Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku

16.02.2020, 21:40, akt. 20:13

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka
Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od jutra będzie już dostępny nasz e-pit czyli zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Jakie nowości? O tym z rzecznikiem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Nowy sposób rozliczania przyjął się - prawie 9 milionów podatników skorzystało z niego w zeszłym roku.


Radosław Hancewicz: Usługa twój e-PIT, która rusza od 15 lutego, czyli od jutra, rzeczywiście bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali. 

W tym roku do tych zeznań, które w zeszłym roku były przygotowywane, czyli PIT-37 i PIT-38, dochodzą dwa nowe, czyli PIT-28 i PIT 36. Ten PIT-28, to jest ten który wypełniają zazwyczaj osoby, które wynajmują mieszkania i te osoby były przyzwyczajone, że to zeznanie trzeba było złożyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia, a w tym roku to my, jako Krajowa Administracja Skarbowa, przygotujemy to zeznanie w usłudze twój e-PIT i ono także będzie od jutra dostępne. 

Natomiast to, co jest istotne to to, że na ten PIT-28 mamy czas do 2 marca. Wszystkie pozostałe PIT-y tak, jak co roku składamy do 30 kwietnia. Druga kwestia, o której też trzeba pamiętać jeżeli chodzi o nowości, czyli o nowe dwa zeznania jest taka, że te które rozliczaliśmy w ubiegłym roku i w tym również będziemy, czyli PIT-37 i PIT-38, jeżeli my nawet nie zajrzymy do naszego systemu, to one się z automatu zaakceptują.

Obowiązek przygotowania tego zadania z podatnika został przesunięty na administrację i te zeznania przygotowywane są w oparciu o te wszystkie informacje, które my posiadamy, czyli PIT-11 od pracodawców.


Tu chyba istotna informacja, że jeden warunek jest, wy musieliście mieć te wszystkie zeznania u siebie, bo jeśli nie macie i ktoś dzisiaj o północy zajrzy do swojego zeznania i zobaczy, że czegoś tam nie ma, to znaczy że gdzieś nie dotarła informacja, że trzeba to będzie uzupełnić, po to żeby ten PIT, czyli to zeznanie podatkowe było pełne.


My zakładamy, że wszystkie informacje od pracodawców posiadamy. Teraz czas kampanii jest podzielony na dwie części - 31 stycznia to był czas, do którego płatnicy, czyli pracodawcy mieli obowiązek przesłać do urzędu skarbowych PIT-11, na podstawie których my sporządzimy zeznania, natomiast kampania faktycznie zaczyna się od 15 lutego i będzie trwała do 30 kwietnia. My w zeznaniach wpisaliśmy wszystko to, o czym my mamy informację. 

PIT-37 i PIT-38 to są zeznania, które się automatycznie zaakceptują, nawet jeżeli podatnik nie zajrzy w ogóle do systemu. W zeszłym roku w województwie podlaskim 60 000 podatników w ogóle nie zajrzało do swojego zeznania, ono się automatycznie zaakceptowało. Natomiast te dwa, nowe czyli PIT-28 i PIT-36, to będą zeznania, które są przygotowane dla tych, którzy składają zeznania, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. To są zeznania, które się automatycznie nie zaakceptują 30 kwietnia, to znaczy jeżeli ktoś musi złożyć któryś z tych formularzy, to musi wejść do tego systemu i właśnie uzupełnić ewentualnie to zeznanie o dodatkowe informacje. 

Zresztą w ogóle składanie swojego PIT-u przez system twój e-pit polega na tym, że wchodzimy, jest gotowe, ale my tam możemy oczywiście dokonać zmian, możemy dorzucić ulgę, o której Krajowa Administracja Skarbowa nie wiedziała, możemy na przykład zmienić organizację pożytku publicznego, której przekazujemy nasz 1%, bo my z automatu wstawimy tę, która była w zeszłym roku. 


Czyli możemy nic nie zmieniać, ale możemy też wprowadzić ważne, szczególnie z naszego punktu widzenia, uwzględniając nasze interesy informacje, które spowodują na przykład większy odpis.


My namawiamy do tego, żeby zaglądać jednak mimo wszystko. Chociażby po to, żeby sobie ściągnąć na swój komputer to swoje zeznanie, które zostanie zaakceptowane i wysłane, bo ono się przyda w przyszłym roku, żeby się tam zalogować. Te dane identyfikacyjne są tam zawarte i są potrzebne. 


Wielu słuchaczy pyta mnie jak będą wyliczać ten podatek za 2019 rok, skoro mieliśmy 18%, a potem od października było 17?


Te informacje zostaną już uwzględnione w twoim e-picie, który zostanie w systemie przygotowany, więcej jako podatnicy nie powinniśmy się tym martwić. Jest specjalny algorytm, który wysokość tego podatku wylicza, więc z całą pewnością ta wysokość zostanie policzona prawidłowo. 

W zeznaniu twój e-PIT w tym roku z automatu zostaną uwzględnione dzieci - po pierwsze i te, które się urodziły w 2019 roku, bo my tę bazę mam już skorelowaną z bazą PESEL i będą uwzględnione te dzieci, które skończyły 18 lat, a na przykład studiują, albo są na studia doktoranckich. Po drugie będzie tam uwzględniona ulga "bez PIT dla młodych",  która została wprowadzona w 2019 roku dla osób do 26 roku życia, będzie dodatkowa nowa usługa, która będzie polegała na tym, że jak złożę już swoje zeznanie, to po kilku dniach mogę ponownie zajrzeć do systemu i sprawdzić na jakim etapie jest zwrot mojego podatku. Jeżeli rzeczywiście ten zwrot wyszedł z mojego zeznania, czyli Urząd Skarbowy musi mi te pieniądze oddać. Takiej informacji nie było w ubiegłorocznej wersji systemu, a w tym roku już będzie.

Ci, którzy złożą swoje zeznanie elektronicznie, czyli albo przy użyciu usługi twój e-PIT, albo przy użyciu systemu e-deklaracje dostaną swój zwrot najpóźniej w 45 dni. Ci, którzy nadal będą składali zeznanie papierowo w urzędzie nadal ten termin to 90 dni, czyli opłaca się składać przez internet. Zresztą przeważająca większość ludzi przez internet składa swoje zeznanie, dlatego myślę że tutaj w tym roku jeszcze chętniej podatnicy będą z tego korzystać. Jeżeli muszę z kolei dopłacić, to też strona podpowie mi informację o moim mikrorachunku, bo to jest też nowy temat. 


Jak zapłacić za ewentualne zobowiązanie podatkowe?


Przez lata było tak, że urzędy miały rachunki do konkretnych podatków i trzeba było to znaleźć na stronie i taki przelew zrobić. Od 1 stycznia 2020 roku pojawiły się indywidualne rachunki podatkowe, tak zwane mikrorachunki. Jest to rachunek, który jest przypisany do konkretnego podatnika już na zawsze. Sytuacja wygląda w taki sposób, że te rachunki już są, my musimy tylko i wyłącznie sobie zajrzeć, kiedy chcielibyśmy się dowiedzieć jaki jest nasz mikrorachunek. Natomiast korzystając z usługi twój e-PIT, jeżeli z naszego zeznania wyjdzie, że to my musimy dopłacić, to z automatu nam się wyświetli numer naszego mikrorachunku, na który te zobowiązanie trzeba będzie przekazać. 


Zatem od północy będziemy już mogli pracować nad naszym zeznaniem podatkowym, żeby było złożone, a może się to oczywiście odbywać automatycznie i niekoniecznie musimy być tym zainteresowani, jeśli nie mamy żadnych zobowiązań. Najważniejsza rzecz - najlepiej w pana opinii na jaką stronę internetową wejść, żeby z tej usługi móc korzystać.


Jedyna strona, na której można skorzystać z usługi twój e-pit to jest podatki.gov.pl. Namawiam do tego, żeby na tę stronę wchodzić bezpośrednio, nie korzystając z żadnych podejrzanych linków, pośredników, bo jest to też pewne pole, które różnym osobom daje możliwość przekierowywania nas w niebezpieczne miejsca w internecie. To jesteś strona, która oprócz tego że zawiera usługę twój e-PIT, to zawiera mnóstwo innych informacji dotyczących wszelkich podatków, to jest strona prowadzona przez ministerstwo finansów, która jest takim głównym miejscem, gdzie poszukujmy informacji, jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o podatkach.

| red: mak, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.


Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.

prof. Sławomir Presnarowicz, fot. Joanna Szubzda

Prof. Sławomir Presnarowicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.01.2020

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców - Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 r.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok