Radio Białystok | Gość | Mirosław Bielawski - prezes Polskiego Radia Białystok

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok

30.09.2022, 08:19, akt. 16:51

"Radio jest nadal najszybszym medium. Oczywiście można zapytać - a Internet? Tak, Internet owszem, ale my kiedy jakąś informację mamy, możemy ją już natychmiast podać naszym słuchaczom" - mówił w Radiu Białystok prezes rozgłośni Mirosław Bielawski.

Mirosław Bielawski, fot. Marcin Gliński
Mirosław Bielawski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Mirosławem Bielawskim rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok dziś Dzień otwarty. O historii Radia Białystok i nie tylko z prezesem Mirosławem Bielawskim rozmawia Grzegorz Pilat.


Grzegorz Pilat: To jest absolutnie wyjątkowy dzień w naszej rozgłośni, bo po latach przerwy, w sumie jeżeli dobrze liczę, to po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, znowu zapraszamy do nas naszych słuchaczy. Ludzi, którzy chcą zobaczyć jak pracujemy, jak powstaje program Polskiego Radia Białystok. To też okazja, by złożyć życzenia z okazji kolejnych urodzin, ale o tych wszystkich szczegółach porozmawiamy już za chwilę. Które to urodziny? To już pytanie do naszego porannego gościa. Jest nim prezes Polskiego Radia Białystok Mirosław Bielawski. Dzień dobry panie prezesie.


Mirosław Bielawski: Dzień dobry panu, dzień dobry wszystkim słuchaczom.


No to ile my już mamy lat panie prezesie?

78, a wcale nie wygląda. Już się przygotowujemy na 80., które będą za dwa lata.


78. urodziny, to bardzo wyjątkowa data w naszej historii, szczególnie w kontekście ostatnich lat. Rokrocznie spotykaliśmy się z naszymi słuchaczami. Przez wiele miesięcy się nie udawało, dziś z powrotem naszych gości zapraszamy. Co zobaczą ci, którzy się pojawią dzisiaj w Polskim Radiu Białystok? Na co mogą liczyć?

Przede wszystkim zapraszamy, by nas odwiedzić. Ci, którzy nas nie znają, będą mogli z nami się poznać, ale też zobaczyć jak pracujemy. A może chwilę z nami razem popracować.


Zaprosimy państwa między innymi do naszego największego studia, studia Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Zobaczycie gdzie powstają koncerty na żywo. Do koncertów na żywo za chwilę jeszcze wrócimy, ale będziemy mogli też pokazać między innymi newsroom. To takie magiczne słowo. Co to jest panie prezesie?

To jest serce radia. Tam powstają informacje, tam są przetwarzane, tam są przygotowane do tego, żeby jak najlepiej, najsprawniej, najrzetelniej podać naszym słuchaczom. Bo radio jest nadal najszybszym medium. Oczywiście można zapytać - a Internet? Tak, Internet owszem, ale my kiedy jakąś informację mamy, możemy ją już natychmiast podać naszym słuchaczom. Tak chociażby jak wczoraj rano, ktoś ze słuchaczy zauważył, że po Białymstoku jeżdżą piaskarki z pługami, obwieszczają chyba początek zimy. Oby to się sprawdziło kiedy rzeczywiście spadnie śnieg albo będą oblodzone jezdnie.


Trzymamy mocno kciuki. Skoro są już teraz, to może wtedy też będą. Czas płynie, wszystko się zmienia. Polskie Radio Białystok także się zmienia, wychodzimy coraz śmielej do naszych słuchaczy - już nie tylko radiowych, ale także internetowych. Mówię tutaj o rozmowach wideo, ale pojawiły się też na naszej stronie podcasty. Porozmawiajmy o tych nowinkach.

Oczywiście radio to przede wszystkim antena, tu i teraz, to co możemy natychmiast podać i towarzyszyć ludziom w ich codziennym życiu, być z naszymi słuchaczami. Obojętnie czy są w domu, w pracy czy chociażby - najczęściej teraz w samochodach - jadąc do pracy czy odwożąc jeszcze dzieci do szkoły. Jest też taka możliwość - i to właśnie dobrodziejstwo Internetu, że możemy nasze audycje albo specjalne materiały, rozmowy przygotowane dla naszych słuchaczy - dać właśnie w formie chociażby podcastów. 

Słuchacze mogą sięgać do tych rozmów, do tych materiałów kiedy tylko chcą. 


W dzisiejszych czasach nie mamy zbyt dużo czasu na to, żeby non stop słuchać radia, a przecież na naszej antenie wciąż jest coś ciekawego. My codziennie podajemy bardzo ciekawe informacje, bardzo ciekawe audycje i można dzięki Internetowi właśnie do nich wrócić. Co wśród podcastów znajdziemy?

Wszystko to, co na naszej antenie się ukazuje albo przynajmniej te rzeczy, które chcemy zachować i podać naszym słuchaczom do odsłuchania kiedy tylko będą sobie życzyli. 

Mamy wszystko - audycje o podróżach, małych i dużych, rozmowy z ciekawymi ludźmi. Też trochę gotowania, trochę towarzyszenia w różnych innych sytuacjach. Audycje poradnikowe, edukacyjne. 


Pierwszą rzeczą, którą się robi po wstaniu, jest ustawienie wody na gazie, na kawę bądź herbatę - potem drugą rzecz jaką robimy - uruchamiamy radio. Dziś możemy włączyć sobie podcast - np. o gotowaniu - i słuchać go w kuchni. 

Radio - czy w takiej formie tradycyjnej, analogowej lub cyfrowej, albo w formach podcastowych jest czymś niesamowitym. To, co mi najbardziej w radiu się podoba, to to, że mogę robić coś w danym czasie i sobie włączyć radio i słuchać. Ktoś do mnie mówi, opowiada o czymś i to jest fantastyczne. Nie muszę angażować rąk, wzroku, nie muszę klikać. Po prostu siadam i słucham.  


Zapraszamy naszych słuchaczy na wyjątkowy niedzielny koncert właśnie w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Zapraszamy w najbliższą niedzielę o 18:05 tych którzy już wygrali wejściówki, tych którzy zostali zaproszeni. Ale jeśli komuś się nie uda teraz, to niemal co niedzielę mamy jakieś koncerty. Chociażby jeszcze do końca roku będziemy gościć laureatów Niebieskiego Mikrofonu, naszego konkursu dla zespołów tutaj z regionu. 

Naszą przewagą tutaj jest to, że oprócz tego, że podajemy informacje z kraju i ze świata, to przede wszystkim jesteśmy radiem regionalnym i skupiamy się na informacjach z regionu. I towarzyszymy państwu szczególnie wtedy, kiedy są korki, kiedy są jakieś trudne sytuacje.

Można od razu włączyć radio i uzyskać najświeższe informacje, żeby można było bezpiecznie, wygodnie poruszać się po mieście, po regionie. 


I żeby się dowiedzieć tego, co się na przykład właśnie wydarzyło. To co - chyba możemy to obiecać naszym słuchaczom na koniec.  

Możemy obiecać i możemy zachęcić tych wszystkich młodych ludzi, którzy marzą o karierze dziennikarskiej, a jest to fantastyczna dziedzina pracy, jest to fantastyczny zawód, do tego żeby spróbowali przyjść do nas. Może wybierzemy. Nabór trwa cały czas.


Czekamy na was młodzi ludzie - ale nie tylko ci młodzi. Także ci, którzy są ciekawi świata, którzy chcieliby może poznać po prostu naszą pracę. To już w kontekście dni otwartych Polskiego Radia Białystok.

Zapraszamy bardzo i z okazji naszych urodzin naszym słuchaczom życzymy wszystkiego najlepszego, najlepszego odbioru z Polskim Radiem Białystok.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.


Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.

Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.


dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.

Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.


fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.


dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.

fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 


Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.

Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.

gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok