Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski [wideo] - ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

21.11.2023, 07:37, akt. 09:27

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Finlandii rozmawia  w Warszawie z polskimi władzami na temat bezpieczeństwa, tymczasem pierwsi migranci nielegalnie dotarli nawet do Laponii. Czy polskie doświadczenia mogą pomóc Skandynawom w zatrzymaniu fali nielegalnej migracji z Rosji? O tym z ekspertem ds. bezpieczeństwa prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Finlandia zamyka przejścia graniczne z Rosją ze względu na napływ migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę. Dlaczego Rosja dąży do destabilizacji Finlandii, wysyłając cudzoziemców, najczęściej z państw Bliskiego Wschodu i Afryki? prof. Daniel Boćkowski: Dąży do destabilizacji, bo może. To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii jako Finlandii, jest to próba destabilizacji NATO, jest to próba destabilizacji Unii Europejskiej na kolejnym obszarze. Poza tym - w tym momencie Finlandia była tym najsłabszym ogniwem, nazwijmy to tak. Tam jeszcze takiego naporu nie było. 

Finlandia pamięta migrację tego szlaku 2015 roku, ponieważ wtedy pojawiały się także dla migrantów, którzy ruszyli, mapy pokazujące, że można próbować przebić się na kierunku europejskim od północy Rosji, więc tam bywały wówczas niewielkie próby. Teraz widać, że jest to zorganizowana, kolejna operacja, tak jak ta na kierunku Polski z Białorusi, jak na kierunku Litwy, Łotwy. Po prostu trochę więcej było granic bez płotów i liczono na to, że da się na tym kierunku w miarę szybko doprowadzić do kryzysu. Na szczęście dla nas i na nieszczęście dla przemytników, bo nie łudźmy się, to nie jest żadna sytuacja, w której nagle ktoś tam przechodzi, bo zobaczył, że gdzieś jest na mapie coś takiego jak przejście graniczne w Finlandii. To jest jasna i klarowna współpraca służb rosyjskich z wieloma przemytnikami, grupami przemytniczymi, które im to organizują od samego początku do końca.Może to mało istotna kwestia, ale zanim przejdziemy dalej, to chciałbym o nią zapytać, bo bardzo mnie intryguje. Dlaczego migranci dowożeni pod przejścia graniczne przez Rosjan próbują wjechać do Finlandii na rowerach?Ponieważ to są jedyne przejścia drogowe, które tam są. To nie są przejścia dostosowane do ruchu pieszego, tylko przejścia, na których przede wszystkim odbywał się ruch kołowy. W ramach tego ruchu kołowego, formalnie tam można było nawet przekraczać rowerem, zresztą tak było dokładnie w 2015 roku. Stąd ten rower jest narzędziem, które ma usprawiedliwić, że przez te przejście można akurat się przedostać. Czyli taka prowizorka legalności. To jest prowizorka legalności. Tam, kiedy następował przemyt, kiedy przygotowywano tych ludzi, to ich poinformowano, że muszą zdobyć rowery, że dobrze byłoby, żeby mieli jakieś tam dziwne wizy pracownicze wykupione gdzieś w Unii Europejskiej, kombinowano z wizami studenckimi, nie studenckimi, jakimi tylko się dało.Z wizytą w Polsce jest prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Spotkał się on m.in. z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród tematów rozmów były właśnie kwestie bezpieczeństwa i ta presja migracyjna. Polska ma się jakimi doświadczeniami podzielić z Finlandią. Powiedzmy tak, ma informacje na temat plusów i minusów budowy określonych struktur. Ponieważ wiemy już z doświadczenia, że także te zapory twarde, wysokie, nie zawsze zdają rezultat, bo to jest kwestia np. umieszczenia tej zapory. Jeżeli jest zbyt blisko granicy, to można cały czas mieć prowokacje ze strony białoruskiej, niszczona jest ta infrastruktura krytyczna. To jest też problem na przykład z monitorowaniem tego z przestrzeni powietrznej, bo cały czas Białorusini oskarżają, że ktoś wlatuje w ich przestrzeń powietrzną i tak dalej. Z kolei budowa tych zapór żyletkowych czy zapór concertinowych, ona też wymaga na przykład innego systemu nadzorowania. Finowie, którzy w wielu miejscach nie postawią jednak żadnych tych twardych zapór, widać wyraźnie, że stawiają na te zapory właśnie z drutów kolczastych. 

Kluczem nie jest sama zapora, tylko kluczem jest cały system. I tutaj myśmy już wykształcili określone procedury, inne na granicy tej z obwodem królewieckim, inne na granicy z Białorusią, ale myślę, że oba te systemy, plus doświadczenia litewskie, plus doświadczenia łotewskie, są bardzo dużą wartością dla Finów, którzy po prostu aktualnie muszą natychmiast stworzyć infrastrukturę krytyczną w bardzo ciężkich warunkach.Ta eskalacja kryzysu migracyjnego przez Rosję w Finlandii, prawdopodobnie też na szerszą skalę wkrótce w Estonii - może to paradoksalnie dobra wiadomość dla Polski, bo chociażby w Warszawie Sauli Niinistö mówił, że to kwestia całej Unii Europejskiej, jak te granice będą chronione. A więc dzięki temu, że Rosja rozszerza kryzys migracyjny, rozszerza też w Unii Europejskiej ten front, który być może będzie chciał zadbać o finansowanie zabezpieczeń, chociażby zewnętrznej granicy Unii Europejskiej? Od samego początku to był problem Unii Europejskiej, od samego początku można było wykorzystać środki Unii Europejskiej, można było wykorzystać zasoby w postaci doświadczeń Frontexa, przy okazji wiążąc Frontex z granicą, zmusić Unię bardziej do działania. Natomiast koncepcja ochrony granicy dotychczas była realizowana tak, że robimy to własnymi siłami, pokazujemy, że potrafimy sobie z tym wszystkim poradzić. Finowie od razu wiedzą, że najlepiej wiązać to z Unią Europejską. Oczywiście bardzo dobrze, ja jestem za tym. Im więcej problemów jest na tej granicy, tym bardziej trzeba wiązać Unię, bo to jest kwestia także jednej rzeczy, tego, że przy wszystkich koncepcjach unijnych ochrony granic i migracji, Unia musi budować dwie koncepcje, to znaczy jedną dla południa, dla migracji przez Morze Śródziemne, może nawet dla migracji przez szlak bałkański. Druga koncepcja i drugi system współpracy i działań to jest właśnie ten szlaku wschodniego, tego białorusko-rosyjskiego, ponieważ one mają inną charakterystykę, ale tak samo są problematyczne dla państw Unii Europejskiej. Stąd ta ochrona granic powinna być pełna. 

Myślę, że Finowie dużo pomogą i dużo zadziałają, także dlatego, że jako ten młody członek NATO mogą w tym momencie dodatkowo pokazać, że to jest kwestia także bezpieczeństwa. Widać wyraźnie, że Rosja od razu uderzyła w te tryby pod tytułem, że ona nie wie, skąd się ci ludzie tam wzięli, że to jest atakowanie Federacji Rosyjskiej, że my sprawnie blokujemy te granice. Wystarczyło przez kilka dni popatrzeć na fora migracyjne. Tam była wyraźna akcja: słuchajcie, otwiera nam się fiński kierunek, jest w stu procentach skuteczny, dogadany, nie ma żadnych problemów, bierzcie rowery, bierzcie papiery, jeżeli jesteście gdzieś w Rosji, w Moskwie i w paru innych miejscach, to jedźcie od razu, kosztuje to 500-600 euro, przerzucamy was na granicę, kupujecie rower, przechodzicie na drugą stronę. Tak właśnie działa ten mechanizm, a ten kryzys migracyjny w Finlandii, być może paradoksalnie też odciąży Polskę i polskie służby. Czy Rosjanie będą w stanie prowadzić taką wojnę hybrydową na całej, długiej granicy od państw bałtyckich, od Finlandii, przez państwa bałtyckie po Polskę? Może u nas będzie mniejsza presja migracyjna dzięki temu? U nas nie będzie mniejsza presja, bo nas "obsługują" Białorusini, a nie Rosjanie. Mniejsza presja może być najwyżej w sytuacji, w której część tej fali rozbije się na określone grupy, które pójdą na północ i na południe. Pamiętajmy, że ta informacja o tym, co się dzieje na poszczególnych przejściach itd. są w sieci na bieżąco. Ci ludzie, którzy idą, są bardzo dobrze zorientowani, cały czas posługują się informacjami od innych osób, od grup, filmikami, gdzie można, jak można. Rzeczywiście polsko-białoruska granica teraz uznawana jest za bardzo trudną do przejścia. Panie profesorze, może to jest dobry też znak dla nas, że Rosja szuka innych miejsc, ponieważ nasza granica jest dobrze zabezpieczona. To jest też kwestia pogody. Pamiętajmy, że w Finlandii jest dużo zimniej, ale też i dużo stabilniej. Teraz u nas jest dużo trudniej, ale to nie oznacza, że ci ludzie nie znajdą sposobu. To będzie kwestia znowu tego, kto będzie chciał, którędy przejść, jaki jest popyt. Mniej osób na kierunku białoruskim, bo tutaj nie dotarli, więc mniejszy napór u nas. Może znowu próby na granicy litewskiej, estońskiej, łotewskiej i tak dalej. To cały czas jest koncepcja, gdzie kto ma jakie miejsce, gdzie kto wie jaką dziurę zrobić i tam się zjawiają ludzie. Oczywiście z błogosławieństwem służb rosyjskich i białoruskich. Z pewnością będziemy tę kwestię obserwować w Polskim Radiu Białystok. Naszym gościem był ekspert do spraw bezpieczeństwa prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Dziękuję za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok