Radio Białystok | Gość | prof. Adam Bartnicki [wideo] - dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa

19.09.2023, 08:45, akt. 21.09.2023, 08:45

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kwestia zboża podzieliła Polskę i Ukrainę, która złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na Polskę w związku z przedłużeniem embarga na jej produkty rolne.

Z dziekanem wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adamem Bartnickim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dlaczego Polska nie zgodziła się na import ukraińskiego zboża?


prof. Adam Bartnicki: Ponieważ ukraińskie zboże zdestabilizowałoby zupełnie polski rynek rolny, nie tylko Polski, ale całej ściany wschodniej Unii Europejskiej. To zboże jest tańsze. Ono zawsze będzie tańsze, bo to są gospodarstwa wielkopowierzchniowe z bardzo dobrą ziemią. Strona ukraińska nie musi spełniać pewnych norm, często wyśrubowanych, które spełniają rolnicy europejscy, w związku z tym jest to produkcja tańsza. W perspektywie paru lat prawdopodobnie doprowadziłoby to do likwidacji polskiego rolnictwa.


O tym się już przekonaliśmy, bo taka sytuacja miała miejsce, prawda?


Początek takiej sytuacji rzeczywiście, ale zorientowaliśmy się, jaki to może wywołać kryzys, a ten kryzys oczywiście pogłębiałby się w przyszłości.


Czy nie możemy tranzytowo przepuszczać zboża z Ukrainy? Zakaz importu wyklucza tranzyt?


Oczywiście możemy tranzytować, wagony muszą być zabezpieczone, zaplombowane, monitorowane. Ale powiedzmy sobie szczerze - Ukrainie nie chodzi o tranzyt, chodzi o sprzedaż, o jak najszybsze wypchnięcie tego ziarna jak najmniejszym kosztem. Nie chodzi o żadną Afrykę, nie chodzi o kraje Bliskiego Wschodu, tylko o Unię Europejską, ponieważ Ukraina czy ukraińscy oligarchowie zdali sobie sprawę, że tutaj są dobre rynki, gdzie można zarobić więcej, łatwiej, szybciej niż na rynkach światowych.


Chociaż cały czas podtrzymują narrację, że jest to zboże, które ma trafić do państw tzw. Trzeciego Świata.


Wiemy, że tam nie trafi. Ono trafia w tym momencie już na rynki europejskie. I tutaj od razu jeszcze jedna uwaga. Nie wiem, czy pan redaktor o to zapyta, ale musimy zwrócić uwagę na to, że z jednej strony jest to polityka Kijowa, ale z drugiej strony jest to też bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wbrew interesowi państw Europy, tego klubu Unii Europejskiej, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową, zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tego klubu UE, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.


Jeżeli mówimy o naszych sojusznikach z Unii, to w tej sprawie pouczają nas też Niemcy. Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec stwierdził, że Komisja Europejska podjęła słuszną decyzję o zniesieniu zakazu i oskarżył kraje Europy Wschodniej, w tym Polskę, o niepełną solidarność z Ukrainą. "Kiedy wam to pasuje, jesteście solidarni, a kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście" - powiedział polityk cytowany przez "Financial Times".


Niemcy wiosną tego roku zorientowały się, że działanie wbrew interesom państw sojuszniczych, które wspierają Ukrainę, jej źle postrzegane i powoduje słabnięcie międzynarodowej roli Niemiec. Zaczęli zmieniać swoją politykę w tym kierunku, że próbują sytuować się jako państwo, które stoi na czele pomocy dla Ukrainy, co nie jest oczywiście prawdą. Przede wszystkim Berlin zmienił ambasadora na Ukrainie w lipcu tego roku i od tego czasu widzimy zaostrzenie relacji między Kijowem a Warszawą. Ten związek jest oczywisty.


Niemcy mimo wszystko i tak idą chyba pod prąd całej retoryce amerykańsko-brytyjskiej, bo Amerykanie pogrozili palcem Ukrainie.


W tym momencie bardzo mocno wsparli przede wszystkim Polskę, ale pamiętajmy, że nie chodzi tylko o Polskę - to też Węgry, Słowacja, Rumunia też jeszcze się zastanawia, jest na granicy tej decyzji. To bardzo mocne wsparcie.

John Kirby powiedział, że to jest nasza decyzja, to jest nasza suwerenność. Opowiedział się za wznowieniem transportu ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne. To jest oczywiście żółta kartka dla Kijowa, ale też dla polityki Berlina i Unii Europejskiej.


Ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko powiedziała: "ważne jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów, dlatego składamy przeciwko nim pozwy. Jednocześnie mamy nadzieję, że państwa te zniosą swoje ograniczenia i nie będziemy musieli wyjaśniać tej kwestii w sądach". Ukraina próbuje kreować politykę Unii Europejskiej i wręcz grozić między innymi Polsce.


Do pewnego stopnia nie dziwię się stronie ukraińskiej, skoro jest w stanie wymóc na Komisji Europejskiej decyzje, które idą wbrew interesom państw członkowskich, to jest coś na rzeczy. Czy to są pieniądze oligarchów? Oczywiście nie wchodzimy w takie szczegóły, bo tego nie wiemy. Czy inne interesy polityczne o tym decydują? Fakt jest faktem - Komisja Europejska opowiedziała się po stronie Ukrainy, a nie państw członkowskich.

Sama decyzja Ukrainy jest dziwna z punktu widzenia geopolityki, geostrategii i tego, że jednak Ukraina dalej walczy o życie. Coś tam kalkuluje i nie wiem, czy te kalkulacje są słuszne, czy na dłuższą metę Ukraina nie straci na tym. Już chyba traci poparcie opinii publicznej w Europie Wschodniej, a bez tego pomoc dla Ukrainy będzie bardzo trudna.


Czy reakcja polskiego rządu jest słuszna?


Sama decyzja o blokadzie jest oczywiście słuszna. Wczoraj rzecznik rządu skomentował to tak, że nie ustąpimy i też mamy swoje narzędzia.


Podkreślił też, że wciąż wspieramy Ukrainę.


Wspieramy i będziemy wspierać. To jest polityka, spory się zdarzają. One będą. Myślałem, że będą bardziej po wojnie, a okazało się, że jeszcze w czasie wojny jeszcze. To nie jest więc tak, że nam nie zależy na Ukrainie i na jej zwycięstwie. To w dalszym ciągu nasz interes strategiczny i musimy Ukrainę wspierać, ale też nie możemy zapominać o swoich własnych interesach, szczególnie że Ukraina o nich zapomina.


Czy wpłynie to jakoś na polsko-ukraińskie relacje polityczne?


Tak. Prawdopodobnie będzie szybka próba ratowania, także ze względu na to zdanie, które ustami rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego wyraziły Stany Zjednoczone. Będzie więc ratowanie tego sojuszu, ale pewnych rzeczy już się nie odwróci. Jednak to zaufanie opinii publicznej w Polsce do elit ukraińskich - bo przecież trzeba wyraźnie powiedzieć, że chodzi o elity ukraińskie, elity biznesowe oligarchów, a nie zwykłych ludzi - to zaufanie zostało nadszarpnięte.


A relacje społeczne? Czy tutaj jakiś wpływ będzie widoczny?


Mam nadzieję, że nie. I żebyśmy wszyscy o tym pamiętali, że jest wielka polityka, są interesy wielkich oligarchów, ale tutaj na dole, my żyjemy razem, razem pracujemy. 700 tysięcy Ukraińców płaci podatki w Polsce, wspiera ZUS. Bez tych rąk do pracy być może nasz rynek pracy by się załamał. Powinno nam zależeć na tym, żeby utrzymywać te dobre, nawet przyjacielskie relacje. Kijów, Warszawa to jedno, a relacje międzyludzkie to zupełnie coś innego.


Na Kremlu zacierają ręce z radości?


Oczywiście. Udało się wbić klin, a Rosja dążyła do tego od początku wojny.


Dziś w Nowym Jorku o ukraińskim zbożu rozmawiają prezydent Duda i prezydent Zełenski. Czego możemy oczekiwać po tych rozmowach?


Złagodzenia sporu pod wpływem presji amerykańskiej.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok