elektroniczny system SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw. 

Czy to pozwoli na zażegnanie kryzysu na krajowym rynku zbóż? Z senatorem Prawa i Sprawiedliwości Jackiem Boguckim rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Czy w pańskiej ocenie zawarte wczoraj porozumienie pozwoli na zażegnanie kryzysu na krajowym rynku zbóż?


Jacek Bogucki: Tak naprawdę to decyzje z ostatniej soboty zażegnały ten problem w tym sensie, że nie pozwoliły już na wwożenie do Polski nie tylko zbóż, ale wielu produktów rolnych.


Protestujący rolnicy na granicy polsko-ukraińskiej mówią co innego, że po wprowadzeniu zakazu transporty z ukraińskim zbożem nadal trafiają do naszego kraju.


Nie, to był bodajże pierwszy dzień, kiedy jechały te, które były już oclone na granicy. Natomiast od tej pory raczej nie słyszałem o przypadku, żeby jechały.


Czyli metody zażegnania kryzysu na krajowym rynku zbóż już zostały wprowadzone w sobotę?


Tak, oczywiście. A to jest sposób na to, żeby wyjść naprzeciw temu wcześniejszemu porozumieniu z Ukrainą, negocjowanemu przez ostatnie dwa dni, żeby tranzyt przez Polskę był możliwy. Bo wprowadzony przez nas zakaz nie pozwalał na wwożenie z Ukrainy produktów nawet tranzytem.


Dlaczego te kroki są podejmowane tak późno? Kryzys trwa już od wielu miesięcy.


Trzeba pamiętać, że te kroki nie są pierwszymi krokami podejmowanymi przez rząd, bo bodajże jeszcze w listopadzie czy grudniu pan premier Kowalczyk zgłosił wniosek o zatwierdzenie pomocy dla rolników w postaci dopłat wyrównujących różnice pomiędzy ceną polską a ceną średnią europejską ze względu na to, że do Polski wjeżdżało zboże z Ukrainy. Wtedy widocznie wydawało się z analiz, że ten mechanizm wystarczy, ten mechanizm zresztą został przez agencję, bodajże od poniedziałku już uruchomiony w postaci naboru środków. To niestety trwało dosyć długo, jak każde uzgodnienie tego typu pomocy w Brukseli trwa na ogół co najmniej kilka miesięcy. Więc te działania już były, natomiast okazały się niewystarczające…


I w obliczu kryzysu zbożowego minister Henryk Kowalczyk skapitulował.


Tak nie można tego nazywać.


Zrzucając odpowiedzialność za kryzys na Komisję Europejską.


Panie redaktorze, gdy odchodziłem z resortu ukułem powiedzenie, które powtarzam wszystkim swoim kolegom: „w życiu polityka są dwa ważne momenty – duma, gdy powołają i ulga, gdy odwołają”. Jak ktoś poważnie traktuje tę pracę, to jest to ciężki kawałek chleba, ciężka praca, ogromny wysiłek.


Czy transportu z ukraińskim zbożem nie można było wcześniej objąć systemem nadzoru SENT?


Pewnie można było, tylko ja to kolejny raz powtórzę, bo koledzy z opozycji tego jakby nie zauważali. Jakiekolwiek mechanizmy ochronne miałyby cel i sens tylko wtedy, gdyby równocześnie był zakaz importu do Europy, do Polski jakichkolwiek produktów czy nałożone cła. W momencie, kiedy nie było ani zakazu, ani ceł, ani żadnych limitów importowych to tak naprawdę wszystko, co wjeżdżało na teren jakiegokolwiek kraju europejskiego po całej Europie mogło się rozjeżdżać, mogło być sprzedawane i nie było w ten sposób rozróżniane.


I nie można było objąć wtedy systemem nadzoru SENT transportów z Ukrainy?


To nie miało po prostu wtedy sensu, jeśli nie było zakazu importu.


Inaczej twierdził były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który już pod koniec lutego postulował o objęcie systemem SENT transportów z Ukrainy. PiS nie słucha głosów rozsądku w swoim własnym obozie?


Tak jak powiedziałem, to miałoby sens tylko w przypadku ograniczeń importowych. Oczywiście, to by być może uszczelniło inny problem, choćby tego tzw. zboża technicznego, cudownego zmieniania, nielegalnego, a więc przestępstw popełnianych na zbożu przez na szczęście niewielką ilość firm w ten sposób. Więc gdyby ta kontrola taka była, to wtedy rzeczywiście wiedzielibyśmy, skąd wyjechało, a więc wyjechało z granicy i gdzie ostatecznie znalazło się to zboże. Wtedy ten system w tym celu miałby sens, a nie w celu uregulowania rynku.


A teraz w polskich magazynach zalega nadwyżka zbóż, to jest około 4 mln ton. Jest pan przekonany, że do lipca, do czasu żniw uda się ją wywieźć z Polski?


Rząd złożył taką deklarację, więc wywiezienie i jeśli nie, to zagospodarowanie w inny sposób…


Powszechny skup zboża i wywiezienie na cele humanitarne do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu?


To także, pewnie w przypadku zbóż gorszej jakości należałoby się zastanowić, czy nie przeznaczyć na cele inne niż spożywcze.


Czyli państwo, my wszyscy, wykupimy miliony ton ziarna za miliardy złotych i oddamy je za darmo.


Panie redaktorze, nie można tego tak oceniać, że to są miliardy złotych…


4 miliony ton licząc po 1400 zł za tonę to ponad 5,5 miliardów złotych.


No tak, ale to zboże ma wartość. Ma wartość rynkową, niezależnie od tego, jak zostanie zużytkowane. Więc jeśli porównamy to choćby do obecnej ceny europejskiej – około 1250 zł chyba, to tak naprawdę różnica to jest 150 zł.


Czyli jest pan przekonany, że powszechny skup zboża zakończy się sukcesem i kupione chociażby przez Krajową Grupę Spożywczą Elewarr zboże uda się potem jeszcze sprzedać? Znajdzie to zboże kolejnego nabywcę?


Oczywiście, tak jak powiedziałem, pewna dopłata będzie konieczna, ale na pewno nie można mówić w ten sposób, że dopłacamy w stu procentach. Dopłata będzie wynosiła 20, może 30 procent.


Czy w związku z kryzysem na rynku zbóż ktoś powinien być pociągnięty do odpowiedzialności?


To już jest kwestia odpowiedzialności zawsze każdego polityka.


Polityczna odpowiedzialność, na przykład przed komisją śledczą?


Oczywiście, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności wszyscy ci, którzy popełnili przestępstwa. Ci, którzy zboże sprowadzając pod nazwą techniczne potem próbowali sprzedawać jako konsumpcyjne czy paszowe…


Ale nie mówimy tylko o zbożu technicznym. Mówimy o napływie taniego zboża z Ukrainy, bo tam koszty produkcji są dużo niższe i dlatego firmom opłacało się to zboże zostawić w naszym kraju.


No to trzeba pociągnąć do odpowiedzialności Komisję Europejską za zniesienie ceł i dopuszczenie do importu do Europy, a w dużej mierze do Polski, bo przecież zaprotestowało łącznie pięć państw graniczących z Ukrainą i mają dokładnie ten sam problem i Węgrzy, i Słowacy, więc naprawdę problem jest szerszy, niż tylko Polski. To Komisja Europejska w czerwcu ubiegłego roku zniosła cła, ale też przypomnę, że już wcześniej KE, gdy z ministrem Jurgielem byliśmy w ministerstwie i nie było jeszcze wojny na Ukrainie, wtedy próbowaliśmy blokować bezcłowe kontyngenty, wpuszczanie bezcłowego zboża, produkowanego w warunkach trochę innych i przy niższych kosztach z innych krajów. Niestety, zawsze przeważało zdanie Komisji.


Jeżeli chodzi o bezcłowy handel, to tutaj pojawiają się argumenty, które podał minister Henryk Kowalczyk, kiedy podawał się do dymisji. W Sejmie zbierane są podpisy pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie kryzysu na rynku zbóż. Pan takiego wniosku rozumiem, że by nie poparł?


Taka komisja miałaby sens, gdyby trzeba było wyjaśniać jakieś kwestie, które są w tym przypadku niejasne, a tu jest wszystko jasne.


Ale sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby to Platforma Obywatelska rządziła i wtedy pewnie politycy Prawa i Sprawiedliwości domagaliby się komisji, żeby wyjaśnić wszelkie okoliczności napływu ukraińskiego zboża do naszego kraju.


Zboże napływało po zgodzie Komisji Europejskiej na to, żeby mogło wpływać do Europy bezcłowo, więc cóż tutaj można wyjaśniać.


Sprawa jest wyjaśniona. Rozumiem, miejmy nadzieję, że do czasu żniw kryzys na rynku zbóż uda się zażegnać.


Pamiętajmy, że ceny światowe są główną przyczyną tego spadku cen.


Dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.


Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.


Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.


Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.


Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.


Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.

Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok