Radio Białystok | Gość | dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo] - prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

25.05.2023, 08:46, akt. 15:12

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda
dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z dr. inż. Andrzejem Chmielewskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerskimi na Polskę. Liczba takich prób od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła kilkukrotnie. Jakie są zagrożeniach z tym związane i czy można się przed nimi bronić?

Z dr. inż. Andrzejem Chmielewskim, prodziekanem do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerskimi na Polskę. Liczba takich prób wzrosła - w zależności od danych - od kilkudziesięciu nawet do kilkuset procent od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Może to pytanie oczywiste, a może nie, ale kto nas atakuje?


dr inż. Andrzej Chmielewski: Tak naprawdę ataków możemy się spodziewać z każdej strony. Natomiast jest kilka krajów na świecie, które są najbardziej podejrzane. Tradycyjnie zaliczane są do nich np. Korea Północna, Iran, ale też inne kraje, w których prawo telekomunikacyjne nie jest zbyt restrykcyjne i są one dobrym miejscem do przeprowadzania ataków.


Mówi się o zmasowanym, coraz częstszym ataku ze strony Rosji jako elemencie wojny hybrydowej.


Wiek XXI wprowadził nową przestrzeń do działań wojennych - cyberprzestrzeń. Działania pomiędzy Ukrainą a Rosją, a tak naprawdę całym światem, nie sprowadzają się tylko do broni konwencjonalnych, ale również do cyberprzestrzeni, a może nawet głównie do cyberprzestrzeni, ponieważ jest to broń ukryta, tego nie widać. Nie jest to spektakularne, natomiast można w znaczący sposób utrudnić działania wojenne - chociażby zerwać albo zblokować łańcuchy dostaw, zaatakować krytyczną infrastrukturę wojenną, tak żeby broń przestała być produkowana, itp.


Jaka jest skala tych ataków w naszym kraju?


Trudno to ocenić, bo każdy ruch sieciowy można klasyfikować jako ten legalny i ten mocno podejrzany. Natomiast trzeba też pamiętać o tym, że każde takie podejrzane działanie w pewnym sensie imituje ruch legalny. Trudno więc też ocenić, jak duża część tego ruchu jest to ruch nielegalny, który jest początkiem jakiegoś większego ataku.


Kto w naszym kraju pada celem ataków hakerskich?


Tak naprawdę padamy wszyscy. Oczywiście hakerzy są najbardziej zainteresowani tymi instytucjami, które są bogate. Generalnie pieniądz musi się zgadzać. Jeżeli opłaca się coś zaatakować, to wtedy dopiero jest to atakowane.

Natomiast trzeba też pamiętać o tym, że tak naprawdę bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju, zależy również od tego, jak się zachowujemy my jako jednostki, ponieważ przejęcie kontroli nad - wydaje się - mało znaczącym urządzeniem, może spowodować, że zostanie ono wykorzystane do przeprowadzania ataków.

Wiele z zabezpieczeń, np. firewalli, bazuje w części na geolokalizacji adresów IP, więc taki haker z Korei Północnej, który włamie się do naszego routera domowego i z niego zacznie przeprowadzać ataki, będzie traktowany jako Polak. Ukryje swoją tożsamość i w łatwiejszy sposób będzie mógł przeniknąć do infrastruktury sieciowej.


Dlaczego polskie firmy, instytucje, polscy użytkownicy stają się celem zintensyfikowanych ataków hakerskich?


Tak jak powiedziałem, to musi się opłacać. Poza tym oprócz tego jesteśmy niejako w "stanie wojennym". Nie jest to oficjalne, natomiast jako NATO jesteśmy w jakiś sposób zaangażowani w działania wojenne.


Jesteśmy krajem przyfrontowym.


Tak. Dlatego też różnego rodzaju grupy hakerskie, rosyjskie, a te są jednymi z najmocniejszych grup na świecie, prowadzą działania odwetowe. Można to zrobić zdalnie, w sposób niemalże cichy. Dopóki nie opuszczą granic Rosji, mogą się czuć bezkarni.


Do czego może doprowadzić atak hakerski?


Mamy wiele rodzajów ataków. Taki najpopularniejszy - szacuje się, że to około 20-30 proc. wszystkich ataków - to odmowa usług, Denial of Service. To ataki, których skutkiem jest zablokowanie jakiejś aplikacji czy urządzenia. Czyli jeżeli atak zostanie przeprowadzony na jakiś bank, to serwer bankowy nie będzie odpowiadał na zapytania klientów i klienci tak naprawdę nie będą mogli wykonywać żadnych czynności.

Inne ataki to te słynne typu ransomware. Polegają one między innymi na tym, że oprogramowanie złośliwe jest wstrzykiwane na urządzenia i dokonywane jest szyfrowanie danych.


Czy może Pan podać przykład jakiegoś najbardziej spektakularnego ataku?


Ataków było mnóstwo. Wiele ataków jest ukrywanych, bo instytucjom nie zależy na tym, żeby to wyjawiać, bo to oczywiście może wpłynąć na ich relacje z klientami. Natomiast w przeszłości były ataki na serwery DNS, na firmę Sony, na firmy płatnicze.


Czy można rozpoznać próbę ataku hakerskiego?


I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, kto dokonuje tego ataku, czyli jaka jest wiedza atakującego. Trzeba pamiętać też o tym, że ataki można przeprowadzać, nie mając żadnej wiedzy na temat sieci i protokołów sieciowych. To naprawdę żadna wiedza nie jest potrzebna. Te najprostsze aplikacje, które służą do przeprowadzania ataków, mają tak naprawdę - uogólniając - przycisk "start" i "stop" i taki prosty atak odmowy usług może być przeprowadzony.

Jeżeli ktoś będzie przeprowadzał atak w sposób brutalny, jawny, to wówczas na pewno wszystkie sensory to wykryją. Natomiast najgorsze w wykryciu są ataki typu slow, czyli mocno rozłożone w czasie. Wówczas niestety trzeba nie tylko posiłkować się aplikacjami, które wykrywają taki ruch, ale również bardzo istotny jest czynnik ludzki, by powiązać pewne fakty w jedną całość. Te ataki czasami trwają kilka miesięcy, a nawet lat.


W czasie rosnącej inflacji i wysokich kosztów firmy i instytucje szukają oszczędności, m.in. ograniczają wydatki na cyberbezpieczeństwo. Chyba jednak nie warto.


Chyba nie. Pokazują to też ostatnie ataki, które zostały przeprowadzone na instytucje, które dotychczas chyba w zasadzie nie inwestowały w cyberbezpieczeństwo, chociaż trudno powiedzieć z całą pewnością, że nie były one dobrze zabezpieczone. Ale to czasami widać nawet po ogłoszeniach pracy. Jakiś czas temu firma Uber nagle szukała kilkunastu specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.


Czyli można domyślać się, że padli ofiarą ataku?


Tak mi się wydaje, tak można przypuszczać, chociaż pewności oczywiście nie mamy.


To jak bronić się przed cyberatakami?


To zależy od tego, o czym mówimy - czy o naszym gospodarstwie domowym, o dużej firmie czy może o jakiejś infrastrukturze krytycznej. Na pewno, jeżeli nas na to stać, potrzebny jest dobrej klasy specjalista od zabezpieczeń. Natomiast w domu też powinniśmy zadbać o to, żeby nasze urządzenia nie były w prosty sposób przejmowane.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.


Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.


dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.


fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.


dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.

fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 


Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.

Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.

gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok