Radio Białystok | Gość | prof. Oksana Wojciuk [wideo] - z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku

21.09.2023, 08:20, akt. 13:51

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński
prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Oksaną Wojciuk rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po przedłużeniu przez Polskę embarga na ukraińskie zboże i po zaskarżeniu tej decyzji przez Ukrainę w Światowej Organizacji Handlu, zachwiały się relacje dyplomatyczne na linii Warszawa – Kijów. Jakie są tego przyczyny i czy uda się wypracować wyjście z tej sytuacji? Z profesor Oksaną Wojciuk rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Myślę że to nie będzie łatwa rozmowa szczególnie dla pani. Z jednej strony pochodzi pani z Ukrainy, z drugiej strony mieszka i pracuje w Polsce, więc ma pani dwie perspektywy. Z obu stron od miesięcy padały słowa o przyjaźni i historycznie dobrych relacjach. W ostatnich dniach prezydent Zełenski mówi o teatrze i o tym, że w domyśle Polska pomaga przygotować scenę dla moskiewskiego aktora. Z drugiej strony np. prezydent Andrzej Duda mówi o Ukrainie jako o tonącym, który chwyta się wszystkiego. Co się stało na linii Warszawa - Kijów?

Oksana Wojciuk: Chyba po prostu panowie się nie dogadali. Można zrozumieć i jedną, i drugą stronę. W Polsce zbliżają się wybory, w Ukrainie jest kontrofensywa, Ukraina jest w stanie wojny. Wydaje mi się, że jest też pewne zmęczenie w Ukrainie tą wojną. Te ataki rakietowe na porty, na infrastrukturę - zostało zniszczonych bardzo dużo magazynów zboża - to też powoduje, że Ukraińcy próbują to zboże jak najszybciej "wypchnąć" z kraju. Przede wszystkim dlatego, żeby ono nie zostało zniszczone, tak jak ostatnio było np. w porcie odeskim. 


Z drugiej strony Polska broni się przed tym, żeby to zboże nie zalało polskiego rynku, bo też nie o to chodzi. Od początku była mowa o tym, że to zboże ma być transportowane do krajów tzw. trzeciego świata, m.in. do krajów afrykańskich, a nie powinno utknąć w Polsce. 

Tutaj mówimy o dwóch kwestiach. Pierwsza kwestia to import - druga, tranzyt. W zeszłym roku Ukraina wyeksportowała do krajów afrykańskich 64 procent zboża. Natomiast reszta, to faktycznie szła do państw Unii Europejskiej. Teraz trudno mi powiedzieć, jakie konkretnie państwa i ile kupowały. I tutaj właśnie mówimy o tym, czy chodzi o tranzyt - bo tranzyt nie jest zakazany. 


To embargo nie zakazuje tranzytu. 

Tranzyt dalej może się odbywać. Tutaj chodzi właśnie o europejski rynek, dlatego że Ukraina jest "żytnicą". Tak nadal jest. To jest największy kraj pod względem terytorium, największy kraj pod względem też pól, które są uprawiane. Tutaj chodzi o cztery takie rośliny - to pszenica, słonecznik, kukurydza i rzepak. I faktycznie Ukraina stwarza zagrożenie dla mniejszych rolników. I niestety to są sąsiedzi Ukrainy, państwa ościenne. 

Państwa Unii Europejskiej mają pewne standardy jak powinno wyglądać to zboże, jakiej jakości powinno być. Natomiast ukraińskie zboże jest tańsze i też w tym kraju nie obowiązują pewne standardy. 


Dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UWB - prof. Adam Bartnicki, który był naszym gościem w poniedziałek powiedział: "Ukrainie nie chodzi o tranzyt. Chodzi o sprzedaż, o jak najszybsze "wypchnięcie" tego ziarna jak najmniejszym kosztem. Nie chodzi o żadną Afrykę, nie chodzi o kraje Bliskiego Wschodu, tylko o Unię Europejską, ponieważ Ukraina, czy ukraińscy oligarchowie zdali sobie sprawę, że tutaj są dobre rynki, gdzie można zarobić więcej, łatwiej i szybciej niż na rynkach światowych". Czy pani się zgadza ze zdaniem swojego przełożonego?

Niekoniecznie zgadzam się z panem dziekanem. Wczoraj widziałam, że tworzą się takie specjalne miejsca, żeby tego zboża nie przechowywać w jednym miejscu, ze względu na ataki. I to też tworzy tym rolnikom ukraińskim ogromne problemy. Bo to zboże nie może długo przebywać w tymczasowych miejscach. Więc dlatego Ukraina stara się to jak najszybciej "wypchnąć". 

Natomiast też jeśli chodzi o te największe ukraińskie holdingi, nie ukrywam, nie interesowałam się tym tematem dokładnie, jaki udział jest tam oligarchów, kto tam jest i tak dalej. Ale też pamiętajmy, że na Chersońszczyźnie bardzo dużo tych holdingów po prostu znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Te zasoby zboża, które zostały zebrane w tym roku, to w większości było Zaporoże. Bo Obwód Chersoński w chwili obecnej - tam jest bardzo trudno pracować. 


To że ukraiński rynek rolniczy i sektor rolniczy jest w trudnej sytuacji - to jasne, bo toczy się wojna. Ale czy powinien ratować się kosztem Polski, kosztem Słowacji i Węgier chociażby?

Ja nie sądzę, że Ukraińcy chcą ratować się kosztem tych państw. Raczej - jeżeli zapytamy przeciętnego Ukraińca - to on nawet nie będzie sobie z tego zdawał sprawy. Raczej tutaj chodzi o to, że Ukraina też potrzebuje tych pieniędzy. Ogromne koszty idą na wojnę, ale też w Ukrainie jeszcze są ludzie, którzy tam mieszkają, którym trzeba płacić wynagrodzenia, emerytury, więc to też jest bardzo ważny element. 


W tej sytuacji, jakie pani zdaniem popełniły błędy władze w Kijowie? Np. Ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko mówi że: "naszym błędem było to, że w ogóle wkroczyliśmy na ścieżkę konfliktu. Podchwyciliśmy to, choć powinniśmy działać w sposób bardziej wyważony i elastyczny". 

I ja tutaj się zgadzam. Generalnie, jeżeli chodzi o kwestię zboża, to jeszcze przed wojną - kiedy Ukraina mówiła o swoich aspiracjach do Unii Europejskiej - to już wtedy były rozmowy na ten temat, że będzie bardzo trudno Ukrainie wejść do Unii Europejskiej. I właśnie ta kwestia związana ze zbożem już wtedy się pojawiała. W tej chwili po prostu zagrały emocje i wyszła taka sytuacja, którą mamy. 


Doszło nawet do tego, że w związku ze słowami Wołodymyra Zełenskiego na forum ONZ, do polskiego MSZ-tu został wezwany ukraiński ambasador w Polsce. 

Tutaj panowie prezydenci i po jednej i po drugiej stronie nie powinni byli mówić takich słów. Bo to, co powiedział prezydent Duda - to też jest bolesne. 


To co zrobić teraz, w tej sytuacji? Czy jesteśmy w stanie - Polska i Ukraina, zrobić krok, dwa kroki wstecz i wrócić do tych dobrych relacji? Czy już o tym co się wydarzyło nie da się zapomnieć?

Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie wrócić do dobrych relacji. Powinna tutaj zadziałać dyplomacja, powinny opaść emocje. Nie jest jeszcze aż tak źle i jeszcze można wszystko naprawić. 


Czy to jakoś zmienia stosunek Ukraińców do Polaków? Widzę że wielu Polaków ta sytuacja dotknęła.

Myślę że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu Ukraińców wciąż tutaj mieszka, więc w tej kwestii nic się nie zmieniło. 


Co zrobić, żeby uzmysłowić Polakom, że to są kwestie dyplomatyczne, a nie relacji międzyludzkich?

Tutaj dużą rolę odgrywają media, to w jaki sposób pokazują pewne informacje. Każdy, kto słucha danej informacji bierze coś dla siebie. Zależy jakich źródeł słuchamy, co czytamy. Najlepiej czytać z kilku i mieć własne wnioski. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.


Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.

dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska

dr Tomasz Grześ [wideo]

z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
24.10.2023

"Profil zaufany nie jest na zawsze, trzeba go odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Ważny jest przez 3 lata" - mówi dr Tomasz Grześ.

Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Łepkowska-Gołaś

nowo wybrana posłanka KO
23.10.2023

- To jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok