Radio Białystok | Wiadomości | IPN ogłosił przetarg na budowę kolumbariów na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

IPN ogłosił przetarg na budowę kolumbariów na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

2.11.2019, 15:25, akt. 16:55

IPN ogłosił przetarg na wykonawcę 10 kolumbariów na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Mają tam spocząć szczątki 385 osób, odkryte na terenie miejscowego aresztu śledczego, ofiar z czasów wojny i okresu powojennego. Prace mogą zacząć się jeszcze w tym roku.

Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie niepodlegości, fot. Joanna Szubzda
Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie niepodlegości, fot. Joanna Szubzda

Większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej

W latach 2013-2015 w kilku etapach prac ekshumacyjnych związanych ze śledztwem pionu śledczego oddziału IPN w Białymstoku udało się na terenie tamtejszego aresztu odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Śledztwo dotyczy m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB popełnionych przed laty w tym miejscu.

W ramach tych prac przebadano ponad 4,7 tys. mkw. terenu, lokalizując 66 jam grobowych. Przy szczątkach odkryto ponad 1,3 tys. różnych przedmiotów osobistych, a także amunicję. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

9 miesięcy na budowę

Już wtedy pojawił się pomysł, aby szczątki, które czasowo przeniesiono do podziemi jednego z kościołów, ostatecznie spoczęły w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. IPN ma wydane przez władze miasta pozwolenie na ich budowę. W ogłoszonym przetargu szuka wykonawcy w sumie dziesięciu kolumbariów. Zadaniem wykonawcy będzie też  zagospodarowanie tego terenu, np. wykonanie alejek łączących obecne i projektowane chodniki.

Z opublikowanego na stronie IPN ogłoszenia o zamówieniu wynika, że oferty można składać do 13 listopada. Ze specyfikacji tego przetargu wynika, że po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał na jej realizację 9 miesięcy.

Pochówek uroczystością o charakterze państwowym

Naczelnik Wydziału Administracyjnego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie Marta Ponaczewna powiedziała, że jeśli przetarg uda się szybko rozstrzygnąć i podpisana zostanie umowa z wykonawcą, prace mogłyby ruszyć już w tym roku. Instytut ma na ten cel pieniądze. Na etapie postępowania przetargowego Instytut nie podaje kosztorysu inwestorskiego planowanej budowy.

- Bardzo nam zależy na realizacji tego projektu, bo wiemy, że godny pochówek tych szczątków powinien być już dawno zrealizowany - dodała Marta Ponaczewna. Przeniesienie ich do kolumbariów na cmentarzu wojskowym w Białymstoku ma być dużą uroczystością o charakterze państwowym. Wstępnie jest ona planowana na drugą połowę 2020 r.

Szczątki ponad 50 osób w zbiorowej mogile

Jesienią 2018 r. na tym cmentarzu uroczyście pochowano szczątki ośmiu ofiar zbrodni komunistycznych, przed laty ekshumowane ze zbiorowej mogiły w lesie koło Olmont. Pierwsze trzy z tych osób, na których wykonano wyroki śmierci w październiku 1946 r., udało się zidentyfikować i ich dane umieścić na nagrobkach.

W 2016 r. na białostockim cmentarzu wojskowym przeprowadzono inne prace ekshumacyjne, odkrywając trumny i mogiłę zbiorową, w sumie ze szczątkami ponad 50 osób, których tożsamość nie jest na razie znana.

Wcześniej przypuszczano, że znajduje się tam pochówek ofiar (znanych z imienia i nazwiska) rozstrzelanych na terenie aresztu w listopadzie 1942 r. Egzekucja ta była odwetem Niemców za śmierć niemieckiego strażnika pocztowego, który zginął na ulicy w czasie akcji podziemia.

Okazało się jednak, że ofiary tamtej zbrodni spoczywały w grobie nie na cmentarzu, lecz na terenie przy areszcie. Ustalono to dzięki badaniom DNA.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści IPN odnaleźli szczątki prawdopodobnie jednej z ofiar Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

30.10.2019, 13:56

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki najprawdopodobniej ppor. Wacława Sobolewskiego ps. Sęk - jednej z ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 r.


W Łomży pochowano sześciu żołnierzy Wojska Polskiego poległych w sierpniu 1920 r. [zdjęcia]

14.08.2019, 13:56

Szczątki sześciu żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej pochowano w środę (14.08) na łomżyńskim cmentarzu.


Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA

17.06.2019, 15:58

Instytut Pamięci Narodowej w Pałacu Prezydenckim przekazał rodzinom noty identyfikacyjne 24 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Wśród nazwisk (17.06) ogłoszonych są nazwiska dwóch ofiar odnalezionych w województwie podlaskim.


Specjaliści z IPN poszukują miejsc pochówku ofiar UB

16.11.2018, 18:58

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyli prace sondażowe w pobliżu aresztu śledczego w Białymstoku, gdzie poszukiwali kolejnych miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Ostatecznej oceny odkrytych tam szczątków dokona antropolog.


Zakończył się kolejny etap prac ekshumacyjnych w ramach śledztwa IPN

30.06.2018, 07:18

Szczątki w sumie 22 osób odnaleziono w czasie kolejnego etapu prac ekshumacyjnych, przeprowadzonych w Białymstoku przez specjalistów IPN, w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54 - poinformował PAP w piątek Instytut.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok