Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska pierwszy raz rozmawiała z mężem przebywającym w areszcie

Cichanouska pierwszy raz rozmawiała z mężem przebywającym w areszcie

10.10.2020, 19:23, akt. 19:25

Odbyła się rozmowa Siarhieja i Swiatłany Cichanouskich - czytamy w sobotę (10.10) na kanale opozycjonistki w serwisie Telegram. Jak podkreślono, to ich pierwsza rozmowa od czterech miesięcy, odkąd mężczyzna przebywa w areszcie.

Gajus - stock.adobe.com
Gajus - stock.adobe.com

"Właśnie odbyła się rozmowa telefoniczna Swiatłany i Siarhieja Cichanouskich. To pierwsza rozmowa od czterech miesięcy, od 134 dni. Szczegóły później" - napisano.

Pod koniec września współpracownicy Siarhieja Cichanouskiego, blogera i aktywisty, który przebywa od czterech miesięcy w areszcie, poinformowali, że spędzi tam kolejne dwa miesiące.

Cichanouski został zatrzymany w czasie pikiety wyborczej 29 maja w Grodnie. Władze postawiły mu kilka zarzutów karnych, oskarżając przede wszystkim o organizację działań poważnie naruszających porządek publiczny i rzekomy opór wobec funkcjonariusza milicji. Obrońcy praw człowieka uznają postępowania za motywowane.

Władze uniemożliwiły Cichanouskiemu start w wyborach prezydenckich. W związku z tym stosowne dokumenty złożyła jego żona, Swiatłana, stając się wkrótce główną rywalką Alaksandra Łukaszenki.

Według wielu Białorusinów to Cichanouska była zwyciężczynią wyborów 9 sierpnia, lecz oficjalnie zwycięstwo przyznano Łukaszence z wynikiem 80,1 proc. Na Białorusi nie cichnie od tego czasu protest przeciwko fałszerstwom.

Wcześniej w sobotę w serwisie Telegram kanał prezydenckiej służby prasowej Puł Pierwogo poinformował, że tego dnia Łukaszenka spotkał się w areszcie KGB z aresztowanymi członkami Rady Koordynacyjnej i zjednoczonego sztabu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Unia Europejska rozważy rozszerzenie sankcji wobec Białorusi

9.10.2020, 19:05

Na poniedziałkowym (12.10) spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE odbędzie się dyskusja o rozszerzeniu listy osób objętych unijnymi sankcjami za tłumienie pokojowych protestów i fałszowanie wyborów prezydenckich na Białorusi - poinformowało w Brukseli dziennikarzy źródło unijne.


Łukaszenka: uratowałem Cichanouską, a ona "płakała z wdzięczności"

9.10.2020, 18:46

Alaksandr Łukaszenka zarzucił w piątek (9.10) byłej kandydatce na prezydenta Białorusi Swiatłanie Cichaouskiej, że zapomniała, iż to "prezydent Białorusi ją uratował". Powiedział też, że "płakała z wdzięczności" i że wyjechała na Litwę z własnej woli.


Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

9.10.2020, 18:34

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi; powinni wyjechać już z Grodna i jeszcze w piątek będą przekraczać granicę polsko-białoruską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok