Radio Białystok | Białoruś | Wiceszef MSWiA: czterystu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

Wiceszef MSWiA: czterystu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

30.09.2020, 08:10, akt. 08:21

W związku z kryzysem politycznym na Białorusi czterystu obywateli tego kraju przyjechało do Polski dzięki m.in. wizom humanitarnym lub procedurze udzielania ochrony międzynarodowej - poinformował we wtorek (29.09) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Wizy humanitarne

Zgodnie z danymi, które przedstawił wiceszef MSWiA, od 18 sierpnia do Polski przyjechało 401 Białorusinów, którzy skorzystali z jednego ze specjalnych trybów. Białorusini przyjeżdżają m.in. dzięki wizom humanitarnym, procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej lub w ramach programu dla przedsiębiorców "Poland. Business Harbour". W szczególnych przypadkach na ich wjazd zezwala ponadto komendant Straży Granicznej.

Na wizach humanitarnych do Polski przyjechało do tej pory 216 Białorusinów, ale polscy konsulowie wydali takich wiz już znacznie więcej. Są one bezpłatne i długoterminowe, ważne do jednego roku. Białorusini otrzymują je w przyspieszonym i uproszczonym trybie.

106 Białorusinów złożyło natomiast wniosek o udzielnie ochrony międzynarodowej na terytorium RP, a 18 osób zadeklarowało złożenie takiego wniosku. Za tę procedurę odpowiada Urząd do Spraw Cudzoziemców.

W przypadku 57 osób indywidualną zgodę na wjazd do Polski wydał komendant Straży Granicznej, na co pozwala art. 32 Ustawy o cudzoziemcach. Do takich sytuacji dochodzi, gdy np. dana osoba, choć dotarła do granicy, nie ma tytułu wjazdowego na terytorium RP.

Projekt "Poland. Business Harbour"

Cztery osoby wjechały z kolei na wizie uzyskanej w celu udziału w programie "Poland. Business Harbour", koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Polską Agencję Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w KPRM, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz ze Startup Hub Poland. Program ten ma ułatwić białoruskim freelancerom, start-upom, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium RP.

MSWiA w obliczu kryzysu politycznego na Białorusi zmieniło ponadto rozporządzenie dotyczące ograniczenia ruchu na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, które obowiązuje od marca w związku z pandemią Covid-19. Dzięki zmianie od tygodnia do Polski formalnie wjechać może każdy obywatel Białorusi posiadający tytuł wjazdowy - tak, jak przed pandemią. Jeszcze wcześniej Białorusinom umożliwiono wjazd na wizach humanitarnych, na wizach turystycznych i w ramach "Poland. Business Harbour". Po wjeździe Białorusini są kierowani na kwarantannę.

Do tej pory, w różnym przewidzianym prawem trybie, wpuszczaliśmy wszystkich chcących przyjechać do Polski obywateli Białorusi. Niemniej, chcąc wyjść naprzeciw prośbom, postanowiliśmy dostosować przepisy obowiązującego rozporządzenia. Teraz formalnie do Polski będzie mogła wjechać każda osoba posiadająca tytuł wjazdowy 

- wyjaśniał przed tygodniem Grodecki.

Liczba Białorusinów, którzy przyjechali do naszego kraju z powodu kryzysu, może być zatem większa. Liczba tych, którzy skorzystali z któregoś ze specjalnych trybów, w ciągu trzech tygodni wzrosła natomiast prawie czterokrotnie - do 8 września wynosiła 116.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Alaksandr Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

25.09.2020, 14:18

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek (25.09) nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.


Szef Komitetu Wojskowego NATO: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Białorusi

25.09.2020, 11:54

NATO jest zaniepokojone sytuacją na Białorusi i monitoruje prowadzone w regionie manewry wojskowe – powiedział w piątek (25.09) w Wilnie przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego Stuart Peach, który gości na Litwie z oficjalną wizytą.


Wiceszef MSZ Przydacz w "The Independent": UE musi zdecydowanie działać ws. Białorusi

22.09.2020, 09:55

Mimo ostrzeżeń prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ponownie użył brutalnej siły wobec demonstrantów. Polska i jej unijni partnerzy nie mają innego wyjścia niż zareagować natychmiast - napisał w "The Independent" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.


Grodecki: od wtorku każdy Białorusin z tytułem wjazdowym będzie mógł przyjechać do Polski

21.09.2020, 21:26

Wyłączamy z rozporządzenia tzw. "granicznego" obywateli Białorusi, dzięki czemu od wtorku (22.09) każdy Białorusin z tytułem wjazdowym, będzie mógł przyjechać do Polski - zapowiedział w rozmowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Białorusini nadal będą jednak kierowani na kwarantannę.


Białorusini wjadą do Polski na wizach turystycznych i w ramach Poland.Business Harbour

17.09.2020, 19:24

Od czwartku (17.09) Białorusini mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland.Business Harbour - wynika z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ograniczeń na granicy zewnętrznej UE.


Putin podczas rozmów z Łukaszenką obiecał 1,5 mld kredytu dla Białorusi

14.09.2020, 18:36

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek (14.09) w czasie rozmów w Soczi z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, że Moskwa udzieli Białorusi kredytu w wys. 1,5 mld USD. Podkreślił, że Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swoim kraju.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok