Radio Białystok | Wiadomości | Trzy podlaskie szpitale dostaną ponad 22 mln zł na sprzęt medyczny i modernizację

Trzy podlaskie szpitale dostaną ponad 22 mln zł na sprzęt medyczny i modernizację

9.04.2021, 12:45, akt. 12:49

22,6 mln zł z UE na zakup sprzętu medycznego i modernizacje dostaną trzy podlaskie szpitale: Białostockie Centrum Onkologii, szpital wojewódzki w Białymstoku i szpital w Wysokiem Mazowieckiem - zdecydował zarząd województwa podlaskiego. Powstaną też nowe poradnie.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Joanna Szubzda

Główny cel tych inwestycji to poprawa dostępu mieszkańców do usług medycznych - podkreśla cytowany w komunikacie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


- Placówki medyczne wzbogacą się o nowoczesny sprzęt, dzięki czemu diagnostyka będzie szybsza i dokładniejsza. Przebudowane zostaną oddziały szpitalne, poradnie. Te inwestycje na pewno poprawią, jakość leczenia - dodaje Kosicki.


8 mln zł dostanie Białostockie Centrum Onkologii, jedyny szpital onkologiczny w województwie podlaskim. Jak poinformował w piątek urząd marszałkowski w Białymstoku, będzie przebudowany budynek na potrzeby radioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Powstanie przychodnia medyczna, zakład brachyterapii i zakład rehabilitacji onkologicznej.


- Placówka kupi też tomograf komputerowy. Celem tej inwestycji jest poprawa jakości i dostępności do zabiegów radioterapii, brachyterapii, teleradioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Wartość tej inwestycji sięga 21 mln zł, a dofinansowanie wynosi prawie 8 mln zł. W marcu 2023 roku modernizacja się zakończy - podano w komunikacie.


Również 8 mln zł dostanie szpital wojewódzki w Białymstoku. Będą remontowane pomieszczenia na oddziale urologii onkologicznej i ogólnej oraz na oddziale ortopedyczno-urazowym. Na potrzeby oddziału urologii będzie też kupiony aparat RTG z ramieniem C i inna aparatura medyczna na oddział ortopedyczny.

Wyposażony ma być także blok operacyjny, gdzie są przeprowadzane m.in. operacje ortopedyczne. Inwestycja ta ma być - jak podaje urząd marszałkowski - pod koniec 2022 r. Łączny koszt tych prac jest szacowany na ok. 12,2 mln zł.

6,6, mln zł wesprze planowane prace w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Powstanie tam m.in. pracownia rezonansu magnetycznego, planowany jest też zakup aparat RTG na potrzeby którego będzie również zaadaptowana pracownia do badań. Szpital w Wysokiem Mazowieckiem będzie mogła także kupić urządzenia na oddziały: chirurgii urazowo-ortopedycznej, anestezjologii i intensywnej terapii. Powstanie także poradnia chirurgii ręki.

Także ta inwestycja ma być gotowa pod koniec 2022 r. Prace mają łącznie kosztować 8,4 mln zł.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem powstanie ponad 30 punktów szczepień masowych

8.04.2021, 14:45

34 punkty szczepień masowych mają powstać w województwie podlaskim. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo lista jest jeszcze tworzona. Wnioski samorządów wciąż są sprawdzane - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem powstaje specjalny oddział dla zakażonych koronawirusem

8.04.2021, 12:25

Oddział covidowy dla 14 chorych powstaje w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.


W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

7.04.2021, 17:49

Szybka diagnostyka różnych wirusów - choć na początek tylko koronawirusa - będzie możliwa w Pracowni Wirusologii Molekularnej, która od czwartku (8.04) zacznie działać w Białostockim Centrum Onkologii - podała placówka.


Dr Mariola Kucharewicz odwołana ze stanowiska dyrektora szpitala w Wysokiem Mazowieckiem

6.04.2021, 14:56

Dr Mariola Kucharewicz tylko do końca kwietnia będzie dyrektorem Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. Decyzję o jej odwołaniu ze stanowiska podjął zarząd powiatu na wniosek starosty Bogdana Zielińskiego.


W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

30.03.2021, 15:20

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję.


Unijne fundusze i służba zdrowia - to główne tematy na Konwencie Marszałków

24.02.2021, 19:26

Województwo podlaskie jest gospodarzem Konwentu Marszałków Województw RP. W środę (24.02) odbyło się pierwsze posiedzenie.


Artur Kosicki

24.02.2021, 08:26

"To jest to dla nas honor i powinniśmy się z tej roli wywiązać bardzo dobrze, pomimo tego, że przyszło nam obradować w trudnym momencie." - mówi marszałek Artur Kosicki.


Radni sejmiku podjęli decyzję o zmianach w budżecie i dyskutowali nt. zastępcy dyrektora gabinetu marszałka

22.02.2021, 20:40

O przekazaniu 300 tys. zł na podwyżki dla pracowników Teatru Dramatycznego w Białymstoku zdecydowali dziś podlascy radni. Ponad 4 mln zł przeznaczyli zaś na remont teatru.


W Sokółce otwarto ośrodek dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi

15.12.2020, 17:03

Skorzystają na tym dzieci z zaburzeniami psychicznymi i problemami emocjonalnymi. W Sokółce we wtorek (15.12) oficjalnie otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. To filia szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy

4.12.2020, 12:32

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na razie przygotowano tam 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok