Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

21.11.2023, 07:37, akt. 09:27

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Finlandii rozmawia  w Warszawie z polskimi władzami na temat bezpieczeństwa, tymczasem pierwsi migranci nielegalnie dotarli nawet do Laponii. Czy polskie doświadczenia mogą pomóc Skandynawom w zatrzymaniu fali nielegalnej migracji z Rosji? O tym z ekspertem ds. bezpieczeństwa prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Finlandia zamyka przejścia graniczne z Rosją ze względu na napływ migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę. Dlaczego Rosja dąży do destabilizacji Finlandii, wysyłając cudzoziemców, najczęściej z państw Bliskiego Wschodu i Afryki? prof. Daniel Boćkowski: Dąży do destabilizacji, bo może. To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii jako Finlandii, jest to próba destabilizacji NATO, jest to próba destabilizacji Unii Europejskiej na kolejnym obszarze. Poza tym - w tym momencie Finlandia była tym najsłabszym ogniwem, nazwijmy to tak. Tam jeszcze takiego naporu nie było. 

Finlandia pamięta migrację tego szlaku 2015 roku, ponieważ wtedy pojawiały się także dla migrantów, którzy ruszyli, mapy pokazujące, że można próbować przebić się na kierunku europejskim od północy Rosji, więc tam bywały wówczas niewielkie próby. Teraz widać, że jest to zorganizowana, kolejna operacja, tak jak ta na kierunku Polski z Białorusi, jak na kierunku Litwy, Łotwy. Po prostu trochę więcej było granic bez płotów i liczono na to, że da się na tym kierunku w miarę szybko doprowadzić do kryzysu. Na szczęście dla nas i na nieszczęście dla przemytników, bo nie łudźmy się, to nie jest żadna sytuacja, w której nagle ktoś tam przechodzi, bo zobaczył, że gdzieś jest na mapie coś takiego jak przejście graniczne w Finlandii. To jest jasna i klarowna współpraca służb rosyjskich z wieloma przemytnikami, grupami przemytniczymi, które im to organizują od samego początku do końca.Może to mało istotna kwestia, ale zanim przejdziemy dalej, to chciałbym o nią zapytać, bo bardzo mnie intryguje. Dlaczego migranci dowożeni pod przejścia graniczne przez Rosjan próbują wjechać do Finlandii na rowerach?Ponieważ to są jedyne przejścia drogowe, które tam są. To nie są przejścia dostosowane do ruchu pieszego, tylko przejścia, na których przede wszystkim odbywał się ruch kołowy. W ramach tego ruchu kołowego, formalnie tam można było nawet przekraczać rowerem, zresztą tak było dokładnie w 2015 roku. Stąd ten rower jest narzędziem, które ma usprawiedliwić, że przez te przejście można akurat się przedostać. Czyli taka prowizorka legalności. To jest prowizorka legalności. Tam, kiedy następował przemyt, kiedy przygotowywano tych ludzi, to ich poinformowano, że muszą zdobyć rowery, że dobrze byłoby, żeby mieli jakieś tam dziwne wizy pracownicze wykupione gdzieś w Unii Europejskiej, kombinowano z wizami studenckimi, nie studenckimi, jakimi tylko się dało.Z wizytą w Polsce jest prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Spotkał się on m.in. z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród tematów rozmów były właśnie kwestie bezpieczeństwa i ta presja migracyjna. Polska ma się jakimi doświadczeniami podzielić z Finlandią. Powiedzmy tak, ma informacje na temat plusów i minusów budowy określonych struktur. Ponieważ wiemy już z doświadczenia, że także te zapory twarde, wysokie, nie zawsze zdają rezultat, bo to jest kwestia np. umieszczenia tej zapory. Jeżeli jest zbyt blisko granicy, to można cały czas mieć prowokacje ze strony białoruskiej, niszczona jest ta infrastruktura krytyczna. To jest też problem na przykład z monitorowaniem tego z przestrzeni powietrznej, bo cały czas Białorusini oskarżają, że ktoś wlatuje w ich przestrzeń powietrzną i tak dalej. Z kolei budowa tych zapór żyletkowych czy zapór concertinowych, ona też wymaga na przykład innego systemu nadzorowania. Finowie, którzy w wielu miejscach nie postawią jednak żadnych tych twardych zapór, widać wyraźnie, że stawiają na te zapory właśnie z drutów kolczastych. 

Kluczem nie jest sama zapora, tylko kluczem jest cały system. I tutaj myśmy już wykształcili określone procedury, inne na granicy tej z obwodem królewieckim, inne na granicy z Białorusią, ale myślę, że oba te systemy, plus doświadczenia litewskie, plus doświadczenia łotewskie, są bardzo dużą wartością dla Finów, którzy po prostu aktualnie muszą natychmiast stworzyć infrastrukturę krytyczną w bardzo ciężkich warunkach.Ta eskalacja kryzysu migracyjnego przez Rosję w Finlandii, prawdopodobnie też na szerszą skalę wkrótce w Estonii - może to paradoksalnie dobra wiadomość dla Polski, bo chociażby w Warszawie Sauli Niinistö mówił, że to kwestia całej Unii Europejskiej, jak te granice będą chronione. A więc dzięki temu, że Rosja rozszerza kryzys migracyjny, rozszerza też w Unii Europejskiej ten front, który być może będzie chciał zadbać o finansowanie zabezpieczeń, chociażby zewnętrznej granicy Unii Europejskiej? Od samego początku to był problem Unii Europejskiej, od samego początku można było wykorzystać środki Unii Europejskiej, można było wykorzystać zasoby w postaci doświadczeń Frontexa, przy okazji wiążąc Frontex z granicą, zmusić Unię bardziej do działania. Natomiast koncepcja ochrony granicy dotychczas była realizowana tak, że robimy to własnymi siłami, pokazujemy, że potrafimy sobie z tym wszystkim poradzić. Finowie od razu wiedzą, że najlepiej wiązać to z Unią Europejską. Oczywiście bardzo dobrze, ja jestem za tym. Im więcej problemów jest na tej granicy, tym bardziej trzeba wiązać Unię, bo to jest kwestia także jednej rzeczy, tego, że przy wszystkich koncepcjach unijnych ochrony granic i migracji, Unia musi budować dwie koncepcje, to znaczy jedną dla południa, dla migracji przez Morze Śródziemne, może nawet dla migracji przez szlak bałkański. Druga koncepcja i drugi system współpracy i działań to jest właśnie ten szlaku wschodniego, tego białorusko-rosyjskiego, ponieważ one mają inną charakterystykę, ale tak samo są problematyczne dla państw Unii Europejskiej. Stąd ta ochrona granic powinna być pełna. 

Myślę, że Finowie dużo pomogą i dużo zadziałają, także dlatego, że jako ten młody członek NATO mogą w tym momencie dodatkowo pokazać, że to jest kwestia także bezpieczeństwa. Widać wyraźnie, że Rosja od razu uderzyła w te tryby pod tytułem, że ona nie wie, skąd się ci ludzie tam wzięli, że to jest atakowanie Federacji Rosyjskiej, że my sprawnie blokujemy te granice. Wystarczyło przez kilka dni popatrzeć na fora migracyjne. Tam była wyraźna akcja: słuchajcie, otwiera nam się fiński kierunek, jest w stu procentach skuteczny, dogadany, nie ma żadnych problemów, bierzcie rowery, bierzcie papiery, jeżeli jesteście gdzieś w Rosji, w Moskwie i w paru innych miejscach, to jedźcie od razu, kosztuje to 500-600 euro, przerzucamy was na granicę, kupujecie rower, przechodzicie na drugą stronę. Tak właśnie działa ten mechanizm, a ten kryzys migracyjny w Finlandii, być może paradoksalnie też odciąży Polskę i polskie służby. Czy Rosjanie będą w stanie prowadzić taką wojnę hybrydową na całej, długiej granicy od państw bałtyckich, od Finlandii, przez państwa bałtyckie po Polskę? Może u nas będzie mniejsza presja migracyjna dzięki temu? U nas nie będzie mniejsza presja, bo nas "obsługują" Białorusini, a nie Rosjanie. Mniejsza presja może być najwyżej w sytuacji, w której część tej fali rozbije się na określone grupy, które pójdą na północ i na południe. Pamiętajmy, że ta informacja o tym, co się dzieje na poszczególnych przejściach itd. są w sieci na bieżąco. Ci ludzie, którzy idą, są bardzo dobrze zorientowani, cały czas posługują się informacjami od innych osób, od grup, filmikami, gdzie można, jak można. Rzeczywiście polsko-białoruska granica teraz uznawana jest za bardzo trudną do przejścia. Panie profesorze, może to jest dobry też znak dla nas, że Rosja szuka innych miejsc, ponieważ nasza granica jest dobrze zabezpieczona. To jest też kwestia pogody. Pamiętajmy, że w Finlandii jest dużo zimniej, ale też i dużo stabilniej. Teraz u nas jest dużo trudniej, ale to nie oznacza, że ci ludzie nie znajdą sposobu. To będzie kwestia znowu tego, kto będzie chciał, którędy przejść, jaki jest popyt. Mniej osób na kierunku białoruskim, bo tutaj nie dotarli, więc mniejszy napór u nas. Może znowu próby na granicy litewskiej, estońskiej, łotewskiej i tak dalej. To cały czas jest koncepcja, gdzie kto ma jakie miejsce, gdzie kto wie jaką dziurę zrobić i tam się zjawiają ludzie. Oczywiście z błogosławieństwem służb rosyjskich i białoruskich. Z pewnością będziemy tę kwestię obserwować w Polskim Radiu Białystok. Naszym gościem był ekspert do spraw bezpieczeństwa prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Dziękuję za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.


Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.


Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.


Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.


dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.


Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.


Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok