Radio Białystok | Gość | Jacek Żalek - poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej

18.02.2021, 08:28, akt. 09:15

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda
Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Z Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nasi koalicjanci wiedzą o wycofaniu rekomendacji dla trzech członków rządu - powiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. Straciliśmy do panów: Cieślaka, Gryglasa i Żalka niezbędne do współpracy zaufanie. To jaka jest sytuacja w Porozumieniu? O tym z posłem i wiceministrem Jackiem Żalkiem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: To gdzie teraz jest poseł Jacek Żalek?


Jacek Żalek: Tam, gdzie był. 


To znaczy?


Rozumiem, że odwołuje się pan do słów kolegi Strzeżka, który niedbale nie dostrzegł faktu, że w polskim porządku prawnym to nie partie decydują o tym, kto jest ministrem, tylko kompetencje i wskazanie pana premiera. 

Jeżeli ktoś może dymisjonować, to nie sfrustrowani koledzy z partii, tylko minister wskazuje, że albo ocenia negatywnie pracę swojego współpracownika, albo ma inne zastrzeżenia. Ale sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na tym poziomie, jakiego oczekujemy i stąd nasza różnica zdań w Porozumieniu. 

Sytuacja, w której koledzy uważają, że obecność w obozie Zjednoczonej Prawicy i możliwość szantażowania przejścia na drugą stronę, uzasadnia zajmowanie stanowisk państwowych, jest po prostu niegodna. I stąd mój sprzeciw przeciw temu, co się dzieje w Porozumieniu. A w Porozumieniu okazało się, że część kolegów postanowiła nadużywać uprawnień wynikających z tego, że jest się w obozie władzy. Ten obóz zobowiązuje do tego, żeby realizować postulaty, z którymi się szło do wyborów i które zasługiwały na pozytywną ocenę wyborców. Doszło do zmiany tych postulatów i stąd brak zgody właśnie na taki sposób uprawiania polityki. 

To jest dalsza odsłona tego kryzysu, który mamy w Porozumieniu, kryzysu najpierw statutowego, bo okazało się, że rozszerzono niezgodnie ze statutem władzę prezydium partii tak, żeby wykluczać tych, którzy mają inne zdanie, a później jeszcze w trakcie analizy dokumentów okazało się, że te władze nie miały do tego mandatu demokratycznego.


Tutaj czekamy na wyrok sądu, bo Adam Bielan zapowiedział, że sprawa trafi do sądu. Ale pytam pana o to, w co gra Jarosław Gowin i dodatkowo gdzie jest poseł Żalek, bo w sobotę został z Porozumienia wykluczony decyzją sądu koleżeńskiego.


Proszę nie żartować. Sąd koleżeński dzisiaj w Porozumieniu, który pilnuje interesów frakcji, która podczepiła się pod Gowina, co jest bardzo przykre, bo to są działacze, którzy przyszli do tego ugrupowania po stołki - to jest przerażające, którzy nie zakładali tego ugrupowania, którzy nie wnieśli żadnego wkładu w powstawanie Porozumienia, kiedy byliśmy formacją...


Ale to oznacza, że sito selekcyjne w partii było słabe, skoro dopuszcza takich ludzi, którzy mają na celowniku jedynie stanowiska, a nie realizację programu.


Tak. Z perspektywy okazuje się, że zmiana podejścia, moim zdaniem, czyli przekonanie o tym, że Jarosław Gowin może być premierem w rządzie razem z Donaldem Tuskiem, niekoniecznie z Jarosławem Kaczyńskim, i to przekonanie u części działaczy wywołało ten efekt, którego świadkiem byliśmy w kwietniu zeszłego roku, kiedy to Porozumienie...


...nie poparło projektu wyborów korespondencyjnych. Ale pytamy dzisiaj o Porozumienie, a nie o sposób głosowania.


Tak, tylko że wtedy to był pretekst do tego, żeby przejść na drugą stronę. Gdyby nie to, że wtedy ponad połowa parlamentarzystów Porozumienia, na czele ze mną, odmówiła realizacji tego projektu politycznego, czyli po prostu uznaliśmy, że szantażowanie kogokolwiek możliwością przejścia na drugą stronę nie jest rozwiązaniem żadnego problemu, jest tylko i wyłącznie wyrazem bardzo trywialnego spojrzenia na własną karierę. No taki rodzaj uprawiania polityki absolutnie nie może być akceptowany.


Powtarza pan ten argument - realizacja programu. To w co w pana opinii gra Jarosław Gowin i co z koniem trojańskim?


Koń trojański, czyli sytuacja, w której polityk uważa, że kiedy jego obóz polityczny nie musi być zwycięskim obozem, ale my polityce nie zawsze musimy wygrywać, zawsze musimy stać na straży interesów państwa i stać na straży przekonań, które legły u podstaw naszego programu, do którego przekonujemy swoich wyborców. Bo jeżeli oszukujemy swoich wyborców, jeżeli nie realizujemy programu, który obiecaliśmy realizować, to nie pilnujemy interesów państwa.


Powtórzę pytanie - w co gra Jarosław Gowin?


Chce być premierem, niezależnie w jakiej konfiguracji, czy w obozie Zjednoczonej Prawicy, czy razem z Donaldem Tuskiem, z którym się spotyka i z którym planuje nową przyszłość. Ja mam tylko jedno zastrzeżenie - jeżeli się z nim spotyka, jeżeli planuje nową wizję Polski, to powinien o tym mam powiedzieć, powinien się podzielić tym pomysłem, powinien zdobyć poparcie najpierw w swoim ugrupowaniu, a później niewykluczone, że podejmować odpowiednie kroki, nawet z wyjściem z koalicji. Ma prawo, ja mu tego prawa nie odmawiam.


Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest to ostatnia szansa, żeby przejść na dobrą stronę mocy, czyli na stronę opozycji, ale podsumowując naszą rozmowę - czy będzie rząd mniejszościowy, czy będą przyspieszone wybory, jak pan sądzi?


Nie będzie przyspieszonych wyborów, nie będzie rządu mniejszościowego, dlatego że dzisiaj Gowin wpadł w pułapkę zastawioną przez Tuska. Licytował zbyt wysoko, oczekiwanie, że będzie premierem z garstką posłów, bo ma ich dzisiaj pięciu, maksymalnie siedmiu gotowych do przejścia na drugą stronę, to nawet w oczach mniej wytrawnych polityków, a Tuska jednak zaliczam do tych wytrawnych polityków, który chce przejąć Platformę od Borysa Budki, który chce się dogadać z Hołownią, który chciałby mieć około 200 posłów, do tego, żeby razem z Tuskiem powtórzyć manewr Platformy i złożyć trzech tenorów z Gowinem, z Hołownią, z Tuskiem. 

Ale jeżeli ktoś ma pięciu posłów, to trudno, żeby oczekiwał, że dostanie premiera i myślę, że Tusk po to sprzedał tę informację o tych spotkaniach z Gowinem, żeby delikatnie Gowin spuścił z tonu, a dzisiaj Platforma ani opozycja nie jest gotowa na przejęcie władzy, po prostu dzisiaj tam trwa kłótnia, o to komu należy się ta palma pierwszeństwa, wokół kogo będzie się ogniskować opozycja. Dzisiaj ten spór nie jest rozstrzygnięty, czy to będzie Szymon Hołownia, czy to będzie Borys Budka, czy to będzie Donald Tusk, czy to będzie Kamysz. Na razie trwa tam ostry spór. 

Mało tego, tam jeszcze jest Konfederacja, która być może nie chciałaby się integrować z tymi politykami, o których wcześniej wspomniałem, na czele z Tuskiem, ale też ma parę groszy do dorzucenia, jeżeli chodzi o opozycję. Na razie krystalizuje się scena polityczna w Polsce, jeżeli chodzi o opozycję. 

Natomiast obóz Zjednoczonej Prawicy ma gigantyczną odpowiedzialność za państwo w dobie kryzysu wywołanego pandemią. To jest światowy, globalny kryzys gospodarczy i dzisiaj snucie takich planów jest wyrazem nieodpowiedzialności, szczególnie jeżeli się piastuje funkcję wicepremiera, ministra gospodarki de facto, bo przecież minister rozwoju z kompetencjami ministra gospodarki. Proszę sobie wyobrazić, że 10 lat temu Pawlak, będąc ministrem gospodarki, zastanawia się i pertraktuje z PiS-em, jednego dnia robi koalicję z PiS-em, drugiego dnia wraca do koalicji z Platformą. No to byłoby niepoważne. Dlatego ja dzisiaj patrzę na Gowina z dużym niedowierzaniem, czy jest poważnym politykiem.


Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
foto: Monika Kalicka

Barbara Buraczewska

podlaska wicekurator oświaty
2.03.2021

Ponad 70 procent ankietowanych uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych uważa, że poziom nauczania zdalnego jest niższy niż podczas zajęć tradycyjnych, a ponad połowa chciałaby uczyć się w szkole. Prawie 65 procent pytanych wskazało, że najwięcej problemów podczas zajęć on-line jest ze zrozumieniem matematyki.

Marta Młyńczyk, fot. Sylwia Krassowska

Marta Młyńczyk

koordynator do spraw PPK w PKO Bank Polski
2.03.2021

"PPK to program trójstronny - odkłada pracownik, dokłada pracodawca, a później może dołożyć jeszcze państwo" - mówi Marta Młyńczyk.

Andrzej Górski, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Górski

fotograf
2.03.2021

"Jeżeli klisze, filmy, były dobrze przechowywane, jesteśmy w stanie wywołać te stare, cenne zdjęcia" - mówi Andrzej Górski.


foto: Monika Kalicka

prof. Jan Szczegielniak

współautor pilotażowego projektu rehabilitacji po COVID-19
1.03.2021

To nie są tylko problemy z oddychaniem. Spektrum powikłań po COVID-19 jest szerokie. - To bóle stawów, mięśni, głowy, ale także zaburzenia równowagi, koordynacji, pamięci i koncentracji. Też bezsenność - wymienia prof. Szczegielniak.

Sławomir Sarnowski, screen z rozmowy

Sławomir Sarnowski

prezes spółki Aero Partner, która zarządza lotniskiem na Krywlanach
26.02.2021

"Drzewa przy lotnisku Krywlany będą wycięte na razie tylko z jednej strony. Jeżeli byłyby wycięte na wiosnę, to swobodnie do wakacji, do lipca można wszystko uruchomić" - mówi Sławomir Sarnowski.

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka
25.02.2021

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
24.02.2021

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

z Wydziału Biologii UwB
23.02.2021

- Jeżeli nie będzie dużych opadów deszczu, to pokrywa śnieżna będzie powoli ustępowała. Na obszarach szczególnie zurbanizowanych mogą pojawić się jakieś lokalne podtopienia, ale na pewno nie będzie to powódź.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

prof. Joanna Reszeć

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
22.02.2021

"Przypuszcza się, że ta zakaźność wariantem południowoafrykańskim jest dużo wyższa i opisuje się, że ten wariant może przebiegać w sposób nieco bardziej powikłany, niż ten powiedzmy klasyczny wariant wirusa SARS" - mówi prof. Joanna Reszeć.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

szefowa Biełsatu
19.02.2021

"Myślę, że to jest taki, w tej chwili początek całej serii procesów, które mają zastraszyć społeczeństwo przed wiosną, żeby się nie powtórzyło to, co było na jesieni (...) i jedną z rzeczy, którą postanowili zrobić - to zastraszyć dziennikarzy"

Tomasz Kleszczewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kleszczewski

kierownik anteny i redakcji internetowej PRB
19.02.2021

"Myślę, że ktoś, kto wcześniej był w naszym Studiu Rembrandt, gdyby teraz wszedł, to by go nie poznał. Są dwie sceny, mnóstwo świateł, dekoracji, jeszcze do tego dojdą kamery, więc rzeczywiście to przedsięwzięcie wyjątkowe" - mówi Tomasz Kleszczewski.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyczka
19.02.2021

"Okres kwarantanny odbił się na naszym zdrowiu, palacze palili więcej, osoby spożywające alkohol - piły więcej, rekordziści utyli nawet 10 kg" - mówi Magdalena Kartasińska.


Marcin Koziński, fot. Barbara Sokolińska

Marcin Koziński

z Muzeum Wojska
18.02.2021

"Z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok mamy 102 maseczki od 19 lutego dla pierwszych 102 osób, które odwiedzą naszą instytucję" - mówi Marcin Koziński.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej
18.02.2021

"Sytuacja, w której partia polityczna uzurpuje sobie prawo do tego, żeby decydować, który z ministrów ma stracić tekę, jest przykładem braku kultury politycznej na poziomie, jakiego oczekujemy" - mówi wiceminister Żalek.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
17.02.2021

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Wydziału Biologii UwB
16.02.2021

"Mamy coraz więcej ptaków w mieście. Można je dokarmiać świeżym chlebem albo zwykłymi pestkami słonecznika" - mówi Adam Zbyryt.

Zbigniew Dec, fot. prywatne

Zbigniew Dec

wiceprezes firmy Biacomex
16.02.2021

"Jako branża turystyczna liczymy na to, że wszelkie obostrzenia w krajach, do których turyści się wybierają oraz w Polsce, będą luzowane" - mówi Zbigniew Dec.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz

rzecznik podlaskiej KAS
15.02.2021

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
12.02.2021

- Trzeba pamiętać, że maturzyści to grupa niemal dorosłych obywateli, którzy powinni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, a tym obowiązkiem jest nauka. Skoro w innych dziedzinach życia możliwa jest praca zdalna, to także i nauka zdalna jest możliwa.

Renata Szekalska, fot. Sylwia Krassowska

Renata Szekalska

psychodietetyk, kierownik Podlaskiego Zespołu Dietetyków Naturhouse
11.02.2021

"Pączek, który ma średnio 70-100 g dostarcza do organizmu około 400 kalorii. By spalić jednego pączka trzeba przez 30 min skakać na skakance, albo 30 min biegać, albo przez 1,5 h jeździć na rowerze" - mówi Renata Szekalska.

Aleksandra Maria Gil, fot. prywatne

Aleksandra Maria Gil

trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego
11.02.2021

"62% młodych osób ma problemy ze snem, ale jest też znaczna grupa, która nie wie, ile śpi, bo spędza 24 godziny na dobę z komputerem czy smartfonem w ręce" - mówi Aleksandra Maria Gil.


prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
10.02.2021

"W naszym mieście powstaje muzeum wyjątkowe, muzeum wyjątkowych emocji, ale także jest to najnowocześniejsze muzeum w tej części Polski, a śmiem twierdzić, że nawet Europy" - mówi prof. Wojciech Śleszyński.

Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa
9.02.2021

"Widzimy ostatnio bardzo groźne zjawisko, od początku pandemii zablokowaliśmy ponad 9 tysięcy stron, które miały na celu wyłudzanie danych lub pieniędzy" - mówi Marek Zagórski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
8.02.2021

"W roku 2020 instytucje kultury z naszego regionu otrzymały około stumilionowe wsparcie, na ten rok też mamy zapewnione stabilne finansowanie" - twierdzi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii UwB
5.02.2021

"Szczepionki to są preparaty bezpieczne. Na pewno te, które zostały dopuszczone, nie budzą moich zastrzeżeń' - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Marcin Janowski, fot. Monika Kalicka

mł. bryg. Marcin Janowski

rzecznik podlaskich strażaków
4.02.2021

Tak, jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, tak i strażacy w całym kraju włączają się w pomoc seniorom w dotarciu na szczepienie przeciwko COVID-19.

Izabela Sakutova, fot. Karolina Chabel-Williams photography, źródło: izabelasakutova.com

Izabela Sakutova

inicjatorka akcji "Dotykam = Wygrywam"
4.02.2021

Prawie 500 biustonoszy do recyklingu zebrano w województwie podlaskim podczas dziewiątej edycji kampanii "Dotykam = Wygrywam".


Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
4.02.2021

"Ja zadaję takie proste pytanie tym, którzy protestują - niech wskażą wśród tych zadań te, które ich zdaniem były mniej ważne, niż te, które oni składali" - mówi Jacek Bogucki.

Magdalena Skup i Jan Perkowski, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup i Jan Perkowski

dyrektor Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych i starosta powiatu białostockiego
3.02.2021

"Pandemia pokazuje to, że czasami będziemy musieli się przebranżowić, zmienić pracę, bony to jest ta szansa" - mówi Jan Perkowski.

Justyna Harężlak, archiwum prywatne

Justyna Harężlak

ekspertka firmy rekrutacyjnej Devire
2.02.2021

Tracić wciąż będą branże gastronomiczna i hotelarska. Zyskają informatycy i eksperci zajmujący się sprzedażą online. Między innymi takie wnioski płyną z Przeglądu Wynagrodzeń 2021, który opublikowała firma rekrutacyjna Devire.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
2.02.2021

Las Zwierzyniecki jest naturalnym filtrem powietrza w centrum miasta. Zachęcam, by tam wyjść pobiegać, zamiast między domkami, gdzie jest dużo smogu - mówi Grzegorz Kuczyński.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
2.02.2021

992 mln euro - tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Umowy Partnerstwa.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
1.02.2021

Otwarcie galerii handlowych jest mniej ryzykowne niż powrót do restauracji - uważa prof. Zajkowska. - Restauracja to siedzenie w jednym miejscu w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli będziemy dłużej spotykali się w większej grupie, to jest to naprawdę dobra okazja, żeby transmitować wirusa. Przekonaliśmy się o tym po weselach.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

dr hab. Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
29.01.2021

"Spisy powszechne są szczególnie ważnym przedsięwzięciem, ponieważ są realizowane niezmiernie rzadko - raz na 10 lat. One dostarczają informacji o społeczeństwie, jego cechach: o niepełnosprawności, wykształceniu, o zasobach mieszkaniowych, o aktywności ekonomicznej. Znaczna część tych danych nie może być pozyskana z żadnych źródeł administracyjnych."

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
29.01.2021

"Kryteria, na podstawie których minister podejmował decyzje, są inne niż preferencje właścicieli hoteli, restauracji, bo dla nich inne kryteria są w tym momencie ważniejsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Mateusz Feszler, fot. Edyta Wołosik

Mateusz Feszler

podlaski koordynator Ogólnopolskiej Federacji Młodych
28.01.2021

Od kilkunastu tygodni uczniowie m.in. szkół ponadpodstawowych nie chodzą do szkoły. W wielu placówkach od połowy października są zajęcia zdalne. I tak będzie przynajmniej do 14 lutego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok