Radio Białystok | Gość | Siarhiej Vieramiejenka [wideo] - z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji

16.05.2023, 07:53, akt. 12:21

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda
Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Siarhiejem Vieramiejenką rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Aleksander Łukaszenka pojawił się po raz pierwszy publicznie od niemal tygodnia. Mówi się o złym stanie zdrowia przywódcy białoruskiego reżimu. Jak jest faktycznie i jakie może mieć to konsekwencje?

Z Siarhiejem Vieramiejenką z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Naszym gościem jest Siarhiej Vieramiejenka z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji. Na początku wyjaśnijmy, dlaczego z białostockich struktur, a nie z grodzieńskich.


Siarhiej Vieramiejenka: Wcześniej byłem przewodniczącym grodzieńskiej struktury Białoruskiej Chrześcijańskiej  Demokracji, ale musiałem wyjechać prawie dwa lata temu, ponieważ groziło mi więzienie z przyczyn politycznych, bardzo długie więzienie - jakieś 10-12 lat, więc wyjechałem do Polski taką niekrótką drogą, bo przejechałem prawie 3 tys. km.


Dlatego że przez polsko-białoruską granicę nie mógłby pan się przedostać.


Tak. Nie byłem oficjalnie poszukiwany, ale miałem informacje, że jak mnie złapią, to będzie sprawa.


Przejdźmy do spraw bieżących. Od parady zwycięstwa w Moskwie dyskutuje się na temat stanu zdrowia przywódcy białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki. Nie zabrał on wtedy głosu, nie uczestniczył w obiedzie z Władimirem Putinem. Był w wyraźnie złej formie. Wczoraj opublikowano pierwsze zdjęcia i krótkie nagranie. Co się dzieje z białoruskim dyktatorem?


Jego choroby to zawsze była wielka tajemnica. Jakaś informacja wychodziła do środków masowego przekazu, ale bardzo mała. Myślę, że ta choroba, która ostatnio go dotknęła, jest bardzo poważna. Ale, jak widzimy, znowu wychodzi, znowu go pokazują. A może nie jego? Może sobowtóra?


Jeżeli to jest Łukaszenka, to trzeba przyznać, że nie był w dobrej formie.


On nigdy nie był w najlepszej formie, bo tyle lat być dyktatorem, to bardzo ciężka sprawa.


A co się mówi o przyczynie złego stanu zdrowia Łukaszenki?


To jest ukrywane niestety, mamy bardzo mało informacji. Myślę, że on ostatnio miał bardzo ciężkie przeżycia związane z protestami w Białorusi w 2020 roku. To bardzo uderzyło w jego zdrowie. I teraz jest taka sytuacja, kiedy Łukaszenka rozumie, że Putin i Rosja już prawie przegrali, ale on niestety już ma bardzo małe szanse, żeby złagodzić tę sytuację, w której jest.


Jakie są nastroje na Białorusi, szczególnie wśród antyłukaszenkowskiej opozycji, w związku ze stanem zdrowia dyktatora?


W Białorusi teraz jest bardzo złożona sytuacja. Musimy zrozumieć, że tam mogą zatrzymać człowieka za połączenie białych i czerwonych kolorów w ubiorze, za to, że rozmawia po białorusku. To jest prawdziwa okupacja. I te nastroje protestacyjne naturalnie trochę przycichły. Jest partyzantka. Działa oczywiście polityczna opozycja, ale bardzo cicho i bardzo niezauważalnie.


Pytam o stan zdrowia i nastroje związane z tym, bo słyszy się, że wiele osób wiąże nadzieje z tym, że Aleksander Łukaszenka prędzej czy później odejdzie. Ale wielu analityków zwraca uwagę, że śmierć Łukaszenki wcale nie musiałaby oznaczać czegoś dobrego dla Białorusi. Wręcz przeciwnie, mogłoby to pchnąć Białoruś jeszcze bardziej w stronę Rosji.


Dla mnie to może trochę takie fałszywe nadzieje, bo niestety Łukaszenka zrobił prawie wszystko, żeby Białoruś przeszła pod kontrolę Rosji. Łukaszenka faktycznie jest teraz administratorem, jest kierownikiem tej okupacyjnej administracji i wszystko opiera się na nim. Rosja nie okupuje Białorusi całkowicie, tylko tak, że ma swojego człowieka, który przez białoruski OMON, przez białoruskie siły zbrojne itd. kontroluje to terytorium, ale z pomocą sił rosyjskich.


Czy jest zatem jakaś szansa dla Białorusi, żeby przyłączyła się do świata zachodniego?


Zawsze jest szansa. Białoruś jest bardzo ważnym państwem dla Europy, też dla Ukrainy, bo musimy pamiętać, że bez okupacji Białorusi nie byłoby okupacji Ukrainy.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Doszło do tego w niemieckim Akwizgranie podczas wręczenia ukraińskiemu przywódcy nagrody Karola Wielkiego. Politycy zostali przedstawieni przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Czy to spotkanie ma jakieś szczególne znaczenie?


Moim zdaniem to jest bardzo ważny sygnał i liczę, że wszystkie białoruskie siły demokratyczne powinny być gotowe do tego, że raptem coś się zmieni w Białorusi. To mogą być różne scenariusze. Pierwszy, o którym mówiliśmy teraz, to oczywiście śmierć dyktatora. Jako siły demokratyczne musimy być gotowi na to, co będzie dalej.


Wcześniej Wołodymyr Zełenski nie kontaktował się z białoruską opozycją. Przynajmniej nie mówił o tym oficjalnie. Raczej starano się utrzymywać oficjalne kanały dyplomatyczne z białoruskim reżimem. Co się zmieniło?


Myślę, że Ukraińcy zrozumieli, że Białorusini nie są wrogami. Niestety z terytorium Białorusi leciały rakiety, maszerowały jednostki wojskowe, ale to nie nasze jednostki, to nie nasze rakiety. Białorusini w większości wspierają Ukrainę. To było widać w 2014 roku, podczas okupacji Krymu. Białorusini zawsze byli po stronie demokratycznego świata, zawsze po stronie Ukrainy.


Wciąż reżim białoruski, pod rękę z kremlowskim, podgrzewa kryzys migracyjny na wschodniej granicy Unii Europejskiej, m.in. na polsko-białoruskiej. Jak ten temat jest przedstawiany teraz w białoruskich mediach, tych oficjalnych? Czy on tam jeszcze żyje, czy te działania są prowadzone po cichu?


W białoruskich mediach zawsze o tym mówi się w sposób propagandowy. Pokazuje się, że niby ludzie ze Wschodu chcą wyjechać do kraju wolnego. Ale ja myślę, że jeżeli człowiek chciałby wyjechać do Europy, to mógłby to zrobić np. tak jak ja. Nie tak, żeby szturmować płot i rzucać kamieniami w Straż Graniczną.


Czy ten temat będzie wciąż aktualny? Czy kryzys migracyjny wciąż będzie podsycany przez Białoruś?


Będzie aktualny, dopóki Łukaszenka będzie przy władzy, dopóki będzie Putin.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok