Radio Białystok | Gość | prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo] - dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

13.11.2023, 08:26, akt. 14.11.2023, 09:21

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Małgorzatą Bieńkowską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent już wcześniej zapowiedział, że misję tworzenia nowego rządu powierzy Mateuszowi Morawieckiemu z PiS-u. Do rządzenia szykują się też wspólnie: Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Lewica.

Gościem Polskiego Radia Białystok jest profesor Małgorzata Bieńkowska z Uniwersytetu w Białymstoku, a rozmawia z nią Renata Reda.Renata Reda: Po co PiS-owi dodatkowe dwa tygodnie rządzenia? Bo przecież nikt nie wierzy, że nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego uzyska wotum zaufania.

Małgorzata Bieńkowska: Spekulacji na ten temat jest już dosyć sporo w przestrzeni publicznej, medialnej. Generalnie mowa jest oczywiście o tym, że dotychczasowy rząd jeszcze dokończy pewne swoje sprawy, uporządkuje swoje dokumenty. Niektórzy mówią, że zniszczy część dokumentów. To jest też trochę przygotowanie miejsca dla siebie w nowej rzeczywistości politycznej. Poszukanie miejsca dla siebie w tej przestrzeni nowej jednak po ośmiu latach jest zapewne trudne dla części polityków z obozu rządzącego dotychczas. 


Co przez te dwa tygodnie nowy rząd Mateusza Morawieckiego może zyskać, a co stracić?

To jest zagwozdka. Raczej pewne jest to, że nie uda im się utworzyć rządu. Te dwa tygodnie - wizerunkowo - są taką kuriozalną sytuacją. Może jest to "uśmiech" w stronę osób, które głosowały, próba jeszcze zatrzymania na chwilę tej nowej rzeczywistości. Być może wymyślenia jakiejś strategii - co dalej. W jaki sposób się zachowywać jako przyszła opozycja. I może też będzie jakieś przygotowanie do wyborów samorządowych albo do wyborów do Europarlamentu. 


Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie na przedstawienie nowego rządu. Czy powinien wygłosić expose jeśli nie będzie miał większości sejmowej?

Szczerze mówiąc, nie wiem. Będzie to dziwne expose. Życzyłabym sobie dzisiaj takiej niespodzianki, żebyśmy już nie musieli czekać dwa tygodnie. Bo nawet ze strony obozu rządzącego słychać, że nie wierzą w swój sukces utworzenia kolejny raz rządu. Bardzo wyraźnie to się pojawia w różnych wypowiedziach. Więc niespodzianką byłoby to, gdyby dzisiaj, po desygnowaniu przez prezydenta, pan premier powiedział, że nie podejmie się tego zadania. Skróciłoby to ten okres oczekiwania, ale jest to jednak bardzo mało prawdopodobny scenariusz. 


A jeśli podejmie się misji tworzenia rządu i jeśli wygłosi expose to co powinno w nim paść?

To nawet chyba w zapowiedziach już się pojawiało polityków, bo wiele osób sobie zadaje to pytanie. Zapewne będzie to opowieść o tym, jak wspaniałym rządem moglibyśmy być, co wspaniałego moglibyśmy zrobić dla Polski, kontynuować swoją dotychczasową politykę. Chyba będzie to taka deklaracja PiS-u, co zrobiłby, gdyby był u władzy. 


A co sądzi pani o umowie koalicyjnej Koalicji Obywatelskie, Polski 2050, PSL-u i Lewicy? Zbyt ogólnikowa? Powinno być więcej konkretów?

Słyszeliśmy że będzie sto punktów, są 24 punkty. Są tam oczywiście ogólniki, ale też nie oczekiwałabym jednak zbyt szczegółowych zapisów w umowie koalicyjnej. Mówimy o polityce. Naiwnością byłoby myślenie o tym, że dzisiaj Koalicja przygotuje bardzo punktowo i szczegółowo program swojego dalszego działania. Tutaj bardzo realistycznie na to patrzę. 

Oczywiście jak wiemy, ta umowa jest na tyle ogólna, że z jednej strony - jeżeli popatrzymy na Lewicę - to mamy Lewicę, która weszła w tę koalicję i wyraża swoje głosy zadowolenia, ale też akcentuje, czego tam nie ma, czego zabrakło, nad czym będzie trzeba pracować. A z drugiej strony mamy też Razem, które powiedziało w tym momencie "nie". 


Czy to świadczy już o jakimś rozłamie w koalicji?

Niewątpliwie jest to tak odczytywane przez prawicę polskiego parlamentu. Jako pewien rozłam i coś, wokół czego buduje się narrację: "patrzcie, ta koalicja nie jest trwała". Więc jest to bardzo niepokojący sygnał. Niektórzy oczywiście też podkreślają, że jest to tylko pewna nieliczna grupa posłów, którzy równocześnie też deklarują, że będą przychylnie patrzeć na poczynania rządu. 

Osobiście powiem, że trochę mnie ta postawa partii Razem rozczarowuje. Jeśli chce się rządzić, jeśli chce się być za coś odpowiedzialnym i zmieniać, to trzeba było wejść do rządu. Trzeba było podpisać tę umowę i wziąć na siebie odpowiedzialność, a nie w ostatniej chwili powiedzieć "jednak dziękujemy". 


Czy taka ogólnikowa umowa koalicyjna gwarantuje, że wiele punktów z kampanii wyborczych tych partii będzie zrealizowanych?

Myślę że jest to umowa, która wiąże w jakiś sposób ze sobą koalicjantów. Ta umowa to taki dobry dokument pozwalający wyborcom co jakiś czas mówić "sprawdzam". I patrzymy co jest. Niewątpliwie będzie się odbywało wielokrotnie odwoływanie do tego dokumentu i przypominanie zapisów. 

To że pojawiają się tam sformułowania, które mają charakter takich okrągłych zdań nie jest niczym zaskakującym. Bo to jest polityka. Będzie można później mówić o tym, jak te zdania interpretować, w którą stronę ta sytuacja będzie się rozwijała. 


Jak pani postrzega rotacyjność na stanowiskach marszałków Sejmu i Senatu? Czy to brak dogadania się jak twierdzą niektórzy politycy PiS-u?

Nie sądzę, że to jest brak dogadania się. Myślę że to jest kwestia próby innego rozwiązania sytuacji. Koalicja jednak jest koalicją partii, które są różne. Różne jeżeli chodzi o system wartości. Być może jest to też taka próba uszanowania wszystkich osób, które weszły do tej koalicji, liderów partii czy przedstawicieli poszczególnych obozów. Ciekawe rozwiązanie, nowe, różnie interpretowane. Z jednej strony być może to jest też taki myk, który pozwala zacieśnić koalicję. Bo to rozwiązanie działa tak długo, jak działa koalicja. Czyli jest pewną gwarancją, że w trakcie najbliższych czterech lat ona nie powinna się rozpaść, żeby dotrzymać tej umowy rotacyjności. 


Czyli dostrzega pani jednak te korzyści na trwałość koalicji.

Myślę że to idzie w tę stronę. 


A to nie jest tak, że to świadczyć też może o pewnej destabilizacji instytucji państwowych? Tak twierdzi PiS. 

Nie sądzę. Myślę że tutaj PiS oczywiście bardzo krytycznie i negatywnie postrzega wiele działań swojej opozycji i stara się to po prostu w tej chwili w ten sposób podkreślać. 


A co teraz będzie udowadniać Koalicja Obywatelska, PSL, Polska 2050 i Lewica, a co Prawo i Sprawiedliwość?

Prawo i Sprawiedliwość? Myślę że będzie bardzo mocno rozliczać koalicję z zapisów w umowie koalicyjnej, z deklaracji, z tego co miało być zrobione, jakie były obietnice wyborcze, a jakie nie są dotrzymane. I będzie to bardzo mocno podkreślane. 

Natomiast koalicja - pierwszą rzeczą, od jakiej rozpoczną swoje rządy - to będzie jednak rozliczanie PiS-u. Bardzo wyraźnie to też widać w umowie koalicyjnej, w wypowiedziach polityków. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok