Radio Białystok | Gość | Alicja Łepkowska-Gołaś - nowo wybrana posłanka KO

Alicja Łepkowska-Gołaś

nowo wybrana posłanka KO

23.10.2023, 08:29, akt. 08:32

- To jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia.

Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska
Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Alicją Łepkowską-Gołaś rozmawia Adam Dąbrowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomysł wyborczy mógł zaskakiwać - Koalicja Obywatelska z Ziemi Łomżyńskiej wstawiła na swoją listę tylko jedną kandydatkę. Osobę młodą i mało znaną z działalności politycznej poza strukturami Platformy Obywatelskiej. Okazało się, że była to trafna decyzja.

Alicja Łepkowska-Gołaś zdobyła największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów pochodzących z Ziemi Łomżyńskiej i zdobyła mandat poselski. Z nowo wybraną posłanką rozmawia Adam Dąbrowski.


 Adam Dąbrowski: Oswoiła się już się pani z określeniem "posłanka"?


Alicja Łepkowska-Gołaś: Jeszcze trochę to do mnie nie dociera. Jest to taka magiczna chwila. Każdy, kto startuje, zakłada, że wygra, ale jednocześnie liczy się z tym, że może być to porażka. Ja jeszcze do końca nie wierzę.


Czego trzeba, żeby uwierzyć?


Myślę, że kluczowe będzie zaprzysiężenie. Spowoduje to, że już będę wiedziała, gdzie jestem i jaka jest moja nowa rola, chociaż pracę zaczynam już, bo telefony się rozdzwoniły, wiadomości spływają, zaproszenia również. Ale to pierwsze zaprzysiężenie będzie kluczowe do tego, żeby zrozumieć, co się wydarzyło.


Odczuwa już pani ten ciężar, czy na razie jeszcze satysfakcję i przyjemność?


To jest jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, jest mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia. Liczę na to, że demokratyczna opozycja uzyska mandat rządzenia i będziemy wtedy w stanie wspierać też swoje okręgi, swoje miejsca pochodzenia. Też w kwestii posprzątania wielu spraw.


Może pani powiedzieć kilka słów o sobie tym, którzy nie do końca znają Alicję Łepkowską-Gołaś?


Alicja Łepkowska-Gołaś to pracowniczka urzędu miejskiego. Z wykształcenia archiwistka, z zamiłowania również, ale przede wszystkim aktywistka i społeczniczka. Od wielu lat godziłam tę funkcję równolegle z pracą w urzędzie. Prowadziłam świetlicę dla dzieci uchodźczych w Łomży przez 10 lat. Moja przygoda z fundacją zakończyła się w tamtym roku i zaczęła się nowa.

Organizowałam też wiele akcji charytatywnych na terenie Ziemi Łomżyńskiej dla naszych mieszkańców - czy to paczki dla seniora, czy to wszystkie akcje charytatywne związane ze zbiórką funduszy na leczenie dzieci, co jest mi szczególnie bliskie. Jest też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z którą współpracuję od wielu lat i ta współpraca wygląda wspaniale. Jestem również zaangażowana w operację "Czysta rzeka" razem z łomżyńskimi morsami. Ale nie morsuję, jeszcze nie nabrałam odwagi.

Jestem związana z tym terenem właśnie w funkcji aktywistki, społeczniczki, takiej osoby, która kolportuje dobro. Mam już wyrobione dosyć szerokie kontakty.

Oczywiście też takim kluczowym momentem był wybuch wojny w Ukrainie, kiedy podjęliśmy szerokie działania z różnymi organizacjami z terenu Łomży i Ziemi Łomżyńskiej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mam nadzieję, że teraz uzyskałam takie narzędzia, które spowodują, że właśnie w ten sposób będę w stanie pracować także dla całego województwa podlaskiego.

Mandat dla kobiety jest bardzo kluczowy, ale mandat dla aktywistki, która wcześniej nie pełniła funkcji w żadnych radach, powoduje, że mamy do czynienia z nową energią i nową jakością.


To zawodowo i społecznie, a rodzinnie?


Mama pięciolatka zakochana w synu i w mężu. Z pasji plotę makramy, ale mam wrażenie, że teraz czasu na to mi jednak zabraknie. To był taki sposób na relaks, często na uspokojenie nerwów, bo w swojej pracy często spotykałam się z napięciami, bo jest ona bardzo trudna i wymagająca. Mówię o tej dodatkowej pracy.

Także szczęśliwie zakochana mama pięciolatka, który jest dumny, że mama wygrała, mimo że Polska z Mołdawią zremisowała.


Teraz będzie miała pani mniej czasu na życie rodzinne, dla syna.


Zawsze byłam w stanie pogodzić tę funkcję i mój syn nigdy nie odczuł tego, że mamy nie ma. Umiałam wykonać ten work life balance. Ogromnie, ale to ogromnie dziękuję mojemu mężowi, który się mocno zaangażował w kampanię i w to, żeby mnie wesprzeć, ale również moim rodzicom i mojemu bratu, bo bez nich bardzo, bardzo ciężko byłoby mi funkcjonować w tej rzeczywistości. Jestem dumna, że mam taką rodzinę.


Wynik imponujący - ponad 13,5 tys. głosów. A czym chciałaby się pani zajmować w Sejmie?


W Sejmie przede wszystkim, o czym mówiłam w całej swojej kampanii, chcę się zająć prawami kobiet i prawami osób wykluczonych. Polityka społeczna, rodzinna to jest mój konik. Prawa człowieka to jest rzecz, w której się odnajduję, na której się znam i na pewno w takiej rzeczywistości chciałabym funkcjonować w Sejmie.


Gdzie będą pani biura poselskie? Na pewno w Łomży.


Na pewno w Łomży, ale jeszcze jest za wcześnie, żeby decydować o innych lokalizacjach. Mam pewien pomysł. Tu pozdrawiam koleżanki z Zambrowa, które też bardzo mocno zaangażowały się w tę kampanię, wykonały ogrom pracy, ale mówiły, że nie było to takie trudne, dlatego że ja jestem przekonująca w tym, co robię.

Wymieniłam Zambrów tak szczególnie, bo to kobiece środowisko, ale w wielu powiatach uzyskałam naprawdę bardzo duże wsparcie. I to jest niesamowita sytuacja, że ludzie uwierzyli w tę zmianę.


To był ten wynik, którego pani oczekiwała, czy został niedosyt?


To jest niesamowicie fantastyczny wynik. Drugi wynik na liście Koalicji Obywatelskiej i to, że jestem osobą świeżą w kampanii do parlamentu, a jednocześnie uzyskałam 13,5 tysiąca głosów, to jest coś niewiarygodnego, ale fantastycznego. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim moim wyborcom, że mi zaufali, że mi uwierzyli. Naprawdę Was nie zawiodę.

Liczyłam na to, że zdobędę chociaż 10 tysięcy głosów, żeby nie było wstydu. I pobiliśmy to. Państwo tłumnie ruszyli do komisji wyborczych i oddali głos na mnie. To bardzo cieszy. Szczególnie cieszę się z wyniku w Łomży - 6 023 głosy. Tyle osób zaufało mi, bo najlepiej mnie tu znają. Nikt więcej takiego wyniku nie osiągnął. Myślę, że jest to nawet historyczna sytuacja z punktu widzenia poprzednich wyborów.


Pierwsze plany po odebraniu mandatu?


Jeszcze wielu rzeczy muszę się nauczyć, więc na razie nic nie planuję. Już najbliższe godziny, dni mam zaplanowane, mnóstwo spotkań, mnóstwo zaproszeń na różne rozmowy, na różne spotkania. A co będzie po zaprzysiężeniu, okaże się po zaprzysiężeniu. Na chwilę obecną skupiam się na tym, żeby wszystkim podziękować.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok