Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa

19.09.2023, 08:45, akt. 21.09.2023, 08:45

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kwestia zboża podzieliła Polskę i Ukrainę, która złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na Polskę w związku z przedłużeniem embarga na jej produkty rolne.

Z dziekanem wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dlaczego Polska nie zgodziła się na import ukraińskiego zboża?


prof. Adam Bartnicki: Ponieważ ukraińskie zboże zdestabilizowałoby zupełnie polski rynek rolny, nie tylko Polski, ale całej ściany wschodniej Unii Europejskiej. To zboże jest tańsze. Ono zawsze będzie tańsze, bo to są gospodarstwa wielkopowierzchniowe z bardzo dobrą ziemią. Strona ukraińska nie musi spełniać pewnych norm, często wyśrubowanych, które spełniają rolnicy europejscy, w związku z tym jest to produkcja tańsza. W perspektywie paru lat prawdopodobnie doprowadziłoby to do likwidacji polskiego rolnictwa.


O tym się już przekonaliśmy, bo taka sytuacja miała miejsce, prawda?


Początek takiej sytuacji rzeczywiście, ale zorientowaliśmy się, jaki to może wywołać kryzys, a ten kryzys oczywiście pogłębiałby się w przyszłości.


Czy nie możemy tranzytowo przepuszczać zboża z Ukrainy? Zakaz importu wyklucza tranzyt?


Oczywiście możemy tranzytować, wagony muszą być zabezpieczone, zaplombowane, monitorowane. Ale powiedzmy sobie szczerze - Ukrainie nie chodzi o tranzyt, chodzi o sprzedaż, o jak najszybsze wypchnięcie tego ziarna jak najmniejszym kosztem. Nie chodzi o żadną Afrykę, nie chodzi o kraje Bliskiego Wschodu, tylko o Unię Europejską, ponieważ Ukraina czy ukraińscy oligarchowie zdali sobie sprawę, że tutaj są dobre rynki, gdzie można zarobić więcej, łatwiej, szybciej niż na rynkach światowych.


Chociaż cały czas podtrzymują narrację, że jest to zboże, które ma trafić do państw tzw. Trzeciego Świata.


Wiemy, że tam nie trafi. Ono trafia w tym momencie już na rynki europejskie. I tutaj od razu jeszcze jedna uwaga. Nie wiem, czy pan redaktor o to zapyta, ale musimy zwrócić uwagę na to, że z jednej strony jest to polityka Kijowa, ale z drugiej strony jest to też bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wbrew interesowi państw Europy, tego klubu Unii Europejskiej, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową, zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tego klubu UE, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.


Jeżeli mówimy o naszych sojusznikach z Unii, to w tej sprawie pouczają nas też Niemcy. Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec stwierdził, że Komisja Europejska podjęła słuszną decyzję o zniesieniu zakazu i oskarżył kraje Europy Wschodniej, w tym Polskę, o niepełną solidarność z Ukrainą. "Kiedy wam to pasuje, jesteście solidarni, a kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście" - powiedział polityk cytowany przez "Financial Times".


Niemcy wiosną tego roku zorientowały się, że działanie wbrew interesom państw sojuszniczych, które wspierają Ukrainę, jej źle postrzegane i powoduje słabnięcie międzynarodowej roli Niemiec. Zaczęli zmieniać swoją politykę w tym kierunku, że próbują sytuować się jako państwo, które stoi na czele pomocy dla Ukrainy, co nie jest oczywiście prawdą. Przede wszystkim Berlin zmienił ambasadora na Ukrainie w lipcu tego roku i od tego czasu widzimy zaostrzenie relacji między Kijowem a Warszawą. Ten związek jest oczywisty.


Niemcy mimo wszystko i tak idą chyba pod prąd całej retoryce amerykańsko-brytyjskiej, bo Amerykanie pogrozili palcem Ukrainie.


W tym momencie bardzo mocno wsparli przede wszystkim Polskę, ale pamiętajmy, że nie chodzi tylko o Polskę - to też Węgry, Słowacja, Rumunia też jeszcze się zastanawia, jest na granicy tej decyzji. To bardzo mocne wsparcie.

John Kirby powiedział, że to jest nasza decyzja, to jest nasza suwerenność. Opowiedział się za wznowieniem transportu ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne. To jest oczywiście żółta kartka dla Kijowa, ale też dla polityki Berlina i Unii Europejskiej.


Ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko powiedziała: "ważne jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów, dlatego składamy przeciwko nim pozwy. Jednocześnie mamy nadzieję, że państwa te zniosą swoje ograniczenia i nie będziemy musieli wyjaśniać tej kwestii w sądach". Ukraina próbuje kreować politykę Unii Europejskiej i wręcz grozić między innymi Polsce.


Do pewnego stopnia nie dziwię się stronie ukraińskiej, skoro jest w stanie wymóc na Komisji Europejskiej decyzje, które idą wbrew interesom państw członkowskich, to jest coś na rzeczy. Czy to są pieniądze oligarchów? Oczywiście nie wchodzimy w takie szczegóły, bo tego nie wiemy. Czy inne interesy polityczne o tym decydują? Fakt jest faktem - Komisja Europejska opowiedziała się po stronie Ukrainy, a nie państw członkowskich.

Sama decyzja Ukrainy jest dziwna z punktu widzenia geopolityki, geostrategii i tego, że jednak Ukraina dalej walczy o życie. Coś tam kalkuluje i nie wiem, czy te kalkulacje są słuszne, czy na dłuższą metę Ukraina nie straci na tym. Już chyba traci poparcie opinii publicznej w Europie Wschodniej, a bez tego pomoc dla Ukrainy będzie bardzo trudna.


Czy reakcja polskiego rządu jest słuszna?


Sama decyzja o blokadzie jest oczywiście słuszna. Wczoraj rzecznik rządu skomentował to tak, że nie ustąpimy i też mamy swoje narzędzia.


Podkreślił też, że wciąż wspieramy Ukrainę.


Wspieramy i będziemy wspierać. To jest polityka, spory się zdarzają. One będą. Myślałem, że będą bardziej po wojnie, a okazało się, że jeszcze w czasie wojny jeszcze. To nie jest więc tak, że nam nie zależy na Ukrainie i na jej zwycięstwie. To w dalszym ciągu nasz interes strategiczny i musimy Ukrainę wspierać, ale też nie możemy zapominać o swoich własnych interesach, szczególnie że Ukraina o nich zapomina.


Czy wpłynie to jakoś na polsko-ukraińskie relacje polityczne?


Tak. Prawdopodobnie będzie szybka próba ratowania, także ze względu na to zdanie, które ustami rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego wyraziły Stany Zjednoczone. Będzie więc ratowanie tego sojuszu, ale pewnych rzeczy już się nie odwróci. Jednak to zaufanie opinii publicznej w Polsce do elit ukraińskich - bo przecież trzeba wyraźnie powiedzieć, że chodzi o elity ukraińskie, elity biznesowe oligarchów, a nie zwykłych ludzi - to zaufanie zostało nadszarpnięte.


A relacje społeczne? Czy tutaj jakiś wpływ będzie widoczny?


Mam nadzieję, że nie. I żebyśmy wszyscy o tym pamiętali, że jest wielka polityka, są interesy wielkich oligarchów, ale tutaj na dole, my żyjemy razem, razem pracujemy. 700 tysięcy Ukraińców płaci podatki w Polsce, wspiera ZUS. Bez tych rąk do pracy być może nasz rynek pracy by się załamał. Powinno nam zależeć na tym, żeby utrzymywać te dobre, nawet przyjacielskie relacje. Kijów, Warszawa to jedno, a relacje międzyludzkie to zupełnie coś innego.


Na Kremlu zacierają ręce z radości?


Oczywiście. Udało się wbić klin, a Rosja dążyła do tego od początku wojny.


Dziś w Nowym Jorku o ukraińskim zbożu rozmawiają prezydent Duda i prezydent Zełenski. Czego możemy oczekiwać po tych rozmowach?


Złagodzenia sporu pod wpływem presji amerykańskiej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok