Radio Białystok | Białoruś | Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

9.09.2020, 10:29, akt. 10:59

Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Cała UE wspiera naród białoruski, przedstawimy plan gospodarczy dla niego - powiedział w środę (9.09) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską, fot. Krystian Maj/ KPRM
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską, fot. Krystian Maj/ KPRM

Plan gospodarczy dla narodu białoruskiego

Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. W ramach naszego programu "Solidarni z Białorusią" pomagamy osobom represjonowanym, staramy się wspierać środowiska białoruskie, które niosą pieśń wolności na Białoruś, walczą o demokratyczną, wolną, suwerenną Białoruś 

- powiedział Morawiecki.

Jak dodał, Polska wezwała wkrótce po sfałszowanych wyborach na Białorusi o spotkanie Rady Europejskiej, która podkreślił, wyraziła swoją jednoznaczną opinię. 

Cała UE wspiera naród białoruski w jego prawie do wyrażenia swojej woli, do życia w wolności, w demokracji 

- podkreślił Morawiecki.

Przedstawimy wkrótce plan gospodarczy dla narodu białoruskiego, dla państwa białoruskiego, który ma na celu pokazanie, że Europa jest otwarta na Białoruś, Europa jest otwarta dla narodu białoruskiego

 - zapowiedział premier. 

Premier przekazał Cichanouskiej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego 

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w środę (9.09) Swiatłanie Cichanouskiej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego w Warszawie. 

Życzymy wszystkim Białorusinom, żeby swój prawdziwy, najwspanialszy dom jak najszybciej znaleźli na Białorusi - podkreślił.

W środę w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusz Morawiecki z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, po którym oboje udali się do nowej siedziby Domu Białoruskiego w Warszawie.

Wyrazem najwyższej niechęci i strachu władzy dyktatorskiej, autorytarnej wobec własnego narodu jest niewpuszczanie swoich obywateli i wyrzucanie swoich obywateli 

- mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że willa na Saskiej Kępie ma być Domem Białoruskim. 

Życzymy wszystkim Białorusinom, żeby swój prawdziwy, najwspanialszy dom jak najszybciej znaleźli na Białorusi, ale realistycznie wiemy, że ta walka musi się skądś też toczyć, być prowadzona, być wspierana. Wszystkie osoby, które chcą tę walkę w sposób zorganizowany toczyć, będą miały wsparcie ze strony Unii Europejskiej i ze strony państwa polskiego, ze strony - jestem przekonany - wszystkich sił politycznych w Polsce - zadeklarował.

Cichanouska: jestem przekonana, że po nowych wyborach będziemy podtrzymywać dobre stosunki z Polską 

Jestem przekonana, że po nowych wyborach na Białorusi będziemy podtrzymywać dobre stosunki z rządem polskim - powiedziała w środę (9.09) w Warszawie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Dziękowała też za poparcie jej i całego narodu białoruskiego w walce o przyszłość.

Cichanouska podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, wagę pomocy wszystkich krajów, a w szczególności Polski, w walce Białorusinów o swoje prawa.

Jestem przekonana, że po nowych wyborach będziemy podtrzymywać dobre stosunki z rządem polskim. I będą nas podtrzymywać również i moralnie i finansowo, bo nasza sytuacja zbliża się do progu przepaści gospodarczej 

- podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.

Jak dodała, "nasze przyjacielskie stosunki będą kontynuowane i będą rozkwitały". 

Dziękuję wszystkim, że zebraliście się, aby poprzeć mnie i cały naród białoruski w walce za naszą świetlaną przyszłość, dziękuję bardzo 

- powiedziała Cichanouska. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef "Solidarności" spotka się w środę w Warszawie ze Swiatłaną Cichanouską

8.09.2020, 10:31

Szef "Solidarności" Piotr Duda spotka się w środę (09.09) w Warszawie z opozycyjną kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia, Swiatłaną Cichanouską - poinformował rzecznik przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.


Tyszkiewicz ws. Białorusi: Polska powinna stworzyć własną listę osób objętych sankcjami wizowymi

7.09.2020, 18:52

Wobec ponownego nasilenia przemocy na Białorusi Polska powinna stworzyć własną listę osób objętych sankcjami wizowymi - powiedział przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. Stanowisko to ma zostać przekazane premierowi i MSZ.


Spotkanie premiera z Cichanouską będzie dotyczyć ewentualnych sposobów pomocy Białorusi

7.09.2020, 10:14

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zaplanowane na środę (9.09) spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską będzie dotyczyć m.in. ewentualnych, dodatkowych sposobów pomocy dla Białorusi i wypracowania modelu wspierania białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.


Premier Morawiecki spotka się ze Swietłaną Cichanouską

6.09.2020, 09:10

W środę, 9 września w kancelarii premiera dojdzie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Wcześniej o wizycie Cichanouskiej w Warszawie mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.


Cichanouska wzywa ONZ do potępienia przemocy na Białorusi

4.09.2020, 19:30

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w piątek ONZ do potępienia brutalnej przemocy, stosowanej przez służby bezpieczeństwa wobec demonstrantów na Białorusi. Zaapelowała także o wysłanie na Białoruś misji obserwacyjnej ONZ.


W Białymstoku zdecydowanie wygrała Swiatłana Cichanouska - wynika z protokołu komisji w białoruskim konsulacie

12.08.2020, 14:11

Swiatłana Cichanouska wygrała wybory prezydenckie w Białymstoku - tak wynika z oficjalnego protokołu obwodowej komisji wyborczej w Konsulacie Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku, do którego dotarli niezależni obserwatorzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok