Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku muzułmanie będą modlić się za ojczyznę z okazji święta niepodległości

W Białymstoku muzułmanie będą modlić się za ojczyznę z okazji święta niepodległości

8.11.2019, 14:08, akt. 14:23

W Białymstoku odbyły się w piątek (8.11) muzułmańskie modlitwy w intencji ojczyzny w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość jest częścią wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak modlitwy innych wyznań, które odbędą się w niedzielę (10.11) i poniedziałek(11.11).

Fotolia.com
Fotolia.com

Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem przynajmniej od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy były one obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.

Piątkowym modlitwom w Domu Kultury Muzułmańskiej przewodniczył imam gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev. Podkreślał, że do walki o niepodległość ojczyzny stanęli – obok Polaków chrześcijan – również Polacy muzułmanie.

Ich wspólny wysiłek sprawił, że Polska znów pojawiła się na mapie świata, a kiedy bolszewicka Rosja napadała na odrodzone państwo, Tatarzy znowu stanęli do walki z wrogiem

– mówił przed modlitwą duchowny. Przypominał, że w tatarskich oddziałach byli też muzułmanie ze Wschodu, którzy w Polsce szukali ocalenia przed sowiecką niewolą.

Dzisiaj oddajemy cześć tym wszystkim, którzy oddali życie za niepodległą Rzeczpospolitą

– podkreślał Radzhabaliev. Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy. Ich największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim. U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i w obronie Płocka przed bolszewikami. Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r. Również w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości przedstawiciele tej społeczności zasłużyli się dla kraju. Wśród najczęściej wymienianych są: Aleksander Sulkiewicz (1867-1916), działacz socjalistyczny i niepodległościowy, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, czy Leon Kryczyński (1887-1939) – tatarski historyk, prawnik i działacz społeczny.

W ocenie przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP muftiego Tomasza Miśkiewicza wiedza o tych bohaterach – przedstawicielach społeczności tatarskiej, jest coraz powszechniejsza.

Zawsze podkreślamy wartości patriotyczne, wojskowe Tatarów, którzy oddali swoje życie za niepodległość Polski, uczestniczyli we wszystkich walkach i zrywach niepodległościowych

– powiedział. Przypomniał, że w ubiegłym roku ukazał się album "Tatarzy w służbie Polsce 1918-2018", o tradycjach wojskowych Tatarów, ich służbie w wojsku polskim, losach i zasługach, wydany przez MZR.

Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju szacują na 20-25 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.

Organizowane w Białymstoku muzułmańskie modlitwy za ojczyznę są częścią oficjalnych wojewódzkich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W poniedziałek oficjalne obchody przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedzą również nabożeństwa prawosławnych i katolików. W niedzielę w intencji ojczyzny modlić się też będą białostoccy ewangelicy. Rokrocznie podkreśla to wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter tego regionu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Polscy muzułmanie rozpoczęli 1441 rok według kalendarza księżycowego

31.08.2019, 12:19

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w sobotę 1441 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. W niektórych gminach wyznaniowych zaplanowano okolicznościowe modlitwy o pomyślność w nowym roku.


Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

11.08.2019, 11:34

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Życzenia z tej okazji przesłał wspólnocie polskich wyznawców islamu Muzułmański Związek Religijny w RP. Wieczorem w Białymstoku odbędzie się okolicznościowy bal tatarski.


Sabantuj – wielkie tatarskie święto w Kruszynianach [zdjęcia]

3.08.2019, 08:55

Zwyczaje i tradycje społeczności tatarskiej można poznać w sobotę (3.08) w Kruszynianach. Do wieczora potrwają tam obchody dorocznego święta Sabantuj. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "My - Tatarzy polscy".


Zwiedzamy meczet i smakujemy tradycyjnej kuchni tatarskiej - "Wakacje ze smakiem" w Bohonikach

31.07.2019, 08:05

Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.


Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli Ramadan

6.05.2019, 09:33

Ramadan, czyli miesiąc postu, rozpoczęli w poniedziałek (6.05) polscy wyznawcy islamu. W tym czasie od wschodu do zachodu słońca obowiązuje ich m.in. zakaz jedzenia i picia czy wszelkich rozrywek. Na początku czerwca post zakończy radosne święto Ramadan Bajram.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok