Radio Białystok | Gość | Tomasz Kłosowski - przyrodnik i fotograf

Tomasz Kłosowski

przyrodnik i fotograf

28.04.2020, 08:25, akt. 09:22

"Pożary tutaj zawsze się zdarzały, nawet i spore, ale takiego czegoś, to ja nie pamiętam, co by tak wyglądało, co by tak brzmiało i co miałoby takie skutki" - mówi przyrodnik.

Tomasz Kłosowski (fot. ze zbiorów prywatnych)
Tomasz Kłosowski (fot. ze zbiorów prywatnych)

Z Tomaszem Kłosowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pogorzelisko nad Biebrzą robi ogromne wrażenie. Niespotykana była także skala pożaru oraz użyte do jego gaszenia środki i siły. Ten kataklizm obserwował mieszkający koło Trzciannego, przyrodnik i fotograf, Tomasz Kłosowski. Rozmawia z nim Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Największe wrażenie na mnie zrobiło, jak przyjechałem do swojego gospodarstwa i na trawniku odkryłem mnóstwo takich kawałków trzciny. Początkowo myślałem, że to jakieś ślimaki czarne, ale po bliższym przyjrzeniu okazało się, że to fragmenty spalonej trzciny. Prawie 10 km od pogorzeliska.


Tomasz Kłosowski: To ja pana przebiję, bo ja mieszkam w odległości co najmniej 2 razy większej niż pan i też żeśmy tutaj znajdowali takie kawałki. One przez parę kilometrów co najmniej lecą jeszcze rozżarzone, dopiero później się stają chłodne. A jeżeli chodzi o dym, no to w ogóle byłem za Bielskiem Podlaskim, w okolicy Bociek i cały zachodni horyzont, bo przecież Biebrza jest na północ od tego miejsca, był zasnuty dymem. Ja sądzę, że te dymy sięgały gdzieś tam do Siedlec, albo jeszcze bardziej na południe. Ładnie wyglądał zachód słońca, ale jednocześnie jakże upiornie.


Jakie to spustoszenia dla przyrody?


Przede wszystkim zaczyna się czas wegetacyjny, mnóstwo różnych drobnych istot wyległo już na powierzchnię. Pożar głównie na szczęście poszedł po powierzchni, bo gdyby się zapaliło złoże torfowe, to jest w ogóle klęska niewyobrażalna, bo pali się całe złoże, całe siedlisko, tam pewnie miejscami tak było. Wiele istot się po prostu piecze. 

Po drugie to siedlisko zostaje potężnie zubożone. Niestety te pożary są najczęściej, w tym wypadku pewnie też, skutkiem tak zwanego wypalania traw, co ma tradycję od niepamiętnych czasów, ale przede wszystkim ciągle u podstaw tego tkwi wiara, że to się ulepsza gleba. Jest dokładnie na odwrót - gleba się pogarsza, zakwasza, wysusza, spopiela i ona wcale nie jest więcej warta. 

Natomiast jeżeli pożar przejdzie po powierzchni tych roślin, to - jeżeli mamy wiosnę właśnie - to one dosyć szybko pokażą te zielone pędy, które przeżyły i robi się zielono wokół. Podczas gdy jeśli zostały na łące trzciny suche, no to nie byłoby tego efektu odrodzenia. To jest absolutnie żaden dowód ulepszenia gleby, wprost przeciwnie. A ona ulega bardzo znacznej degradacji i trzeba się spodziewać, za jakiś czas tam jakieś życie się pojawi oczywiście i to bardzo szybko, ale takie, które tam wcale nie jest potrzebne, nie jest pożądane. 

Często są to rośliny obcego pochodzenia, albo rośliny siedlisk, jest to po prostu katastrofa. Następuje zubożenie ogromne, rozwija się roślinność zupełnie obca temu miejscu, która nie powinna tu mieć miejsca, a te istoty, które tutaj chronimy w parku, tracą siedliska, które dzisiaj są już wielką rzadkością, jako że żeśmy bagna poosuszali, na powierzchni torfowisk, które jeszcze całkowicie nie uległy demineralizacji, rosną łąki kulturowe, uprawne, natomiast nie ma tych turzycowisk naturalnych i innych zbiorowisk tego rodzaju, typowych np. dla łęgu. 

To ulegnie, skoro pożar objął takie obszary, znacznie degradacji i wiele gatunków z tym związanych straci swoje siedliska. Tutaj takim wyróżnikiem przyrody zawsze były ptaki. Ptaki mają skrzydła i na szczęście od pożaru mogą uciec, chociaż nie wszystkie, bo niektóre już wysiadują i ja nie wiem, jaki jest np. los gęsi, gęgaw, w tych trzcinach, które tak efektownie płonęły, na pewno bywały gniazda gęsi, o ile stara gęś mogła uciec, jej lęg, jej jajka się na pewno upiekły, a jeżeli były tam młode, to po prostu zginęły, podobnie jest z bekasami, czy kaczkami. Nawet jeżeli uszły z życiem, to ich pokarm podstawowy upiekł się, a ja nie wiem, czy one tak bardzo lubią pieczone. Skutki tego zubożenia będą ciągnęły się teraz przez lata.


To wypalanie było takim jednym z elementów gospodarowania na tych biebrzańskich łąkach, ale wtedy byłoby znacznie więcej wody, ogromne rozlewiska. Jeśli coś się zapaliło, to zaraz błyskawicznie gdzieś tam w tych rozlanych kałużach ginęło. Teraz nie było takiej bariery, trzcin było mnóstwo i poszło z dymem.


Teraz nie było barier, a były same sprzyjające okoliczności. Od wielu lat susza, a w tym roku to już wyjątkowa, na dodatek wiatr, nieustannie wiatr sprzyjający temu ogniowi. Wszystko, czego trzeba, czyli właściwie nie trzeba, żeby to się doskonale paliło. Pożary rzeczywiście były zawsze, najczęściej jednak były to pożary powierzchowne, to znaczy ogień nie sięgnął do złoża torfowego, ale bywały tutaj już pożary gdzie ogień sięgał tam. Ja pamiętam, jak tutaj gdzie siedzimy niedaleko, paliło się nieduże stosunkowo torfowisko leśne, też pożar trwał z miesiąc dobry, jeździli strażacy, lali tam ciągle wodę tam, gdzie woda zawsze być powinna, ale "dzięki" rowom tej wody tam nie było, no to później jeszcze chyba przez dwa miesiące czuliśmy wszędzie i widzieliśmy coś takiego jak po spaleniu czajnika, taki zapach. W naszym albumie jest zdjęcie jednego z ostatnich cietrzewi, który tokuje w pięknej porannej mgle, a ta mgła to tak naprawdę z dym z torfowiska. A to pokazuje, jak bardzo trwałe są efekty, a skutki są na lata. 


Ale zdjęcia wyszły dobre?


No to rzeczywiście była okazja i kiedy żeśmy stanęli nad bagnami płonącymi, to już tam gapiów było od metra. To dziwnie wyglądało - ludzie stojący w maskach, nie z powodu pożaru, ale w maskach i na tle tego dymu, jednocześnie unosił się, bo to było pod wieczór, wszędzie zgiełk ptaków, taki żałosny jakiś zew tych ptaków i to robiło naprawdę i ponure, i zdumiewające bardzo wrażenie. To jest coś niezwykłego. Pożary tutaj zawsze się zdarzały, nawet i spore, ale takiego czegoś, to ja nie pamiętam, co by tak wyglądało, co by tak brzmiało i co miałoby takie skutki. Kto wie, czy może wreszcie do tych zakutych łbów wiejskich dotrze, że nie należy podpalać łąk, bo teraz już jest to afera takiej skali, tyle już widziano i samolotów, i helikopterów, i wojska, że może ludziom to dotrze wreszcie do głowy. Chociaż dotąd to było zupełnie nieskuteczne, paliły się lasy, stogi, ale jednak dalej to podpalano.


Zobaczymy, czy to dotrze, bo skala tego pożarzyska jest ogromna. Pewnie wiosenne wycieczki nie po to, by obejrzeć ptaki, budzącą się wiosnę, tylko właśnie pogorzelisko będą się zdarzały teraz.


Ja już to widzę, że samochody pędzą w tamtą stronę, bo wszyscy pędzą tam zobaczyć. Trudno się dziwić, jest to obraz efektowny i apokaliptyczny zarazem. Zainteresowanie jest spore, ale też widać się dużą troskę w głosach na przykład ludzi, którzy piszą na Facebooku. Do każdego myślącego jako tako człowieka to dotarło, pytanie, czy dotarło do tych, którzy podpalają uporczywie bagna od lat, bo na pewno ten ogień z nieba nie spadł. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok