Radio Białystok | Gość | Kaciaryna Dzierman [wideo] - Białoruska Diaspora Białegostoku

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku

26.05.2023, 08:33, akt. 11:38

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska
Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Kaciaryną Dzierman rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizują protesty pod konsulatem czy akcje pomocowe skierowane do więźniów politycznych i ich rodzin. Białoruscy imigranci mieszkający w Białymstoku cały czas starają się rozpowszechniać wiedzę na temat tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ostatnia ich akcja to pisanie listów do więźniów politycznych. O tej inicjatywie, ale też o kolejnych planowanych projektach z Kaciaryną Dzierman rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: W Polsce obchodzimy Dzień Matki. Mamy dostają dziś życzenia, prezenty. W tym samym czasie setki białoruskich kobiet latami nie widziały swoich bliskich. Część z nich nawet nie wie, co się dzieje z ich córkami i synami. 



Kaciaryna Dzierman: To jest okropna sytuacja, to jest tragedia. Takich dzieci jest bardzo dużo. Kobiety są skazywane na wyroki po 8-10 lat więzienia. Nikt nie patrzy na to, że mają dzieci. Myślę, że zetkniemy się z następstwami tego za kilka lat, bo w życiu każdego dziecka taka sytuacja jest traumatyczna, a każda trauma zmienia człowieka i robi mu dużo problemów. Mam taką znajomą, która była w więzieniu, udało się jej później uciec, ale kiedy pisała listy do swojego syna, on nie wierzył, że to są listy od niej. Kiedy wróciła, to powiedział: "Mamo, ja myślałem, że ciebie zabili, a te listy to ktoś do mnie pisał". Takich dzieci jest bardzo dużo. To jest tragedia. 



Na ostatniej pikiecie pod konsulatem białoruskim w Białymstoku spotkałem taką mamę, której syn został w więzieniu. Cała rodzina uciekła, a syn został w więzieniu. To jest ból nie do opisania.



Tak, ja znam tę kobietę, to jest naprawdę ogromny ból. Ona zawsze o tym mówi. Wczoraj pisaliśmy list do jej syna, który ma urodziny 1 czerwca, więc też składaliśmy życzenia urodzinowe. Dostał w ogóle ogromny wyrok po artykule terrorystycznym, bo wiadomo, że teraz na Białorusi to każdy sumienny człowiek jest terrorystą albo ekstremistą. Dużo jest takich osób, których bliscy siedzą w więzieniu na Białorusi. 



Białoruska Diaspora Białegostoku to państwo, czyli ludzie, którzy przyjechali tutaj z Białorusi kilka, kilkanaście lat temu. Organizujecie różne akcje, w tym na przykład akcję pisania listów do osób, które siedzą w białoruskich więzieniach. Jest nadzieja, że te listy dojdą, że oni otrzymają te listy?



Nie ma wielkiej nadziei. Wcześniej te listy dochodziły, ludzie otrzymywali. Teraz to jest tak, że jak prawa nie ma, to nikt tam się nie krępuje tym, żeby tych listów nie przekazywać. Więc powstaje pytanie, dlaczego piszemy? Piszemy do wszechświata. Cenzor i inne osoby, które pracują w więzieniu, powinny też widzieć, że ciągle trwa wsparcie tych ludzi, że solidarność białoruska wciąż trwa. Niektórzy więźniowie polityczni otrzymują te listy.  



Dlaczego to wszystko robicie? To są nie tylko listy, to są pikiety pod konsulatem, nawet akcje rowerowe - najbliższa w niedzielę. Po co się spotykacie? Po co te wszystkie akcje? 



Chcemy pokazać ludziom, pokazać też Europie i Polsce, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. To nadal. Nadal trwa terror, trwają represje. Codziennie na Białorusi jest zatrzymywanych 21 osób. To jest taki średni wskaźnik, bywa więcej, bywa mniej. To jest też rola integracji, bo dużo osób opuściło Białoruś, tutaj nie mają bliskich. Bliscy tam zostali. Więc spotykamy się, żeby się zjednoczyć, żeby być razem. 

Pamiętam, że kiedyś przyszła pewna kobieta na akcję, wzięła naszą narodową flagę i była taka szczęśliwa. Powiedziała: "Boże, jak ja marzyłam, by potrzymać tę flagę", bo na Białorusi nie mogą tego zrobić. Zdarzyło mi się słyszeć od Polaków, takie słowa, że: "a co tam na Białorusi, przecież już nic tam się nie dzieje. Ludzie po prostu uciekają i kłamią, że uciekają od represji. Tam już nic takiego nie ma". Więc chcemy przypomnieć, że niestety nic się nie zakończyło. Tysiące ludzi siedzi w więzieniach, często ich rodziny zostają pozbawieni finansów, nie biorą ich do pracy. To, co tam się dzieje, to nadal trwa. 



Jeżeli ktoś chciałby pomóc, w jakiś sposób, mógłby przekazać jakąś nawet symboliczną pomoc tym, którzy siedzą w białoruskich więzieniach albo ich rodzinom, które są tutaj? 



Po pierwsze chcę podziękować w ogóle Polakom za wsparcie, bo my to czujemy. To jest dla nas niezwykle ważne. W Białymstoku ani razu nie zdarzyło mi się zetknąć z jakimś nieporozumieniem. Ludzie nas wspierają tak, jak mogą. 



Co można zrobić? Zapraszam, przychodźcie na nasze akcje, na wiece poparcia więźniów politycznych, okazujcie swoją solidarność. Jeżeli ktoś chce pomóc konkretnej rodzinie więźnia politycznego, też jest taka możliwość.



Można do mnie napisać albo się ze mną skontaktować. Mogę dać nawet namiary na takie rodziny. Jesteśmy w kontakcie z rodzinami więźniów politycznych. 



Mówiąc o tych historiach osobistych, ciężko też uniknąć ogólnopolitycznego kontekstu. W tym tygodniu białoruskie władze ułaskawiły Romana Protasiewicza, którego wcześniej sąd skazał na osiem lat kolonii karnej. Jak pani to ocenia? To jest gest Łukaszenki w stronę Zachodu? Znowu chce jakiejś normalizacji? Znowu ma nadzieję, że Zachód będzie chciał z nim rozmawiać?



Czy ułaskawienie jednego człowieka jest wskaźnikiem? Moim zdaniem nie. Zdania co do Romana Protasiewicza są bardzo podzielone. Część osób krytykuje go za to, że nie miał w sobie mocy, żeby przeciwdziałać, żeby nie mówić tego, co powiedział. Mamy tysiące ludzi, których nie udało się złamać. Ja go nie mogę oceniać. 



Nikt z nas nie był w takiej sytuacji.



Jego sytuacja przypomina mi sytuację głównego bohatera z książki Orwella "Rok 1984". Można złamać osobę. Są tysiące sposobów i ludzi, którzy się zajmują. Są w tym fachowcami. Czy człowiek, mając nastawiony na wprost niego pistolet, nie powie takich rzeczy, jak on powiedział? Nie mam prawa go osądzać. 



Z drugiej strony żona Alesia Bialackiego informuje, że od kilku miesięcy nie ma z nim kontaktu. 



Niestety taka sytuacja dotyczy nie tylko Bialackiego, ale też Mikałaja Statkiewicza, Viktora Babariko i dużej ilości więźniów politycznych. My nie wiemy, co się tam dzieje. Odnośnie Viktora Babariko wiadomo, że on dostał jakiegoś urazu, że był zaatakowany, że miał jakąś ranę ciętą, ale nikt o niczym nie wie. Niestety oni mogą sobie pozwolić na to, by nikogo nie informować. W ogóle mamy wątpliwości, czy ten człowiek żyje. Wcale to nie będzie zaskoczeniem, jeżeli ukrywają przed nami, że ktoś został zamordowany, już nie żyje. 



Na koniec jeszcze wróćmy na nasze białostockie podwórko. Kiedy i jakie planujecie najbliższe akcje, podczas których można wesprzeć tych, którzy cierpią?



Najbliższa akcja odbędzie się dzisiaj - wiec poparcia Andrzeja Poczobuta. Można przyjść na ul. Elektryczną 9 o 18:000 wieczorem i podtrzymać na duchu nie tylko Andrzeja Poczobuta, ale wszystkich więźniów politycznych, którzy siedzą w więzieniu. Planujemy też w niedzielę wycieczkę rowerową z naszymi flagami. Sporo się dzieje, dość często robimy różne akcje, różne aktywności. Mamy profil na Facebooku, więc jeżeli ktoś ma ochotę, to proszę obserwować, tam są wszystkie informacje. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"ŚLADAMI PAMIĘCI — Spacer po Cmentarzu Farnym"
prof. Daniel Boćkowski gościem Rozmowy Dnia, źródło: PRB

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
5.11.2024

Amerykanie wybierają prezydenta. Kto wygra wyścig o Biały Dom - Kamala Harris czy Donald Trump? W środę, 6 listopada o 8:10 rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.


Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
3.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.


Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.


Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.


Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.


Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.


Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.


Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok