Radio Białystok | Gość | Alicja Łepkowska-Gołaś - nowo wybrana posłanka KO

Alicja Łepkowska-Gołaś

nowo wybrana posłanka KO

23.10.2023, 08:29, akt. 08:32

- To jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia.

Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska
Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Alicją Łepkowską-Gołaś rozmawia Adam Dąbrowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomysł wyborczy mógł zaskakiwać - Koalicja Obywatelska z Ziemi Łomżyńskiej wstawiła na swoją listę tylko jedną kandydatkę. Osobę młodą i mało znaną z działalności politycznej poza strukturami Platformy Obywatelskiej. Okazało się, że była to trafna decyzja.

Alicja Łepkowska-Gołaś zdobyła największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów pochodzących z Ziemi Łomżyńskiej i zdobyła mandat poselski. Z nowo wybraną posłanką rozmawia Adam Dąbrowski.


 Adam Dąbrowski: Oswoiła się już się pani z określeniem "posłanka"?


Alicja Łepkowska-Gołaś: Jeszcze trochę to do mnie nie dociera. Jest to taka magiczna chwila. Każdy, kto startuje, zakłada, że wygra, ale jednocześnie liczy się z tym, że może być to porażka. Ja jeszcze do końca nie wierzę.


Czego trzeba, żeby uwierzyć?


Myślę, że kluczowe będzie zaprzysiężenie. Spowoduje to, że już będę wiedziała, gdzie jestem i jaka jest moja nowa rola, chociaż pracę zaczynam już, bo telefony się rozdzwoniły, wiadomości spływają, zaproszenia również. Ale to pierwsze zaprzysiężenie będzie kluczowe do tego, żeby zrozumieć, co się wydarzyło.


Odczuwa już pani ten ciężar, czy na razie jeszcze satysfakcję i przyjemność?


To jest jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, jest mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia. Liczę na to, że demokratyczna opozycja uzyska mandat rządzenia i będziemy wtedy w stanie wspierać też swoje okręgi, swoje miejsca pochodzenia. Też w kwestii posprzątania wielu spraw.


Może pani powiedzieć kilka słów o sobie tym, którzy nie do końca znają Alicję Łepkowską-Gołaś?


Alicja Łepkowska-Gołaś to pracowniczka urzędu miejskiego. Z wykształcenia archiwistka, z zamiłowania również, ale przede wszystkim aktywistka i społeczniczka. Od wielu lat godziłam tę funkcję równolegle z pracą w urzędzie. Prowadziłam świetlicę dla dzieci uchodźczych w Łomży przez 10 lat. Moja przygoda z fundacją zakończyła się w tamtym roku i zaczęła się nowa.

Organizowałam też wiele akcji charytatywnych na terenie Ziemi Łomżyńskiej dla naszych mieszkańców - czy to paczki dla seniora, czy to wszystkie akcje charytatywne związane ze zbiórką funduszy na leczenie dzieci, co jest mi szczególnie bliskie. Jest też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z którą współpracuję od wielu lat i ta współpraca wygląda wspaniale. Jestem również zaangażowana w operację "Czysta rzeka" razem z łomżyńskimi morsami. Ale nie morsuję, jeszcze nie nabrałam odwagi.

Jestem związana z tym terenem właśnie w funkcji aktywistki, społeczniczki, takiej osoby, która kolportuje dobro. Mam już wyrobione dosyć szerokie kontakty.

Oczywiście też takim kluczowym momentem był wybuch wojny w Ukrainie, kiedy podjęliśmy szerokie działania z różnymi organizacjami z terenu Łomży i Ziemi Łomżyńskiej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mam nadzieję, że teraz uzyskałam takie narzędzia, które spowodują, że właśnie w ten sposób będę w stanie pracować także dla całego województwa podlaskiego.

Mandat dla kobiety jest bardzo kluczowy, ale mandat dla aktywistki, która wcześniej nie pełniła funkcji w żadnych radach, powoduje, że mamy do czynienia z nową energią i nową jakością.


To zawodowo i społecznie, a rodzinnie?


Mama pięciolatka zakochana w synu i w mężu. Z pasji plotę makramy, ale mam wrażenie, że teraz czasu na to mi jednak zabraknie. To był taki sposób na relaks, często na uspokojenie nerwów, bo w swojej pracy często spotykałam się z napięciami, bo jest ona bardzo trudna i wymagająca. Mówię o tej dodatkowej pracy.

Także szczęśliwie zakochana mama pięciolatka, który jest dumny, że mama wygrała, mimo że Polska z Mołdawią zremisowała.


Teraz będzie miała pani mniej czasu na życie rodzinne, dla syna.


Zawsze byłam w stanie pogodzić tę funkcję i mój syn nigdy nie odczuł tego, że mamy nie ma. Umiałam wykonać ten work life balance. Ogromnie, ale to ogromnie dziękuję mojemu mężowi, który się mocno zaangażował w kampanię i w to, żeby mnie wesprzeć, ale również moim rodzicom i mojemu bratu, bo bez nich bardzo, bardzo ciężko byłoby mi funkcjonować w tej rzeczywistości. Jestem dumna, że mam taką rodzinę.


Wynik imponujący - ponad 13,5 tys. głosów. A czym chciałaby się pani zajmować w Sejmie?


W Sejmie przede wszystkim, o czym mówiłam w całej swojej kampanii, chcę się zająć prawami kobiet i prawami osób wykluczonych. Polityka społeczna, rodzinna to jest mój konik. Prawa człowieka to jest rzecz, w której się odnajduję, na której się znam i na pewno w takiej rzeczywistości chciałabym funkcjonować w Sejmie.


Gdzie będą pani biura poselskie? Na pewno w Łomży.


Na pewno w Łomży, ale jeszcze jest za wcześnie, żeby decydować o innych lokalizacjach. Mam pewien pomysł. Tu pozdrawiam koleżanki z Zambrowa, które też bardzo mocno zaangażowały się w tę kampanię, wykonały ogrom pracy, ale mówiły, że nie było to takie trudne, dlatego że ja jestem przekonująca w tym, co robię.

Wymieniłam Zambrów tak szczególnie, bo to kobiece środowisko, ale w wielu powiatach uzyskałam naprawdę bardzo duże wsparcie. I to jest niesamowita sytuacja, że ludzie uwierzyli w tę zmianę.


To był ten wynik, którego pani oczekiwała, czy został niedosyt?


To jest niesamowicie fantastyczny wynik. Drugi wynik na liście Koalicji Obywatelskiej i to, że jestem osobą świeżą w kampanii do parlamentu, a jednocześnie uzyskałam 13,5 tysiąca głosów, to jest coś niewiarygodnego, ale fantastycznego. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim moim wyborcom, że mi zaufali, że mi uwierzyli. Naprawdę Was nie zawiodę.

Liczyłam na to, że zdobędę chociaż 10 tysięcy głosów, żeby nie było wstydu. I pobiliśmy to. Państwo tłumnie ruszyli do komisji wyborczych i oddali głos na mnie. To bardzo cieszy. Szczególnie cieszę się z wyniku w Łomży - 6 023 głosy. Tyle osób zaufało mi, bo najlepiej mnie tu znają. Nikt więcej takiego wyniku nie osiągnął. Myślę, że jest to nawet historyczna sytuacja z punktu widzenia poprzednich wyborów.


Pierwsze plany po odebraniu mandatu?


Jeszcze wielu rzeczy muszę się nauczyć, więc na razie nic nie planuję. Już najbliższe godziny, dni mam zaplanowane, mnóstwo spotkań, mnóstwo zaproszeń na różne rozmowy, na różne spotkania. A co będzie po zaprzysiężeniu, okaże się po zaprzysiężeniu. Na chwilę obecną skupiam się na tym, żeby wszystkim podziękować.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok