Radio Białystok | Gość | dr Katarzyna Siemion [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

17.11.2023, 07:36, akt. 10:02

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne
Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Katarzyną Siemion rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od piątku, 17 listopada można zastrzec swój numer PESEL. Ma to pomóc w ochronie danych osobowych. 

W jaki sposób to zrobić, a także czym grozi utrata danych osobowych? O tym z radcą prawnym - dr Katarzyną Siemion z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.

Adam Janczewski: Od piątku (17.11) można zastrzec swój nr PESEL – taka informacja pojawia się w przestrzeni publicznej, choć chyba nie do końca, bo to dopiero pierwszy etap wdrażania tego rozwiązania.


Katarzyna Siemion: Tak, od dnia dzisiejszego można zastrzec nr PESEL i wprowadzić go do tzw. rejestru zastrzeżeń numerów PESEL. Natomiast faktycznie, to, co pan wskazał jest jednak dość ważne, o tym już może trochę jest mniej mowy, że jest to dopiero pierwszy etap. Od dzisiaj możemy jedynie zastrzec ten PESEL w rejestrze zastrzeżeń, natomiast dopiero od 1 czerwca 2024 będziemy mieć skutki, które będą nas najbardziej interesować w związku z tym, że my ten nr PESEL zastrzeżemy. 

A przede wszystkim chodzi mi o to, że dopiero właśnie na tym drugim etapie, czyli od 1 czerwca 2024 będzie to chronione w ten sposób, że niektóre instytucje, przede wszystkim banki, tzw. SKOK-i, urzędy pocztowe, notariusze będą musieli weryfikować to, czy my jesteśmy w tym rejestrze zastrzeżeń i jeżeli w tym rejestrze ten nasz nr PESEL będzie zastrzeżony, to wtedy będziemy mogli uchronić się od tego, że jeżeli faktycznie ktoś będzie chciał podszyć się pod nas, ukradnie naszą tożsamość, będzie chciał np. zaciągnąć pożyczkę, pójść do usługodawcy telekomunikacyjnego i np. wyrobić duplikat karty SIM, który potem pozwala wejść na telefon i ewentualnie skorzystać z aplikacji np. bankowych i przez to wyłudzić pieniądze. 

Dopiero od tego czerwca te instytucje będą zobowiązane weryfikować to, czy faktycznie nasz PESEL jest tam zastrzeżony. I jeżeli on tam zastrzeżony będzie, a instytucja tego nie sprawdzi, to w przypadku kiedy to będzie np. pożyczka, to my nie będziemy zobowiązani do zapłaty tej pożyczki, czyli nie będziemy musieli jej zwracać na rzecz banku.


To zastrzeżenie PESEL-u w jaki sposób nas będzie chronić? Czy bank np. będzie musiał weryfikować ten PESEL jakoś dodatkowo, dzwonić do nas, pytać o to, czy to faktycznie my? W jaki sposób będzie to zorganizowane?


To będzie w taki sposób zorganizowane, że właśnie ustawodawca dał ten czas od teraz do czerwca na to, żeby te instytucje, które będą zobowiązane to weryfikować, żeby się połączyły z tym systemem. Trochę to trwa faktycznie, ponieważ to jest konieczność wprowadzenia pewnych procedur przez te instytucje i instytucje będą musiały to weryfikować w ten sposób, że będą wchodzić do tego rejestru. One będą połączone ze swoim systemem i będą to musiały z automatu weryfikować. 

Natomiast jeśli tego nie zweryfikują, nie zrobią tego poprawnie, to no to wtedy to jest już ich odpowiedzialność i na nich będzie ciążyć to, że np. my nie będziemy musieli zwracać zaciągniętego zobowiązania, bo do tego to służy, jeżeli właśnie ktoś na nas weźmie tę pożyczkę, czyli ktoś w naszym imieniu, kradnąc tożsamość po prostu tym się posłuży do celów, które mogą w jakiś sposób nas narazić na szkodę. 

I też będzie dodatkowy obowiązek związany z tym, że jeżeli suma wypłat z banku danego dnia będzie przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, to wtedy też bank będzie musiał to zweryfikować, zablokować tę transakcję przez 12 godzin do tego, żeby zweryfikować, czy faktycznie to zastrzeżenie numeru PESEL zostanie cofnięte.


Mówi pani o tym, że nie powinniśmy wtedy zwracać pożyczki zaciągniętej na nasze nazwisko, ale czy w ogóle powinniśmy zwracać pożyczkę, czy z zastrzeżeniem PESEL-u, czy bez zastrzeżenia, jeżeli wiadomo, że to nie my to zrobiliśmy, tylko że ktoś za nas to zrobił?


To faktycznie jest problematyczne, bo tak naprawdę tak jak pan pyta – po uczciwości powinniśmy w ten sposób postąpić, że jeżeli ktoś w naszym imieniu posłużył się naszym numerem PESEL, to tak naprawdę my nie powinniśmy tego zwracać, ponieważ to nie my. Natomiast skutki prawne już idą i my musimy wykazywać, że to nie my. To jest o tyle utrudnione, że my musimy wszcząć całe postępowanie też karne, zawiadomić właściwe organy o możliwości popełnienia przestępstwa i próbować dochodzić sprawiedliwości. Czasami jest to bardzo utrudnione.


A do czasu wyjaśnienia sprawy trzeba płacić?


Dokładnie. Tutaj to faktycznie jest bardzo problematyczne, więc trzeba uważać na te swoje dane osobowe, weryfikować, gdzie i komu my je udostępniamy i przekazujemy, ponieważ niestety, ale kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne, wystawiać duplikaty karty SIM i przez to to może narażać nas na szkodę. 


Pani doktor, gdzie najczęściej tracimy tożsamość? Gdzie najczęściej wykorzystywane są dane osobowe i gdzie najczęściej są one wykradane?


Najczęściej wykradane są jednak w systemach informatycznych i poprzez właśnie maile i smsy, które do nas przychodzą – musimy na to szanowni państwo bardzo, bardzo uważać, ponieważ faktycznie coraz więcej jest tych prób włamania czy do naszych systemów, czy do naszych kont. Więc na to przede wszystkim bardzo istotnie trzeba uważać.

Szanowni państwo, są nawet badania opublikowane przez Związek Banków Polskich, że w II kwartale 2023 roku na cudze nazwisko próbowano wyłudzić kredyty na ponad 50 mln zł, więc to faktycznie są dość istotne kwoty i każdy jest na nie narażony. Więc tutaj faktycznie ta nasza odpowiedzialność jest po tej stronie, żebyśmy to my starali się weryfikować, gdzie my te dane dajemy i co się dalej z nimi dzieje.


Pani doktor, to jeszcze powiedzmy jak zastrzec numer PESEL, gdzie to zrobić?


Jeżeli chodzi o zastrzeżenie numeru PESEL, to mamy kilka możliwości dla osób, które są obyte z technologią. Można to zrobić w aplikacji mObywatel, także na stronie obywatel.gov.pl, natomiast możliwe jest to też w placówkach urzędu gminy.

To, co jest istotne i na co chcę zwrócić uwagę, to to, co w przypadku, kiedy ja nie mogę tego zrobić, ponieważ np. jestem bardzo chora, czy też w jakiś sposób nie mogę spełnić tego obowiązku, to wtedy jest możliwość działania przez pełnomocnika, który na podstawie pełnomocnictwa, po weryfikacji tożsamości w urzędzie gminy będzie mógł to zrobić w naszym imieniu. Natomiast to, co jest też istotne – w tym rejestrze zastrzeżeń będą tylko osoby pełnoletnie.  

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok