Radio Białystok | Białoruś | Adwokatka Kalesnikawej ukarana grzywną; wypuszczona z aresztu

Adwokatka Kalesnikawej ukarana grzywną; wypuszczona z aresztu

26.09.2020, 13:43, akt. 13:45

Sąd w Mińsku ukarał w piątek (25.09) Ludmiłę Kazak, adwokatkę białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej grzywną za "niepodporządkowanie się funkcjonariuszowi milicji". Prawniczkę wypuszczono z aresztu, gdzie przebywała od czwartku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Sąd wymierzył Ludmile Kazak karę 675 rubli białoruskich grzywny (ok. 1000 zł). Nieposłuszeństwem wobec funkcjonariusza miała się wykazać podczas zatrzymania w czwartek.

Jak sama mówiła w sądzie za pośrednictwem łącza wideo, została na ulicy zatrzymana przez trzech mężczyzn w maskach – jednego w mundurze OMON, a dwóch w cywilu. Została przez nich wepchnięta do samochodu. Nie pozwolono jej poinformować bliskich o zatrzymaniu. Jako świadkowie w sądzie pod pseudonimami wystąpili ludzie przedstawiający się jako milicjanci.

Po rozprawie Ludmiła Kazak wyszła na wolność. Czeka ją jeszcze jeden proces – za rzekomy udział w nielegalnej akcji masowej 30 sierpnia. Jak sama twierdzi, była tego dnia z córką w centrum handlowym.

Wobec Kazak sporządzono dwa protokoły – jeden za udział w nielegalnej akcji masowej, drugi – za niepodporządkowanie się żądaniom funkcjonariuszy milicji

- mówił przed piątkowym procesem jej adwokat Wiktar Mackiewicz.

Po trzech godzinach oczekiwania został on wpuszczony do aresztu na spotkanie ze swoją klientką. Jak powiedział Mackiewicz, Kazak nie miała możliwości przeczytania akt i nie dostała kopii protokołów. Adwokaci, z którymi rozmawiał portal TUT.by, uznali działania struktur siłowych za presję i prześladowanie związane z jej działalnością zawodową.

Ludmiła Kazak jest obrończynią Maryi Kalesnikawej, opozycjonistki i członkini Rady Koordynacyjnej, aresztowanej w ramach postępowania karnego o "wezwania do przejęcia władzy" na Białorusi. W czwartek urwał się z nią kontakt i jej mąż zapowiadał, że zgłasza jej porwanie na milicji. Potem rzeczniczka milicji stołecznej poinformowała, że adwokatka została zatrzymana i jest na komisariacie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

26.09.2020, 09:13

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.


Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

25.09.2020, 17:59

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.


Kary aresztu dla kolejnych niezależnych białoruskich dziennikarzy

25.09.2020, 15:44

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubianczuk i Dzianis Hanczarenka zostali w piątek (25.09) skazani na kary aresztu i grzywny. W areszcie przebywa redaktor naczelny Naszej Niwy Jahor Marcinowicz i co najmniej ośmiu reporterów. Trójka innych wyszła z aresztu w czwartek (24.09).


Alaksandr Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

25.09.2020, 14:18

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek (25.09) nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok