Radio Białystok | Gość | prof. Mariusz Popławski [wideo] - rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku

25.04.2024, 09:03, akt. 11:31

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

prof. Mariusz Popławski
prof. Mariusz Popławski


0:00
0:00
Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dziekan Wydziału Prawa, specjalista prawa podatkowego profesor Mariusz Popławski został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku. Kolegium elektorów największej uczelni w regionie zdecydowało, że to on pokieruje uczelnią przez kolejne cztery lata.

Z prof. Mariuszem Popławskim rozmawia Marek Gąsiorowski.



Marek Gąsiorowski: Panie profesorze, łatwo było wygrać w tych wyborach?


prof. Mariusz Popławski: To było na pewno wyzwanie, dlatego że byli kontrkandydaci. Bardzo dobrze i cieszę się z tego, że tak było, dlatego że mieliśmy okazję do prawdziwej debaty, która jest fundamentem uniwersytetu.


Poziom poparcia, jaki pan otrzymał, jest satysfakcjonujący. Jaki to daje panu mandat do zarządzania uczelnią?


W mojej ocenie jest to mocny mandat - 65 proc. elektorów poparło moją kandydaturę. Porównując to z polityką, można powiedzieć, że to wygrana w pierwszej turze. Bardzo się z tego cieszę i jeszcze raz bardzo dziękuję całej społeczności za tak znakomite i wspaniałe poparcie.


Jak mówimy o szkolnictwie wyższym, to trzeba poruszyć oczywiście finanse. Pieniędzy jest zawsze mało, czy to na działalność naukową, czy na działalność edukacyjną. Zacznijmy może od działalności naukowej. Jaki ma pan plan na pozyskanie środków, żeby ta działalność się rozwijała? Bo to też stanowi o marce uczelni.


Musimy stawiać na poprawę efektów działalności naukowej. Chociaż i tak jest ona znakomita, dlatego że mamy dwa wydziały, które mają kategorię A, a jeden ma kategorię A+. Czyli jest to "top of the top". Będziemy starać się pozyskiwać granty. Mam pomysł na podjęcie pewnych działań, które spowodują, że efekty w tym zakresie będą wyższe.

Jeśli chodzi o środki finansowe, to cieszę się z tego, że mamy stabilną sytuację finansową, ale musimy podejmować działania, żeby te środki spływały do nas również ze źródeł zewnętrznych.


Jeśli chodzi o uczelnie publiczne, to zazwyczaj są trzy źródła: dotacje, granty i sami studenci. Które z tych źródeł wymagają rozwoju, powiększenia przychodów?


Na kwotę subwencji tak naprawdę wielkiego wpływu nie mamy, ale jeżeli chodzi o pozyskiwanie grantów i pozyskiwanie środków z płatnej dydaktyki, to tutaj na pewno mamy wiele do zrobienia i jeszcze duży potencjał do wykorzystania.


A jeśli chodzi o studentów zaocznych i wieczorowych?


Tutaj skupimy się na pewno na tym, żeby zaproponować nową ofertę edukacyjną w zakresie kształcenia na studiach niestacjonarnych, nie zapominając o jakości tych studiów. To musi być coś, co idzie w parze. To musi przyciągać. Bo jeżeli będzie oferta, za którą nie będzie szła jakość, to studenci, kandydaci na studia będą to obserwować.


I pewnie powiedzą: "po co nam takie studia, jak nic z tego nie ma".


Tak jest. A te studia muszą prowadzić do konkretnych efektów i te efekty my zapewnimy. To musi być absolwent, który znajdzie przede wszystkim zatrudnienie - to jest podstawowy kierunek, który powinien nam przyświecać.


Kampus będzie głównym obszarem inwestycji Uniwersytetu przez najbliższe 4 lata?


Zdecydowanie. Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, które są na naszym Uniwersytecie, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane właśnie na kampusie. Żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się znakomicie rozwijać.


Cztery lata na takie duże inwestycje?


Tego nie powiedziałem. Ja mówię o pewnym działaniu docelowym. Co mi się uda zrobić w ciągu tych 4 lat, zobaczymy. Ale na pewno będziemy podejmować działania.


Rozumiem, że jeśli nie uda się wykonać tego do końca, to pewne podstawy pan jest w stanie zagwarantować?


Zdecydowanie tak. Tym bardziej że rektor Ciborowski, który teraz prowadzi nasz Uniwersytet, zostawia uczelnię pod tym kątem w bardzo dobrej sytuacji. Inwestycje trwają, a w związku z tym w tym zakresie jestem naprawdę optymistycznie nastawiony.


Inwestycje to nie tylko kampus, bo wiadomo, że aby uczelnia mogła się rozwijać, potrzebnych jest wiele innych inwestycji. Na jakie by pan wskazał teraz jako najpilniejsze, oprócz rozbudowy?


Inwestycje w infrastrukturę. Musimy zadbać, żeby nie było wątpliwości, że będziemy mogli prowadzić dydaktykę z wykorzystaniem najnowszych elementów infrastruktury. Wydziały ścisłe też potrzebują zainwestowania po to, żeby efekty badań były jak najwyższe.


Na to wszystko trzeba mieć pieniądze i subwencji może być za mało, grantów może być za mało, studenci mogą nie dać tyle kasy, żeby to wszystko przeprowadzić. Kredyty? Uczelnia chce się chwytać takich rzeczy czy niekoniecznie?


To nie jest mój sposób myślenia. Mój sposób myślenia polega na tym, że będziemy wydawać tyle pieniędzy, ile mamy, ile zdobędziemy. Nakieruję swoje działania i swoje myślenie na podejmowanie działań, żeby te środki pozyskiwać. I dopiero wtedy będziemy te środki wydawać. W innym kierunku nie będziemy działać.


Z roku na rok na rynku edukacyjnym jest coraz mniej studentów. Demografia jest nieubłagana, konkurencja na rynku duża. Czym zamierza pan przyciągnąć studentów do swojej uczelni? Drogi są zazwyczaj dwie: albo szeroka oferta edukacyjna, czyli powiększamy liczbę wydziałów, albo jakość. W którą stronę pan chce pójść?


A ja bym połączył oba te kierunki. Taki jest mój program działania. Bo z jednej strony musimy poprawiać naszą ofertę edukacyjną, żeby odpowiadała potrzebom, aspiracjom kandydatów. Z drugiej strony musimy też przygotowywać absolwentów do wyzwań, które są na rynku pracy, a w związku z tym musimy się również wsłuchiwać w głosy pracodawców.


No właśnie, z tym jest problem. Pamiętam, że parę lat temu czytałem badania odnośnie tego, jak pracodawcy widzą rozwój swoich firm. I niestety nie wyglądało to w województwie podlaskim najlepiej, bo tak naprawdę pracodawcy nie mają planów rozwoju firm ani też nie mają planów zatrudnienia. W związku z tym działalność wszelkich uczelni jest trochę po omacku. Pana zdaniem da się to zmienić w krótkim czasie?


Wydaje mi się, że jeżeli wejdziemy w ten dialog, a ten dialog ja tak naprawdę już prowadzę z Podlaskim Klubem Biznesu, z Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku, to ustalimy istotne potrzeby edukacyjne w tym zakresie, które powinniśmy osiągnąć.

Moim takim istotnym pomysłem, który chciałbym spróbować zrealizować, jest stworzenie szerokiej oferty kursów, które będą miały bardziej praktyczny charakter, właśnie pod kątem przygotowania...


Czyli nauczanie zawodu?


Nie do końca, dlatego że my oczywiście jako uczelnia kształcimy w sposób akademicki, ale elementy umiejętności miękkich i też tych praktycznych, potrzebnych na rynku pracy, musimy zagwarantować naszym studentom i nad tym będziemy pracować. Uruchomimy ofertę dość szerokich kursów w tym zakresie.


Jeśli to nie tajemnica, to w którą stronę ten pomysł pójdzie? Jakie branże, jakie specjalności?


Na razie nie chciałbym mówić o szczegółach, bo musi być to ustalone w konsultacjach z naszym środowiskiem.



| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.


Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.


Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.

Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.


mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.


Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok