Radio Białystok | Białoruś | Protesty na Białorusi. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

Protesty na Białorusi. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

25.10.2020, 17:43, akt. 17:53

49 osób, w tym dziennikarze, zatrzymanych zostało w kilku miastach Białorusi, głównie w Mińsku, podczas niedzielnych (25.10) akcji protestu - poinformowali obrońcy praw człowieka z białoruskiej organizacji Wiasna. W Lidzie milicja użyła gazu łzawiącego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Na ulice Mińska wyszło ponad 100 tys. osób

Kanał informacyjny NEXTA-Live w komunikatorze Telegram oszacował, że w Mińsku na ulice wyszło ponad 100 tysięcy osób. Przez centrum stolicy Białorusi tłumy ludzi szły pochodem, krzycząc "strajk" i machając flagami w barwach biało-czerwono-białych, używanych przez opozycję. Jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji zamkniętych zostało 12 stacji metra i rozpoczęły się problemy z łącznością przez internet mobilny.

Poza stolicą milicja zatrzymywała protestujących w Mohylewie, Grodnie, Brześciu, Homlu, Pińsku i innych miastach. MSW Białorusi potwierdziło, że do zatrzymań doszło w Lidzie i że milicja użyła tam gazu łzawiącego.

Protesty na Białorusi odbywają się już 11. weekend z rzędu. Niedzielne demonstracje przypadły na dzień przed terminem ultimatum, który prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence postawiła jego była rywalka w wyborach Swiatłana Cichanouska. Zapowiedziała ona, że w poniedziałek w kraju rozpocznie się na Białorusi strajk generalny, jeśli do niedzieli włącznie Łukaszenka nie spełni trzech żądań: ma on ogłosić swoją dymisję, doprowadzić do całkowitego zaprzestania przemocy na ulicach i do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych. 

Milicja użyła granatów hukowych 

Białoruska milicja użyła granatów hukowych do rozpędzenia opozycyjnej demonstracji w Mińsku. W okolicy głównego posterunku milicji na ulicy Orłowskiej słychać było również strzały.

Akcja protestu białoruskiej opozycji miała początkowo spokojny przebieg. Wzięło w niej udział około 100 tysięcy ludzi. Milicja do rozpędzenia demonstracji przystąpiła pod koniec protestu, około godziny 17:00 czasu lokalnego, gdy zaczęło się ściemniać. Wiadomo już o co najmniej jednej osobie, która odniosła obrażenia z powodu eksplozji granatów hukowych. Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do interwencji służb porządkowych. Demonstracja białoruskiej opozycji nosiła pokojowy charakter.

Firmy ogłaszają, że w poniedziałek będą zamknięte

Na Białorusi firmy z różnych branż ogłosiły, że w poniedziałek (26.10) będą zamknięte, niektóre z nich zapowiedziały długoterminową przerwę w działalności - pisze portal Tut.by. 

Niektóre firmy poinformowały, że będą zamknięte ze względów technicznych (np. w związku z inwentaryzacją czy remontem), inne w związku z możliwymi problemami z transportem i łącznością internetową, a niektóre ogłosiły, że zamykają się na znak solidarności - pisze niezależny serwis.

Według niego zamknięcie ogłaszają m.in. sklepy stacjonarne i internetowe, bary, kawiarnie, szkoły językowe, siłownie, biura podróży czy salony piękności.

Doniesienia o zamykaniu firm dotyczą przede wszystkim Mińska, ale portal pisze też o docierających do niego informacjach o planowanym zamknięciu przedsiębiorstw w Grodnie, Witebsku, Brześciu, Nieświeżu.

Tut.by publikuje zdjęcie jednego z zawiadomień o zamknięciu. 

Nasi wspaniali klienci! Od 26 października sklep będzie zamknięty. Mamy nadzieję, że nie będą wam potrzebne nasze produkty, bo też zostajecie w domu. Data otwarcia sklepu nie jest znana. (...) Do zobaczenia w Nowej Białorusi! 

- czytamy.

źródło: PAP/IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cichanouska do milicji i urzędników: to jest dzień wyboru

25.10.2020, 13:08

W niedzielę upływa termin ultimatum postawionego przez białoruską opozycjonistkę Swiatłanę Cichanouską władzom w Mińsku. Każdy funkcjonariusz struktur siłowych i urzędnik wybierze, czy stoi po stronie narodu, czy przełożonych - napisała Cichanouska.


W Mińsku przeszedł marsz kobiet, ambasada USA apeluje o robienie zapasów

24.10.2020, 17:03

Ulicami Mińska przeszedł w sobotę (24.10) kolejny marsz kobiet. Obrońcy praw człowieka informują o co najmniej 10 zatrzymanych. Ambasada USA na Białorusi apeluje do swoich obywateli o zrobienie zapasów wody, jedzenia i leków w związku z możliwym strajkiem generalnym.


Nie będzie dużej demonstracji poparcia dla Łukaszenki

23.10.2020, 17:38

Białoruskie struktury prorządowe zrezygnowały z planów organizacji dużej demonstracji poparcia dla Aleksandra Łukaszenki. W piątek (23.10) sam prezydent Białorusi oznajmił, że jest przeciwny organizowaniu wiecu "ze względów na bezpieczeństwo jego uczestników".


Premier z Cichanouską m.in. o pomocy dla opozycji białoruskiej oraz osób represjonowanych

20.10.2020, 16:15

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych to główne tematy poruszone podczas wtorkowego (20.10) spotkania ze Swiatłaną Cichanouską - relacjonował premier Mateusz Morawiecki.


Cichanouska do milicji: do niedzieli przejdźcie na stronę narodu

20.10.2020, 10:58

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała we wtorek (20.10) struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.


Wiceszef MSZ: wybory prezydenckie na Białorusi muszą zostać powtórzone

14.10.2020, 15:27

Wybory prezydenckie na Białorusi, które zostały sfałszowane i nie doprowadziły do wyboru prezydenta tego kraju, muszą zostać powtórzone - powiedział w środę (14.10) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak dodał, to jednoznaczne stanowisko nie tylko Polski, ale wszystkich państw UE.


Cichanouska: jeśli Łukaszenka nie ustąpi do 25 października, będzie ogólnokrajowy strajk

13.10.2020, 16:55

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapowiedziała we wtorek (13.10), że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań, w tym nie ogłosi swojej dymisji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok