Radio Białystok | Białoruś | Prawie tysiąc czterystu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

Prawie tysiąc czterystu Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

14.11.2020, 14:19, akt. 14:30

Ponad 1 050 Białorusinów przyjechało do Polski w ramach ruchu humanitarnego, a ok. 330 dzięki programowi dla przedsiębiorców "Poland. Business Harbour" - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Dane, które podał wiceszef MSWiA odpowiedzialny w resorcie m.in. za sprawy zagraniczne i politykę migracyjną, dotyczą okresu między 18 sierpnia a 12 listopada. Obejmują osoby, które wjechały do Polski, skorzystawszy z jednego ze specjalnych trybów wjazdu oraz uczestników "Poland. Business Harbour". Nie zawierają się w nich jednak ci, którzy przyjechali np. na wizach turystycznych.

Jak poinformował Grodecki, ponad 1 050 Białorusinów przyjechało do Polski w ramach ruchu humanitarnego, czyli dzięki wizom humanitarnym, procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej lub po zezwoleniu, które w szczególnych sytuacjach może wydać komendant Straży Granicznej.

Ponadto do kraju przyjechało już ok. 330 Białorusinów, którzy otrzymali wizę w ramach programu "Poland. Business Harbour". Program ten, to kompleksowy pakiet, którego celem jest ułatwienie specjalistom IT, start-upom i innym firmom bezproblemowej relokacji do Polski. Koordynuje go Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.

W obliczu kryzysu politycznego na Białorusi MSWiA we wrześniu zmieniło rozporządzenie dotyczące ograniczenia ruchu na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, które obowiązuje od marca w związku z pandemią Covid-19. Dzięki zmianie do Polski formalnie wjechać może każdy obywatel Białorusi posiadający tytuł wjazdowy - tak, jak przed pandemią. Wjazd na wizach humanitarnych, na wizach turystycznych i w ramach "Poland. Business Harbour" umożliwiono jeszcze wcześniej.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: spłonął podmiejski dom znanego lekarza, który krytykował przemoc milicji

14.11.2020, 11:50

Nieznani sprawcy spalili podmiejski dom znanego białoruskiego lekarza. Profesor Aleksander Mroczek należy do tej grupy medyków, którzy krytykują przemoc władz wobec pokojowych demonstrantów.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.


Ponad siedmiuset Białorusinów przyjechało do Polski w trybie humanitarnym

20.10.2020, 08:10

W związku z kryzysem politycznym na Białorusi ponad siedmiuset obywateli tego kraju przyjechało do Polski dzięki m.in. wizom humanitarnym lub procedurze udzielania ochrony międzynarodowej - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.


Prawie 1400 osób rannych podczas protestów w Mińsku

14.10.2020, 08:00

Co najmniej 1376 osób odniosło obrażenia na skutek interwencji sił bezpieczeństwa w Mińsku w sierpniu i wrześniu tego roku – poinformował we wtorek (13.10) portal Mediazona Biełaruś, powołując się na swoją analizę dokumentów uzyskanych od źródła w Komitecie Śledczym.


Białoruś: Zmarł mężczyzna, który mówił, że pobito go w areszcie

4.10.2020, 09:02

41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.


Grodecki: od wtorku każdy Białorusin z tytułem wjazdowym będzie mógł przyjechać do Polski

21.09.2020, 21:26

Wyłączamy z rozporządzenia tzw. "granicznego" obywateli Białorusi, dzięki czemu od wtorku (22.09) każdy Białorusin z tytułem wjazdowym, będzie mógł przyjechać do Polski - zapowiedział w rozmowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Białorusini nadal będą jednak kierowani na kwarantannę.


Białorusini wjadą do Polski na wizach turystycznych i w ramach Poland.Business Harbour

17.09.2020, 19:24

Od czwartku (17.09) Białorusini mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland.Business Harbour - wynika z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ograniczeń na granicy zewnętrznej UE.


Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi

1.09.2020, 19:58

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok