Radio Białystok | Gość | dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo] - prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

25.05.2023, 08:46, akt. 15:12

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda
dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. inż. Andrzejem Chmielewskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerskimi na Polskę. Liczba takich prób od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła kilkukrotnie. Jakie są zagrożeniach z tym związane i czy można się przed nimi bronić?

Z dr. inż. Andrzejem Chmielewskim, prodziekanem do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerskimi na Polskę. Liczba takich prób wzrosła - w zależności od danych - od kilkudziesięciu nawet do kilkuset procent od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Może to pytanie oczywiste, a może nie, ale kto nas atakuje?


dr inż. Andrzej Chmielewski: Tak naprawdę ataków możemy się spodziewać z każdej strony. Natomiast jest kilka krajów na świecie, które są najbardziej podejrzane. Tradycyjnie zaliczane są do nich np. Korea Północna, Iran, ale też inne kraje, w których prawo telekomunikacyjne nie jest zbyt restrykcyjne i są one dobrym miejscem do przeprowadzania ataków.


Mówi się o zmasowanym, coraz częstszym ataku ze strony Rosji jako elemencie wojny hybrydowej.


Wiek XXI wprowadził nową przestrzeń do działań wojennych - cyberprzestrzeń. Działania pomiędzy Ukrainą a Rosją, a tak naprawdę całym światem, nie sprowadzają się tylko do broni konwencjonalnych, ale również do cyberprzestrzeni, a może nawet głównie do cyberprzestrzeni, ponieważ jest to broń ukryta, tego nie widać. Nie jest to spektakularne, natomiast można w znaczący sposób utrudnić działania wojenne - chociażby zerwać albo zblokować łańcuchy dostaw, zaatakować krytyczną infrastrukturę wojenną, tak żeby broń przestała być produkowana, itp.


Jaka jest skala tych ataków w naszym kraju?


Trudno to ocenić, bo każdy ruch sieciowy można klasyfikować jako ten legalny i ten mocno podejrzany. Natomiast trzeba też pamiętać o tym, że każde takie podejrzane działanie w pewnym sensie imituje ruch legalny. Trudno więc też ocenić, jak duża część tego ruchu jest to ruch nielegalny, który jest początkiem jakiegoś większego ataku.


Kto w naszym kraju pada celem ataków hakerskich?


Tak naprawdę padamy wszyscy. Oczywiście hakerzy są najbardziej zainteresowani tymi instytucjami, które są bogate. Generalnie pieniądz musi się zgadzać. Jeżeli opłaca się coś zaatakować, to wtedy dopiero jest to atakowane.

Natomiast trzeba też pamiętać o tym, że tak naprawdę bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju, zależy również od tego, jak się zachowujemy my jako jednostki, ponieważ przejęcie kontroli nad - wydaje się - mało znaczącym urządzeniem, może spowodować, że zostanie ono wykorzystane do przeprowadzania ataków.

Wiele z zabezpieczeń, np. firewalli, bazuje w części na geolokalizacji adresów IP, więc taki haker z Korei Północnej, który włamie się do naszego routera domowego i z niego zacznie przeprowadzać ataki, będzie traktowany jako Polak. Ukryje swoją tożsamość i w łatwiejszy sposób będzie mógł przeniknąć do infrastruktury sieciowej.


Dlaczego polskie firmy, instytucje, polscy użytkownicy stają się celem zintensyfikowanych ataków hakerskich?


Tak jak powiedziałem, to musi się opłacać. Poza tym oprócz tego jesteśmy niejako w "stanie wojennym". Nie jest to oficjalne, natomiast jako NATO jesteśmy w jakiś sposób zaangażowani w działania wojenne.


Jesteśmy krajem przyfrontowym.


Tak. Dlatego też różnego rodzaju grupy hakerskie, rosyjskie, a te są jednymi z najmocniejszych grup na świecie, prowadzą działania odwetowe. Można to zrobić zdalnie, w sposób niemalże cichy. Dopóki nie opuszczą granic Rosji, mogą się czuć bezkarni.


Do czego może doprowadzić atak hakerski?


Mamy wiele rodzajów ataków. Taki najpopularniejszy - szacuje się, że to około 20-30 proc. wszystkich ataków - to odmowa usług, Denial of Service. To ataki, których skutkiem jest zablokowanie jakiejś aplikacji czy urządzenia. Czyli jeżeli atak zostanie przeprowadzony na jakiś bank, to serwer bankowy nie będzie odpowiadał na zapytania klientów i klienci tak naprawdę nie będą mogli wykonywać żadnych czynności.

Inne ataki to te słynne typu ransomware. Polegają one między innymi na tym, że oprogramowanie złośliwe jest wstrzykiwane na urządzenia i dokonywane jest szyfrowanie danych.


Czy może Pan podać przykład jakiegoś najbardziej spektakularnego ataku?


Ataków było mnóstwo. Wiele ataków jest ukrywanych, bo instytucjom nie zależy na tym, żeby to wyjawiać, bo to oczywiście może wpłynąć na ich relacje z klientami. Natomiast w przeszłości były ataki na serwery DNS, na firmę Sony, na firmy płatnicze.


Czy można rozpoznać próbę ataku hakerskiego?


I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, kto dokonuje tego ataku, czyli jaka jest wiedza atakującego. Trzeba pamiętać też o tym, że ataki można przeprowadzać, nie mając żadnej wiedzy na temat sieci i protokołów sieciowych. To naprawdę żadna wiedza nie jest potrzebna. Te najprostsze aplikacje, które służą do przeprowadzania ataków, mają tak naprawdę - uogólniając - przycisk "start" i "stop" i taki prosty atak odmowy usług może być przeprowadzony.

Jeżeli ktoś będzie przeprowadzał atak w sposób brutalny, jawny, to wówczas na pewno wszystkie sensory to wykryją. Natomiast najgorsze w wykryciu są ataki typu slow, czyli mocno rozłożone w czasie. Wówczas niestety trzeba nie tylko posiłkować się aplikacjami, które wykrywają taki ruch, ale również bardzo istotny jest czynnik ludzki, by powiązać pewne fakty w jedną całość. Te ataki czasami trwają kilka miesięcy, a nawet lat.


W czasie rosnącej inflacji i wysokich kosztów firmy i instytucje szukają oszczędności, m.in. ograniczają wydatki na cyberbezpieczeństwo. Chyba jednak nie warto.


Chyba nie. Pokazują to też ostatnie ataki, które zostały przeprowadzone na instytucje, które dotychczas chyba w zasadzie nie inwestowały w cyberbezpieczeństwo, chociaż trudno powiedzieć z całą pewnością, że nie były one dobrze zabezpieczone. Ale to czasami widać nawet po ogłoszeniach pracy. Jakiś czas temu firma Uber nagle szukała kilkunastu specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.


Czyli można domyślać się, że padli ofiarą ataku?


Tak mi się wydaje, tak można przypuszczać, chociaż pewności oczywiście nie mamy.


To jak bronić się przed cyberatakami?


To zależy od tego, o czym mówimy - czy o naszym gospodarstwie domowym, o dużej firmie czy może o jakiejś infrastrukturze krytycznej. Na pewno, jeżeli nas na to stać, potrzebny jest dobrej klasy specjalista od zabezpieczeń. Natomiast w domu też powinniśmy zadbać o to, żeby nasze urządzenia nie były w prosty sposób przejmowane.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok