Radio Białystok | Białoruś | Białoruscy emeryci demonstrują, domagając się rozpisania nowych wyborów prezydenckich

Białoruscy emeryci demonstrują, domagając się rozpisania nowych wyborów prezydenckich

12.10.2020, 17:28, akt. 19:23

Emeryci masowo wyszli w poniedziałek (12.10) na ulice Mińska, domagając się rozpisania nowych wyborów prezydenckich. Mniejsze protesty emerytów odbyły się też w innych miastach. Doszło do zatrzymań.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W Mińsku uczestnicy demonstracji zebrali się na pl. Niepodległości i ruszyli prospektem Niepodległości w kierunku pl. Jakuba Kołasa, skandując: "Wierzymy, możemy, zwyciężymy!”

Świadkowie twierdzą, że uczestników marszu jest znacznie więcej niż tydzień temu. Według niektórych mediów w akcji uczestniczy kilka tysięcy osób.

"Nasza Niwa” podała na Telegramie, że doszło do prób zatrzymań, ale emeryci rzucali w milicjantów kwiatami i ci odstąpili.

Po kilkudziesięciu emerytów zebrało się też w Grodnie i Brześciu. Protestowano także w Salihorsku, Homlu i Lidzie.

Według niezależnych mediów zatrzymano dziennikarzy w Mińsku, Grodnie i Homlu. Rzecznik mińskiej milicji Raman Łaszkiewicz potwierdził agencji Interfax-Zapad, że zatrzymano kilku dziennikarzy, których przewieziono na komisariat w celu sprawdzenia dokumentów.

Portal tut.by opublikował nagranie, na którym widać, jak ludzie wyglądający na funkcjonariuszy milicji siłą prowadzą w Grodnie emerytki i wsadzają je do autobusu.

Użyto gazu łzawiącego

Przeciw emerytom protestującym w poniedziałek w centrum Mińska użyto gazu łzawiącego i granatów hukowych - poinformowały niezależne media białoruskie.

Funkcjonariusze użyli do rozpędzenia emerytów przy Białoruskim Narodowym Uniwersytecie Państwowym na prospekcie Niepodległości granatów hukowych - przekazała "Nasza Niwa" na Telegramie.

Według tej relacji milicja zaczęła zatrzymywać studentów, którzy wyszli przywitać się z emerytami. Ci natomiast próbowali uwolnić ich z rąk funkcjonariuszy. Wtedy w kierunku emerytów poleciały granaty hukowe.

Na nagraniu, zamieszczonym przez portal tut.by, pokazano starcia, do  których doszło. Jeden z milicjantów widocznych na nagraniu rozpyla  prawdopodobnie gaz łzawiący w kierunku ludzi krzyczących: "Faszyści!".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali, że Łukaszenka będzie objęty sankcjami

12.10.2020, 14:26

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zdecydowali, że na nowej liście sankcji w związku z wydarzeniami na Białorusi znajdzie się Alaksandr Łukaszenka - poinformowały PAP źródła unijne.


713 osób zatrzymano podczas niedzielnych akcji protestacyjnych na Białorusi

12.10.2020, 10:19

Białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że podczas niedzielnych (11.10) demonstracji zatrzymano w całym kraju 713 osób.


Swiatłana Cichanouska uważa, że Białorusini osiągną to, czego się domagają

12.10.2020, 09:28

Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wyraziła przekonanie, że Białorusini osiągną to, czego się domagają.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok