Radio Białystok | Białoruś | Mińska prokuratura odmówiła informacji o swoich działaniach wz. z torturami w aresztach

Mińska prokuratura odmówiła informacji o swoich działaniach wz. z torturami w aresztach

6.10.2020, 19:41, akt. 19:50

Prokuratura Mińska odmówiła udostępnienia informacji o swych działaniach podjętych w związku z torturowaniem osób przetrzymywanych w aresztach – oświadczyło we wtorek (6.10) biuro prasowe białoruskiej organizacji obrony praw człowieka Inicjatywa Prawna.

Andrzej Tokarski - Fotolia.com
Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Na wystosowane zapytanie Inicjatywa otrzymała odpowiedź z prokuratury, że „prośba wyrażona we wniosku, nie podlega spełnieniu”. Napisano też: „Interesujące państwa dane są informacją służbową ograniczonego rozpowszechniania”.

Szefowa Inicjatywy Prawnej Wiktoryja Fiedorawa powiedziała, że zgodnie z ustawą o prokuraturze, wykonując nadzór nad przestrzeganiem prawa, prokurator może bez przeszkód wchodzić do pomieszczeń i innych obiektów organów państwowych, a także wzywać urzędników i żądać wyjaśnień dotyczących łamania prawa.

„Mimo to prawie dwa miesiące po tym, jak wyszły na jaw okropności (w areszcie) na ul. Akrescina w źródłach publicznych nie pojawiła się żadna informacja o pracy wykonanej przez prokuraturę: odwiedzeniu aresztów i obronie praw i uprawnionych żądań obywateli” – podkreśliła Fiedorawa.

Zaznaczyła, że zgodnie z ustawą o prokuraturze jej pracownik działa jawnie i otwarcie, a więc w razie otrzymania wniosku powinien dostarczyć informacje. „Próba ukrycia informacji świadczy tylko o jednym: prokuratura nie zrobiła niczego” – oceniła Fiedorawa.

26 sierpnia pod egidą Prokuratury Generalnej Białorusi utworzono międzyresortową komisję do zbadania wniosków obywateli, którzy informowali, iż byli bici i poniżani przez milicjantów po zatrzymaniu w czasie opozycyjnych demonstracji. Do tej pory nie było żadnych publicznych informacji o pracy komisji.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.


Cichanouska chciałaby spotkać się z Putinem

6.10.2020, 08:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała, że chciałaby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, żeby zrozumieć, dlaczego popiera Alaksandra Łukaszenkę – poinformowano w poniedziałek (5.10) w jej sztabie.


Emeryci protestowali w Mińsku - zatrzymano dwie osoby

6.10.2020, 08:40

Emeryci przemaszerowali w poniedziałek (5.10) ulicami Mińska protestując przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, dającym zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence. Dwie osoby zatrzymano.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruś
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok