Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: uratowałem Cichanouską, a ona "płakała z wdzięczności"

Łukaszenka: uratowałem Cichanouską, a ona "płakała z wdzięczności"

9.10.2020, 18:46, akt. 19:12

Alaksandr Łukaszenka zarzucił w piątek (9.10) byłej kandydatce na prezydenta Białorusi Swiatłanie Cichaouskiej, że zapomniała, iż to "prezydent Białorusi ją uratował". Powiedział też, że "płakała z wdzięczności" i że wyjechała na Litwę z własnej woli.

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

Według Łukaszenki na początku ulicznych protestów demonstrantom brakowało „ofiary sakralnej” i „mogła się nią stać była kandydatka na prezydenta Cichanouska”, ale „na jej prośbę” zdążono ją wywieźć.

Jak oznajmił, „był zamysł: podpalić sztab i obwinić o to władze”, ale w akcję zapobieżenia przestępstwu zaangażowano 120 funkcjonariuszy resortów siłowych. Następnego dnia Cichanouska – wedle jego słów - zwróciła się do niego z prośbą o wyjazd z kraju.


- Dałem rozkaz: pod ochroną, na jej własną prośbę, z ludźmi, o których poprosiła, jako eskortą, wywieźliśmy ją na Litwę do dzieci. A kiedy powiedziała, że nie ma pieniędzy, żeby tam przeżyć, zarządziłem, żeby wziąć z firmy państwowej 15 tys. dol. i jej dać. "Bardzo panu dziękuję" - płakała z wdzięczności – powiedział Łukaszenka.


Jednocześnie – jak oświadczył – białoruskiej ambasadzie na Litwie polecono pomóc Cichanouskiej w przejeździe i znalezieniumieszkania.

Dwa dni po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że Cichanouska znajduje się na Litwie. Opozycjonistka powiedziała, że sama podjęła decyzję o wyjeździe z kraju. Dodała jednak: "Nie daj Boże, by ktoś stanął przed takim wyborem, przed jakim stanęłam ja". Linkeviczius ocenił, że Cichanouska została prawdopodobnie poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

9.10.2020, 18:34

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi; powinni wyjechać już z Grodna i jeszcze w piątek będą przekraczać granicę polsko-białoruską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.


Rosyjskie MSW: wobec Cichanouskiej nie toczy się w kraju żadna sprawa karna

8.10.2020, 22:44

W Rosji nie wszczynano żadnych spraw karnych wobec byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej - poinformowało w czwartek (8.10) rosyjskie MSW. List gończy za opozycjonistką ogłoszono natomiast na Białorusi.


Centrum Wiasna: mamy informacje o ponad 500 ofiarach tortur w aresztach na Białorusi

7.10.2020, 08:33

W ciągu dwóch miesięcy centrum obrony praw człowieka Wiasna zebrało informacje o ponad 500 ofiarach tortur, do jakich dochodziło w białoruskich aresztach - powiedział portalowi Tut.by Walancin Stefanowicz, prawnik działający w tej organizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok