Radio Białystok | Gość | dr Katarzyna Siemion [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

17.11.2023, 07:36, akt. 10:02

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne
Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Katarzyną Siemion rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od piątku, 17 listopada można zastrzec swój numer PESEL. Ma to pomóc w ochronie danych osobowych. 

W jaki sposób to zrobić, a także czym grozi utrata danych osobowych? O tym z radcą prawnym - dr Katarzyną Siemion z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Od piątku (17.11) można zastrzec swój nr PESEL – taka informacja pojawia się w przestrzeni publicznej, choć chyba nie do końca, bo to dopiero pierwszy etap wdrażania tego rozwiązania.


Katarzyna Siemion: Tak, od dnia dzisiejszego można zastrzec nr PESEL i wprowadzić go do tzw. rejestru zastrzeżeń numerów PESEL. Natomiast faktycznie, to, co pan wskazał jest jednak dość ważne, o tym już może trochę jest mniej mowy, że jest to dopiero pierwszy etap. Od dzisiaj możemy jedynie zastrzec ten PESEL w rejestrze zastrzeżeń, natomiast dopiero od 1 czerwca 2024 będziemy mieć skutki, które będą nas najbardziej interesować w związku z tym, że my ten nr PESEL zastrzeżemy. 

A przede wszystkim chodzi mi o to, że dopiero właśnie na tym drugim etapie, czyli od 1 czerwca 2024 będzie to chronione w ten sposób, że niektóre instytucje, przede wszystkim banki, tzw. SKOK-i, urzędy pocztowe, notariusze będą musieli weryfikować to, czy my jesteśmy w tym rejestrze zastrzeżeń i jeżeli w tym rejestrze ten nasz nr PESEL będzie zastrzeżony, to wtedy będziemy mogli uchronić się od tego, że jeżeli faktycznie ktoś będzie chciał podszyć się pod nas, ukradnie naszą tożsamość, będzie chciał np. zaciągnąć pożyczkę, pójść do usługodawcy telekomunikacyjnego i np. wyrobić duplikat karty SIM, który potem pozwala wejść na telefon i ewentualnie skorzystać z aplikacji np. bankowych i przez to wyłudzić pieniądze. 

Dopiero od tego czerwca te instytucje będą zobowiązane weryfikować to, czy faktycznie nasz PESEL jest tam zastrzeżony. I jeżeli on tam zastrzeżony będzie, a instytucja tego nie sprawdzi, to w przypadku kiedy to będzie np. pożyczka, to my nie będziemy zobowiązani do zapłaty tej pożyczki, czyli nie będziemy musieli jej zwracać na rzecz banku.


To zastrzeżenie PESEL-u w jaki sposób nas będzie chronić? Czy bank np. będzie musiał weryfikować ten PESEL jakoś dodatkowo, dzwonić do nas, pytać o to, czy to faktycznie my? W jaki sposób będzie to zorganizowane?


To będzie w taki sposób zorganizowane, że właśnie ustawodawca dał ten czas od teraz do czerwca na to, żeby te instytucje, które będą zobowiązane to weryfikować, żeby się połączyły z tym systemem. Trochę to trwa faktycznie, ponieważ to jest konieczność wprowadzenia pewnych procedur przez te instytucje i instytucje będą musiały to weryfikować w ten sposób, że będą wchodzić do tego rejestru. One będą połączone ze swoim systemem i będą to musiały z automatu weryfikować. 

Natomiast jeśli tego nie zweryfikują, nie zrobią tego poprawnie, to no to wtedy to jest już ich odpowiedzialność i na nich będzie ciążyć to, że np. my nie będziemy musieli zwracać zaciągniętego zobowiązania, bo do tego to służy, jeżeli właśnie ktoś na nas weźmie tę pożyczkę, czyli ktoś w naszym imieniu, kradnąc tożsamość po prostu tym się posłuży do celów, które mogą w jakiś sposób nas narazić na szkodę. 

I też będzie dodatkowy obowiązek związany z tym, że jeżeli suma wypłat z banku danego dnia będzie przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, to wtedy też bank będzie musiał to zweryfikować, zablokować tę transakcję przez 12 godzin do tego, żeby zweryfikować, czy faktycznie to zastrzeżenie numeru PESEL zostanie cofnięte.


Mówi pani o tym, że nie powinniśmy wtedy zwracać pożyczki zaciągniętej na nasze nazwisko, ale czy w ogóle powinniśmy zwracać pożyczkę, czy z zastrzeżeniem PESEL-u, czy bez zastrzeżenia, jeżeli wiadomo, że to nie my to zrobiliśmy, tylko że ktoś za nas to zrobił?


To faktycznie jest problematyczne, bo tak naprawdę tak jak pan pyta – po uczciwości powinniśmy w ten sposób postąpić, że jeżeli ktoś w naszym imieniu posłużył się naszym numerem PESEL, to tak naprawdę my nie powinniśmy tego zwracać, ponieważ to nie my. Natomiast skutki prawne już idą i my musimy wykazywać, że to nie my. To jest o tyle utrudnione, że my musimy wszcząć całe postępowanie też karne, zawiadomić właściwe organy o możliwości popełnienia przestępstwa i próbować dochodzić sprawiedliwości. Czasami jest to bardzo utrudnione.


A do czasu wyjaśnienia sprawy trzeba płacić?


Dokładnie. Tutaj to faktycznie jest bardzo problematyczne, więc trzeba uważać na te swoje dane osobowe, weryfikować, gdzie i komu my je udostępniamy i przekazujemy, ponieważ niestety, ale kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne, wystawiać duplikaty karty SIM i przez to to może narażać nas na szkodę. 


Pani doktor, gdzie najczęściej tracimy tożsamość? Gdzie najczęściej wykorzystywane są dane osobowe i gdzie najczęściej są one wykradane?


Najczęściej wykradane są jednak w systemach informatycznych i poprzez właśnie maile i smsy, które do nas przychodzą – musimy na to szanowni państwo bardzo, bardzo uważać, ponieważ faktycznie coraz więcej jest tych prób włamania czy do naszych systemów, czy do naszych kont. Więc na to przede wszystkim bardzo istotnie trzeba uważać.

Szanowni państwo, są nawet badania opublikowane przez Związek Banków Polskich, że w II kwartale 2023 roku na cudze nazwisko próbowano wyłudzić kredyty na ponad 50 mln zł, więc to faktycznie są dość istotne kwoty i każdy jest na nie narażony. Więc tutaj faktycznie ta nasza odpowiedzialność jest po tej stronie, żebyśmy to my starali się weryfikować, gdzie my te dane dajemy i co się dalej z nimi dzieje.


Pani doktor, to jeszcze powiedzmy jak zastrzec numer PESEL, gdzie to zrobić?


Jeżeli chodzi o zastrzeżenie numeru PESEL, to mamy kilka możliwości dla osób, które są obyte z technologią. Można to zrobić w aplikacji mObywatel, także na stronie obywatel.gov.pl, natomiast możliwe jest to też w placówkach urzędu gminy.

To, co jest istotne i na co chcę zwrócić uwagę, to to, co w przypadku, kiedy ja nie mogę tego zrobić, ponieważ np. jestem bardzo chora, czy też w jakiś sposób nie mogę spełnić tego obowiązku, to wtedy jest możliwość działania przez pełnomocnika, który na podstawie pełnomocnictwa, po weryfikacji tożsamości w urzędzie gminy będzie mógł to zrobić w naszym imieniu. Natomiast to, co jest też istotne – w tym rejestrze zastrzeżeń będą tylko osoby pełnoletnie.  

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok