Radio Białystok | Gość | prof. Maciej Perkowski [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

6.06.2023, 07:38, akt. 7.06.2023, 11:37

Zaledwie 2 proc. Polaków z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu pracuje. - Pracodawcy bardzo często zwyczajnie boją się takich osób, boją się przyjęcia odpowiedzialności - mówi prof. Maciej Perkowski.

prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Maciejem Perkowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce na podium zajmujemy razem z Czechami. To najnowsze dane Eurostatu. Jednak znacznie poniżej średniej europejskiej jesteśmy, jeśli chodzi o zatrudnienie osób ze spektrum autyzmu. Chcą to zmienić białostoccy naukowcy.

O tym w rozmowie z prof. Maciejem Perkowskim z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Rozmawia Renata Reda.
Renata Reda:  Dlaczego tak mało osób ze spektrum autyzmu ma pracę? Badaliście to, zatrudniając detektywów.


prof. Maciej Perkowski: Między innymi. Tak naprawdę tej przyczyny szukamy. Posiadamy pewne założenia w tym zakresie, bo badania na temat prawnych aspektów funkcjonowania autystów i ich statusu, w tym statusu na rynku pracy, są prowadzone już od pewnego czasu. Natomiast stale budzą niedosyt.


Ale to nie jest tak, że osoby autystyczne nie mają predyspozycji do podjęcia pracy lub nie chcą tego robić.


Z pewnością nie są to pracownicy oczywiści, łatwi. Natomiast według mnie przyczyn jest troszkę więcej. Nawet wspomniany przez panią moduł badawczy, który rzeczywiście przewidywał zaangażowanie profesjonalnych detektywów do tzw. białego wywiadu gospodarczego, przyniósł interesujące ustalenia w tym zakresie.

Jako naukowcy prowadziliśmy badania w sposób typowy, analizowaliśmy metodą formalno-dogmatyczną rozmaite dokumenty, dane itd. - te dostępne i te, o które się zwracaliśmy. Dostęp do informacji publicznej powodował, że docierały do nas pewne informacje od pionu administracyjnego. Natomiast kontakt z rynkiem pracy, tym szerokim, czyli z przedsiębiorcami również, przynosił taką szarą strefę. W zasadzie przypuszczaliśmy, jak jest, na podstawie informacji, które do nas trafiały, ale pewności nie było, a nauka, jak wiadomo, szuka prawdy.

Przedsiębiorcy, o ile przy badaniu ogólnym, naukowym, tego nie zdradzali, o tyle w czynnościach białego wywiadu chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Oni często zwyczajnie boją się autystów. Boją się przyjęcia odpowiedzialności. Mają wrażenie, że jest to - przepraszam za określenie - rodzaj gorącego kartofla, czyli przyjęcia odpowiedzialności za system, a potem rób, co chcesz, bo moralnie byłoby to nie w porządku i wizerunkowo słabe, by pozbyć się pracownika, który okazałby się trudny, więc na wszelki wypadek może go w ogóle nie zatrudniać.

Tego rodzaju myśli przerażają, bo jest XXI wiek, dostęp do wiedzy jest przeogromny. Mamy też świetne przykłady, że można. Mamy sporo działań u podstaw w mediach czy w choćby sztuce filmowej, w serialach są kreacje osób z autyzmem, które prezentują się jako interesujący pracownicy, owszem, specyficzni, ale atrakcyjni. Wydawałoby się więc, że wszystko raczej sprzyja odwrotnej tendencji, zaciekawieniu tego rodzaju pracownikiem. Niestety, jest inaczej.

Trzeba też powiedzieć jasno, że autyzm nie jest jednolity. Obok autystów uzdolnionych, tych wysoko funkcjonujących, którzy mogą być specjalistami...


Jak dr Maciej Oksztulski, którego jest pan promotorem.


Tak. Ci ludzie rzeczywiście mają atuty. Natomiast osoby nisko funkcjonujące mają więcej potrzeb niż ujawnionych atutów. Sztuką jest szukanie tych atutów i skupienie się na nich. Przynajmniej my w taki sposób podeszliśmy do pana dr. Oksztulskiego. Staraliśmy się dowiedzieć przede wszystkim, jakie ma mocne strony, i szukać rozwiązania, jak te atuty wykorzystać, aby pracowały na jego korzyść, oraz jak zniwelować słabości.

Natomiast mam wrażenie, że ciągle pokutuje takie podejście, że skupiamy się na słabościach i w związku z tym traktujemy takiego pracownika w kategoriach humanitarnych, czyli niesiemy mu pomoc, wspieramy, on jest biedny, poszkodowany. Takie podejście jest podejściem, owszem, szlachetnym, w jakiś sposób wizerunkowo wygląda sympatycznie, ale jest mało skuteczne.

W sferze przedsiębiorstw chodzi uzysk. Nie oczekujemy od przedsiębiorcy, żeby myślał w kategoriach altruistycznych. Owszem, ci najzamożniejsi wchodzą już na taką wyżynę, że mają ochotę być sponsorem itd, ale to nie to.


To jakie macie pomysły na zwiększenie zatrudnienia wśród osób z autyzmem lub z zespołem Aspergera?


Nasze pomysły nie są na pierwszy rzut oka porywające. Jest to proces powolny, dla cierpliwych.

Po pierwsze, ważna jest diagnoza konkretnych danych, czyli musimy wiedzieć, jak jest. Już wstępnie widać, że jest to skala narastająca, czyli nie mamy do czynienia z sytuacją ustabilizowaną, z jakimś mniej więcej względnie stałym odsetkiem, tylko mamy do czynienia z sytuacją narastającą.

Rośnie diagnostyka i to jest owoc wzrastającej świadomości społecznej, ale najczęściej niestety rodziców, czyli jest to świadomość osób, które niepokoją się takim czy innym stanem dziecka.

Natomiast z drugiej strony widzimy, że instytucje w ramach wdrażania standardów dostępności są bardziej wyczulone, mają swoich pełnomocników, to są osoby zwykle przygotowane do swoich ról, bardziej wyczulone.

Co niepokoi? O ile do poziomu szkoły jest wszystko w porządku, nawet do poziomu studiów już nieźle, to w życiu zawodowym w dużej mierze pozostawieni są sami sobie. Teraz realizujemy taki interesujący projekt, w którym będziemy szkolić kandydatów na asystentów dorosłego, wykształconego autysty. Mamy na pokładzie takiego człowieka, który jest autystą, ale jednocześnie jest responsywny i współpracuje.

Ci asystenci to w zamyśle nie tylko osoby, które mają być niewidzialne i obsługiwać w takim technicznym tego słowa znaczeniu, ale to osoby, które będą partnerem i które poczują chęć, aby być partnerem "spółki" z niemówiącym np., ale inteligentnym i posiadającym unikalne atuty autystą.


Jakie korzyści może mieć asystent?


Sam mógłby być nie tak interesujący, nie tak rozpoznawalny i niedysponujący takimi zdolnościami, jakimi dysponuje autysta. Natomiast posiada różne typowe uzdolnienia, które w pojedynkę dają przeciętność, ale razem z tym autystą są wyróżniające, interesujące i dają szansę na pewne przewagi. Mówiąc krótko, zachęcamy, żeby dostrzec, że skoro można robić spółki 10-12-osobowe i tak dalej, zatrudniające jakąś grupę ludzi, to dlaczego nie można zrobić spółki partnerskiej 1 na 1 z inteligentnym, posiadającym atuty autystą? Można. Wtedy niesie się pomóc, ale też osiąga korzyści. Namawiamy do tego, żeby spojrzeć na autystę przez pryzmat potencjalnych korzyści, które można z tego mieć.


Macie chętnych do tego, by być takim asystentem?


Mamy. Jesteśmy po - nazwijmy to - rekomendowanej rekrutacji. Rozpatrywaliśmy w środowisku osób z autyzmem, osób wspierających, terapeutów o zainteresowanych. Przyznam, że był to proces powolny, bo nie chodziło nam o to, żeby wypełnić tabelkę osobami, które się zgłoszą, tylko raczej o to, by były to osoby zdeterminowane, osoby, które czują, o co chodzi i chcą to robić.

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway
Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.


gen. Waldemar Skrzypczak

gen. Waldemar Skrzypczak [wideo]

były dowódca Wojsk Lądowych RP
2.08.2023

- Mamy miażdżącą przewagę nad wojskami białoruskimi i rosyjskimi wagnerowcami. W związku z tym ci, którzy mówią o tym zagrożeniu, poddają pod wątpliwość sprawność naszego wojska. Zachowajmy spokój. Uważam, że my, Polacy, powinniśmy być odporni na propagandę Łukaszenki i Putina.

Kamila Lićwinko, fot. Marcin Mazewski

Kamila Lićwinko

była lekkoatletka, skoczkini wzwyż
30.07.2023

Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Zawodniczki i zawodnicy Podlasia Białystok przywieźli z Gorzowa Wielkopolskiego 7 medali, w tym pięć złotych. To dało drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Razem z byłą zawodniczką Podlasia, multimedalistką MP, ale też m.in. mistrzynią świata w hali w skoku wzwyż - Kamilą Lićwinko - podsumowujemy poszczególne starty.

Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok, organizator Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie
27.07.2023

- To już 26. Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym, a ludzka wyobraźnia się nie kończy. W tym roku przyjadą 23 ekipy z całej Polski, połowa po raz pierwszy weźmie udział w tej imprezie. To zmiana pokoleniowa - mówi Marek Gąsiorowski.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
24.07.2023

"Straszenie Putina i Łukaszenki wagnerowcami będzie się powtarzać. To jest działanie typowo rosyjskiej propagandy, która próbuje wywołać zdezorientowanie" - mówi Maksymilian Dura.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Białystok
23.07.2023

Drugoligowe Żubry Białystok zbroją się przed nowym sezonem. Do zespołu dołączyło kilku zawodników ogranych na zapleczu ekstraklasy.

fot. Joanna Szubzda

Adrian Siemieniec

trener Jagiellonii Białystok
21.07.2023

- Staram się maksymalnie wykorzystać potencjał drużyny, którą mam i zawodników, którzy przychodzą - mówił przed meczem z Rakowem trener Jagiellonii Adrian Siemieniec.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok