Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory

Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory

6.10.2020, 19:51, akt. 19:54

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała we wtorek (6.10) podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że na Białorusi konieczne jest przeprowadzenie w najbliższym czasie nowych wyborów prezydenckich.

Wybory na Białorusi 2020. Kolejka do konsulatu białoruskiego w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn
Wybory na Białorusi 2020. Kolejka do konsulatu białoruskiego w Białymstoku, fot. Źmicier Kościn

„Swiatłana podkreśliła, że protesty na Białorusi to nie walka przeciwko Rosji ani też za Europą, tylko skutek wewnątrzbiałoruskiego kryzysu. A głównym celem narodu są obecnie nowe wybory. Ważne, by zostały one przeprowadzone w najbliższym czasie, bo przez 26 lat naród żył pod presją i nie zamierza tego dłużej znosić” – napisano w oświadczeniu na kanale Telegram Cichanouskiej.

Cichanouska powiedziała też na spotkaniu, że „pokojowe protesty na Białorusi nadal trwają i dlatego reżim Alaksandra Łukaszenki wciąż zwiększa liczbę więźniów politycznych”. Wspomniała m.in. o swoim mężu, Siarhieju, któremu władze uniemożliwiły start w sierpniowych wyborach prezydenckich, oraz o członkini opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Maryi Kalesnikawej. „Dlatego jest obecnie bardzo ważne, by powstrzymać przemoc i uwolnić więźniów politycznych” – powiedziała.

Dodała, że białoruski naród oczekuje także „wsparcia inwestycyjnego, pomocy niezależnym mediom i organizacjom obywatelskim”.

Spotkanie trwało 45 minut. Cichanouska podarowała Merkel biało-czerwono-biały parasol (w kolorach flagi białoruskiej używanej przez opozycję) i książkę „Kraj Białoruś” Uładzimira Arłoua w tłumaczeniu na niemiecki.

Przed spotkaniem z Merkel Cichanouska obejrzała fragment muru berlińskiego. Podkreśliła, że jest to dla niej symbol przemian, które chciałaby przeprowadzić we własnym kraju.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mińska prokuratura odmówiła informacji o swoich działaniach wz. z torturami w aresztach

6.10.2020, 19:41

Prokuratura Mińska odmówiła udostępnienia informacji o swych działaniach podjętych w związku z torturowaniem osób przetrzymywanych w aresztach – oświadczyło we wtorek (6.10) biuro prasowe białoruskiej organizacji obrony praw człowieka Inicjatywa Prawna.


Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.


Cichanouska chciałaby spotkać się z Putinem

6.10.2020, 08:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała, że chciałaby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, żeby zrozumieć, dlaczego popiera Alaksandra Łukaszenkę – poinformowano w poniedziałek (5.10) w jej sztabie.


Cichanouska w wywiadzie dla "Spiegla": popieram sankcje wobec władz Białorusi

6.10.2020, 08:32

"Jeśli w naszym kraju nic się nie zmieni, należy wprowadzić ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec firm lub osób wspierających finansowo reżim na Białorusi" - powiedziała w poniedziałek (5.10) Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok