Radio Białystok | Białoruś | OBWE powołała misję mającą zbadać naruszenia praw człowieka na Białorusi

OBWE powołała misję mającą zbadać naruszenia praw człowieka na Białorusi

17.09.2020, 19:30, akt. 21:19

17 krajów członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powołało niezależną misję, która ma zbadać przypadki domniemanego łamania praw człowieka na Białorusi w związku z wyborami prezydenckimi w tym kraju - poinformowało w czwartek (17.09) MSZ Danii.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Wniosek o powołanie misji poparli przedstawiciele: Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, USA i Wielkiej Brytanii.

Składająca się z ekspertów misja ma zbadać liczne doniesienia o naruszeniach prawa człowieka przed, w trakcie oraz po wyborach, które odbyły się 9 sierpnia - przekazał duński resort spraw zagranicznych. Dodano, że publikacja raportu podsumowującego pracę zespołu ma nastąpić za sześć do ośmiu tygodni.

Brytyjski ambasador przy OBWE Neil Bush w wystąpieniu wygłoszonym w imieniu wszystkich państw-wnioskodawców i opublikowanym na stronie duńskiego MSZ zaznaczył, że misja ekspercka zostaje powołana na mocy tzw. mechanizmu moskiewskiego.

Przepis ten pozwala na powoływanie przez państwo członkowskie lub grupę państw OBWE misji niezależnych ekspertów, które mają pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów związanych z ochroną praw człowieka na ich własnym terytorium lub w innych państwach będących członkami OBWE.

W dokumencie podkreśla się, że Białoruś jako członek OBWE dobrowolnie zobowiązała się do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów oraz do przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności, a także do współpracy z innymi członkami OBWE w wypełnianiu tych zobowiązań.

Zadaniem misji oprócz ustalenia faktów i powiadomienia o nich ma być również przedstawienie zaleceń i rad dla władz Białorusi, OBWE oraz społeczności międzynarodowej, mających pomóc w rozwiązaniu zgłaszanych problemów. Wynikiem prac zespołu, w którym będzie mógł uczestniczyć również przedstawiciel Białorusi, ma być obiektywne i bezstronne sprawozdanie.

W długim wyliczeniu opartych na wiarygodnych doniesieniach przypadków nadużyć i łamania praw człowieka wymienia się m.in. zastraszanie i prześladowanie polityków, dziennikarzy, działaczy związkowych i aktywistów organizacji pozarządowych; oszustwa i manipulacje wyborcze; ograniczanie dostępu do informacji, w tym przerwy w dostępie do internetu; nadmierne użycie siły wobec pokojowych demonstrantów; bezprawne masowe zatrzymania; uprowadzenia; stosowanie tortur, bicia, przemocy seksualnej i innych okrutnych i poniżających form traktowania wobec zatrzymanych, a także rozpowszechnioną bezkarność za wszystkie te czyny.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

17.09.2020, 21:01

Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało w czwartek wieczorem (17.09) biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


PE przyjął rezolucję, w której odrzucił wyniki białoruskich wyborów

17.09.2020, 13:47

Parlament Europejski przyjął w czwartek (17.09) zdecydowaną większością głosów rezolucję, w której odrzucił wyniki sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi, zapowiadając, że nie uzna Alaksandra Łukaszenki za prezydenta tego kraju po upływie jego obecnej kadencji.


Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi

17.09.2020, 13:32

Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi – czytamy w deklaracji, którą w czwartek (17.09) w Wilnie podpisali premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis.


Cios w plecy - o polityce Rosji wczoraj i dziś

17.09.2020, 12:38

Z racji 81. rocznicy w programie o agresji sowieckiej na Polskę. Przypomnimy konsekwencje tego wydarzenia, a także współczesne implikacje. Czy nadal musimy być przygotowani na cios w plecy?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok