Radio Białystok | Białoruś | Ponad 300 osób zatrzymanych na protestach przeciw Łukaszence

Ponad 300 osób zatrzymanych na protestach przeciw Łukaszence

22.11.2020, 14:06, akt. 23:45

Ponad 300 osób zostało w niedzielę (22.11) zatrzymanych podczas akcji protestacyjnych przeciw Alaksandrowi Łukaszence w Mińsku i innych miastach Białorusi – poinformowało centrum praw człowieka „Wiasna”.

fotolia.com
fotolia.com

Według listy aktualizowanej na stronie „Wiasny” zatrzymano jak dotąd 319 osób, przy czym kilka już zwolniono.

Najwięcej zatrzymań było w Mińsku, ale dochodziło do nich także w Grodnie, Brześciu, Nowopołocku, Zasławiu, Pińsku czy Lachowiczach.

Miński oddział MSW potwierdził kilka godzin wcześniej na swojej stronie, że w Mińsku zatrzymano ponad 200 osób „za złamanie przepisów o masowych zgromadzeniach”. „Niektórzy uczestnicy demonstracji okazywali skrajny brak szacunku stróżom porządku publicznego, używając niecenzuralnego języka i gestów” – podkreślono.

Potwierdzając agencji Interfax-Zapad fakt zatrzymań w Mińsku, rzeczniczka białoruskiego MSW Wolha Czemadanawa powiedziała, że milicja użyła „środków specjalnych”. Jedna z czytelniczek portalu Nasza Niwa poinformowała o zastosowaniu granatów hukowych.

Radio Swaboda, powołując się wolontariuszy, podało, że po rozpędzeniu protestów hospitalizowano 6 osób.

Protest w Mińsku tym razem odbył się w innej formule niże zwykle – nie kierowano się do jednego punktu zbiórki, tylko przeprowadzano protesty dzielnicowe. Zdaniem politologa Walera Karbalewicza miało to swoje plusy – siłom bezpieczeństwa trudniej było kontrolować sytuację, dzięki czemu było mniej zatrzymań – ale i minusy: trudno określić, ile osób w sumie protestowało, a wśród demonstrantów nie było poczucia, że tworzą liczną wspólnotę.

Kolumny demonstrantów liczące po więcej niż 1000 osób, sformowały się w 10 dzielnicach stolicy – podał portal Nasza Niwa, który na kanale Telegramu opublikował liczne nagrania wideo z protestów, nadsyłane przez czytelników.

Ponad tysiąc osób szło na przykład kolumną na ul. Bahdanowicza, gdy nastąpiła interwencja sił bezpieczeństwa. Kolumnę rozpędzono i przystąpiono do zatrzymywania protestujących. Inną liczną kolumnę demonstrantów rozpędzono w dzielnicy Malinauka.

Protestujący skandowali „Dołącz się!” i „Paszoł won, ty i twój OMON”. Wiele osób niosło biało-czerwono-białe flagi białoruskie używane przez środowiska niezależne.

Rano do stolicy skierowano sprzęt wojskowy i zagrodzono dostęp do centralnych placów. Przez jakiś czas zamkniętych było 10 stacji metra, a mobilny internet działał z zakłóceniami.

Według obliczeń portalu Nasza Niwa do tej pory na tegorocznych protestach przeciw Łukaszence zatrzymano ogółem ponad 30 tys. osób. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


7 godzin na kolanach przed ambasadą Białorusi

22.11.2020, 14:05

Białorusin przez około siedem godzin w sobotę klęczał przed ambasadą swego kraju w Kijowie zakuty w kajdanki, by wyrazić solidarność z represjonowanymi w ojczyźnie - podało Radio Swaboda.


Białoruś: opozycja organizuje "partyzanckie marsze przeciwko faszyzmowi"

22.11.2020, 10:04

Białoruska opozycja zapowiedziała zorganizowanie w niedzielę (22.11) kolejnych demonstracji. Mają one mieć nazwę "partyzanckich marszów przeciwko faszyzmowi".


Białoruś: Koncern Bełaruśkalij zwolnił 49 uczestników strajku

20.11.2020, 18:35

Białoruski koncern potasowy Biełaruśkalij zwolnił 49 robotników, którzy brali udział w strajku. Ostrzegł, że tak samo zostaną potraktowani wszyscy, którzy odmówią wykonywania służbowych obowiązków, aby przyłączyć się do niezgodnego z prawem strajku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul

Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłoweźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok