Radio Białystok | Białoruś | "Ręce precz od Białorusi" - w Mińsku pikieta zwolenników władz pod ambasadą RP

"Ręce precz od Białorusi" - w Mińsku pikieta zwolenników władz pod ambasadą RP

2.09.2020, 17:20, akt. 17:38

"Ręce precz od Białorusi" – skandowali w środę przed ambasadą Polski w Mińsku zwolennicy białoruskich władz. Na pikiecie zgromadziło się ok. 100 osób. Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka twierdził ostatnio, że Polska "myśli o odebraniu Grodna".

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

"Żądamy natychmiastowego zaprzestania ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne" – głosił jeden z plakatów. Oprócz tego uczestnicy zgromadzenia pod państwowymi czerwono-zielonymi flagami Białorusi domagali się "zabrania rąk precz od Białorusi" i przekonywali, że "nie oddadzą Białorusi", a "faszyzm nie przejdzie".

"Za Białoruś, za Baćku!" – skandowali zebrani. Wśród nich byli ludzie w różnym wieku, w tym emeryci i studenci.

Młodzi mężczyźni, którzy przedstawili się jako studenci, trzymali w rękach flagę Białorusi. "To flaga w obecnych granicach, takich, jakie nam przypadły, takie mają pozostać" – powiedział jeden z nich.

"Godzina trochę niewygodna, 16, ludzie są jeszcze w pracy. Z drugiej strony o godz. 18 już w ambasadzie nikogo nie będzie" – powiedział jeden z uczestników, mężczyzna w koszulce ze zdjęciem Łukaszenki i w bluzie w barwach flagi państwowej. "To góra od dresu, przydała się" - dodał.

Jak powiedział, na miting przyszedł dobrowolnie, ponieważ "widzi, co się dzieje w kraju".

Do kamer telewizji państwowej oświadczył, że to ingerencja z zewnątrz jest powodem tego, "co dzisiaj dzieje się na ulicach". "NATO go home" (ang. NATO, wracaj do domu) – powiedział na koniec.

Oponentów białoruskich władz uczestnicy zachęcali do tego, by udali się "do Warszawy". "Walizka, dworzec, Warszawa. My odprowadzimy" – skandowali zebrani.

Miting zwolenników władz trwał równo 40 minut. Podobna pikieta, w której wzięli udział m.in. kombatanci, odbył się wcześniej przed Konsulatem Generalnym RP w Grodnie.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka kilkakrotnie w ostatnim czasie mówił, że Polska "myśli o odebraniu Grodna". Strona polska podkreśla, że oskarżenia oficjalnej białoruskiej propagandy są bezpodstawne, a Polska konsekwentnie opowiada się za dialogiem i przestrzeganiem zasady suwerenności i integralności terytorialnej państw.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łatuszka przyjechał do Polski legalnie - na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy

2.09.2020, 17:15

Paweł Łatuszka przyjechał do Polski legalnie, na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy - podkreślił w komunikacie polski MSZ. Resort zdementował doniesienia białoruskich mediów, jakoby ambasada RP w Mińsku zorganizowała nielegalne działania ws. przewiezienia Łatuszki przez granicę.


Aleś Zarembiuk

2.09.2020, 16:37

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi [wideo]

2.09.2020, 10:16

Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi. Wystąpili w spocie #JesteśmyZWami.


Premier Morawiecki i polscy europosłowie będą rozmawiać o sytuacji na Białorusi

2.09.2020, 08:56

W środę polscy europarlamentarzyści koalicji rządzącej i opozycji spotkają się, by rozmawiać o tym, jak UE powinna odpowiedzieć na sytuacje na Białorusi. W rozmowie weźmie udział poprzez wideołącze premier Mateusz Morawiecki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok