Radio Białystok | Gość | dr Radosław Poniat [wideo] - z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku

7.11.2023, 08:23, akt. 08:56

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Radosławem Poniatem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Funkcję marszałka seniora ma sprawować poseł Marek Sawicki z PSL.


Renata Reda: Czy decyzja prezydenta zaskoczyła pana?

Radosław Poniat: Prawdę mówiąc, nikogo nie zaskoczyła. Poza być może kwestią marszałka seniora, co było mniej przewidywalne, to że będziemy mieli takiego kandydata na premiera - zakładam, że wiedziały wszystkie partie. Tylko na różne sposoby pokazywały w jaki sposób są z tego niezadowolone, albo w jakim stopniu się tego spodziewały. Ale sama decyzja była raczej oczywista. 


Orędzie było bardzo krótkie. To też było takie oczywiste?

Zastanawiam się, co jeszcze prezydent mógłby powiedzieć. Zakładam że z jego punktu widzenia wygodnie jest powiedzieć mało, ale w taki sposób, żeby wypaść prezydencko, niż wchodzić w dyskusje polityczne o rządzie, który być może nie powstanie, o partii która być może nie będzie rządzić. To za kilka tygodni już mogłoby wyglądać dość dziwnie.


Marszałkiem seniorem ma być Marek Sawicki z PSL-u. Dlaczego to było dla pana zaskoczeniem?

Ja odbieram to jako próbę pokazania pewnego kompromisowego podejścia. Być może też rozmowy z PSL-em o tym, że jest widziany jako partia godna zaufania. 


Niektórzy podejrzewają, że być może nawet będzie ukłon ze strony Mateusza Morawieckiego do PSL-u, że on nie będzie premierem, tylko np. Władysław Kosiniak-Kamysz. 

To tak nie działa. Jeśli prezydent powierzył mu misję, to on nie może powiedzieć następnego dnia: "ja jednak nie mam tej misji". Teraz ruch będzie po stronie parlamentu. Najwyżej można sobie wyobrazić sytuację teoretyczną, kiedy PSL i PiS dogadują się, że to oni wystawią swojego kandydata parlamentarnego, ale nie można w połowie zamienić sobie kandydata prezydenckiego. 


A czy Mateusz Morawiecki jest gotowy do misji tworzenia rządu?

Kluczowe pytanie nie polega na tym, czy jest gotów do kierowania rządem, tylko czy jest w stanie zgromadzić odpowiednią liczbę posłów, którzy go poprą. 


I w tym względzie wróży mu pan sukces, czy porażkę?

Jest to mało prawdopodobne. W tej chwili wszystkie pozostałe partie zapowiedziały, że nie planują z nim współpracy. Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em w tej chwili. 


To na co liczy sam Mateusz Morawiecki?

To są dwa czynniki. Jeden czynnik, który często jest tutaj podkreślany, to czynnik walki, załatwienia pewnych spraw przed końcem sprawowania urzędów niektórych ministrów, więc można jeszcze podpisać ostatnie decyzje, podjąć jakieś postanowienia, które być może będą funkcjonować. Drugi czynnik, pewnie równie ważny dla wielu osób, to jest walka wewnętrzna w PiS-ie o to, kto będzie za chwilę już decydował o tym, jak będzie wyglądała struktura partii. 


Jeżeli chodzi o ostatnie decyzje, podejmowane przez rząd, to jakie one mogą być?

Zakładam że to nie będą decyzje rządu. Natomiast to będzie dużo decyzji różnych ministrów. Każde środowisko obserwuje to w swojej wersji. Ja żyję w świecie ministra Czarnka, więc on teraz podejmuje dużo decyzji finansowych. Domyślam się, czy wiem z różnych opowieści, że w innych miejscach też różne rzeczy się dzieją. Więc tu będzie mocny okres aktywności związany z wydaniem tych jeszcze pieniędzy, które gdzieś zostały w budżecie. 


A jeżeli chodzi o walkę wewnątrz PiS-u, to gra idzie tu o co?

Dwa czynniki. Z jednej strony zbliżają się kolejne tury wyborów różnego rodzaju. Kto będzie kandydatem w wyborach prezydenckich. Kto będzie ważnymi osobami w wyborach do Europarlamentu, w wyborach samorządowych. Te wszystkie stanowiska ktoś będzie musiał obsadzić. Różne grupy będą o to rywalizować. W dłuższej, a może wcale nie tak długiej perspektywie, to jest też walka o to, kto będzie następcą prezesa Kaczyńskiego. 


Czyli decyzja o tym, żeby powierzyć misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu - w czyim interesie jest najbardziej, jeżeli chodzi o walkę wewnątrz PiS-u?

Jest w interesie prezydenta Andrzeja Dudy, który pokazuje, że dalej popiera swoją partię i pomaga jej. Może niekoniecznie w zdobyciu nawet głosów, ale w każdym razie w utrzymaniu się przez pewien czasu u władzy i w podjęciu jeszcze pewnych decyzji. Jest to też w interesie premiera Morawieckiego, który będzie miał szansę pokazać, że jest "fighterem" i próbował i tak dalej. Wybory niezbyt mu wyszły, był przez moment twarzą kampanii. Ta kampania nie była jednak tym sukcesem, na który liczono. Więc teraz ma szansę pokazać, że ciągle jest ważny, rozgrywa, coś robi. 

Natomiast druga, trzecia strona - w walkach partyjnych jest ich wiele - będą na różne sposoby próbowały pokazać, że to one zapracowały na wynik, że to one zdobyły więcej głosów w regionach. I będą pokazywać, że to ich interpretacja tego, jak powinna wyglądać przyszłość partii jest tą interpretacją, która będzie decydująca w przyszłości. 


A jakie będą kolejne tygodnie? Jaki będzie scenariusz na polskiej scenie politycznej?

Teraz będziemy mieli próby stworzenia jakiejś koalicji większościowej. To pewnie nie zakończy się powodzeniem, ale będzie kilka tygodni tego rodzaju starań. Zakładam, że równocześnie opozycja będzie rządziła w Sejmie jako grupa większościowa. Będzie próbowała na różne sposoby pokazać, że oni są już gotowi. 


Już Donald Tusk ogłosił na spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia, że umowa jest dopięta, że w piątek ma być podpisana umowa z Trzecią Drogą i z PSL-em. Czy faktycznie jest to wszystko dopięte, czy to taka polityczna gra?

Zakładam ze kluczowe rzeczy już zostały postanowione. Pierwsze punkty działania zostały już pewnie postanowione. Tym partiom też zależy na pokazaniu swoim wyborcom, że nie marnują ich głosów. Paru partiom udało się zdobyć więcej głosów niż przewidywano, dzięki dużej mobilizacji wyborców. Ale wyborcy raz zmobilizowani mogą być szybko wyborcami rozczarowanymi. Więc trzeba im pokazać, że pewne elementy programu - kluczowe dla wyborców - będą w jakiś sposób podjęte. Ale w pierwszej fazie to będą opowieści o tym, co byśmy zrobili, gdyby nas wreszcie dopuszczono, o tym, że za chwile byłyby pieniądze unijne, a tak przez nich nie ma. 


I tak się dzieje już. 

To są strategie, które pozwalają opowiedzieć o sukcesie i opowiedzieć o tych, którzy blokują, przeszkadzają, nie chcą pozwolić na rozwój Polski. 


A jeżeli chodzi już o samo działanie, to czego w pana ocenie tej koalicji tworzonej nie uda się wspólnie osiągnąć, jeżeli chodzi o obietnice wyborcze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do czasów wyborów prezydenckich ta koalicja nie będzie mogła przeprowadzić większości ustaw, które obiecują. Zakładam że prezydent Duda dość chętnie będzie korzystał z weta, będzie to nowe doświadczenie w jego życiu, ale zakładam, że teraz będzie bardzo często wetował wszystkie rzeczy. Co nie oznacza, że nie będą zgłaszane. 

Natomiast to, co jest możliwe, i co zresztą Prawo i Sprawiedliwość ułatwiło - to jest rządzenie różnego rodzaju postanowieniami ministra, opóźnieniami pewnych decyzji, przyspieszeniami decyzji. Tego rodzaju gry, strategie, które zawsze bywały jakoś stosowane za rządów PiS-u, który potrafił przez całą pandemię rządzić zarządzeniami Ministerstwa Zdrowia i żadnymi innymi - zakładam, że będą w różnych momentach stosowane i będą pozwalały na zrobienie niektórych rzeczy, które się obiecywało. I przede wszystkim będzie właśnie pokazywanie wyborcom, że "my się staramy, ale prezydent nam nie pozwala. Więc pamiętajcie, żeby przy najbliższych wyborach prezydenckich zagłosować na naszego kandydata". 


A to, że prezydent wygłosił orędzie i ogłosił decyzję o powierzeniu Mateuszowi Morawieckiemu misji tworzenia rządu wczoraj, tydzień przed pierwszym posiedzeniem parlamentu ma jakieś znaczenie?

Wydaje się, że kluczowe jest właśnie to, że w tym momencie on mógł powiedzieć, że obydwie partie powiedziały, że mają swoich kandydatów, ale on wybiera tego, który jest z większej partii. Gdyby w piątek - powiedzmy - została już zawarta umowa koalicyjna, to nie mógłby udawać, że czegoś takiego nie ma. Więc w tym rozumieniu każdy moment, każde odczekanie zwiększałoby ryzyko, że w międzyczasie okaże się, że ta część jego wystąpienia, kiedy mówił, że jedni i drudzy powiedzieli i on nie wie kto wygra - to byłoby już znacznie bardziej skomplikowane. 


Czy przed Wigilią, jak twierdzi Donald Tusk - będzie już premier z dotychczasowej opozycji?

Z dużym prawdopodobieństwem. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok