Radio Białystok | Gość | prof. Mariusz Popławski [wideo] - rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku

25.04.2024, 09:03, akt. 11:31

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

prof. Mariusz Popławski
prof. Mariusz Popławski


0:00
0:00
Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dziekan Wydziału Prawa, specjalista prawa podatkowego profesor Mariusz Popławski został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku. Kolegium elektorów największej uczelni w regionie zdecydowało, że to on pokieruje uczelnią przez kolejne cztery lata.

Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Marek Gąsiorowski.Marek Gąsiorowski: Panie profesorze, łatwo było wygrać w tych wyborach?


prof. Mariusz Popławski: To było na pewno wyzwanie, dlatego że byli kontrkandydaci. Bardzo dobrze i cieszę się z tego, że tak było, dlatego że mieliśmy okazję do prawdziwej debaty, która jest fundamentem uniwersytetu.


Poziom poparcia, jaki pan otrzymał, jest satysfakcjonujący. Jaki to daje panu mandat do zarządzania uczelnią?


W mojej ocenie jest to mocny mandat - 65 proc. elektorów poparło moją kandydaturę. Porównując to z polityką, można powiedzieć, że to wygrana w pierwszej turze. Bardzo się z tego cieszę i jeszcze raz bardzo dziękuję całej społeczności za tak znakomite i wspaniałe poparcie.


Jak mówimy o szkolnictwie wyższym, to trzeba poruszyć oczywiście finanse. Pieniędzy jest zawsze mało, czy to na działalność naukową, czy na działalność edukacyjną. Zacznijmy może od działalności naukowej. Jaki ma pan plan na pozyskanie środków, żeby ta działalność się rozwijała? Bo to też stanowi o marce uczelni.


Musimy stawiać na poprawę efektów działalności naukowej. Chociaż i tak jest ona znakomita, dlatego że mamy dwa wydziały, które mają kategorię A, a jeden ma kategorię A+. Czyli jest to "top of the top". Będziemy starać się pozyskiwać granty. Mam pomysł na podjęcie pewnych działań, które spowodują, że efekty w tym zakresie będą wyższe.

Jeśli chodzi o środki finansowe, to cieszę się z tego, że mamy stabilną sytuację finansową, ale musimy podejmować działania, żeby te środki spływały do nas również ze źródeł zewnętrznych.


Jeśli chodzi o uczelnie publiczne, to zazwyczaj są trzy źródła: dotacje, granty i sami studenci. Które z tych źródeł wymagają rozwoju, powiększenia przychodów?


Na kwotę subwencji tak naprawdę wielkiego wpływu nie mamy, ale jeżeli chodzi o pozyskiwanie grantów i pozyskiwanie środków z płatnej dydaktyki, to tutaj na pewno mamy wiele do zrobienia i jeszcze duży potencjał do wykorzystania.


A jeśli chodzi o studentów zaocznych i wieczorowych?


Tutaj skupimy się na pewno na tym, żeby zaproponować nową ofertę edukacyjną w zakresie kształcenia na studiach niestacjonarnych, nie zapominając o jakości tych studiów. To musi być coś, co idzie w parze. To musi przyciągać. Bo jeżeli będzie oferta, za którą nie będzie szła jakość, to studenci, kandydaci na studia będą to obserwować.


I pewnie powiedzą: "po co nam takie studia, jak nic z tego nie ma".


Tak jest. A te studia muszą prowadzić do konkretnych efektów i te efekty my zapewnimy. To musi być absolwent, który znajdzie przede wszystkim zatrudnienie - to jest podstawowy kierunek, który powinien nam przyświecać.


Kampus będzie głównym obszarem inwestycji Uniwersytetu przez najbliższe 4 lata?


Zdecydowanie. Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, które są na naszym Uniwersytecie, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane właśnie na kampusie. Żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się znakomicie rozwijać.


Cztery lata na takie duże inwestycje?


Tego nie powiedziałem. Ja mówię o pewnym działaniu docelowym. Co mi się uda zrobić w ciągu tych 4 lat, zobaczymy. Ale na pewno będziemy podejmować działania.


Rozumiem, że jeśli nie uda się wykonać tego do końca, to pewne podstawy pan jest w stanie zagwarantować?


Zdecydowanie tak. Tym bardziej że rektor Ciborowski, który teraz prowadzi nasz Uniwersytet, zostawia uczelnię pod tym kątem w bardzo dobrej sytuacji. Inwestycje trwają, a w związku z tym w tym zakresie jestem naprawdę optymistycznie nastawiony.


Inwestycje to nie tylko kampus, bo wiadomo, że aby uczelnia mogła się rozwijać, potrzebnych jest wiele innych inwestycji. Na jakie by pan wskazał teraz jako najpilniejsze, oprócz rozbudowy?


Inwestycje w infrastrukturę. Musimy zadbać, żeby nie było wątpliwości, że będziemy mogli prowadzić dydaktykę z wykorzystaniem najnowszych elementów infrastruktury. Wydziały ścisłe też potrzebują zainwestowania po to, żeby efekty badań były jak najwyższe.


Na to wszystko trzeba mieć pieniądze i subwencji może być za mało, grantów może być za mało, studenci mogą nie dać tyle kasy, żeby to wszystko przeprowadzić. Kredyty? Uczelnia chce się chwytać takich rzeczy czy niekoniecznie?


To nie jest mój sposób myślenia. Mój sposób myślenia polega na tym, że będziemy wydawać tyle pieniędzy, ile mamy, ile zdobędziemy. Nakieruję swoje działania i swoje myślenie na podejmowanie działań, żeby te środki pozyskiwać. I dopiero wtedy będziemy te środki wydawać. W innym kierunku nie będziemy działać.


Z roku na rok na rynku edukacyjnym jest coraz mniej studentów. Demografia jest nieubłagana, konkurencja na rynku duża. Czym zamierza pan przyciągnąć studentów do swojej uczelni? Drogi są zazwyczaj dwie: albo szeroka oferta edukacyjna, czyli powiększamy liczbę wydziałów, albo jakość. W którą stronę pan chce pójść?


A ja bym połączył oba te kierunki. Taki jest mój program działania. Bo z jednej strony musimy poprawiać naszą ofertę edukacyjną, żeby odpowiadała potrzebom, aspiracjom kandydatów. Z drugiej strony musimy też przygotowywać absolwentów do wyzwań, które są na rynku pracy, a w związku z tym musimy się również wsłuchiwać w głosy pracodawców.


No właśnie, z tym jest problem. Pamiętam, że parę lat temu czytałem badania odnośnie tego, jak pracodawcy widzą rozwój swoich firm. I niestety nie wyglądało to w województwie podlaskim najlepiej, bo tak naprawdę pracodawcy nie mają planów rozwoju firm ani też nie mają planów zatrudnienia. W związku z tym działalność wszelkich uczelni jest trochę po omacku. Pana zdaniem da się to zmienić w krótkim czasie?


Wydaje mi się, że jeżeli wejdziemy w ten dialog, a ten dialog ja tak naprawdę już prowadzę z Podlaskim Klubem Biznesu, z Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku, to ustalimy istotne potrzeby edukacyjne w tym zakresie, które powinniśmy osiągnąć.

Moim takim istotnym pomysłem, który chciałbym spróbować zrealizować, jest stworzenie szerokiej oferty kursów, które będą miały bardziej praktyczny charakter, właśnie pod kątem przygotowania...


Czyli nauczanie zawodu?


Nie do końca, dlatego że my oczywiście jako uczelnia kształcimy w sposób akademicki, ale elementy umiejętności miękkich i też tych praktycznych, potrzebnych na rynku pracy, musimy zagwarantować naszym studentom i nad tym będziemy pracować. Uruchomimy ofertę dość szerokich kursów w tym zakresie.


Jeśli to nie tajemnica, to w którą stronę ten pomysł pójdzie? Jakie branże, jakie specjalności?


Na razie nie chciałbym mówić o szczegółach, bo musi być to ustalone w konsultacjach z naszym środowiskiem.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok