Radio Białystok | Gość | Kaciaryna Dzierman [wideo] - Białoruska Diaspora Białegostoku

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku

26.05.2023, 08:33, akt. 11:38

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska
Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Kaciaryną Dzierman rozmawia Michał Stepaniuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizują protesty pod konsulatem czy akcje pomocowe skierowane do więźniów politycznych i ich rodzin. Białoruscy imigranci mieszkający w Białymstoku cały czas starają się rozpowszechniać wiedzę na temat tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ostatnia ich akcja to pisanie listów do więźniów politycznych. O tej inicjatywie, ale też o kolejnych planowanych projektach z Kaciaryną Dzierman rozmawia Michał Stepaniuk.


Michał Stepaniuk: W Polsce obchodzimy Dzień Matki. Mamy dostają dziś życzenia, prezenty. W tym samym czasie setki białoruskich kobiet latami nie widziały swoich bliskich. Część z nich nawet nie wie, co się dzieje z ich córkami i synami. 



Kaciaryna Dzierman: To jest okropna sytuacja, to jest tragedia. Takich dzieci jest bardzo dużo. Kobiety są skazywane na wyroki po 8-10 lat więzienia. Nikt nie patrzy na to, że mają dzieci. Myślę, że zetkniemy się z następstwami tego za kilka lat, bo w życiu każdego dziecka taka sytuacja jest traumatyczna, a każda trauma zmienia człowieka i robi mu dużo problemów. Mam taką znajomą, która była w więzieniu, udało się jej później uciec, ale kiedy pisała listy do swojego syna, on nie wierzył, że to są listy od niej. Kiedy wróciła, to powiedział: "Mamo, ja myślałem, że ciebie zabili, a te listy to ktoś do mnie pisał". Takich dzieci jest bardzo dużo. To jest tragedia. 



Na ostatniej pikiecie pod konsulatem białoruskim w Białymstoku spotkałem taką mamę, której syn został w więzieniu. Cała rodzina uciekła, a syn został w więzieniu. To jest ból nie do opisania.



Tak, ja znam tę kobietę, to jest naprawdę ogromny ból. Ona zawsze o tym mówi. Wczoraj pisaliśmy list do jej syna, który ma urodziny 1 czerwca, więc też składaliśmy życzenia urodzinowe. Dostał w ogóle ogromny wyrok po artykule terrorystycznym, bo wiadomo, że teraz na Białorusi to każdy sumienny człowiek jest terrorystą albo ekstremistą. Dużo jest takich osób, których bliscy siedzą w więzieniu na Białorusi. 



Białoruska Diaspora Białegostoku to państwo, czyli ludzie, którzy przyjechali tutaj z Białorusi kilka, kilkanaście lat temu. Organizujecie różne akcje, w tym na przykład akcję pisania listów do osób, które siedzą w białoruskich więzieniach. Jest nadzieja, że te listy dojdą, że oni otrzymają te listy?



Nie ma wielkiej nadziei. Wcześniej te listy dochodziły, ludzie otrzymywali. Teraz to jest tak, że jak prawa nie ma, to nikt tam się nie krępuje tym, żeby tych listów nie przekazywać. Więc powstaje pytanie, dlaczego piszemy? Piszemy do wszechświata. Cenzor i inne osoby, które pracują w więzieniu, powinny też widzieć, że ciągle trwa wsparcie tych ludzi, że solidarność białoruska wciąż trwa. Niektórzy więźniowie polityczni otrzymują te listy.  



Dlaczego to wszystko robicie? To są nie tylko listy, to są pikiety pod konsulatem, nawet akcje rowerowe - najbliższa w niedzielę. Po co się spotykacie? Po co te wszystkie akcje? 



Chcemy pokazać ludziom, pokazać też Europie i Polsce, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. To nadal. Nadal trwa terror, trwają represje. Codziennie na Białorusi jest zatrzymywanych 21 osób. To jest taki średni wskaźnik, bywa więcej, bywa mniej. To jest też rola integracji, bo dużo osób opuściło Białoruś, tutaj nie mają bliskich. Bliscy tam zostali. Więc spotykamy się, żeby się zjednoczyć, żeby być razem. 

Pamiętam, że kiedyś przyszła pewna kobieta na akcję, wzięła naszą narodową flagę i była taka szczęśliwa. Powiedziała: "Boże, jak ja marzyłam, by potrzymać tę flagę", bo na Białorusi nie mogą tego zrobić. Zdarzyło mi się słyszeć od Polaków, takie słowa, że: "a co tam na Białorusi, przecież już nic tam się nie dzieje. Ludzie po prostu uciekają i kłamią, że uciekają od represji. Tam już nic takiego nie ma". Więc chcemy przypomnieć, że niestety nic się nie zakończyło. Tysiące ludzi siedzi w więzieniach, często ich rodziny zostają pozbawieni finansów, nie biorą ich do pracy. To, co tam się dzieje, to nadal trwa. 



Jeżeli ktoś chciałby pomóc, w jakiś sposób, mógłby przekazać jakąś nawet symboliczną pomoc tym, którzy siedzą w białoruskich więzieniach albo ich rodzinom, które są tutaj? 



Po pierwsze chcę podziękować w ogóle Polakom za wsparcie, bo my to czujemy. To jest dla nas niezwykle ważne. W Białymstoku ani razu nie zdarzyło mi się zetknąć z jakimś nieporozumieniem. Ludzie nas wspierają tak, jak mogą. 



Co można zrobić? Zapraszam, przychodźcie na nasze akcje, na wiece poparcia więźniów politycznych, okazujcie swoją solidarność. Jeżeli ktoś chce pomóc konkretnej rodzinie więźnia politycznego, też jest taka możliwość.



Można do mnie napisać albo się ze mną skontaktować. Mogę dać nawet namiary na takie rodziny. Jesteśmy w kontakcie z rodzinami więźniów politycznych. 



Mówiąc o tych historiach osobistych, ciężko też uniknąć ogólnopolitycznego kontekstu. W tym tygodniu białoruskie władze ułaskawiły Romana Protasiewicza, którego wcześniej sąd skazał na osiem lat kolonii karnej. Jak pani to ocenia? To jest gest Łukaszenki w stronę Zachodu? Znowu chce jakiejś normalizacji? Znowu ma nadzieję, że Zachód będzie chciał z nim rozmawiać?



Czy ułaskawienie jednego człowieka jest wskaźnikiem? Moim zdaniem nie. Zdania co do Romana Protasiewicza są bardzo podzielone. Część osób krytykuje go za to, że nie miał w sobie mocy, żeby przeciwdziałać, żeby nie mówić tego, co powiedział. Mamy tysiące ludzi, których nie udało się złamać. Ja go nie mogę oceniać. 



Nikt z nas nie był w takiej sytuacji.



Jego sytuacja przypomina mi sytuację głównego bohatera z książki Orwella "Rok 1984". Można złamać osobę. Są tysiące sposobów i ludzi, którzy się zajmują. Są w tym fachowcami. Czy człowiek, mając nastawiony na wprost niego pistolet, nie powie takich rzeczy, jak on powiedział? Nie mam prawa go osądzać. 



Z drugiej strony żona Alesia Bialackiego informuje, że od kilku miesięcy nie ma z nim kontaktu. 



Niestety taka sytuacja dotyczy nie tylko Bialackiego, ale też Mikałaja Statkiewicza, Viktora Babariko i dużej ilości więźniów politycznych. My nie wiemy, co się tam dzieje. Odnośnie Viktora Babariko wiadomo, że on dostał jakiegoś urazu, że był zaatakowany, że miał jakąś ranę ciętą, ale nikt o niczym nie wie. Niestety oni mogą sobie pozwolić na to, by nikogo nie informować. W ogóle mamy wątpliwości, czy ten człowiek żyje. Wcale to nie będzie zaskoczeniem, jeżeli ukrywają przed nami, że ktoś został zamordowany, już nie żyje. 



Na koniec jeszcze wróćmy na nasze białostockie podwórko. Kiedy i jakie planujecie najbliższe akcje, podczas których można wesprzeć tych, którzy cierpią?



Najbliższa akcja odbędzie się dzisiaj - wiec poparcia Andrzeja Poczobuta. Można przyjść na ul. Elektryczną 9 o 18:000 wieczorem i podtrzymać na duchu nie tylko Andrzeja Poczobuta, ale wszystkich więźniów politycznych, którzy siedzą w więzieniu. Planujemy też w niedzielę wycieczkę rowerową z naszymi flagami. Sporo się dzieje, dość często robimy różne akcje, różne aktywności. Mamy profil na Facebooku, więc jeżeli ktoś ma ochotę, to proszę obserwować, tam są wszystkie informacje. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok