Radio Białystok | Białoruś | Parlament Ukrainy: wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe

Parlament Ukrainy: wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe

15.09.2020, 15:50, akt. 15:54

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy we wtorek (15.09) przyjęła oświadczenie, w którym oceniła, że wybory prezydenckie na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, i poparła nałożenie unijnych sankcji na osoby odpowiedzialne za fałszerstwa wyborcze i przemoc wobec protestujących w tym kraju.

fot. Źmicier Kościn
fot. Źmicier Kościn

Rada Najwyższa uważa, że wybory nie były ani wolne, ani uczciwe, odbyły się w warunkach pełnego braku konkurencji między kandydatami, braku wolności mediów i bez obecności cieszących się autorytetem obserwatorów.

"Wszystko to daje podstawy, by uważać, że oficjalnie ogłoszone wyniki wyborów prezydenta Republiki Białorusi nie odzwierciedlają prawdziwej woli białoruskich obywateli" - wskazano.


Przyłączamy się do ocen Unii Europejskiej o niedemokratycznym charakterze wyborów prezydenckich na Białorusi i popieramy wprowadzenie sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyników wyborów i zastosowanie przemocy wobec protestujących - napisano.


Potępiono zastosowanie siły wobec protestujących i wezwano do uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Potępiono przy tym zatrzymanie ukraińskich obywateli i zapowiedziano, że Ukraina będzie bronić ich praw i interesów.

Kijów odrzuca oskarżenia wysuwane pod jego adresem przez białoruską stronę o destabilizowanie sytuacji na Białorusi - dodano.

Ukraina uznaje za niedopuszczalne wszelkie zamiary zastosowania sił Federacji Rosyjskiej i Organizacji Umowy o Bezpieczeństwie Zbiorowym w celu uregulowania sytuacji na Białorusi. "Będziemy uznawać taki krok za bezpośrednie zagrożenie dla ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa Ukrainy" - oznajmiono.

Deputowani także wezwali białoruskie władze do dialogu ze społeczeństwem i znalezienia sposobu pokojowego wyjścia z kryzysu.

Za przyjęciem oświadczenia o sytuacji na Białorusi zagłosowało 228 deputowanych, nie poparł go żaden członek frakcji prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życie.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruskie MON: Możliwa odpowiedź zbrojna w przypadku agresji

15.09.2020, 12:34

W przypadku agresji zbrojnej spoza granic Białorusi może zostać użyta siła na podstawie umów obowiązujących w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) – oświadczył przedstawiciel ministerstwa obrony.


Putin podczas rozmów z Łukaszenką obiecał 1,5 mld kredytu dla Białorusi

14.09.2020, 18:36

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek (14.09) w czasie rozmów w Soczi z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, że Moskwa udzieli Białorusi kredytu w wys. 1,5 mld USD. Podkreślił, że Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swoim kraju.


Na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi

14.09.2020, 16:14

Zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów z przedstawicielami opozycji na temat sytuacji na Białorusi. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ocenił trzygodzinne spotkanie jako owocne.


Rada Praw Człowieka ONZ zbierze się na pilnym posiedzeniu ws. Białorusi

14.09.2020, 13:23

Rada Praw Człowieka ONZ w poniedziałek (14.09) zgodziła się zebrać na pilnym posiedzeniu w sprawie sytuacji praw człowieka na Białorusi. Spotkanie odbędzie się na wniosek występujących w imieniu Unii Europejskiej Niemiec.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok