Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku

21.09.2022, 07:43, akt. 15:04

"Wynagrodzenia wzrosły nominalnie ponad 10 proc., ale przy tym inflacja jest dużo wyższa. Trzeba też pamiętać, że inflacja, która dotyka nas jako konsumentów jest jeszcze wyższa, niż średnia liczona przez GUS" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Robert Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Barbara Sokolińska
prof. Robert Ciborowski, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 6 580 zł brutto – tyle według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła przeciętna płaca w Polsce w sierpniu. To wzrost o 12,7 procent licząc rok do roku. 

Czy to oznacza, że Polacy się bogacą? – między innymi o tym z ekonomistą, rektorem Uniwersytetu w Białymstoku, profesorem Robertem Ciborowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dzień dobry Państwu, dzień dobry Panie profesorze.


Robert Ciborowski: Dzień dobry Państwu.


Nasze zarobki, jak pokazują dane GUS w skali roku rosną, ale czy na pewno się bogacimy, biorąc pod uwagę chociażby inflację?


No oczywiście nie. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenia wzrosły nominalnie ponad 10 proc., ale inflacja przy tym jest dużo wyższa. Poza tym trzeba pamiętać, że ta inflacja, która bezpośrednio dotyka nas jako konsumentów jest jeszcze wyższa niż średnia liczona przez GUS. Zatem na pewno nasze płace realne spadają i to spadają już od co najmniej roku albo nawet i dwóch, bo przypomnę, że w poprzednim roku inflacja też sięgała prawie 10 proc.

Natomiast najgorszym problemem jest to, że te wynagrodzenia u nas rosną pierwszy raz od jakiegoś czasu w oderwaniu od wzrostu produktywności. Tak powinno być w ekonomii, że najpierw rośnie produktywność, wydajność, a później z tego tytułu rosną wynagrodzenia. Natomiast ostatnio jest to efekt w zasadzie taki popytowy, który powoduje, że płace bardzo szybko rosną, natomiast nie mamy tego impulsu podażowego w postaci inwestycji i produkcji. Ten rozjazd jest z punktu widzenia gospodarki bardzo niedobry, bo po pierwsze, nasze rzeczywiste dochody są coraz niższe, a z drugiej strony koszty działalności przedsiębiorstw są coraz wyższe. A więc to się w żaden sposób później nie spina.


Do tego w odniesieniu do lipca przeciętna płaca, te 6 580 zł brutto to spadek o niecałe 3 proc. Z czego to wynika i czy to jest jakiś stały trend, czy jednorazowa sytuacja?


Nie, myślę że to jest jednorazowa sytuacja. Chyba, bo tu musimy założyć pewną rzecz ze względu na niepewność sytuacji, którą mamy dookoła. To zależy jak będą działały przedsiębiorstwa, bo przypomnę, że my wchodzimy w okres takiej stagnacji, takiego spowolnienia. I może się okazać, że ten wzrost wynagrodzeń, który musiał istnieć ze względu na braki na rynku pracy, on teraz troszkę wyhamuje. Ale czy tak będzie, to dowiemy się jesienią, kiedy już do przedsiębiorstw dotrą nowe koszty związane przede wszystkim z opłatami energetycznymi.

A więc może być to wahnięcie, a może być to stała tendencja ze względu na te ograniczenia podażowe.


Mówi się o tym, że chodziło m.in. o wypłaty premii kwartalnych czy półrocznych i z tego wynikała ta wyższa średnia płaca w lipcu.


Może tak być, bo też nie wiadomo jakie koszty wynagrodzeń przedsiębiorstwa w którym okresie planują. Najczęściej oczywiście te wypłaty zwiększone idą pod koniec roku, ale może tak być, że ze względu na wyniki płaci się wcześniej. Proszę pamiętać, że licząc tę średnią nie zawsze mamy pełen obraz, bo średnia mocno zniekształca oceny tego, co się w gospodarce dzieje. Dlatego średnie wynagrodzenie jest jakimś odzwierciedleniem pełnej tendencji, ale nie przyzwyczajałbym się do niego zbyt mocno, bo jednak mediana czy większość ludzi, którzy pracują w Polsce nie osiągają takich wynagrodzeń, jak średnie.


Słyszeliśmy taką nutę niepokoju w pańskich wypowiedziach, ale jakbyśmy już teraz powiedzieli jasno, biorąc pod uwagę sytuację na świecie i kondycję przedsiębiorstw w Polsce. Czy w naszym kraju płace będą wciąż rosły? I jak tak, to w jakim tempie?


Nominalnie będą, natomiast realnie będą spadać, dopóki inflacja będzie wysoka, a przynajmniej na razie nie zapowiada się, żeby spadała. Zatem raczej liczyłbym na to, że realne wynagrodzenia będą coraz niższe.


A jak się mają średnie zarobki w Polsce do tego, co mamy w Europie? Czy wciąż mamy dużo do nadgonienia?


Oczywiście, że tak. Wynika to przede wszystkim z różnic produktywnościowych. Przypomnę, że średnia wydajność, produktywność pracownika w Polsce to ciągle połowa tego, co w Unii Europejskiej. A jeśli porównamy się do najlepiej rozwiniętych krajów Unii, czyli np. Niemiec czy Beneluksu, to jest to 1/3. Dopóki te produktywności się nie zrównają, dopóty nasze wynagrodzenia będą niższe, niż w Europie.


Skąd wynika ta niższa produktywność?


Przede wszystkim z braku inwestycji i innowacyjności naszej gospodarki. Proszę pamiętać, że produktywność rośnie dzięki inwestycjom i to inwestycjom w nowe technologie, nowe sposoby produkcji, nowe sposoby dotarcia do klientów czy surowców. W Polsce niestety inwestycje od co najmniej kilku lat są na bardzo niskim poziomie, a teraz ze względu na kryzys one pewnie jeszcze będą spadać. Zatem produktywność raczej nie będzie rosła.


Tak w odniesieniu do Europy, szybki szacunek - 6 580 zł brutto to jakieś 4730 zł na rękę mniej więcej. Przy obecnym kursie euro to jest równo 1000 euro.


Czyli bardzo nisko w porównaniu do innych krajów są te wynagrodzenia. Łatwo policzyć, bo mniej więcej w Europie Zachodniej jest to średnio 3-3,5 tys. euro miesięcznie. Zatem od kilku czy kilkunastu lat jesteśmy ciągle na tym samym poziomie i słabo doganiamy tę Unię Europejską. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni, ale tak jak powiedziałem – musi być dużo więcej inwestycji, szczególnie tych technologicznie lepszych.


Patrząc na płace bardziej regionalnie – przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Podlaskiem w lipcu wyniosło trochę ponad 5 860 zł – w lipcu, ponieważ jeszcze nie mamy pełnych danych regionalnych z GUS-u za sierpień. I tak widać, że jest to kilkaset złotych różnicy.


Zawsze tak jest. Niestety żyjemy w regionie, który przemysłowo czy produkcyjnie jest regionem słabo rozwiniętym, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Dominują sektory, które nie są oparte na wysokiej produktywności czy innowacyjności, nie mamy inwestycji zagranicznych i to skutkuje tym, że te wynagrodzenia przeciętnie są niższe. Dodatkowo, niestety będzie się to pogłębiać, bo nasz region się starzeje, wyludnia się. Młodzi ludzie wyjeżdżają w inne regiony – to też powoduje, że nie ma presji na wzrost wynagrodzeń. A zatem raczej ta tendencja utrzymuje się negatywnie.


Jak wynika z danych GUS-u, również w sierpniu o niemal 2,5 proc. wzrosło zatrudnienie w przedsiębiorstwach, licząc rok do roku. Czy na rynku faktycznie widać te oferty, czy rynek pracy jest w miarę stabilny w tych niespokojnych czasach i jak to w naszym regionie wygląda?


Z rynkiem pracy jest w ogóle ciekawa historia, dlatego że od jakiegoś czasu bezrobocie właściwie spada, można powiedzieć, że nie rośnie. Natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie to jest już gorzej. Ten wzrost zatrudnienia to przede wszystkim wzrost sezonowy – te 2,5 proc. w miesiącach poprzednich o których pan mówi to jest to sezonowość. Ja się obawiam, że teraz jesienią, ze względu na to, że sytuacja szczególnie w czynnikach produkcji jest jaka jest, to zatrudnienie nie będzie już rosło.

Paradoksalnie bezrobocie może nie rosnąć, ale zatrudnienie też może nie rosnąć, bo jak wiemy są jeszcze te ruchy wiekowe, z którymi mamy do czynienia. A więc sytuacja na rynku pracy generalnie moim zdaniem nie jest najgorsza. Natomiast byłoby dobrze, gdyby zaczęło nam rosnąć zatrudnienie właśnie w tych sektorach lepiej rozwiniętych. Czy tak będzie się działo – oby tak było, trudno to przewidywać w tej chwili. Jeśli takich ruchów nie będzie, to nasz rynek pracy będzie po prostu skostniały, będzie troszeczkę „nieinnowacyjny”, tak to nazwijmy.

A więc liczmy na to, że te zmiany innowacyjne czy technologiczne również na rynku pracy się pojawią i wymuszą pewien wzrost zatrudnienia właśnie w tych obszarach.


Pojawił się tu cień optymizmu i niech to będzie puenta tej rozmowy. Dziękuję bardzo.


Dziękuję bardzo.

| red: bsd, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
Maciej Makuszewski, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Makuszewski [wideo]

pięciokrotny reprezentant Polski
1.12.2022

"To historyczny sukces naszej reprezentacji, po 36 latach wyszliśmy z grupy. (...) Wojciech Szczęsny na pewno będzie w jedenastce tego mundialu. Myślę, że być może jest jednym z najlepszych bramkarzy w historii Mistrzostw Świata" - mówi Maciej Makuszewski.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Marcin Gliński

Sebastian Rynkiewicz [wideo]

prezes Klastra Obróbki Metali
30.11.2022

"Ucieszyła nas decyzja o zamrożeniu cen energii. Wprawdzie jest to cena znacząco wyższa w stosunku do tego, jak ceny kształtowały się w ubiegłym roku na tym poziomie, natomiast jest to radykalne zmniejszenie kosztów w stosunku do tych pików cenowych, które były na poziomie sierpnia, września" - mówi prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Źródło: mlekpol.com.pl

Edmund Borawski

prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie
29.11.2022

Ta zmiana to ewolucja, a nie rewolucja - tak o swoim odejściu po 40 latach kierowania Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol w Grajewie mówi jej prezes Edmund Borawski.


fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
29.11.2022

- W nowym budżecie, w nowych środkach europejskich będzie praktycznie około 80 mln euro więcej. Taką sytuacją mogą się poszczycić tylko cztery województwa w Polsce, w tym właśnie województwo podlaskie.

Marek Zaniewski, fot. Monika Kalicka

Marek Zaniewski

wiceprezes Związku Polaków na Białorusi
28.11.2022

"Więzienie śledcze w Grodnie, w którym przebywa Andrzej Poczobut, jest jednym z najcięższych miejsc do odsiadki na terytorium Białorusi" - mówi Marek Zaniewski.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
25.11.2022

"Nieprzewidywalność, brak stabilności w zasadach - to nas najbardziej niepokoi. Z resztą radzimy sobie w różnych okolicznościach i wierzę, że poradzimy również teraz, ale zbieg okoliczności zewnętrznych, czyli wzrost cen energii, zagrożenia covidem, nieprzewidywalność inflacyjna po prostu nas trochę przeraża" - mówi Grzegorz Jakuć.


fot. Wacław Matysek / archiwum prywatne

Wacław Matysek

rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek
24.11.2022

"Sprawa już się toczy przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po jej rozpoznaniu myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Takiej osoby pozbywamy się jak najszybciej, bo z takimi osobami po prostu nie chcemy mieć nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze" - mówił Wacław Matysek.

Jadwiga Rogoża, archiwum prywatne

Jadwiga Rogoża

z Ośrodka Studiów Wschodnich
24.11.2022

"Ukraina jest na progu katastrofy humanitarnej. Ostrzały rakietowe (...) mają na celu postawienie Ukrainy pod ścianą; zamrożenie, zagłodzenie i zmuszenie jej do jakichś ustępstw" - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok Jadwiga Rogoża.

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek [wideo]

były bramkarz Jagiellonii Białystok, Mobilna Akademia Młodych Orłów
23.11.2022

"Patrząc na historię, jak rozpoczynaliśmy wielkie turnieje, to po meczu z Meksykiem trzeba być optymistą. Niedosyt jest, ale w perspektywie całego turnieju, drzwi są cały czas otwarte" - mówi Mirosław Dymek.


foto: Monika Kalicka

Mateusz Zaremba [wideo]

z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
22.11.2022

Od 1 grudnia będą obowiązywały maksymalne stawki za energię elektryczną. Z zamrożenia cen będą mogły skorzystać małe i średnie mikrofirmy, ale do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii.

dr Wiesław Smolski, fot. Joanna Szubzda

dr Wiesław Smolski [wideo]

z Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku
21.11.2022

Eksperci podkreślają, że nowoczesne bezpieczeństwo to nowoczesny system obrony cywilnej. Czy mamy taką w Polsce?

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora, źródło PRB

Aleksandra Sadokierska i Joanna Sikora

reportażystki Polskiego Radia Białystok
18.11.2022

- Z reportażem jest tak, że zaczyna się oczywiście od tematu, od bohatera. Te tematy przychodzą do nas. Są przeróżne sytuacje, pomysłów i historii jest tysiąc - mówi Joanna Sikora, która otrzymała Grand Prix Konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za reportaż "Tola". Aleksandra Sadokierska dostała główną nagrodę w kategorii Dokument Roku na Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory".


Joanna Buźniak, fot. Paweł Wądołowski

Joanna Buźniak

naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Łomży
18.11.2022

Dziś w Łomży będą włączone syreny alarmowe - dlaczego tak się stanie? A także jak powinniśmy się zachować kiedy takie syreny usłyszymy?

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2022

- To nie jest tak, że władze Polski mogły "machać szabelką". Wykazały się bardzo daleko idącą rozwagą, co zresztą zostało docenione przez naszych sojuszników. Nikomu nie zależy na eskalacji działań wojennych - mówi o incydencie w Przewodowie prof. Bartnicki.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
16.11.2022

"System przeciwlotniczy rozwinięty teraz na terytorium całej Polski; zabezpiecza pełną obserwację terenu tylko do wysokości 3 tys. metrów. Nie ma możliwości w czasie pokoju rozstawienia stacji aktywnie działających, które by śledziły na niższym pułapie" - mówi Maksymilian Dura.


Generał Andrzej Jakubaszek, fot. Barbara Sokolińska

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.11.2022

"Powinniśmy od początku bardziej szczegółowo komunikować to, co dzieje się na granicy. Pewne sytuacje w odbiorze społecznym wynikały, być może, z niepełnych informacji jakie były przekazywane po naszej stronie, ale mieliśmy wiele rzeczy do robienia w kontekście systemu ochrony granicy" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Szewko

ekspert ds. międzynarodowych
16.11.2022

"Z całą pewnością ten fragment przestrzeni jest monitorowany od początku konfliktu przez radary i samoloty NATO, w związku z tym ustalenie trajektorii tego pocisku, skąd został wystrzelony, to jest kwestia dość krótkiego czasu" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok dr Wojciech Szewko.

Jakub Dudziak źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Jakub Dudziak

rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców
15.11.2022

- Wzrosła liczba cudzoziemców ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej lub składających wnioski uchodźcze. Takie wnioski złożyło o 30 proc. osób więcej niż w analogicznym okresu ubiegłego roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.11.2022

"Z czego wynika taka słaba pozycja w tabeli? Przede wszystkim można powiedzieć, że to niespotykany pech, bo weźmy pod uwagę ilość kontuzji w jednej tylko formacji, formacji obronnej. Czy to nie można nazwać pechem, żeby pięciu stoperów doznało kontuzji w jednej rundzie?" - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
13.11.2022

Z mojej strony nie ma takich zakusów (na zwolnienie trenera Macieja Stolarczyka - przyp. red.) - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Jagiellonii Białystok Wojciech Pertkiewicz. - Myślę, że nasz kłopot niekoniecznie tkwi w trenerze.

dr Karol Nawrocki, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Nawrocki

prezes Instytutu Pamięci Narodowej
11.11.2022

- Nadal będziemy bardzo aktywni w kwestii poszukiwań i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych i ich upamiętnień - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.


Karol Świderski, fot. Barbara Sokolińska

Karol Świderski

napastnik reprezentacji Polski
10.11.2022

Wszystko jasne. Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz ogłosił w czwartek (10.11) nazwiska 26 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata w Katarze. Wybrał ich z 47-osobowej tak zwanej szerokiej kadry.

fot. Monika Kalicka

Katarzyna Cybulska

główny specjalista do spraw ochrony powietrza w woj. podlaskim
10.11.2022

"W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych cząstki pyłu nie rozprzestrzeniają się do wyższych warstw atmosfery, tylko gromadzą się niżej ziemi i wtedy powstaje zjawisko smogu. Gdy jest mgła, to wtedy daje się to odczuć. Powietrze jest ciężkie, czuć taki zapach dymu w powietrzu" - mówi Katarzyna Cybulska.

Robert Polak, fot. Barbara Sokolińska

Robert Polak

wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP
9.11.2022

"My jako pracownicy Straży Granicznej i Policji zarabiamy najmniej w stosunku do innych urzędów" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników MSWiAP Robert Polak.


Lech Dzienis, fot. Monika Kalicka

prof. Lech Dzienis

pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw utworzenia Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis
8.11.2022

Ma to być zupełnie unikatowe miejsce na mapie Białegostoku i całego regionu - przedstawiające drewno, jego piękno i szerokie możliwości wykorzystania. W mieście ma powstać Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis.

Mariusz Błaszczak, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
8.11.2022

“Robimy wszystko żeby wzmocnić Wojsko Polskie. Jednym z elementów wzmocnienia Wojska Polskiego jest powoływanie do życia nowych jednostek wojskowych” - mówił w Radiu Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.11.2022

"Pierwszą imprezę "Biegnę dla Niepodległej" zrobiliśmy w setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 roku i od tamtej pory co roku spotykamy się z biegaczami na alei marszałka Józefa Piłsudskiego. To sobie wymarzyliśmy już kilka lat temu i tego się trzymamy. Wspólnie chcemy uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bardzo radosne święto, myślę, że tak powinniśmy zamanifestować radość" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
7.11.2022

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
4.11.2022

"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
3.11.2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?


Marcin Wroński, fot. Monika Kalicka

Marcin Wroński

zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
2.11.2022

"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu
2.11.2022

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
31.10.2022

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.


Jesus Imaz, fot. Joanna Szubzda

Jesus Imaz

napastnik Jagiellonii Białystok
30.10.2022

- Nikt nie lubi przegrywać 2:5, a szczególnie boli porażka przed własną publicznością - mówi o meczu z Legią Warszawa Jesus Imaz.

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński, fot. Marcin Gliński

ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie i koordynator kwesty
28.10.2022

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
27.10.2022

"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok