Radio Białystok | Gość | Aleksy Szota [wideo] - dziennikarz, redaktor naczelny portalu Hrodna.life

Aleksy Szota [wideo]

dziennikarz, redaktor naczelny portalu Hrodna.life

9.02.2023, 08:39, akt. 18:04

- Świat już dawno zmęczył się Białorusią, a teraz wygląda na to, że nawet trochę zmęczył się wojną na Ukrainie. To zbyt długo trwa i są inne problemy w tym bogatym świecie zachodnim, który mógłby pomóc.

Aleksy Szota, fot. Joanna Szubzda
Aleksy Szota, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Aleksym Szotą rozmawia Źmicier Kościn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

8 lat kolonii karnej dla grodzieńskiego dziennikarza i jednego z liderów Związku Polaków na Białorusi. 16 i 14 lat kolonii dla tzw. "partyzantów kolejowych". Na Białorusi sądy Łukaszenki wydają kolejne drastyczne wyroki dla opozycjonistów.

O sytuacji za naszą wschodnią granicą z Aleksym Szotą, dziennikarzem, redaktorem naczelnym portalu Hrodna.life, rozmawia Źmicier Kościn.


Źmicier Kościn: Wczoraj zdjęcie Andrzeja Poczobuta obiegło cały świat. Czy rozpoznał pan na tym zdjęciu swojego kolegę?


Aleksy Szota: Oczywiście. Nie ma wątpliwości, że więzienie nie robi nikogo zdrowszym czy piękniejszym, ale ten wzrok, pogląd Andrzeja pełen dumy, godności, siły i bezlitosny dla wrogów poznam wszędzie. To jest cały czas ten sam Andrzej. I bardzo mnie cieszy, że mogę go zobaczyć nawet w taki sposób.


Jak pan ocenia ten wyrok i sam proces?


Trudno ocenić proces, którego nie mogliśmy w żaden sposób obserwować. Kilka dni temu komitet śledczy obwodu grodzieńskiego wydał statystykę za 2022 r., z której wynika, że w sądach tego rejonu było zero wyroków ułaskawiających, czyli każdy proces, który był prowadzony przez grodzieńskich śledczych, kończył się więzieniem dla tego nieszczęśnika, który był podejrzewany.

Jeżeli chodzi o procesy polityczne, to nikt nie miał wątpliwości, jak się to skończy. Powiem nawet, że ja bym się nie zdziwił, gdyby dostał 12 lat. On dostał mniej niż mógł. Proces był nieuczciwy od samego początku. Andrzej niczemu nie jest winien, a na pewno nie tego najbardziej śmiesznego według mnie, dziwnego oskarżenia o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i o rehabilitację nazizmu. Teraz wszędzie na Białorusi Armia Krajowa jest porównywana z nazistami, ale to jest temat na osobną rozmowę.


Andrzej Poczobut jest jednym z prawie 1,5 tys. białoruskich więźniów politycznych. W tej chwili w Mińsku dobiega końca proces pokojowego noblisty Alesia Bialackigo i jego kolegów z organizacji Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Kolejne osoby są zatrzymywane i dostają wyroki. Kiedy reżim się zatrzyma? Aktywnych protestów przecież już nie ma na ulicach białoruskich miast.


On się nie zatrzyma. Wykluczam taką możliwość, bo to jest świetna nowa skocznia dla kariery wielu współpracowników tego bloku siłowego - śledczych, milicjantów, sędziów. Oni znaleźli na to sposób, bo łapać niezgodnych z Łukaszenką można długo. Dopiero teraz w 2023 r. są opracowywane w miarę masowo zdjęcia z 2020 r. Ich jest mnóstwo, jest wideo.

Można złapać co drugiego, trzeciego Białorusina i wsadzić do więzienia i będą nawet do wody na jego protesty. Ludzie robią sobie na tym kariery, sędziowie, śledczy, prokuratorzy - na krwi ludzi. Bo siedzenie w więzieniu to nie są wczasy. Ludzie w białoruskich więzieniach są torturowani. Nie tak, że ktoś ich bije codziennie, sam pobyt tam to są tortury nawet według prawa międzynarodowego.

I dalej ci sędziowie, prokuratorzy i śledczy będą wyłapywać ludzi i wsadzać do więzienia. To się niestety nie skończy. Będzie tylko więcej.


Liderzy białoruskich sił demokratycznych przyznają, że o wojnie na Ukrainie i Białorusi na arenie międzynarodowej prawie się nie mówi. Wielu ekspertów uważa, że przyszłość demokratycznej Białorusi jest bezpośrednio uzależniona od przyszłości niepodległej i wolnej Ukrainy. Zgadza się pan z takim stwierdzeniem?


Oczywiście. Nie ma wątpliwości. Tylko problem z tym, że świat się już dawno zmęczył Białorusią, a teraz wygląda na to, że nawet wojną na Ukrainie się trochę zmęczył. To zbyt długo trwa i są inne problemy w tym bogatym świecie zachodnim, który mógłby pomóc.

Najważniejszy jest tu wpływ Rosji. Gdyby nie Rosja, to Łukaszenka by nawet nie zainstalował swojego reżimu autorytarnego w 1996 roku. Potem nie przeszedłby 2001 czy 2010 roku. Każde wybory, każdy kryzys albo niewydolność ekonomiczna tego reżimu, która jest stała, zawsze były wspierane przez Rosję. Gdyby nie Rosja, może trzy lata temu nasza rewolucja by się udała.

Więc tak, zwycięstwo Ukrainy i w jakiś sposób osłabienie Rosji to jest jeden z wymogów na to, żeby nam się udało.


W styczniu białoruskie niezależne media obiegła petycja podpisana przez około 60 członków rodzin więźniów politycznych. Wzywają oni do rozmów z reżimem i uwolnienie - przykładem ukraińskich jeńców wojennych - zakładników reżimu Łukaszenki. Uwolnienie więźniów w zamian ze zdjęcie sankcje to chyba najbardziej znana taktyka Łukaszenki w relacjach z Zachodem. Czy tym razem takie rozmowy są realne i czy będą zaakceptowane przez społeczeństwo białoruskie?


Łukaszenka jest mistrzem takiej gry. Już wiele razy brał zakładników, wymieniał ich na zniesienie sankcji czy jakieś preferencje ekonomiczne. Czy to się uda tym razem? Trudne pytanie. Ja jestem przekonany, że takie rozmowy oczywiście są prowadzone. Na pewno ze strony Polski są prowadzone w sprawie Andrzeja, może też przez inne państwa. To są rzeczy niepubliczne. Z jednej strony zawsze mówimy, że nie prowadzimy rozmów z terrorystami, ale każde państwo prowadzi rozmowy z terrorystami, jeżeli chodzi o ich obywateli albo ludzi dla nich ważnych.

Rozumiem też bliskich więźniów politycznych. I oczywiście myślę, że warto płacić prawie każdą cenę za to, żeby ludzie się nie męczyli, za to, żeby ludzie nie przebywali codziennie w warunkach porównywalnych do tortur.

Czy Łukaszenka pójdzie na to? Co można mu zaproponować? Czym jest zainteresowany? Czy Zachód ma coś dla niego do zaoferowania? Przecież nawet teraz analitycy mówią, że te sankcje tak naprawdę do końca nie działają. Dla wielu osób jest okej i społeczeństwo jest w miarę zadowolone z tej sytuacji, która jest teraz. Nie jest to do końca Korea Północna a Łukaszenka na pewno jest w sytuacji dla siebie zadowalającej.

Co więcej może mu dać Zachód niż da mu Putin? To jest najważniejsze pytanie, na które trzeba odpowiedzieć. Jeżeli to będzie coś namacalnego, a on jest człowiekiem w miarę rozsądnym, na pewną umie liczyć, to wtedy oczywiście kogoś wypuści. Tylko ja nie mam pojęcia, co można mu zaoferować.


Jakiś czas temu Aleksander Łukaszenka zaproponował Białorusinom, którzy uciekli z kraju, aby wrócili i po weryfikacji przez specjalną komisję oraz publicznych przeprosinach zaczęli nowe życie w ojczyźnie. Skorzysta pan z zaproszenia reżimu?


Pomyślałem o tym od razu, przede wszystkim, żeby napisać taki list i zrobić z tego materiał dziennikarski. Trudne pytanie. Wielu ludzi chciałoby wrócić. Wiadomo, że w naszym fachu dziennikarskim każdy, kto wróci - na przykład ja, może szybko znaleźć się na miejscu Andrzeja Poczobuta albo obok niego w sąsiedniej celi.

Skład tej komisji jest bardzo dziwny - blok siłowy, propagandyści z telewizji plus w ogóle jakieś dziwne osoby. To, jak to jest zrobione z punktu widzenia prawnego, mnie zniechęca. To jest bardzo dziwny organ utworzony jedną decyzją jednej osoby, w skład którego wchodzą niekompetentni nie-eksperci, więc ja bym nie chciał, żeby takie osoby przesądzały o moim losie.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Gość 12.05.2025

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
11.05.2025

Już w najbliższą niedzielę będą wybory prezydenckie. Na razie żaden z sondaży nie przewiduje byśmy prezydenta wybrali w pierwszej turze.

Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.


Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.


dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.


Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.


Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.


Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.


Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.


Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.


Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok