Radio Białystok | Wiadomości | Około 24 milionów złotych na rozwój startupów w projekcie "Hub of Talents 3"

Około 24 milionów złotych na rozwój startupów w projekcie "Hub of Talents 3"

2.04.2024, 16:17, akt. 16:55

23,7 mln zł na pomoc młodym firmom w realizacji ich pomysłów na biznes będzie przeznaczonych w ramach projektu "Hub of Talents 3", który wraz z innymi partnerami zrealizuje w najbliższych latach Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

źródło: www.bialystok.pl
źródło: www.bialystok.pl


0:00
0:00
Około 24 milionów złotych na rozwój startupów w projekcie "Hub of Talents 3" - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPNT) dostanie na ten cel z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 prawie 22,4 mln zł, wkład własny do projektu wyniesie ok. 1,4 mln zł - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

BPNT podpisało z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę w tej sprawie. To pieniądze na tzw. platformy startowe dla nowych pomysłów.


Dzięki tym pieniądzom powstaną nowe, innowacyjne firmy i młode białostoczanki, młodzi białostoczanie, będą mogli tutaj rozwinąć skrzydła właśnie przy pomocy tych środków i zostać w Białymstoku, a później oczywiście te firmy odpowiednio rozwijać - powiedział prezydent Truskolaski.


Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska poinformowała, że w "Hub of Talents 2" wyinkubowano 274 technologiczne startupy, w pierwszej edycji tego projektu - 70. "Większość z nich dalej żyje, utrzymało się na rynku, funkcjonuje i się rozwija" - dodała.

W trzeciej edycji projektu zaplanowano sześć tzw. rund inkubacji w ciągu trzech lat, w każdej ma wziąć udział po 25 technologicznych startupów. Projekt zakłada, że łącznie ma ich być ok. 150. Nabór ma być ogłoszony niebawem, gdy zakończą się - jak poinformowała Daszuta-Zalewska - konsultacje wewnętrzne z PARP ws. tego projektu.

Daszuta-Zalewska wyjaśniła, że w ramach projektu startupy nie dostają bezpośrednio wsparcia finansowego, pieniądze są przeznaczone na pomoc ekspercką. Wyjątkiem ma być grant w wysokości 60 tys. zł, jaki startup będzie mógł otrzymać na opłacenie specjalistycznej usługi, której nie będzie mógł uzyskać od partnerów "Hub of Talents 3".

"Później najlepsze startupy będą miały szanse na aplikowanie do PARP (...), ale już konkurujące spośród wszystkich absolwentów wszystkich platform startowych realizowanych na terenie Polski Wschodniej będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na początku w wysokości 600 tys. zł, a później nawet do wysokości 3 mln zł" - wskazała dyrektor BPNT.

Młodym firmom będą pomagać m.in. specjaliści z Politechniki Białostockiej. Rektor tej uczelni prof. PB, dr hab. Marta Kosior-Kazberuk powiedziała, że w projekcie będzie też brać udział spółka celowa uczelni Instytut Innowacji i Technologii.

Rektor zapewniała, że eksperci uczelni będą pomagać młodym ludziom z pomysłami, by przekuć je na biznes, wyjaśniać kwestie dotyczące technologii i biznesu. "To jest też nasza rola jako ośrodka wiedzy w tym regionie. Stawiajmy na potencjał osób, które mieszkają w naszym regionie. Ten potencjał jest olbrzymi, a ten projekt stwarza możliwości rozwoju pomysłów, które rodzą się tutaj codziennie i które - mam nadzieję - będą nam służyły" - powiedziała. Dodała, że chodzi o tworzenie nowych rozwiązań, ale też zatrzymywanie twórców tych rozwiązań w regionie.

BPNT poinformował, że projekt "Hub of Talents 3" będzie realizować wspólnie z Politechniką Białostocką i jej Instytutem Innowacji i Technologii sp. z o.o., Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach, Parkiem Przemysłowym Łomża oraz: Effective Sp. z o.o.., Infini Seed Sp. z o.o. i Michał Jurczuk GoodSoft.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wybuchowe eksperymenty, roboty, koncerty - Piknik Nauki i Sztuki na białostockim stadionie

14.05.2023, 14:05

Rodzinnym piknikiem na stadionie miejskim rozpoczął się w niedzielę (14.05) w Białymstoku XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja miłośnicy wiedzy w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, eksperymentach, pokazach.


Klaster Obróbki Metali obchodzi 15-lecie [zdjęcia]

4.12.2022, 11:44

Od kilkunastu lat zrzesza przedsiębiorców i instytucje, a także promuje region. Klaster Obróbki Metali obchodzi 15-lecie.


Podlaskie samorządy wyróżnione za innowacyjność

26.05.2022, 19:33

Białystok zdobył trzecią nagrodę i wyróżnienie w konkursie "Innowacyjny samorząd 2022". Kapituła konkursu wyróżniła także miasto Suwałki, powiat sokólski i województwo podlaskie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok