Radio Białystok | Białoruś | Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii popierają zgłoszony przez V4 plan dla Białorusi

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii popierają zgłoszony przez V4 plan dla Białorusi

21.09.2020, 09:43, akt. 09:49

Prezydenci Polski, Litwy i Rumunii we wspólnym stanowisku wyrażają poparcie dla takich inicjatyw na rzecz pomocy Białorusi, jak ta zgłaszana obecnie przez rządy Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Gitanas Nauseda i Rumunii Klaus Iohannis wydali w poniedziałek (21.09) wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że UE powinna rozszerzyć pakiet pomocy dla demokratycznej transformacji gospodarczej Białorusi. Według prezydentów, pakiet powinien obejmować między innymi: ułatwienia w handlu z UE i pomoc w negocjacjach akcesyjnych do WTO oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego po spełnieniu przez Białoruś niezbędnych warunków.

Prezydenci postulują także udzielenie Białorusi pomocy w dywersyfikacji sektora energetycznego oraz umożliwienie dostępu do środków finansowych na restrukturyzację i ożywienie białoruskiej liberalnej gospodarki; wzywają też do zwiększenia obecności i aktywności międzynarodowych instytucji finansowych w reformowaniu białoruskiej gospodarki i pobudzaniu inwestycji.

Duda, Nauseda i Iohannis zaapelowali też do społeczności międzynarodowej o "przyłączenie się do Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w przygotowaniu pozytywnego programu dla Białorusi wraz z pakietem wsparcia dla przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w tym kraju".

"Celem apelu prezydentów jest zwrócenie uwagi na potrzebę sformułowania na posiedzeniu Rady Europejskie pozytywnego programu współpracy z Białorusią w dłuższej perspektywie wraz z warunkami do jego uruchomienia" - powiedział Krzysztof Szczerski.

Jak podkreślił, "prezydenci wrażają tym samym poparcie dla takich inicjatyw jak ta zgłaszana obecnie przez rządy Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską".

Według ministra, istotne jest, że obok prezydenta Polski sygnatariuszami listu są prezydenci Litwy i Rumunii, którzy uczestniczą w pracach Rady Europejskiej". "Celem prezydenta Andrzeja Dudy jest bowiem wsparcie dla budowania większościowego poparcia w Unii dla naszych propozycji" - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września. Według oficjalnej agendy, unijni liderzy mają rozmawiać o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej oraz relacjach z Turcją i Chinami. Szczyt ma być też okazją do rozmów dotyczących pandemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuje tzw. Plan Marshalla dla Białorusi. "To szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów" - oświadczył Morawiecki.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Motocykliści z całej Polski wspierają Białorusinów - akcja w Kuźnicy Białostockiej

20.09.2020, 15:27

Wyrażali swe poparcie dla demokratycznych przemian na Białorusi.


Wiasna: w sobotę w Mińsku zatrzymano co najmniej 159 osób

19.09.2020, 18:42

Co najmniej 159 osób zatrzymali funkcjonariusze struktur siłowych w sobotę podczas marszu kobiet w Mińsku - poinformowało centrum praw człowieka Wiasna.


Białoruskie MSZ: spotkanie Cichanouskiej z ministrami UE to ingerencja w sprawy Białorusi

19.09.2020, 17:51

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE ze Swiatłaną Cichanouską będzie otwartą ingerencją w sprawy Białorusi – ocenił w sobotę (19.09) rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.


Milicja rozpoczęła zatrzymania uczestniczek marszu kobiet w Mińsku

19.09.2020, 17:47

W Mińsku funkcjonariusze sił specjalnych milicji OMON i zamaskowani osobnicy w kombinezonach bez oznak rozpoznawczych przystąpili do zatrzymywania uczestniczek pokojowego marszu kobiet. Do więźniarki, jak informują media niezależne, zabrano także 73-letnią weterankę białoruskiej opozycji Ninę Bahińską.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok