Radio Białystok | Gość | dr Arkadiusz Niedźwiedzki - ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku

3.02.2023, 08:25, akt. 09:08

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Arkadiuszem Niedźwiedzkim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rząd zapowiedział wprowadzenie od kwietnia niższych stawek za gaz dla piekarni i cukierni. Czy to oznacza, że uda się uniknąć podwyżek cen m.in. chleba? Jak wygląda sytuacja tej branży? O to zapytaliśmy porannego gościa - ekonomistę, doktora Arkadiusza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Białymstoku.


Adam Janczewski: 200 złotych za megawatogodzinę - tyle od kwietnia mają zapłacić piekarnie i cukiernie za gaz. Takie obietnice złożył wczoraj rząd. Ta stawka - 200 złotych za megawatogodzinę - o ile to ma być niższa cena, niż obecnie rynkowa?

Arkadiusz Niedźwiedzki: Oczekuje się, że ta stawka, w porównaniu do cen rynkowych może być nawet niższa dwu, trzykrotnie. A więc może to być rzeczywista pomoc dla podmiotów gospodarczych. W szczególności dla tych podmiotów gospodarczych, które nas jako konsumentów zaopatrują w dobra dosłownie - powszechnego użytku. Czyli nasz powszedni chleb - to co konsumujemy, chleb, bułki, wyroby cukiernicze. Więc ta pomoc wydaje się dobrym pomysłem z punktu widzenia walki z inflacją i pomocy przedsiębiorcom w ich działalności. 


Jeżeli chodzi o część kosztów w firmie, to te ceny gazu jaką część mogą stanowić?

W tym przypadku nie mówimy o żadnym konkretnym podmiocie gospodarczym, a więc troszeczkę uogólniamy. Szacuje się, że te koszty mogą wynosić nawet do około 50%, jeżeli chodzi o koszty rodzajowe.


Wydaje się, że to jest dość dużo.

Dokładnie tak, ale pamiętajmy, że w przypadku konkretnego podmiotu gospodarczego - to mogą być troszeczkę inne relacje. No bo tutaj też mówimy o amortyzacji, mówimy o wynagrodzeniach, mówimy o innych kosztach rodzajowych.


Chciałbym zacytować rzecznika przedsiębiorców Adama Abramowicza: "W piekarnictwie duże firmy handlowe stosują ceny dumpingowe na podstawowe produkty, na przykład utrzymują cenę bułki kajzerki na poziomie 35 groszy wyrównując straty z tego tytułu zwiększeniem marży na innych produktach". Tak mówił jeszcze przed wprowadzeniem niższej stawki za gaz rzecznik Adam Abramowicz. Czy to naprawdę było tak i jest tak, że przedsiębiorcy są i byli tak wspaniałomyślni, że sprzedawali nam chleb i bułki bez zysku, poniżej opłacalności? 

Nie wydaje mi się, żeby taka działalność z punktu widzenia konkretnej firmy, nawet tej dużej, była możliwa. Chyba że firma prowadziłoby strategię takiego wejścia na rynek. No ale tutaj mówimy o wejściu na rynek zagraniczny przede wszystkim, gdzie te ceny, ceny dosyć niskie, ceny niemalże dumpingowe mogą być stosowane. Ale też niekoniecznie z punktu widzenia formalnego tego typu ceny mogą być stosowane w Unii Europejskiej.

Ja jako konsument czy chleba czy bułek już dawno nie kupowałem pieczywa w cenie takiej, o której był uprzejmy powiedzieć pan redaktor. Czyli rząd wielkości kilkudziesięciu, ale w granicach 30 groszy za bułkę. No nie, raczej to jest cena około jednego złotego za bułkę i więcej.

Jeżeli chodzi o postępowanie dużych podmiotów gospodarczych, one oczywiście mogą bardziej elastycznie funkcjonować z punktu widzenia swojej polityki cenowej niż ci najmniejsi producenci. Te podmioty rozkładają koszty swojej produkcji na większą ilość sprzedawanego asortymentu, a więc w tym kontekście wydaje mi się, że słowa pana rzecznika są po części właściwe. Natomiast trudno sobie wyobrazić sytuację taką, żeby duże podmioty gospodarcze stosowały ceny dumpingowe i nie chciały zarabiać na swojej produkcji.


Powiedział pan o swoich obserwacjach - a co pokazują dane, co pokazuje ekonomia - jak bardzo wzrosły w ostatnich miesiącach ceny pieczywa, ceny wyrobów cukierniczych?

Tutaj możemy posługiwać się danymi oficjalnymi  głównego Urzędu Statystycznego. Ta grudniowa inflacja rok do roku to jest rząd wielkości około 16%. No i między innymi na to składają się ceny żywności. Co interesujące - ceny żywności w tym koszyku około 16%, to rząd wielkości około 15%. No ale z kolei ceny pieczywa - rok do roku jak się szacuje - wzrosły około 20-30%. No i podobne też oczekiwania są charakterystyką tego, co wskazuje się niestety na rok 2023. Czyli nadal możemy oczekiwać niestety sporych wzrostów jeżeli chodzi o te podstawowe produkty spożywcze.


A co z wyrobami cukierniczymi? W tym miesiącu przed nami tłusty czwartek. W tym roku nie okaże się wcale taki tłusty ze względu na oszczędności?

No to zależy. To zależy, ile będziemy chcieli wydać krótkoterminowo. Pan redaktor powiedział o tłustym czwartku, a więc mamy do czynienia z wydarzeniem periodycznym, nagłym no i w przypadku takich nagłych wydarzeń gospodarczych, rynkowych - producenci - ja użyję słowa być może niekoniecznie właściwego - ale sztucznie zawyżają ceny. No bo my i tak kupimy pączki. Natomiast pojawia się pytanie, ile tych pączków kupimy. I niestety w przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też ze względu na to wydarzenie periodyczne, czyli ten nasz oczekiwany tłusty czwartek, że też tutaj ceny będą niestety wysokie.


Wracając do rządowej pomocy - ma ona objąć około 2700 przedsiębiorstw i kosztować budżet państwa około 300 milionów złotych od kwietnia do końca roku. Ale jest tutaj jedna uwaga - to jest rządowa pomoc de minimis czyli bez zgody unijnych instytucji. Z limitami do 200 tys. euro na przestrzeni trzech lat. Nie wdając się w szczegóły, chodzi o to, że jest wiele zakładów, wiele piekarni i one faktycznie - właściciele tych zakładów - mówią, że będzie to ze względu na skalę ich działalności pomoc niewystarczająca. I czy to nie jest tak, że to te duże zakłady dyktują ceny na rynku i może się okazać, że ta pomoc w ogóle nie wpłynie na ceny?

Zagadnienie pomocy de minimis jest zagadnieniem dość skomplikowanym. Pan redaktor był łaskawy przytoczyć poziom - ten normowany przez przepisy Unii Europejskiej - poziom pomocy de minimis na przestrzeni trzech lat, czyli rząd wielkości do 200 tys. euro. Czyli rząd wielkości około 800 - 900 tys. zł na przestrzeni trzech lat.

Pamiętajmy, że ta pomoc jest przyznawana na różne cele, a więc możemy sobie wyobrazić firmę, która już wykorzystała na przykład na szkolenia znaczną część pomocy. No i pojawia się pytanie, czy w związku z tym ona rzeczywiście wykorzystała ten element pomocowy rządu, który jest przyznany. No niekoniecznie, bo ta pomoc jest limitowana. Ta pomoc jest z zasady pomocą dosyć małą. Dosyć małą po to, żeby nie zakłócić warunków konkurowania na jednolitym rynku wewnętrznym. Stąd ustawodawca wspólnotowy ustalił właśnie jej poziom na poziomie - w tym przypadku - około 200 tysięcy euro.


To co z tymi większymi zakładami?

Jeżeli chodzi o większe zakłady, no tutaj rzeczywiście mamy do czynienia z troszeczkę innym układem jeżeli chodzi o koszty. Jeżeli chodzi o możliwości wynegocjowania cen przez tych dużych graczy rynkowych - mówiłem chwilę temu, że nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby tutaj te podmioty prowadziły działalność dumpingową. A więc raczej od tego typu sformułowań jestem jak najbardziej daleki. Natomiast możemy sobie wyobrazić, że te podmioty mają lepsze po prostu możliwości negocjacyjne. Więcej produkują, więc tutaj korzystamy na tym klasycznym, z punktu widzenia ekonomii i finansów, efekcie skali produkcji. A więc jeżeli więcej produkują, no to koszty stałe - te które są związane z produkcją między innymi, koszty wykorzystania czy hal produkcyjnych czy inne koszty stałe, rozkładają się na większą ilość produkcji.


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.


Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.


fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.

Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.

Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.

fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.

Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.


Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.

Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.


Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.

źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.


Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!


Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.


Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.

Swada i Karolina Cicha, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok 2022
21.02.2023

Pochodząca z Białegostoku kompozytorka, wokalistka, multi-instrumentalistka Karolina Cicha dostała nagrodę - Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za muzyczną promocję województwa podlaskiego na świecie.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.02.2023

"W tej chwili Ukraina wie, że może uzyskać wsparcie od Stanów Zjednoczonych, Joe Biden się już z tego nie wycofa. Pokazał, że jest wielkim politykiem i myślę, że tym czynem przeszedł do historii" - mówi Maksymilian Dura.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok