Radio Białystok | Białoruś | Premier: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy dla Białorusi i bezwizowy ruch dla jej obywateli

Premier: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy dla Białorusi i bezwizowy ruch dla jej obywateli

11.09.2020, 16:11, akt. 16:41

Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich, a także pakiet gospodarczy dla Białorusi, który będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawicki w piątek (11.09) w Lublinie po spotkaniu premierów V4.

Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, fot. Krystian Maj/KPRM
Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, fot. Krystian Maj/KPRM

Chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla obywateli białoruskich i pakiet gospodarczy dla Białorusi na przyszłość; Białorusi, która musi sama wybrać w wolnych wyborach, jakie chce priorytety realizować. Ten pakiet będziemy chcieli przedstawić podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej 

- mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej z szefami rządów Czech, Słowacji i Węgier.

Premier: apelujemy o uwolnienie więźniów politycznych

Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą - powiedział po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.

Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, tak żeby naród białoruski mógł sam suwerennie zdecydować o swoim losie, o swoje przyszłości - powiedział premier.

- Potępiamy również w całej rozciągłości wszelkie represje, które mają miejsce, nawet tortury, brutalne traktowanie demonstrantów, osób protestujących. W szczególności również apelujemy o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych - dodał szef polskiego rządu.

Dla narodu, społeczeństwa białoruskiego chcemy zaproponować ofertę gospodarczą, ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość (...). To wspólne projekty związane z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, ale także to jest polityka energetyczna 

- dodał Morawiecki. 

Premier Słowacji: W relacjach z Białorusią to Polska odgrywa rolę lidera w V4 

W relacjach z Białorusią w obecnej sytuacji to Polska odgrywa rolę lidera w V4 - powiedział po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Słowacji Mateusz Igor Matovicz. Podziękował też Polakom, w rocznicę powstania "Solidarności", za to, że pokazali jak zwalczyć komunizm.

Matovicz ocenił po spotkaniu, że Grupa V4 odgrywa "niezwykle ważną rolę i w niektórych tematach może być liderem". 

Nikt nie wątpi, że w przypadku Białorusi to Polska odgrywa rolę lidera - ocenił premier Słowacji.

Orban: Węgry wspierają polskie podejście do kwestii Białorusi 

Węgry wspierają polskie podejście i działania wobec kryzysu na Białorusi - oświadczył po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Węgier Viktor Orban. Cieszy nas to, że premier Mateusz Morawiecki przedłożył propozycję dla Białorusi - ocenił.

Orban oświadczył, że Węgry wspierają polskie podejście i działania wobec kryzysu na Białorusi. 

Cieszy nas to, że pan premier (polski Mateusz Morawiecki) przedłożył propozycję dla Białorusi. To jest propozycja, która obejmuje propozycję strategiczną dla Białorusi. Prawa człowieka i demokracja są ważnymi rzeczami, ale potrzebujemy jeszcze strategicznego podejścia i uważam, że polska propozycja idzie właśnie w tym kierunku. Mamy tu propozycję strategicznej współpracy z filarem gospodarczym - podkreślał Orban.

Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się również "zbudować filar obronny lub wojskowy". 

Sądzę, że trzeba poczekać do Rady Europejskiej, bo kwestie bezpieczeństwa czy obronności wykraczają poza mandat samego V4 

- zwrócił uwagę szef węgierskiego rządu.

Premier Czech: temat Białorusi powinien pojawić się w programie obrad kolejnej Rady Europejskiej 

Bardzo ważne jest, żeby temat Białorusi pojawił się w programie obrad kolejnej Rady Europejskiej, bo istotne jest to, by Białorusini zdecydowali o przyszłości swojego kraju - powiedział premier Czech Andrej Babisz po spotkaniu premierów V4 w Lublinie.

Premier Czech podkreślił, że to premier Mateusz Morawiecki był pierwszą osobą, która zwróciła się do Rady Europejskiej o zorganizowanie specjalnego szczytu i wspólnie z krajami bałtyckimi ten wniosek złożył. 

Poparłem tę inicjatywę, to było 14 sierpnia, wtedy przyłączyłem się do tej inicjatywy. Rozmawialiśmy o tym, rozmawialiśmy z panią kanclerz Angelą Merkel, z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, ja również rozmawiałem w tej sprawie z premierem Victorem Orbanem

 - powiedział Babisz.

Podkreślił, że na początku szef Rady Europejskiej Charles Michel wcale nie chciał zorganizować tej rady w terminie, w którym się odbyła. 

Wtedy mówił o końcówce września, ale nam się udało i 19 sierpnia odbyła się w formie wideokonferencji Rada Europejska. To był wyraźny sygnał dla świata, że potępiamy przemoc, że chcemy by polityczni więźniowie zostali uwolnieni. Mówiliśmy również o sankcjach, mówiliśmy także o tym, że nie uznajemy wyniku wyborów, dlatego, że wybory powinny wolne i równe 

- mówił premier Czech.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szczyt Grupy Wyszehradzkiej m.in. o sytuacji na Białorusi i walce z pandemią

11.09.2020, 08:56

Wymiana opinii przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej, sytuacja na Białorusi i w Rosji oraz walka z pandemią COVID-19 - będą wśród tematów piątkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.


Szef MSZ: Polska przyjęła już sto kilkadziesiąt osób, które były np. ofiarami tortur na Białorusi

11.09.2020, 07:47

Przyjęliśmy w Polsce już sto kilkadziesiąt osób, które były ofiarami na Białorusi - tortur, pobić, wymagali diagnostyki, leczenia, rekonwalescencji - poinformował w czwartek (10.09) minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.


Politycy PiS i opozycji deklarują udział w spotkaniu z premierem ws. sytuacji na Białorusi

10.09.2020, 10:41

Przedstawiciele PiS i wszystkich ugrupowań opozycyjnych w Sejmie deklarują udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. sytuacji na Białorusi, które miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu.


Morawiecki: Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy

9.09.2020, 10:29

Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Cała UE wspiera naród białoruski, przedstawimy plan gospodarczy dla niego - powiedział w środę (9.09) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Michał Dworczyk: naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy UE

8.09.2020, 13:05

Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił we wtorek (08.09) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.


Rosja krytykuje Zachód za potępianie reżimu Łukaszenki

1.09.2020, 15:44

Szef rosyjskiego MSZ skrytykował zachodnie państwa za potępienie reżimu Aleksandra Łukaszenki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok