Radio Białystok | Gość | Krzysztof Gawkowski [wideo] - wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

19.04.2024, 08:33, akt. 09:40

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Gawkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od czasu napaści na Ukrainę Rosja zwiększyła intensywność wrogich operacji prowadzonych w cyberprzestrzeni przeciw państwom NATO, w tym Polski. Potwierdzają to eksperci i państwowe instytucje. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stwierdził nawet ostatnio, że mamy zimną wojnę w cyberprzestrzeni. Jakie są zagrożenia z tym związane i jak państwo się im przeciwstawia?

Z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Mamy cyberzimną wojnę z Rosją. Tak postawił pan sprawę ostatnio podczas konferencji Secure 2024. Co to oznacza?


Krzysztof Gawkowski: Że musimy mieć świadomość, że nie mamy partnerstwa, a mamy wroga, który chciałby za pomocą różnego rodzaju działań zdestabilizować system cyberbezpieczeństwa w Polsce.

Różnego rodzaju działania, które są podejmowane przez grupy APT, przez indywidualnych adwersarzy, przez różnego rodzaju też inspiracje państwowe, wyświetlają się u nas coraz bardziej i widać, że zgody nie ma już tutaj żadnej. Tutaj jest poszukiwanie różnego rodzaju działań dezinformacyjnych, działań wskazujących na możliwość zaatakowania systemów, które idą ze strony Federacji Rosyjskiej.

Polska jest na to gotowa, reaguje, przeciwdziała, prewencyjnie się zbroi, ale nikt nie powinien udawać, że nic się nie dzieje.


Jak jest zimna wojna, to musi być wyścig zbrojeń.


Wyścig zbrojeń w cyberbezpieczeństwie i w cyberprzestrzeni trwa. On się nasila i nie jest tylko inspiracyjnie związany z wojną na Ukrainie. On jest związany z tym, że mamy wyścig dotyczących półprzewodników, ich produkcji. Mamy to wszystko, co dotyczy też sztucznej inteligencji, umiejętności wykorzystywania algorytmów, tego, jak są zabezpieczone elementy infrastruktury krytycznej.


Czy my w tej wojnie jesteśmy w ofensywie, czy tylko się bronimy?


My jesteśmy w czasie zimnej wojny, a w czasie zimnej wojny trwa wyścig zbrojeń, nie ma działań ofensywnych. My nie podejmujemy ich jako Polska, dlatego że naszą intencją jako rządu, ale też służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, nie jest to, żeby z kimkolwiek iść w jakiś konflikt.

Mówię o tym, że ktoś chce tego konfliktu z nami. Dlatego działamy prewencyjnie i defensywnie. Staramy się ograniczać możliwości. W większości tego nie słychać, bo jak jest dobra obrona, to nikt nie skupia się na tym, żeby był udany atak. Jak jest udany atak, to znaczy, że nie była sprawna obrona.


Z tego, co pan mówi, wynika, że ta wojna jest nie tylko zimna ze strony Rosji, ale dochodzi do ataków.


Dochodzi, ale ma to miejsce w związku z różnego rodzaju działaniami w różnych sektorach - i samorządowym, i państwowym, i prywatnym. One są oczywiście odcinane taką klamrą, dzięki której Federacja Rosyjska może powiedzieć "to nie my", bo w cyberprzestrzeni oflagowanie się nie jest łatwe do identyfikacji. My to robimy.


Ciężko jest ustalić źródło ataku.


Nasze krajowe CSIRT-y (Computer Security Incident Response Team - red.) potrafią to ustalić i wskazują, skąd płyną te incydenty, ale łatwo jest się ich wyprzeć. Jeżeli więc ktoś się wypiera, to ja mogę opisywać to tylko jako zimną wojnę. Ale chcę też uspokoić, że robimy wszystko, żebyście państwo byli bezpieczni, żeby wasze smartfony, urządzenia, rejestry państwowe, żeby woda w waszym kranie była i żeby była zdrowa, bo to też jest obszar infrastruktury krytycznej.

Ale jak to na wojnie, musimy wszyscy mieć świadomość kompetencji cyfrowych, higieny cyfrowej, jak temu przeciwdziałać. Bo jak to z konfliktami, nigdy nie są wolne od jakichś elementów, że się coś wydarzy.


W województwie podlaskim ze szczególną uwagą patrzymy zawsze w stronę Białorusi. Z Białorusią też mamy cyberzimną wojnę? Czy można to rozgraniczać, czy Białoruś i Rosja to w zasadzie jeden organ?


Na pewno nie mamy paktu o nieagresji, to mogę powiedzieć. Ale działania białoruskie i to, skąd przychodzą, są wpisane w działania rosyjskie. Traktuję to jako jeden poziom, to znaczy różnego rodzaju białoruskie grupy APT wpisują się w to, ale na pewno nie ma to takiej skali jak z Rosji.

Kierunek jest jasny, widzimy go i umiemy go nazywać po imieniu, ale nie jest tak, że ta skala jest porównywalna. Po stronie białoruskiej jest na pewno inna, mniejsza, niż po stronie rosyjskiej.


Z pewnością nie będzie pan mógł powiedzieć wszystkiego i w szczegółach, ale zapewnia pan o tym bezpieczeństwie, o zabezpieczeniu cyfrowym infrastruktury krytycznej i kluczowych instytucji. Jak to wygląda obecnie w naszym państwie?


Krajowy system cyberbezpieczeństwa jest zbudowany na trzech CSIRT-ach krajowych, czyli tam, gdzie jest wojsko MON, tam, gdzie jest ABW, i CSIRT NASK-u, między innymi mający swój oddział w Białymstoku. Te CSIRT-y działają w różnych przestrzeniach - i wojskowej, i służb, i też odpowiedzialności za NGO-sy, za samorządy czy za edukację jak NASK.

Do tego budujemy system naczyń połączonych, czyli CSIRT-y sektorowe, czyli taki system, który ma też przechodzić na inne obszary państwa, na przykład związany ze zdrowiem, z finansami.

Jesteśmy w trakcie zmiany nowelizacji ustawy o Krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdzie będziemy starali się położyć większy nacisk na to, żeby zespołów zarządzania kryzysowego, tych sektorowych, było więcej w różnych obszarach, czyli żebyśmy jeszcze bardziej to rozproszyli.

Do tego zaczynamy budować też odpowiedzialność samorządową na takich zespołach i systemach operacyjnych, które też mają dotrzeć do samorządu. Dlatego jest Program Cyberbezpieczny Samorząd, czyli półtora miliarda na budowanie kompetencji, audytów, ale też wymianę infrastruktury sieciowej dla samorządów. To wszystko to system naczyń połączonych.


Żeby ten system działał, to potrzebni są eksperci. Czy instytucjom państwowym udaje się znaleźć tych specjalistów? Bo wiemy, że to są osoby pożądane na rynku i bardzo dobrze opłacane.


Bardzo o to walczymy. Staramy się rozbudowywać różnego rodzaju systemy wsparcia dla ludzi, którzy chcieliby pracować w tej cybertarczy polskiej, m.in. Fundusz Cyberbezpieczeństwa, m.in. zmienialiśmy ustawę dotyczącą większych zarobków związanych ze służbami, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo jak Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, działające również tutaj regionalnie w Białymstoku.

To wszystko czynimy, ale zdiagnozował pan bardzo dobrze ten element, to znaczy administracji ciężko jest dorównać płatnościom na rynku. Administracji ciężko jest sprowadzić fachowców w grubych ilościach, bo najzwyczajniej w świecie my mniej płacimy.

Ale jest też pewna estyma działania dla państwa. Są też możliwości szkolenia, rozwoju. Staramy się ten balans utrzymywać. Na pewno będziemy robili wszystko, żeby tych pieniędzy na cyberbezpieczeństwo było więcej. To też jest jeden z moich priorytetów i mojego ministerstwa.


Jednym z elementów cyberwojny jest też dezinformacja farm trolli, z tego słynie Rosja, która oddziałuje nie tylko na Polskę - mamy przykłady chociażby ze Stanów Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi. Przed nami eurowybory, które z punktu widzenia wyborców może wydają się najmniej istotne, aczkolwiek z punktu widzenia państwa i naszych sojuszy są niezwykle istotne. Czy wasi eksperci widzą jakieś ruchy trolli, którzy sieją dezinformację, chociażby eurosceptycyzm? Bo takie głosy w sieci ewidentnie widać.


Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie to ma znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te ruchy odśrodkowe. Na przykład pojawiają się partie mówiące o tym, żeby wyjść z Unii Europejskiej. To jest jasne, że to jest interesie Rosji. Interesem Polski jest przeciwdziałać tej dezinformacji.

Oczyściliśmy strukturę NASK-u z tych wszystkich politycznych zaszłości, które w poprzedniej kadencji mówiły, że dezinformacja przede wszystkim służyła rządowi. Dzisiaj rzeczywiście ma służyć temu, żebyśmy za wszelką cenę przestrzeń informacyjną Polski mogli mieć bezpieczną i wolną od takich wpływów.

One się będą pojawiały, będzie tego coraz więcej, ale też mamy zespół, który będzie walczył z tym, co Rosja chciałaby w ramach dezinformacji w Polsce zrobić.


W takiej świadomości cyfrowej w tym zakresie ma nas edukować koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa, którą pan zawiązuje m.in. tutaj w województwie podlaskim, a jednym z jej podmiotów jest m.in. Polskie Radio Białystok, też instytucje samorządowe, podlaskie służby, uczelnie. Na czym ma polegać ten pakt?


Bardzo się cieszę z takiej inicjatywy. Takie budowanie koalicji ma za zadanie przede wszystkim nauczyć społeczeństwo, czym jest cyfrowy świat, jak z niego bezpiecznie korzystać, bo oprócz regulacji, które ministerstwo i rząd będzie czyniło, musimy też te kompetencje cyfrowe rozbudowywać tam na dole, wśród człowieka. I to jest dla nas najważniejsze. I wśród najmłodszego, czyli szkoła, od tego zaczynamy, ale ministerstwo planuje też specjalne programy edukacyjne dla seniorów.

Chcemy nawiązać współpracę i z Polskim Radiem, i z Polską Telewizją, po to, żeby audycje, programy były posiane wszędzie, żeby dużo mówić o cyfrowej rzeczywistości, bo ona zmienia wszystko.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.


Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.

Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.


screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.

Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.


Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.


Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.


YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok