Radio Białystok | Gość | Aleś Zarembiuk [wideo] - prezes Białoruskiego Domu w Warszawie

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie

3.04.2024, 07:42, akt. 10:07

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk
Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk


0:00
0:00
Z Alesiem Zarembiukiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na Białorusi, tuż przy polskiej granicy rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe. Szef tamtejszego reżimu Aleksandr Łukaszenka podczas wizyty w Grodnie oświadczył, że Białoruś przygotowuje się do wojny, ale nie chce walczyć i nikomu nie zagraża.

Co się dzieje za naszą wschodnią granicą? O tym z Alesiem Zarembiukiem - prezesem Białoruskiego Domu w Warszawie rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Aleksandr Łukaszenka - szef białoruskiego reżimu był wczoraj tuż „za płotem”, w Grodnie - tam uczestniczył w rozpoczęciu budowy szpitala. Podczas tej wizyty oświadczył, że Białoruś „przygotowuje się do wojny”, ale też że „Białoruś nie chce walczyć”. Co oznaczają w pańskiej ocenie te słowa lidera białoruskiego reżimu?


Aleś Zarembiuk: To się wpisuję w tę propagandę i dezinformację, którą uprawia Rosja. Białoruska, łukaszenkowska propaganda i te zastraszania - one są wspólne i spójne wraz z rosyjskimi. Chodzi o to, żeby dalej straszyć Polaków i Litwinów, szczególnie tutaj na Podlasiu i również w okolicach przesmyku suwalskiego.


Dlaczego? Jaki jest cel tego zastraszania?


Cel jest taki, żeby ludzie byli zdezorganizowani, żeby to miało wpływ na gospodarkę, żeby również ugrać coś dla siebie - pamiętamy, że Łukaszenka cały czas ma sankcje, bo cały czas stosuje represje wobec m.in. Polaków. W ostatnich dniach za ekstremistyczny został uznany portal „Znad Niemna”, czyli portal wydawany przez Polaków mieszkających „tuż za płotem”, na Grodzieńszczyźnie i na Białorusi.

Również gospodarka łukaszenkowska radzi sobie, ale nie radzi w taki sposób, jak on by chciał, dlatego cały czas z jednej strony straszy Polaków, Litwinów i cały Zachód, a z drugiej strony zastrasza swoje społeczeństwo - „nie narzekajcie”.


To patrząc na te działania białoruskiego reżimu i na reakcje polskiego społeczeństwa, polskich władz - udaje się to Łukaszence?


Udaje się. Udaje się, bo coraz bardziej potrzeba rozmowy o tym, że będzie wojna. Coraz więcej ludzi obawia się o przyszłość i to taką najbliższą przyszłość. Mamy również ostatni wywiad premiera Rzeczpospolitej Polskiej Donalda Tuska o tym, że żyjemy w czasach przedwojennych i oczywiście, to słuszne zwiększenie nakładów na obronę m.in. w Polsce. To wszystko wskazuje na to, że Rosja, a wraz z Rosją i Łukaszenka, który jest bardzo uzależniony od Putina może zaatakować i właśnie może zaatakować na tym odcinku tutaj obok Suwałk i Druskiennik, bo tutaj mamy najmniej kilometrów, żeby dostać się do Królewca i Łukaszenka również o tym mówił w ubiegłym tygodniu.


Ale wczoraj mówił, że Białoruś, tu cytat: „nikomu nie zagraża”. Można wierzyć w takie zapewnienia Łukaszenki?


Po tym, jak on przysięgał, że w żaden sposób nie będzie zaatakowana nigdy Ukraina z terytorium Białorusi nie można w to wierzyć.


Stracił resztki wiarygodności już wtedy.


Stracił resztki wiarygodności, tak - pan redaktor ma rację i również jest bardzo i coraz bardziej uzależniony od Putina, ponieważ wciąż prowadzi represje i ponieważ zamiast zaprzestać represji, uwolnić Andrzeja Poczobuta i innych więźniów politycznych, liderów politycznych białoruskiej opozycji cały czas prowadzi tę politykę, a także jest osobą, która zorganizowała kryzys migracyjny, o czym już zaczynamy zapominać, ale pamiętamy, co było latem 2021 roku i rok później.


Latem 2021 roku, o to jeszcze chciałbym zapytać za moment. Natomiast jeszcze co do działań wojskowych, co do tych zapowiedzi wojennych, to w marcu rozpoczął się sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii, a wczoraj rozpoczęły się manewry wojskowe w obwodach homelskim i grodzieńskim. Czy są to w pańskiej ocenie standardowe działania białoruskiej armii?


Nie, to nie są standardowe działania. Mamy zbyt dużo manewrów na terytorium Białorusi, a tutaj akurat mamy manewry obok Czernihowa, na samej granicy z Ukrainą, który już był zaatakowany przez Rosjan z terytorium Białorusi, a również mamy właśnie tutaj, u nas na Grodzieńszczyźnie manewry. I pamiętamy, że ostatnie manewry, które były przeprowadzone w lutym 2022 roku zakończyły się tym, że były przedłużone i że ze strony Białorusi została zaatakowana Ukraina – również Kijów.

Także tutaj to wszystko z jednej strony może wyglądać na takie zastraszanie i raczej bym się spodziewał, że tak będzie, ale z drugiej strony to też nie wyklucza potencjalnego ataku. Bo również chciałbym przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku Dmitrij Miedwiediew, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Rosji opublikował duży artykuł o stosunkach rosyjsko-polskich, w którym sugeruje, że w ogóle Polski, jako państwa po II wojnie światowej nie byłoby bez Rosji i tych wszystkich ziemi, których w tym kształcie, w którym dzisiaj jest Polska to nie byłoby bez decyzji Stalina. Podobny artykuł był opublikowany przez Putina w lipcu 2021 roku i to wszystko też nie wygląda dobrze.


Całe szczęście mamy na ten temat odmienne zdanie niż Miedwiediew. Natomiast jeszcze co do słów Aleksandra Łukaszenki, który zapewnia, że Białoruś nikomu nie zagraża i nie chce wojny, ale właśnie - to, o czym pan wspomniał - czy Łukaszenka i jego reżim już nie prowadzą wojny z Polską i z krajami bałtyckimi wysyłając migrantów? Czy to nie jest właśnie ta tzw. wojna hybrydowa?


Absolutnie się zgadzam, to jest działanie hybrydowe skierowane na to, żeby destabilizować Unię Europejską, żeby sprawdzać Polskę jako kraj i żeby po prostu zobaczyć sobie, na ile i jak daleko można z tym pójść. Także też nie wykluczam tego, że te wszystkie manewry, z jednej strony przygotowanie do potencjalnego ataku w kierunku Suwałk, w kierunku Królewca, a z drugiej strony również za tym wszystkim może być przygotowywana jakaś jeszcze większa operacja na terytorium Ukrainy. Wiemy, że Kijów, ale również Odessa i Charków w mniejszym stopniu przygotowują się do zwiększonych działań Rosji na tym froncie i to lato, które będzie za chwilę będzie bardzo ciężkie, nawet według ekspertów ukraińskich i według wojskowych z Ukrainy.


A w stosunku do Polski jak pan uważa – co jeszcze może przygotowywać Aleksander Łukaszenka? Kryzys migracyjny to jedno, ale czy ma jeszcze coś w tym arsenale poniżej tego progu wojny?


Widzieliśmy różne protesty, które odbywały się w ostatnich latach na terenie Unii Europejskiej. Wiemy, że cały czas jest siana dezinformacja, także tutaj warto czytać między wierszami, warto czytać te źródła informacji, które czytamy od 30, 20, 10 lat - te, którym ufamy, tych dziennikarzy, których znamy. To mogą być różne elementy destabilizacji, od razu na kilku płaszczyznach - i wojskowej, i informacyjnej, bo ta wojna obecna, nawet wojna Rosji przeciwko Ukrainie, ta wojna wygląda nie tak, jak kiedyś. Teraz odbywają się ataki dronami - możemy siedzieć w pomieszczeniu, które będzie ukryte, schowane, ale będzie leciał odpowiedni dron, który namierzy nas, że jest tam ciepło i po prostu zginiemy. 

Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale również te prowokacje, także z rakietami, które przylatują tutaj, albo w ubiegłym roku na Podlasiu z tymi helikopterami, które przekroczyły granicę z Polską w Puszczy Białowieskiej - to wszystko to testowanie państwa polskiego na wypadek wojny i dla odpowiedzi czy państwo polskie, Unia Europejska, NATO będą w stanie odpowiedzieć i czy zareagują, jakie działanie podejmą. Także tutaj trzeba bardzo, bardzo ostrożnie na to wszystko patrzeć i również przygotowywać się do obrony Polski, szczególnie Podlasia, a także krajów bałtyckich.


A na koniec warto też wspomnieć o tym, o czym pan powiedział, bo białoruskie KGB uznało portal internetowy Związku Polaków na Białorusi „Znad Niemna” za formację ekstremistyczną, także w sądzie w Baranowiczach zapadły pierwsze wyroki w procesie 17 opozycjonistów, w tym trzech kobiet za udział w protestach po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. A więc te represje wewnątrz Białorusi nie ustają.


Nie ustają, bo społeczeństwo sprzeciwia się. Białoruskie społeczeństwo nie chce żadnej wojny z Polską czy z kimkolwiek. Białoruskie społeczeństwo, również tak jak i polskie społeczeństwo nie mogło uwierzyć, że po covidzie będziemy mieli taki stan relacji, jaki mamy, a przecież pamiętamy, jakie relacje były do tego czasu. Ilu Polaków, ilu białostoczan przyjeżdżało na Grodzieńszczyznę, do obwodu brzeskiego, ilu Białorusinów przyjeżdżało, wymiana handlowa, turystyka - to wszystko się rozwijało. 

I jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka. A społeczeństwo teraz nic nie może zrobić, bo cały czas spotykamy w Polsce nowych przybyszy, którzy spędzili w więzieniach łukaszenkowskich już ponad trzy lata i oni opowiadają o tych strasznych torturach chociażby przeciwko liderom politycznym oraz np. Andrzejowi Poczobutowi, które stosują wobec nich i to się dzieje codziennie, po prostu zapominamy o tym.

Także trzymajmy kciuki, żeby te nasze relacje międzyludzkie, akademickie, między przedsiębiorcami i otwarte granice powróciły jak najszybciej. Ale jestem przekonany, że bez demokratycznej, niepodległej Białorusi to niestety nam się nie uda.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok