Radio Białystok | Białoruś | Mińsk: opozycyjne osiedle zostało bez wody i ogrzewania

Mińsk: opozycyjne osiedle zostało bez wody i ogrzewania

17.11.2020, 11:10, akt. 15:53

Mieszkańcom opozycyjnego osiedla w Mińsku odcięto dostawy wody i ciepła. Obrońcy praw człowieka określają takie działania władz jako "nowy poziom represji".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Mieszkańcy osiedla założyli w Internecie grupę wzajemnej pomocy

Na osiedlu "Nowaja Barawaja" mieszka 10 tysięcy ludzi. Znane jest z opozycyjnego nastawienia mieszkańców, którzy niemal codziennie organizują akcje protestu. W niedzielę (15.11) wstrzymano im dostawy wody. Specjaliści mówią, że normalnie awarię wodociągu usuwa się w ciągu kilku godzin. Jednak wody nie ma już trzeci dzień. We wtorek (17.11) z rana bloki przestano ogrzewać. Służby komunalne twierdzą, że z powodu awarii kotłowni. Na razie nie wiadomo, kiedy awaria zostanie usunięta.

Aleh Hułak, szef białoruskiego Komitetu Helsińskiego powiedział rozgłośni Radio Swaboda, że to "nowe, bezprawne" formy nacisku władz na nieposłusznych obywateli. Mieszkańcy osiedla założyli w internecie grupę wzajemnej pomocy. Piszą tam ludzie z innych dzielnic, oferując ciepłe pokoje, możliwość uprania ubrań, czy dowiezienia wody.

Włączono ogrzewanie w mińskiej dzielnicy Nowaja Barawaja

W aktywnej politycznie dzielnicy Nowaja Barawaja w Mińsku, włączono już ogrzewanie – podała we wtorek (17.11) odpowiedzialna za ogrzewanie firma A-100 Komfort. Nadal natomiast mieszkańcy nie mają wody.

Wcześniej firma poinformowała o "czasowym" wyłączeniu ogrzewania w dzielnicy w związku z awarią w kotłowni.

Już od niedzieli rano nie ma w dzielnicy ani ciepłej, ani zimnej wody. Zdaniem spółki Minskwodokanał, zarządzającej siecią wodociągów w Mińsku, przyczyną mogło być umyślne uszkodzenie systemu dostarczania wody.

Minskwodokanał podał we wtorek, że zakończono prace pozwalające przywrócić funkcjonowanie sieci wodociągów i trwają "czynności profilaktyczne". 

Dostawa wody w pełnym wymiarze zostanie przywrócona po otrzymaniu pozytywnych wyników laboratoryjnych badań jakości wody 

– poinformowano, nie podając terminu.

Nieco później Alaksandr Łukaszenka polecił swemu pełnomocnikowi ds. Mińska Alaksandrowi Barsukouowi, by osobiście wziął pod kontrolę kwestię zaopatrzenia dzielnicy w wodę.

Białoruski Komitet Helsiński szykuje apel w tej sprawie do specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka do bezpiecznej wody pitnej i usług sanitarnych Leo Hellera.

źródło: IAR/PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Setny dzień protestów na Białorusi - pikieta również w Białymstoku

16.11.2020, 19:24

Poniedziałek 16 listopada to setny dzień protestów na Białorusi. Do akcji przyłączyli się również Białorusini mieszkający w Polsce, których wsparli mieszkańcy Białegostoku.


Białoruś zwraca się do Polski o wydanie założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live

16.11.2020, 18:13

Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek (16.11) charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.


Białoruś: od sierpnia ponad milion ludzi na niedzielnych akcjach w Mińsku

16.11.2020, 16:46

Od 9 sierpnia, kiedy na Białorusi wybuchły powyborcze protesty, niedzielne demonstracje w Mińsku zebrały łącznie ponad milion uczestników - pisze Radio Swaboda w poniedziałek (16.11), setny dzień akcji. Trwające w kraju protesty są największe w historii kraju - podkreśla.


Białoruś: ponad 1100 zatrzymanych podczas niedzielnych protestów

16.11.2020, 08:45

Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 1100 osób, w tym wielu dziennikarzy - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek centrum praw człowieka Wiasna, aktualizując listę zatrzymanych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁORUŚ
21.11.2020, 11:34, akt. 11:36

"Partyzancka sobota" na Białorusiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok