Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku

16.02.2020, 21:40, akt. 20:13

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka
Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od jutra będzie już dostępny nasz e-pit czyli zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Jakie nowości? O tym z rzecznikiem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Nowy sposób rozliczania przyjął się - prawie 9 milionów podatników skorzystało z niego w zeszłym roku.


Radosław Hancewicz: Usługa twój e-PIT, która rusza od 15 lutego, czyli od jutra, rzeczywiście bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali. 

W tym roku do tych zeznań, które w zeszłym roku były przygotowywane, czyli PIT-37 i PIT-38, dochodzą dwa nowe, czyli PIT-28 i PIT 36. Ten PIT-28, to jest ten który wypełniają zazwyczaj osoby, które wynajmują mieszkania i te osoby były przyzwyczajone, że to zeznanie trzeba było złożyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia, a w tym roku to my, jako Krajowa Administracja Skarbowa, przygotujemy to zeznanie w usłudze twój e-PIT i ono także będzie od jutra dostępne. 

Natomiast to, co jest istotne to to, że na ten PIT-28 mamy czas do 2 marca. Wszystkie pozostałe PIT-y tak, jak co roku składamy do 30 kwietnia. Druga kwestia, o której też trzeba pamiętać jeżeli chodzi o nowości, czyli o nowe dwa zeznania jest taka, że te które rozliczaliśmy w ubiegłym roku i w tym również będziemy, czyli PIT-37 i PIT-38, jeżeli my nawet nie zajrzymy do naszego systemu, to one się z automatu zaakceptują.

Obowiązek przygotowania tego zadania z podatnika został przesunięty na administrację i te zeznania przygotowywane są w oparciu o te wszystkie informacje, które my posiadamy, czyli PIT-11 od pracodawców.


Tu chyba istotna informacja, że jeden warunek jest, wy musieliście mieć te wszystkie zeznania u siebie, bo jeśli nie macie i ktoś dzisiaj o północy zajrzy do swojego zeznania i zobaczy, że czegoś tam nie ma, to znaczy że gdzieś nie dotarła informacja, że trzeba to będzie uzupełnić, po to żeby ten PIT, czyli to zeznanie podatkowe było pełne.


My zakładamy, że wszystkie informacje od pracodawców posiadamy. Teraz czas kampanii jest podzielony na dwie części - 31 stycznia to był czas, do którego płatnicy, czyli pracodawcy mieli obowiązek przesłać do urzędu skarbowych PIT-11, na podstawie których my sporządzimy zeznania, natomiast kampania faktycznie zaczyna się od 15 lutego i będzie trwała do 30 kwietnia. My w zeznaniach wpisaliśmy wszystko to, o czym my mamy informację. 

PIT-37 i PIT-38 to są zeznania, które się automatycznie zaakceptują, nawet jeżeli podatnik nie zajrzy w ogóle do systemu. W zeszłym roku w województwie podlaskim 60 000 podatników w ogóle nie zajrzało do swojego zeznania, ono się automatycznie zaakceptowało. Natomiast te dwa, nowe czyli PIT-28 i PIT-36, to będą zeznania, które są przygotowane dla tych, którzy składają zeznania, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. To są zeznania, które się automatycznie nie zaakceptują 30 kwietnia, to znaczy jeżeli ktoś musi złożyć któryś z tych formularzy, to musi wejść do tego systemu i właśnie uzupełnić ewentualnie to zeznanie o dodatkowe informacje. 

Zresztą w ogóle składanie swojego PIT-u przez system twój e-pit polega na tym, że wchodzimy, jest gotowe, ale my tam możemy oczywiście dokonać zmian, możemy dorzucić ulgę, o której Krajowa Administracja Skarbowa nie wiedziała, możemy na przykład zmienić organizację pożytku publicznego, której przekazujemy nasz 1%, bo my z automatu wstawimy tę, która była w zeszłym roku. 


Czyli możemy nic nie zmieniać, ale możemy też wprowadzić ważne, szczególnie z naszego punktu widzenia, uwzględniając nasze interesy informacje, które spowodują na przykład większy odpis.


My namawiamy do tego, żeby zaglądać jednak mimo wszystko. Chociażby po to, żeby sobie ściągnąć na swój komputer to swoje zeznanie, które zostanie zaakceptowane i wysłane, bo ono się przyda w przyszłym roku, żeby się tam zalogować. Te dane identyfikacyjne są tam zawarte i są potrzebne. 


Wielu słuchaczy pyta mnie jak będą wyliczać ten podatek za 2019 rok, skoro mieliśmy 18%, a potem od października było 17?


Te informacje zostaną już uwzględnione w twoim e-picie, który zostanie w systemie przygotowany, więcej jako podatnicy nie powinniśmy się tym martwić. Jest specjalny algorytm, który wysokość tego podatku wylicza, więc z całą pewnością ta wysokość zostanie policzona prawidłowo. 

W zeznaniu twój e-PIT w tym roku z automatu zostaną uwzględnione dzieci - po pierwsze i te, które się urodziły w 2019 roku, bo my tę bazę mam już skorelowaną z bazą PESEL i będą uwzględnione te dzieci, które skończyły 18 lat, a na przykład studiują, albo są na studia doktoranckich. Po drugie będzie tam uwzględniona ulga "bez PIT dla młodych",  która została wprowadzona w 2019 roku dla osób do 26 roku życia, będzie dodatkowa nowa usługa, która będzie polegała na tym, że jak złożę już swoje zeznanie, to po kilku dniach mogę ponownie zajrzeć do systemu i sprawdzić na jakim etapie jest zwrot mojego podatku. Jeżeli rzeczywiście ten zwrot wyszedł z mojego zeznania, czyli Urząd Skarbowy musi mi te pieniądze oddać. Takiej informacji nie było w ubiegłorocznej wersji systemu, a w tym roku już będzie.

Ci, którzy złożą swoje zeznanie elektronicznie, czyli albo przy użyciu usługi twój e-PIT, albo przy użyciu systemu e-deklaracje dostaną swój zwrot najpóźniej w 45 dni. Ci, którzy nadal będą składali zeznanie papierowo w urzędzie nadal ten termin to 90 dni, czyli opłaca się składać przez internet. Zresztą przeważająca większość ludzi przez internet składa swoje zeznanie, dlatego myślę że tutaj w tym roku jeszcze chętniej podatnicy będą z tego korzystać. Jeżeli muszę z kolei dopłacić, to też strona podpowie mi informację o moim mikrorachunku, bo to jest też nowy temat. 


Jak zapłacić za ewentualne zobowiązanie podatkowe?


Przez lata było tak, że urzędy miały rachunki do konkretnych podatków i trzeba było to znaleźć na stronie i taki przelew zrobić. Od 1 stycznia 2020 roku pojawiły się indywidualne rachunki podatkowe, tak zwane mikrorachunki. Jest to rachunek, który jest przypisany do konkretnego podatnika już na zawsze. Sytuacja wygląda w taki sposób, że te rachunki już są, my musimy tylko i wyłącznie sobie zajrzeć, kiedy chcielibyśmy się dowiedzieć jaki jest nasz mikrorachunek. Natomiast korzystając z usługi twój e-PIT, jeżeli z naszego zeznania wyjdzie, że to my musimy dopłacić, to z automatu nam się wyświetli numer naszego mikrorachunku, na który te zobowiązanie trzeba będzie przekazać. 


Zatem od północy będziemy już mogli pracować nad naszym zeznaniem podatkowym, żeby było złożone, a może się to oczywiście odbywać automatycznie i niekoniecznie musimy być tym zainteresowani, jeśli nie mamy żadnych zobowiązań. Najważniejsza rzecz - najlepiej w pana opinii na jaką stronę internetową wejść, żeby z tej usługi móc korzystać.


Jedyna strona, na której można skorzystać z usługi twój e-pit to jest podatki.gov.pl. Namawiam do tego, żeby na tę stronę wchodzić bezpośrednio, nie korzystając z żadnych podejrzanych linków, pośredników, bo jest to też pewne pole, które różnym osobom daje możliwość przekierowywania nas w niebezpieczne miejsca w internecie. To jesteś strona, która oprócz tego że zawiera usługę twój e-PIT, to zawiera mnóstwo innych informacji dotyczących wszelkich podatków, to jest strona prowadzona przez ministerstwo finansów, która jest takim głównym miejscem, gdzie poszukujmy informacji, jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o podatkach.

| red: mak, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
9.04.2020

"Sektor mleka jest teraz w bardzo trudnej sytuacji. Myślę, że Komisja Europejska podejmie działania w tej sprawie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes zarządu Klastra Obróbki Metali
8.04.2020

"Nie możemy sobie pozwolić na taką sytuację, żeby ludzie zostali bez pracy, bez środków do życia" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Szczepan Piszczatowski

prof. Szczepan Piszczatowski

kierownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej
7.04.2020

"Nie ma w takim zadaniu niczego nadzwyczajnego. Robimy takie rzeczy na co dzień. Specyfika wynikała raczej z faktu, że trzeba to było zrobić szybko" - mówi prof. Szczepan Piszczatowski o produkcji masek dla lekarzy.


Dr Mariola Fotin-Mleczek, fot. CureVac

Dr Mariola Fotin-Mleczek

mikrobiolożka
6.04.2020

"Szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana przez zwierzęta. To nam pokazuje, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Według naszych planów i starań mamy zamiar rozpocząć badania na ludziach na koniec czerwca, początek lipca" - mówi Dr Mariola Fotin-Mleczek.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
6.04.2020

"To jest okres szczególnie wytężonej pracy. Poza obowiązkami, które są na nas ustawowo nałożone, dochodzą dodatkowe związane z kontrolą czy zachowywane są przepisy związane z walką z koronawirusem" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

Artur Kosicki (Skype)

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
3.04.2020

"Podlaski Pakiet Gospodarczy zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych dni, chcemy żeby już do świąt można było spokojnie wnioski przyjmować" - mówi marszałek Kosicki.


Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
2.04.2020

"Łukaszenka bagatelizuje sprawę, uważa że większość Białorusinów przejdzie koronawirusa i nic im się nie stanie, a ten kto umrze, to widocznie był chory" - mówi Andrzej Poczobut.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
2.04.2020

"Maturzyści i ósmoklasiści powinni przygotowywać się do egzaminów, nawet gdyby była jakaś ewentualnie korekta terminu to i tak te egzaminy się odbędą" - mówi szef MEN.

Beata Wiśniewska, źródło: www.wobi.pl

Beata Wiśniewska

prezes Wodociągów Białostockich
1.04.2020

- Białostocka kranówka jest całkowicie bezpieczna. Zanim trafia do mieszkańców, przechodzi wieloetapowy proces uzdatniania, jest na bieżąco laboratoryjnie badana przez pracowników spółki - zapewnia prezes.


Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.04.2020

"Sugerujemy żeby kupić sprzęt, który jest potrzebny i kupić go jak najwięcej. Zachęcamy do tego, żeby nie kupować tych najbardziej wypasionych, chyba że jest jakaś specjalna potrzeba - mówi minister.

fot. Monika Kalicka

Marek Siergiej

prezes białostockiej firmy Promotech
31.03.2020

Na pewno będzie trudno, to będzie bardzo trudny okres. Najważniejsze jest to, żeby konsumenci mieli pieniądze na to, żeby po tym okresie trudnym rozpocząć normalne normalne życie - mówi szef Promotechu.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

30.03.2020

"Powinniśmy być wyczuleni i uczulić naszych najbliższych, nasze babcie, dziadków, ciocie i wujków, czy rodziców, że może dojść do oszustwa, żeby pod żadnym pozorem podejrzanych osób nie wpuszczali do domu" - przypomina Tomasz Krupa.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
30.03.2020

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

fot. Sylwia Krassowska

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
29.03.2020

Opustoszałe kościoły, wierni uczestniczący w mszach i rekolekcjach przed ekranami komputerów i telewizorów, duszpasterze przemawiający do ludzi w internecie - takiego finału Wielkiego Postu jeszcze nie mieliśmy.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
28.03.2020

O kolejnych, ośmiu potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Podlaskiem informuje Urząd Wojewódzki.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej Policji
27.03.2020

- Policjanci nie będą pytać każdego przechodnia, w jakim celu i gdzie idzie, nie będą legitymować takich osób. Oczywiście będziemy reagować tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z rażącym przypadkami łamania wprowadzonych ograniczeń.

foto: Monika Kalicka

Józef Klim i Zdzisław Babicz

dyrektor LO PB i naczyciel informatyk
26.03.2020

Jak zorganizować zdalne nauczanie? "Stworzenie samej platformy z kursami nie jest sprawą trudną, natomiast wymagane jest przeszkolenie nauczyciel."

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
25.03.2020

- Na razie na Podlasiu mamy sytuację stosunkowo stabilną - mówi wojewoda.


foto: Monika Kalicka

Wiktoria Bocheńska

studiująca i pracująca w Birmingham białostoczanka
25.03.2020

Wychodzenie z domu tylko w wyjątkowych sytuacjach i zakaz zgromadzeń - takie ograniczenia, jakie wprowadził polski rząd, na Wyspach Brytyjskich obowiązują od wczoraj.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista UwB
24.03.2020

Sąd Najwyższy może mieć twardy orzech do zgryzienia w przypadku problemów z rejestracją kandydatów na prezydenta. Jeśli nie uda się im zebrać wystarczającej liczby podpisów z uwagi na epidemię i zaskarżą to do sądu, wybory mogą okazać się potem nieważne - wyjaśnia prof. Jackiewicz

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskie policji
23.03.2020

- Niestety każdej doby policjanci w Podlaskiem odnotowują kilka przypadków, w których osoby poddane kwarantannie domowej wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością i nie ma ich w domu podczas kontroli.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
23.03.2020

- Ponad 95 proc. szkół zgłasza gotowość do nauczania na odległość bądź już to robi - informuje minister edukacji.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
20.03.2020

- Postawa każdego mieszkańca naszego województwa jest bardzo istotna. Niezwykle ważne jest to, by dostosować się do wymogów, które wskazał Główny Inspektor Sanitarny. Musimy być odpowiedzialni.

Szczepan Barszczewski, fot. Monika Kalicka

Szczepan Barszczewski o tarczy antykryzysowej [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
19.03.2020

"Zwracamy się do władz z prośbą o wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia dla przedsiębiorców na najbliższe 3 miesiące, a jak będzie trzeba, to i na kolejne" - mówi Szczepan Barszczewski.


Foto: Lech Pilarski

Ks. Wojciech Sawicki o życiu w Rzymie podczas kwarantanny

ksiądz z polskiej placówki w Watykanie
19.03.2020

"We Włoszech jest drugi tydzień kwarantanny. W pierwszych dniach było ciężko się przyzwyczaić, bo ludzie chodzili po balkonach, po dachach nawet. Wydaje mi się, że dopiero teraz ludzie się przyzwyczaili i nie stwarzają problemów. Nie kontaktują się z innymi osobami."

Jacek Roleder, fot. Paweł Wądołowski

Jacek Roleder

p.o. dyrektora szpitala w Łomży
18.03.2020

Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
18.03.2020

- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
18.03.2020

Otwarcie w Ogrodnikach dodatkowego przejścia na granicy polsko-litewskiej skróciło czas oczekiwania kierowców na wjazd do naszego kraju o połowę. Na przejściu w Budzisku po stronie litewskiej tworzyły się 50-kilometrowe kolejki.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

ekonomista z UwB
17.03.2020

"Nasz system bankowy jest bardzo zdrowy, bardzo mocny. (...) Zabieranie pieniędzy z banków nadto co potrzebujemy, na bieżące zakupy, jest niczym niepodyktowane" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
17.03.2020

"Zachowujmy się normalnie, nie bójmy się, tylko bądźmy ostrożni, niech lęk nas nie paraliżuje"- mówi prof. Jerzy Kopania.


Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
16.03.2020

Szpital w Łomży na czas walki z koronawirusem zostaje przekształcony w szpital zakaźny. Co mają robić pacjenci poradni specjalistycznych znajdujących się w placówce?

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzeczniik podlaskiej policji
16.03.2020

Jak wygląda praca podlaskiej policji w czasie zagrożenia koronawirusem?

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej
16.03.2020

- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem.


prof. Jolanta Sztachelska, fot. Joanna Szubzda

Co czytać w czasie zagrożenia koronawirusem radzi literaturoznawczyni z UwB - prof. Jolanta Sztachelska

15.03.2020

"W czasach zarazy następuje rozprzężenie, ludzie w różny sposób to traktują. Jedni się zamykają, dążą do jakiejś ascezy, inni - przeciwnie, poddają się rozpuście" - mówi prof. Sztachelska.

Barbara Kamińska, źródło fot.: facebook.com

Barbara Kamińska

przewodniczka po Rzymie
14.03.2020

- Nasza kwarantanna wygląda w ten sposób, że mamy nakaz siedzenia w domu i zakaz wychodzenia bez powodu - mówi mieszkająca w Rzymie białostoczanka, przewodniczka po Wiecznym Mieście Barbara Kamińska.

Zbigniew Sulewski, fot. Katarzyna Cichoń

Zbigniew Sulewski

doradca gospodarczy
13.03.2020

"Są już pierwsze szacunki, które mówią, jak duże spowolnienie dotknie polską gospodarkę" - mówi Zbigniew Sulewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok